vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Erlkonigin Atomizer

Erlkonigin Atomizer
« στις: Ιουνίου 18, 2014, 13:19 »
Erlkönigin

Ένας ατμοποιητής κατασκευασμένος από ανοξείδωτο ατσάλι χειρουργικού τύπου" 316-SS
Η προέλευσή του είναι Αυστριακή, σχεδιασμένος και κατασκευασμένος από τον σχεδιαστή Eduardo Inverno.

Erlkönigin ( ερλ κου νι γκ )

Το όνομά του το πήρε από το θηλυκό του Erlkönig που στα Γερμανικά σημαίνει "Βασιλιάς"
Δηλαδή "Βασίλισσα".

Ο κατασκευαστής του προσδιόρισε την ονομασία για να υποδηλώσει ότι είναι μυστηριώδης,
θηλυκή και προσβλέπει σε κάτι "νέο".

Διάμετρος: 21 mm, 22 mm 23 mm (21 χιλιοστά στη συσκευασία του)

Ύψος: 47,5 mm

Χωρητικότητα tank:
με tank 21= 6 ml,
με tank 22= 8 ml,
με tank 23= 9 ml

Βάρος: 30 γραμμάρια χωρίς υγρό


Ο ατμοποιητής Erlkönigin είναι όπως είπαμε από πιστοποιημένο από την Ε.Ε.
ανοξείδωτο χειρουργικό ατσάλι 316-SS, και το tank είτε Polymer ή γυαλί ή
ανοξείδωτο ( διατίθενται ως έξτρα ).
Το Poly Tank είναι κατασκευασμένο από ειδικό αδιάβροχο "πολυμερές" υλικό.
Αν πρόκειται για  το γυάλινο tank είναι κατασκευασμένο από Βιοπυριτικό ρουλεμάν υψηλής θερμότητας.

Οι μονωτές, τα O-rings είναι όλα ΡΕΕΚ με θερμοκρασία τήξεως 700 º F (370 ° C).
Το κάτω μέρος του δίσκου AFC είναι "ιατρικής ποιότητας" ΡΟΜ.
Υπάρχουν μόνο τρία O-rings στη χρήση: δύο για να κρατήσουν το tank και με το ένα για
να σφραγιστεί το πάνω καπάκι του.
Ο ατμοποιητής δείχνει πως είναι μια συμπαγής κατασκευή, στέρεα και ανθεκτική.
Οι άκρες του είναι λείες και τυπικά «στρογγυλεμένες». Στο χέρι τον νιώθεις πραγματικά
πολύ ευχάριστα και φαίνεται να είναι αρκετά ανθεκτικός σε τυχόν γρατσουνιές.

Ο ατμοποίησης έρχεται με ματ tank από πολυανθρακικό.
Ένα τμήμα της δεξαμενής είναι από ανοξείδωτο χάλυβα και υπάρχουν και
ανταλλακτικά από frosty glass ή πολυκαρβονικά.

Η εξωτερική του επίστρωση μοιάζει στον Kayfun 3.1 ή στο Apprentice ΜΒ

Ας γνωρίσουμε καλύτερα τον ατμοποιητή.
Δυο κατ΄εξοχήν προτερήματα του είναι τα κάτωθι:

1.
Fill the tank: simple and straightforward ** Γέμισμα tank απλό και εύχρηστο χωρίς εργαλεία

Με μόλις 30 γραμμάρια, πιο ελαφρύς από ένα clearo και με διαστάσεις μικρές αλλά χωρίς να έχει
γίνει καμία παραχώρηση στην χωρητικότητα και παρόλο που είναι 21 χιλιοστά και όχι όπως οι περισσότεροι στην ίδια κατηγορία στα 22 χιλιοστά, ο ατμοποιητής χωράει 6 ml !!!

