vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

505 επισκέπτες, 2 χρήστες
dvelev, camber

Twitter

Caterpillar Rda by Smoktech

Αποσυνδεδεμένος gstriftos

  • **
  • 200
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλιά έστριβά τσιγάρα,τώρα αντιστάσεις..
Caterpillar Rda by Smoktech
« στις: Ιουλίου 25, 2014, 13:56 »
Caterpillar Rda by Smoktech





Toν έχω καμιά εβδομάδα περίπου.
Έκανα 2-3 διαφορετικά στησίματα με μονή(1,8-1,4-1,0 Ohm),ενώ από εχθές του έβαλα διπλή αντίσταση κατεβαίνοντας στα 0,6ohm.Mιας όμως και δεν είμαι τελικά fun του subohming βλέπω να πετάω την μια και να ξαναγυρνάω στα 1,2-1,4.

Τα θετικά:

-Εύκολος στο σετάρισμα
-Εύκολη η ρύθμιση αέρα(αλλά με θέμα,όρα αρνητικά_
-Κρατάει σχετικά πολύ υγρό(περίπου 20 σταγόνες)
-Μεγάλη ''καμπάνα''.Τύποις καμπάνα καθότι δεν είναι καμπυλωτή.
-Η παραγωγή ατμού είναι σε πολύ καλά επίπεδα
-Δεν είναι καυτός.Μάλιστα για την φιλοσοφία του(dripper) ο ατμός είναι αρκούντως δροσερός.Αυτό για κάποιους βέβαια ίσως να  είναι μειονέκτημα.
-Εξαιρετική κατασκευή,ειδικά για 15 ευρουλάκια.Οι βίδες π.χ. είναι επίχρυσες(τουλάχιστον έτσι δείχνουν,τις άφησα και ένα 4ωράκι σε ξύδι,δεν είχαμε τίποτα περίεργα).
Μόνο ένα θεματάκι έχω με ένα o-ring,θα το δούμε στα αρνητικά.

Τα αρνητικά:

-Θεωρητικά είναι για διπλές αντιστάσεις.Παπάκια μάντολες που λεν και στο χωριό μου.ΔΕΝ βλέπω κάποια αξιοσημείωτη διαφορά σε μονή και διπλή αντίσταση.
-Οι εισαγωγές αέρα είναι αντιδιαμετρικά,οπότε και με μονή αντίσταση θα έχετε αέρα και από τις 2 πλευρές.Για τους βαμβακωτούς δεν θα υπάρξει κάποιο ιδιαίτερο θέμα καθότι με μπόλικο βαμβάκι η μία πλευρά μπορεί,πρακτικά να φράξει.Οι φυτιλάτοι ίσως να δυσαρεστηθούν.Έκανα μια δοκιμή με 3πλό φυτίλι,δεν βρήκα τρόπο να φράξω την  ατιδιαμετρική εισαγωγή.
-Γενικότερα το θεματάκι του το έχει όσον αφορά την εισαγωγή αέρα.
Αναλυτικά:
Υπάρχουν 5 μικρές τρύπες ισομεγέθεις τρύπες ανά πλευρά.Με το δαχτυλίδι ρύθμισης μπορείτε να έχετε ανοιχτές από μία εως και τις πέντε.Το κακό είναι ότι μόνο μία μπορεί να χτυπάει κάθετα την αντίσταση,τουλάχιστον στα μεγέθη που την φτιάχνω εγώ(δλδ 2 η 2,5mm διάμετρο).Αν κάποιος μπορεί να κάνει αντίσταση στο 1 mm διάμετρο και με καμιά 12άρα σπείρες τότε ναι 2 ή 3 τρύπες θα την χτυπάνε.
Οι τρύπες ως θέση ύψους είναι σχεδόν στο τοίχος του χείλους της βάσης.
Θα βάλω φώτο το βράδυ για να δείτε τι εννοώ.

Προσωπικά ακόμα και έτσι δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα με 2 τρύπες ανοιχτές ανά πλευρά

-Τα o-rings της βάσης (2) είναι σιλικονούχα(έτσι δείχνουν),καλό μεν,αλλά αλλά το ένα είναι σχετικά χαλαρό.Εντάξει τ΄αλλάζω εύκολα,οπότε δεν ξέρω αν είναι στα όντως στα αρνητικά αυτό.Μπορεί να έτυχε σε εμένα.

Γευστικά:
Σε αρκετά καλό επίπεδο.Οκ,δεν σου πέφτει το σαγόνι,αλλά ούτε και τον  πετάς στο τοίχο.

