vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

73 επισκέπτες, 5 χρήστες
infernity, camber, FaniFox, dimitrisd, Jorge

Twitter

Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #105 στις: Δεκεμβρίου 12, 2015, 13:05 »
Παρ' όλο που θα συμφωνήσω  με τον Vrs5 στο ότι lemo 2 και TC δεν πάνε μαζί, αν ανατρέξει κάποιος στο νήμα του, θα δει ότι κάποιοι είναι υπέρ-ευχαριστημένοι με αυτό το συνδυασμό (βλ. giorgos...).
Που θέλω να καταλήξω? Ο καλύτερος συνδυασμός ή ο καλύτερος ατμοποιητής είναι αυτός που αρέσει καλύτερα στον κάθε ένα.....

Αποσυνδεδεμένος Themis Perdikouris

  • *
  • 46
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #106 στις: Δεκεμβρίου 12, 2015, 18:16 »
Θέμη όποτε δοκίμασα λιγότερες σπείρες από 6 δεν έπαιρνα ικανοποιητικό ατμό.
Δεν φταίει ο ατμοποιητής, αλλά να ξέρεις ότι ο Lemo 2 είναι γενικά αεράτος. Μην τον συγκρίνεις με KL+.
Μάλλον παίζει μεγάλο ρόλο η επιφάνεια ατμοποίησης (λιγότερες σπείρες = μικρότερη επιφάνεια ατμοποίησης άρα λιγότερος ατμός και μικρότερη κατανάλωση ρεύματος). ;)
Στον KL+ που δοκίμασες και σου άρεσε, πόσες σπείρες είχε και τί σύρμα;
Δοκίμασε να κάνεις σε 2,5mm διάμετρο σπείρας, 7 σπείρες με σύρμα 0,28mm έως 0,32mm πάχος. :)
0.55 ohm 5 σπείρες και επαιζε απιστευτα...βεβαια δεν εχω δοκιμασει πολλούς..να φανταστείς ότι στο lemoς εχω κλειστή σχεδον την τρυπ του αερα..ενω στον lite το παιδί απο την vapeland την είχε ανοικτη..πρέπει τα μαγαζιά να βρουν εναν τρόπο να μπορουμε να δοκιμάζουμε τους ατμοποιητές...τον πλήρωσα 50 ευρο και 55 κανει ο lite...

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Ξεχασα να σου πω Μακη οτι ειχε συρμα τιτανιο νομιζω 30awg..

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #107 στις: Δεκεμβρίου 13, 2015, 01:19 »
Θέμη αν σου αρέσουν οι σφιχτές τζούρες, λυπάμαι που θα στο πω αλλά έκανες λάθος επιλογή.
O Lemo 2 ότι και να τον κάνεις φτιάχτηκε για πνευμονικές.
Δεν θα ευχαριστηθείς ποτέ καλή σφιχτή τζούρα.
Έπρεπε να πας σε Kayfun Lite Plus. :)

Αποσυνδεδεμένος polygrafos

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Στέλιος Νιάπος
    • Προσκλητήρια Γάμου Βάπτισης
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #108 στις: Δεκεμβρίου 13, 2015, 16:20 »

ΚαλησπέραΈχω δει στη Fasttech κάποιους πολύ ενδιαφέροντες και όμορφους ατμοποιητες RTA και κλώνους και αυθεντικούς
(UD Bellus - EHpro - Hurricane κλπ) σε πολύ καλές τιμές (15-40€).
Έχει πάρει κανείς κάποιον από αυτούς για να μας πει αν αξίζουν?