Το γέμισμα του είναι ότι πιο εύκολο έχω δει ως τώρα. Γεμίζει περιστρέφοντας το πάνω καπάκι
κατά 45 μοίρες (μάλιστα έχει stop ) και αντίστροφα κλείνει. Υπάρχουν μάλιστα 2 οπές για την συμπλήρωση όπου ενώ γεμίζεις από την μία, από την άλλη αφαιρείται ο αέρας. Αλλά και πάλι αν γεμίσει κάποιος τον ατμοποιητή χωρίς να έχει κλείσει προηγουμένως τα πάνω καπάκια, δεν υπάρχει πρόβλημα με υπερτροφοδοσία, σε καμία δε περίπτωση δεν γίνεται από το υγρό στο tank.

2.
Integrated Air Flow Control (AFC) ** Ολοκληρωμένος έλεγχος της ροής κυκλοφορίας (AFC)

Στο κάτω μέρος του ατμοποιητή και ακριβώς επάνω από τον κονέκτορα υπάρχει ένα πλαστικό
χοντρό με σπείρες κομμάτι το οποίο βιδώνει επάνω σε άλλο σπείρωμα και που έχει συμμετρικά κοψίματα σε σχήμα μισοφέγγαρο όπου καλύπτει ή όχι τις οπές αερισμού.

Δηλαδή ανοίγει τον αέρα ή τον κλείνει ανάλογα το πόσο κοντά μεταφέρεται στο τελείωμα των σπειρών.
Εδώ να πω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να κάνει κανείς καμία περαιτέρω ρύθμιση μιας και οι βόλτες
είναι τέτοιες που ανοίγουν μέχρι τέρμα ή κλείνουν τέρμα τις οπές αερισμού.

Η τζούρα έτσι γίνεται από αέρας βουνού έως να μπαίνουν τα μάγουλα μέσα  :)) :))

Set up

Δυστυχώς για τους λάτρεις των 2 ή και παραπάνω αντιστάσεων δεν κάνει ο ατμοποιητής που
έχει έναν πόλο θετικό και έναν αρνητικό.
Η επιφάνεια του deck δεν είναι μεγάλη αλλά πιο προσεγμένη δεν γίνεται.
Οι δε σπείρες που κουμπώνει η καμινάδα δείχνουν αθάνατες και είναι τσουλήθρα.
Πάνω στο deck θα διακρίνει κανείς την οπή αερισμού και τους πόλους. Στις άκρες από κάθε
πόλο βρίσκονται υπερυψωμένα σαν πυλώνες μια γέφυρα την οποία πρώτη φορά συνάντησα
σε ατμοποιητή και κατάλαβα τελικά πόσο μα πόσο πρακτικό είναι αυτό στο σετάρισμα.

Η γέφυρα αυτή η οποία σχηματίζεται σε σχήμα U σε κάθε πλευρά χρησιμεύει να μπαίνει μέσα και να κάθεται το φιτίλι ή το βαμβάκι ή ακόμα και mesh. Πραγματικά έμεινα έκπληκτος όταν ενώ είχα περάσει το βαμβάκι έκανε ανάμεσα τους τέλεια εφαρμογή και με το ανοξείδωτο κυκλικό O-ring σαν στεφάνι που τοποθετείται, αγκαλιάζει και κρατάει σε τέλεια θέση το βαμβάκι όπως στις παρακάτω φωτο.

Φυσικά έκανα μια αντίσταση με micro coil με σύρμα Kanthal A-1 0.30mm - AWG 29 - 20,5 Ohm/m
σε τρυπανάκι 2 mm αποτελούμενη από 8 σπείρες και με Ohm 1.68
Είπα να δοκιμάσω λίγο ψηλά σε Ω και μετά έχει ο Θεός σε Sum-Ohm  :))

Όπως θα παρατηρήσει κανείς τα φιτίλια μπαίνουν μέσα σε αυλάκια τα οποία μέσω της γέφυρας
και μέσα από το στεφάνι καταλήγουν σχεδόν ως το κάτω μέρος του ατμοποιητή. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην παίρνεις καμένο από το στέγνωμα τους ως την τελευταία σταγόνα που υπάρχει
επάνω τους αδειάζοντας ολότελα το tank. Πραγματικά φοβερό! Κάπως έτσι είναι και στον Aqua.