Εν κατακλείδι:

Για το κόστος του θεωρώ ότι είναι μια τίμια πρόταση και για τον αρχάριο και για όποιον θέλει να πρωτασχοληθεί με διπλές αντιστάσεις.
Ναι υπάρχουν κλώνοι σε αυτό το κοστολόγιο που λογικά είναι καλύτεροι σε airflow,πιο εύκολοι σε στήσιμο κ.ο.κ.,αλλά δεν ξέρω αν είναι καλύτεροι σε υλικά κατασκευής και φυσικά υπάρχει ο χρόνος αναμονής εξ΄Ανατολών.Επίσης είναι κάτι που τ αγοράζεις από Ελλάδα,οπότε αν βγει κάτι ελαττωματικό βρίσκεις,θεωρητικά,ευκολότερα λύση.
Θα τον ξαναγόραζα αν χάλαγε; Ναι,παρόλα τα κουσουράκια του με έχει βολέψει.Στα υπόψιν ότι η αναφορά μου είναι ο Striker(γνήσιος) με ότι συνεπάγεται αυτό..

Αυτά τα ολίγα..

Προσθήκη φωτογραφίας-μορφοποίηση κειμένου
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 25, 2014, 19:06 από Giannis Pap »

Αποσυνδεδεμένος gstriftos

  • **
  • 200
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλιά έστριβά τσιγάρα,τώρα αντιστάσεις..
Απ: Caterpillar Rda by Smoktech
« Απάντηση #1 στις: Ιουλίου 25, 2014, 15:39 »
off topic:
 
Βρε σεις,τόσο πολύ άρεσε η παρουσίαση που το κάνατε νέο θέμα; :-[
 
Τρέμε gewre,θα ανοίξω κανάλι στο youtube!! :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος nuclear

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Caterpillar Rda by Smoktech
« Απάντηση #2 στις: Ιουλίου 25, 2014, 17:12 »
Τον συγκεκριμένο RDA τον έχω πάνω από μήνα.
Θα συμφωνήσω ότι είναι τίμια η τιμή του αλλά θα διαφωνήσω ότι κάνει για αρχάριο.
Νομίζω ότι είναι αρκετά δύσκολος να στηθεί (ο δικός μου έχει τρύπες στους πόλους που δεν έχουν σωστό προσανατολισμό)
Στον δικό μου επειδή τον έχω χαμηλά (0.4Ω) χρειάστηκε να κάνω διάνοιξη στις οπές αερισμού (από 1,2mm σε 1,5).
Μετά από τέσσερις ή πέντε προσπάθειες το στήσιμο που μου έπαιξε καλά με dual mc με 27gauge (0,37mm) Kanthal a1 (6 σπείρες ανά coil) με τις σπείρες παράλληλα με το deck.


Έχει καλή παραγωγή ατμού, μέτρια προς καλή γεύση.

Αποσυνδεδεμένος gstriftos

  • **
  • 200
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλιά έστριβά τσιγάρα,τώρα αντιστάσεις..
Απ: Caterpillar Rda by Smoktech
« Απάντηση #3 στις: Ιουλίου 25, 2014, 17:30 »
Παράθεση
(ο δικός μου έχει τρύπες στους πόλους που δεν έχουν σωστό προσανατολισμό)

Κινέζοι..
Εμένα  η τρύπα στον έναν αρνητικό ξεφεύγει ελάχιστα.Η άλλη είναι κεντραρισμένη,όπως και του θετικού.
 
Πάντως στο σκέφτομαι και εγώ να ανοίξω λίγο τις οπές εισαγωγής αέρα,ή να κάνω μια κοψιά ενώνοντας 2 τρύπες σε μία..

Αποσυνδεδεμένος nuclear

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Caterpillar Rda by Smoktech
« Απάντηση #4 στις: Ιουλίου 25, 2014, 17:41 »
Το σκέφτηκα και εγώ να τις ενώσω όλες μαζί ώστε να γίνει μια ενιαία σχισμή, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι έχω τόσο σταθερό χέρι και δεν ήθελα να τον χαλάσω.
Aπό την άλλη για τα δικά μου γούστα νομίζω ότι είναι οκ ο αέρας του αν τις κάνεις 1,5mm και επιπλέον συνεχίζει να δουλεύει και ο ρυθμιστής, όχι ότι αν το πετύχεις σωστά να κάνεις τις τρύπες σχισμή δεν θα δουλεύει, αλλά είπαμε θέλει πολύ σταθερό χέρι. 