Μετά από 30 ml κατανάλωσης περίπου έχω να πως μόνο καλά λόγια για τον ατμοποιητή.
Έβαλα στο συρτάρι όλους όσους έχω  :laugh1: :laugh1: :laugh1:
( Πάντα ήθελα να πω αυτό το κοινότυπο )  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Σοβαρά τώρα, αν οι βίδες των πόλων είχαν μεγαλύτερο "κεφάλι" πιο πλατύ, θα τον θεωρούσα και πανεύκολο στο σετάρισμα. Όχι πως έχει δυσκολία αλλά ρε παιδί μου με σύρματα χοντρά θέλει
κράτημα και τέντωμα με το ένα χέρι και σφίξιμο με το άλλο με πολύ ψιλό κατσαβιδάκι (οπτικών).

Για όποιον κάνει σετάρισμα με micro coil η διάμετρος ανάμεσα στις αντικριστές στήλες U (πυλώνες)
είναι 2 χιλιοστά και κάθεται άνετα οτιδήποτε αυτής ή μικρότερης διαμέτρου. Με μεγαλύτερης διαμέτρους πάχους αντίστασης θα χρειαστεί περισσότερη προσπάθεια γιατί δεν χωράει μέσα τους
και δεν υπάρχει και η απόσταση να ¨κάτσει¨ ένα π.χ. τρυπανάκι/κατσαβιδάκι.

Ο ατμοποιητής δεν έχει καμία διαρροή, αλλά από που να χει ?  :)) 2 O-rings εσωτερικά ανάμεσα
σε ατσάλι σε ρόδες στο κάτω μέρος και στο πάνω καπάκι συγκρατεί το tank το οποίο κάθεται άνετα πάνω στη βάση του και μάλιστα σε πολύ μικρό βάθος, είναι ζήτημα αν μπαίνει μέσα 1 χιλιοστό!
Εδώ όμως είναι και το μεγάλο ατού που έχει πως όλον τον ατμοποιητή τον συγκρατεί το Drip-tip!

Κουμπώνοντας την καμινάδα η οποία στο κάτω μέρος έχει ανάγλυφα δάκρυα ( αδιάφορο για μένα )
στο τελείωμα της έχει σπείρες χονδρές. Οι σπείρες αυτές βάζοντας το επάνω καπάκι βιδωτά με αυτές, προεξέχει τόσο που μετά και την τοποθέτηση του τελευταίου κομματιού του καπακίου, προεξέχει τόσο ώστε να βιδώνει το drip-tip το οποίο έχει σπείρωμα ως το τέρμα και να σφίγγει ουσιαστικά όλον τον ατμοποιητή.

Drip-tip

Αυτό λοιπόν είναι ένας έξυπνος τρόπος να στηρίζεται η συνοχή του ατμοποιητή στο drip.
Στο θέμα αυτό υπάρχει ένα θετικό και ένα αρνητικό.

Το θετικό είναι πως με το drip ή μάλλον εξ αιτίας του drip ολοκληρώνεται ένας θαυμάσιος σε δέσιμο ατμοποιητής που σφίγγει τόσο σαν μέγγενη. Λύνεται πανεύκολα όλος ο ατμοποητής αρκεί κάποιος να ξεβιδώσει το drip και τον έκανες κομμάτια  :))

Το αρνητικό είναι πιο πολύ θέμα που έχει να κάνει με τον περιορισμό ή μάλλον τον αποκλεισμό όλων των 510 drips εκτός και αν κάποιος χρησιμοποιήσει αντάπτορα στη θέση του drip και επάνω κουμπώνει όλα τα 510 της αγοράς. Όμως αυτό γίνεται με επί πλέον κόστος πέραν της αξίας κτήσης
του ατμοποιητή. ( Στη συσκευασία πώλησης δεν περιέχεται  :angry_orange: κακώς κατά τη γνώμη μου )

Ατμίζοντας με τον Erlkönigin


Ήμουν επιφυλακτικός με τον ατμοποιητή στο θέμα τζούρας μιας που σε ένα βίντεο, από reviewer
άκουγα τον ήχο στη τζούρα με σφύριγμα.
Σφύριγμα δεν υπάρχει κανένα, αέρας που περνάει υπάρχει και σε απότομες κοφτές τζούρες όντως
υπάρχει και ίσως για μερικούς να φανεί υπερβολικό. Ειδικά σε χρήστες genesis όπου δεν υπάρχει
αυτό το φαινόμενο. Σε χρήστες όμως φιτιλάτων όπως τύπου Kayfun / Aqua υπάρχει.
Σε μακρόσυρτες τζούρες γίνεται ακόμα πιο αθόρυβος έως εντελώς.

Η αλήθεια είναι πως ο ατμοποιητής έχει τζούρα σε 10-12 watts με ατμό χλιαρό όχι ζεστό, καλή
παραγωγή ατμού - θα ήθελα παραπάνω -  αλλά με φανταστική γεύση. Ίσως αυτό να οφείλεται
στα άριστα υλικά του.

Η δεύτερη αντίσταση που έκανα ήταν στα 1.1 Ohm με ίδιο σύρμα μιας και δεν ήθελα να τον
συγκρίνω σε διαφορετικά watts να δω τζούρα και ατμό επάνω σε μηχανικό mod.
Ανεβάζοντας βέβαια watts κοντά στα 15, τα πράγματα βελτιώθηκαν αισθητά σε παραγωγή ατμού,
ο ατμός παρέμεινε χλιαρός και η γεύση αναλλοίωτη. Στο μέλλον θα δοκιμάσω παραπάνω ελέω
χαμηλότερης αντίστασης κάτω από 1 Ohm και με vw συσκευή.


Τα - και τα + με τον Erlkönigin

- Στην βασική έκδοση του με τα απολύτως απαραίτητα δείχνει φτωχός από όλες τις απόψεις.

- Πλαστικό drip tip ( δεν ξέρω με τα βιδώματα και τα σφιξίματα αν και πόσο θα κρατήσει ).

- Βίδες πόλων με στενά "κεφάλια" κάνουν δύσκολα σεταρίσματα με χονδρά σύρματα.

- Ακριβά αξεσουάρ που σχεδόν ισοδυναμούν με την αξία του ατμοποιητή προκειμένου
  να τα έχεις όλα κομπλέ. ( Κάθε extra SS tank 21/22/23 mm κοστίζει περίπου 30 € )
  ο αντάπτορας drip 10 € και κάθε drip 19 €. Δηλαδή για τα 3 tanks + αντάπτορα + drip-tips
  θέλει κάποιος 140 € ακόμα !!!

- Δύσκολη ονομασία  :tongue_smilie: :tongue_smilie: ( ερλ κου νι γκ )

+ Φανταστική ίσως κορυφαία ποιότητα από ανοξείδωτο χάλυβα πιστοποιημένο
   «χειρουργικού τύπου" 316-SS

+ Έξυπνος τρόπος τροφοδοσίας με κανάλια στο κάτω μέρος του ατμοποιητή.

+ Εντυπωσιακός τρόπος γεμίσματος και σφραγίσματος με μετακινούμενη επάνω πλάκα.

+ Κατασκευή πρωτότυπη με γέφυρα στο χώρο του deck

+ Εύκολη αποσυναρμολόγηση και επανασυναρμολόγηση.