Αποσυνδεδεμένος Yannis74

  • **
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Caterpillar Rda by Smoktech
« Απάντηση #5 στις: Οκτωβρίου 04, 2014, 00:03 »

my setup ::)


Αποσυνδεδεμένος gstriftos

  • **
  • 200
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλιά έστριβά τσιγάρα,τώρα αντιστάσεις..
Απ: Caterpillar Rda by Smoktech
« Απάντηση #6 στις: Οκτωβρίου 04, 2014, 00:24 »
Bλέπω κάθετη αντίσταση;
Ρωτώ γιατί το δοκιμάζω αυτή την περίοδο με κάθετη και μ' αρέσει περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος Yannis74

  • **
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Caterpillar Rda by Smoktech
« Απάντηση #7 στις: Οκτωβρίου 04, 2014, 00:32 »
οχι , ειναι κανονικα με 2 παραλληλες

Αποσυνδεδεμένος dimag093

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
  • Run Silent , Run Deep
Απ: Caterpillar Rda by Smoktech
« Απάντηση #8 στις: Οκτωβρίου 04, 2014, 21:07 »
Έξι-επτά σπείρες .32 σε 2mm mc να υποθέσω  ::)

Αποσυνδεδεμένος Yannis74

  • **
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Caterpillar Rda by Smoktech
« Απάντηση #9 στις: Οκτωβρίου 04, 2014, 21:31 »
0,32  - 10σπ - 0,6Ω - σε 2mm-Japanese Coton  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος neofitos

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Caterpillar Rda by Smoktech
« Απάντηση #10 στις: Οκτωβρίου 17, 2014, 04:44 »

ένας atmopihtis στην τιμή που έπρεπε να είναι όλοι η επισκευάσιμη αυτού του είδους μιας και η κατασκευή τέτοιον ati είναι γέλια


Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: Caterpillar Rda by Smoktech
« Απάντηση #11 στις: Οκτωβρίου 17, 2014, 09:18 »
Τον έχω αρκετούς μήνες και μπορώ να πώ μόνο θετικά λόγια για αυτόν.
Αν στηθεί σωστά αποδίδει τα μέγιστα, τέτοια ποιότητα για αυτά τα χρήματα και για αγορά από Ελλάδα δεν έχω ξαναδεί. Ατσάλι πραγματικό, τα o-ring είναι σιλικονούχα, τα βιδάκια του είναι επίχρυσα, δεν χρειάζεσαι κατσαβίδια κλπ για να του περάσεις την αντίσταση. Γεύση στο φούλ, ντουμάνια στο φούλ.
Το μόνο αρνητικό για μένα είναι το drip tip του το οποίο και αντικατέστησα με ένα δικό μου.
Τον προτείνω σε αρχάριο με κλειστά τα μάτια.

Αποσυνδεδεμένος Yagammi

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Caterpillar Rda by Smoktech
« Απάντηση #12 στις: Οκτωβρίου 18, 2014, 15:21 »
Σήμερα τον αγορασα και μετα απο 2-3 στησιματα στην αρχη με μονες αντιστάσεις και μετά με διπλές μπορω να πω οτι με ικανοποιησε στο έπακρον, ειναι απο τους πρωτους μου επισκευάσιμους (εχω και εναν Kayfun clone) οποτε δεν εχω και μεγάλη πειρα. Ξερω πάντως ότι το χτυπημα του και η γευση του είναι παρα πολυ καλα (σε σχεση με τον Kangetech mini 3 που ατμιζα εδω και καιρό).
Δεν είμαι και εξπερ στο στησιμο αλλα προσπαθησα και στηθηκε ευκολα σχετικα.




αυτο χρησιμοποιω αυτη την στιγμη 1.2Ω

Για τα λεφτα που ζητάει πιστευω είναι μια τιμιοτατη προταση και με καλες επιδόσεις.

Αποσυνδεδεμένος neofitos

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Caterpillar Rda by Smoktech
« Απάντηση #13 στις: Οκτωβρίου 19, 2014, 09:25 »
επειδή είναι φτηνό δεν σημαίνει ότι σώνει και καλά είναι μάπα   το εργαλείο πυροβολάει αν "ξες" να στήνεις αντίστασης




Διαγραφη αμεσης παραθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 19, 2014, 09:39 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος geozero

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Caterpillar Rda by Smoktech
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 28, 2015, 19:11 »
τον πηρα (τον ατμοποιητη  ;D ) και εγω σημερα. dual micro coil στο 0,5Ω και τα "λαιμά" στα καγκελα. τρομερο χτυπημα!!!


απο γευση δεν πηρα πολλα γιατι μαλλον φταιει το βαμβακι ή το υγρο (γιατι ουτε στο expromizer δεν εχω τοσο καλη γευση)


απο ντουμανια; αλλο πραγμα! τραβηξα 10 τζουρες στο αμαξι με κλειστα παραθυρα και δεν εβλεπα την γυναικα μου! επιτυχια!!!!  :)) :)) :))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171818 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276118 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15283 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13986 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9340 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42951 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 410 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35304 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558456 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182384 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 189 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9405 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364