+ Τεράστια χωρητικότητα υγρού, 6 ml στα μόλις 21 χιλιοστά του και με tank 23αρι φτάνει τα 9 ml!

+ Μικρός σε μέγεθος ατμοποιητής, ίδιος σε ύψος με τον aqua που παίρνει 2 ml και με τον Kayfun
   Lite plus που παίρνει 4,5 ml και είναι 22 αρης όμως!

+ Βάρος

Όσον αφορά όσους πουν κοίτα την «πλαστικούρα» του tank, ας κοιτάξουν τον ατμοποιητή τους
αν έχουν φορεμένο το clear αντί του ατσαλιού. Και γω στην αρχή έτσι είπα πάντως, αλλά με την
λειτουργία του έμεινα έκπληκτος.

Ο ατμοποιητής έχει serial number χαραγμένο στην καμινάδα.

Έρχεται με εγγύηση πιστοποίησης-ποιότητας υλικών.

Τον ατμοποιητή τον αγόρασα από FabVape με 130 € ,
αλλά υπάρχει και στην Αυστρία από την κατασκευάστρια εταιρεία erlkoenigin.com με 127,5 € + μεταφορικά

Video-Review by Todd



Αφαίρεση link ανύπαρκτων εικόνων
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 16, 2014, 15:49 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlkonigin Atomizer
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 18, 2014, 13:34 »
Πολύ ωραία και κατατοπιστικότατη παρουσίαση!!


Πολύ ποιοτικός φαίνεται  κατασκευαστικά αλλά και όμορφος εμφανισιακά (παρόλο που όλο διάφανο δεν μου αρέσει)


αλλά.... αυτά τα 21 χιλ. με χαλάνε!




Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlkonigin Atomizer
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 18, 2014, 14:05 »
Εξαιρετική παρουσίαση φίλε Γιάννη, ευχαριστούμε !!  :thumpup:


Από την αρχή που τον πρωτοείδα μου άρεσε, αν και θα το σκεφτώ πολύ καλά το αν χρειάζομαι τανκάτο. Και μάλιστα εισαγόμενο σε τέτοια τιμή .. :yes:


Δείχνει καλοσχεδιασμένος στο maximum. Από όταν τον πρωτοείδα μου είχε κάνει εντύπωση το πόσο λιτός, κατασκευασμένος με συμπαγή λογική, ενώ έχει δοθεί εξ'ίσου πολύ λεπτομέρεια στο αισθητικό.

Για να γκρινιάξω λίγο, θα ήθελα πιο κοντό τον ατμο και τη χωρητικότητα του στα 4 ml για να είναι ιδανικός για μένα, αλλά αυτό είναι υποκειμενικό!


Επίσης, 21mm; Γιατί; :dontknow:

Απ: Erlkonigin Atomizer
« Απάντηση #3 στις: Ιουνίου 18, 2014, 14:09 »
Έχεις δίκιο Κοσμά. Είδα το tank των 22 mm που μετατρέπει όλο τον ατμοποιητή σε 22 αρη.
Υπερβολική ίσως χωρητικότητα αλλά γεμίζεις και ξεχνάς να ξαναβάλεις.
Πάντα ήθελα έναν τέτοιο ατμοποιητή  :))
Σε ύψος όμως είναι ιδανικός 47,5 mm δεν τον λες μεγάλο, απεναντίας

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Erlkonigin Atomizer
« Απάντηση #4 στις: Ιουνίου 18, 2014, 14:14 »
Συγχαρητηρια για την παρουσιαση και να εχεις ενοχές που μας αρρωστησες  ;D

Για πιο πολυ ντουμανι σε λιγοτερα βατ, ειδα σε ξενο φορουμ, αν βαλεις την αντισταση με τα ποδαρακια απο την πανω μερια, ολη η αντισταση παει πιο κατω - πιο κοντα στην οπη αερα.

Απ: Erlkonigin Atomizer
« Απάντηση #5 στις: Ιουνίου 18, 2014, 14:20 »
Ναι γιατί όχι αλλά με 2-3 δοκιμές που έκανα θεώρησα πως εκεί μου αρέσει περισσότερο.
Δεν αποκλείεται όμως να πρέπει να κατέβει λίγο. Την επόμενη φορά θα βάλω μια βελόνα
να περάσω το σύρμα γιατί με το 2 mm κατσαβιδάκι δεν βόλευε να πάει πιο κάτω και επειδή
το σύρμα ήταν χονδρό δεν έπιανε με ευκολία στις βίδες.
Η μπατονέτα κάνει ( στις φωτο μπαίνει ακριβώς μέσα στους πυλώνες), αλλά έπρεπε να έχω
περάσει εκεί εξ αρχής το σύρμα  :wall:

Αποσυνδεδεμένος interisti

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
  • Inhale the future... exhale the past!
Απ: Erlkonigin Atomizer
« Απάντηση #6 στις: Ιουνίου 18, 2014, 14:20 »
Εξαιρετική παρουσίαση Giannis Pap!  :thumpup:
Το μεγαλο ατού του για μένα τουλαχιστον είναι το 316 ατσάλι που σπάνια το βρίσκεις σε ατμοποιητη και τα πανεξυπνα συστήματα γεμισματος και airflow. Ξενερωσα λίγο με το driptip μονο.
Θα ήθελα αν δε σου ειναι κοπος να το δω πως δένει με το provari και ίσως με κάποια άλλα απο τα mod που εχεις..

Απ: Erlkonigin Atomizer
« Απάντηση #7 στις: Ιουνίου 18, 2014, 14:21 »
Αμ έλα που δεν έχω άλλο  :)) :))

Αποσυνδεδεμένος interisti

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
  • Inhale the future... exhale the past!
Απ: Erlkonigin Atomizer
« Απάντηση #8 στις: Ιουνίου 18, 2014, 14:27 »
Ουπς! Είχα μείνει σε κάτι φωτος απο το thread με τις συλλογές mod που απλα θαύμαζα!
My fault 8)

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Erlkonigin Atomizer
« Απάντηση #9 στις: Ιουνίου 18, 2014, 15:03 »
Εντάξει το πήραμε το κανονάκι 8)

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlkonigin Atomizer
« Απάντηση #10 στις: Ιουνίου 18, 2014, 18:23 »
 Ενα μικρο αρνητικο ειναι η καμιναδα που δεν ειναι διαιρουμενη, ωστε να βλεπεις/τακτοποιεις  απο πανω το στησιμο, που μερικες φορες ειναι χρησιμο.
Δεν θελω να σκεφτω ενα τοσο μακρυ γυαλινο τανκ να πεφτει κατω.
Οσον αφορα τη τιμη :dontknow: ...  Ακριβο αν συνυπολογησουμε οτι δεν στηριζεται σε μια πρωτοτυπη ιδεα αλλα στην εξελιξη (?) της ( kayfun). Οποτε στο αρχικο κοστος δεν εχεις το "R",αλλα μονο το "D"  ;)
Ισως πολυ ακριβα τα υλικα  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlkonigin Atomizer
« Απάντηση #11 στις: Ιουνίου 18, 2014, 19:03 »

.. αν συνυπολογησουμε οτι δεν στηριζεται σε μια πρωτοτυπη ιδεα αλλα στην εξελιξη (?) της ( kayfun)...



Αν μου επιτρέπεται, κάποιες σκέψεις, με αφορμή τον συγκεκριμένο άτμο, αλλά και το σωστό σχόλιο του φίλου DIMTH..


Βλέποντας τον ξανά και ξανά τον πως τον είπαμε
, παρατηρώ καλύτερα αυτό που με τράβηξε ..

Αν θα παρατηρήσουμε τους πιο πολλούς επισκευάσιμους, άσχετο με το πόσο καλή απόδοση έχουν, τους λείπει το λεγόμενο concept. Οι πιο πολλοί είναι κομμάτια τετραγωνισμένα κατ'ανάγκη, που δεν έχουν ραφιναριστεί από την αρχική άγουρη σκέψη του κατασκευαστή τους. Κάνουν τη δουλειά τους φυσικά, ενίοτε πολύ καλά, αλλά στερούνται συνολικού ταιριάσματος και σχεδιαστικής ιδιαιτερότητας.

Καλώς ή κακώς η τέχνη και η αισθητική επιβάλλεται όταν καλούμαι να χώσω μια κατοστάρα για 5-6 κομματάκια ανοξείδωτο, λέω εγώ τώρα …


Άσχετα βέβαια από το υποκειμενικό της αισθητικής (το αν μου αρέσει εμένα κάτι ή όχι), ο συγκεκριμένος σχεδιαστής, μου φαίνεται ότι έχει άποψη. Και αυτό ήταν που με τράβηξε στο συγκεκριμένο κομάτι.

Πιο συγκεκριμένα, γιατί μου φαίνεται ότι τον σχεδίαζε για να τον βάλει πάνω σε πρόβατο;;;

Φυσικά, νομίζω ότι απέτυχε παταγωδώς στην ονοματοδοσία (πως είπαμε ότι προφέρεται;) :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlkonigin Atomizer
« Απάντηση #12 στις: Ιουνίου 18, 2014, 19:16 »
Ο ατμοποιητης προφερεται "ERL–KO–NI–GIN" και σημαινει στα γερμανικα "απατηλος".
Για το εγκυκλοπαιδικο της υποθεσης. :))

Οσο για το οτι προοριζεται για provari κι εγω το πιστευω. Αλλιως αυτα τα δακρυα ειναι μεγαλη αντιγραφη.
Αλλα γιατι τον εκανε 21mm? Μηπως ξερει κατι για το provari v3? :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος ALEXANDROS-

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλη είσαι εδώ!!!!!....Χρήστο είσαι εδώ!!!!!
    • www.facebook.com/alexandros.nterpoulis?ref=tn_tnmn
Απ: Erlkonigin Atomizer
« Απάντηση #13 στις: Ιουνίου 18, 2014, 20:33 »

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3874
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Erlkonigin Atomizer
« Απάντηση #14 στις: Ιουνίου 18, 2014, 20:49 »
Πολύ ωραία παρουσίαση Γιάννη  :thumpup:

Πείτε με ανώμαλο αλλά εμένα μου άρεσε εμφανισιακά. Όμως στα 130€ περιμένεις πολλά πράγματα από ένα ατμο. Καταρχήν ένα πιο εύκολο όνομα για να μπορείς να πεις στους φίλους σου ποιον ατμοποιητή αγόρασες. :)

Δεν υπάρχει λόγος να σου δίνουν κάτι που δεν ταιριάζει με κανένα mod στα 21mm. Θα το δικαιολογούσα μόνο αν δεν υπήρχε σώμα 22mm. Αλλά αφού το πουλάνε έξτρα είναι σαν να σε κοροϊδεύουν.

Ο αντάπτορας για 510 drip tip φυσικά θα έπρεπε να είναι στάνταρτ. Μαζί με το πλαστικό τανκ έπρεπε να δίνουν και το σιδερένιο. Αφενός το πλαστικό δεν εμπνέει καμία εμπιστοσύνη στα πεσίματα και αφετέρου υπάρχουν υγρά που θα το ραγίσουν.

Μου άρεσε πολύ ο τρόπος που γεμίζει. Δεν μου αρέσει καθόλου η υποτυπώδης ρύθμιση τζούρας.

Ερώτηση: Ο πόλος 510 είναι ρυθμιζόμενος ή όχι?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1455 171663 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:47
από Ηρακλης
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275630 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13970 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9304 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42835 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35100 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557893 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9263 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364