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #109 στις: Δεκεμβρίου 13, 2015, 17:46 »
Tους συγκεκριμένους δεν τους έχω πάρει, αλλά το ζητούμενο που δεν μας λες, είναι όταν διαλέγεις έναν ατμοποιητή για τί είδους άτμισμα τον θέλεις;
Για ντουμάνια με πολλά watts και πνευμονικές, για σφιχτές τζούρες και λίγα Watts, ή και για τα δύο που όμως δεν θα τα κάνει σε τόσο καλό βαθμό και τα δύο;
Για μένα το θέμα εμφάνισης έρχεται δεύτερο.
Πρώτα από όλα θέλω ο ατμοποιητής να με ικανοποιεί στο άτμισμα. :)

Αποσυνδεδεμένος polygrafos

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Στέλιος Νιάπος
    • Προσκλητήρια Γάμου Βάπτισης
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #110 στις: Δεκεμβρίου 13, 2015, 17:52 »
Δίκιο έχεις. Πιο πολύ με ενδιαφέρει για σφιχτές τζούρες και λίγα Watts. Απλά δεν ξέρω αν οι συγκεκριμένοι
από Fasttech έχουν διάρκεια στο χρόνο ή αρχίζουν τα προβληματάκια μετά από 1-2 μήνες...
Υπάρχουν κάποιοι καλοί αυθεντικοί με 20-40€ και κλώνοι 10-30€. Με μονή αντίσταση με tank και όχι Dripping...

Αποσυνδεδεμένος Themis Perdikouris

  • *
  • 46
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #111 στις: Δεκεμβρίου 13, 2015, 18:43 »
Θέμη αν σου αρέσουν οι σφιχτές τζούρες, λυπάμαι που θα στο πω αλλά έκανες λάθος επιλογή.
O Lemo 2 ότι και να τον κάνεις φτιάχτηκε για πνευμονικές.
Δεν θα ευχαριστηθείς ποτέ καλή σφιχτή τζούρα.
Έπρεπε να πας σε Kayfun Lite Plus. :)
Αύριο στην atmosfaira Πειραιά πάω για αγορά kayfum lite plus 60€..Πάνω κάτω τις ίδιες τιμές δεν έχπυν όλοι Μάκη?Υπάρχει πουθενά πιο φθηνά?αν και θα το αγορασω απο εκεί γιατί είναι καλό το παληκαρι και πολύ εξυπηρετικός...

Αποσυνδεδεμένος Nietzsche

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #112 στις: Δεκεμβρίου 13, 2015, 19:23 »
Θέμη kfl+ γνήσιος δεν παίζει κάτω από 60€ οπότε καλά είσαι. Αν θες για κλώνο πας στα μισά, αλλά εννοείτε 100% καλύτερα να τσιμπήσεις τον original.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #113 στις: Δεκεμβρίου 13, 2015, 20:55 »
Σωστά εκεί στα 60 όλοι τον έχουν τον γνήσιο. Δεν νομίζω να υπάρχει πουθενά φθηνότερα. :)

Αποσυνδεδεμένος Themis Perdikouris

  • *
  • 46
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #114 στις: Δεκεμβρίου 13, 2015, 22:02 »
Θέμη kfl+ γνήσιος δεν παίζει κάτω από 60€ οπότε καλά είσαι. Αν θες για κλώνο πας στα μισά, αλλά εννοείτε 100% καλύτερα να τσιμπήσεις τον original.
Ευχαριστώ αρχικά για την άμμεση ανταπόκρισή σας...Κατά δεύτερον δεν αγοραζω από κίνα...Και τελευταιο εχω έδώ και ένα μήνα παραγγείλει απο vape atomizer mesh σύρματα νικελίου αξίας 10 ευρό(νομίζω είναι Αγγλικό το site) και δεν εχουν ερθει ακόμα και πλήρωσα 6 ευρό μεταφορικά..Τους εχω στείλει 2 email και μου λένε ότι η παραγγελία εχει φύγει..άσε που δεν ήξεραν αν το titanium wire vaccum anealed έχει αντίσταση..νόμιζα οτι είναι χωρίς σύρμα χωρίς αντίσταση και τους ρώτησα και δεν ήξεραν..άρα καλύτερα από Ελλαδα να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και ας πληρώσουμε και 20 ευρό παραπάνω..τι να πώ..φίλος εδώ και ενα μήνα ακόμα περιμένει μπαταριά από c vapor.

Αποσυνδεδεμένος mode plagal

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • happy people have no stories..
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #115 στις: Δεκεμβρίου 25, 2015, 00:46 »
θα εκφρασω μια απορια μου η οποια μαλλον θα με εκθεσει καθως και αμπαλος ειμαι και δεν πιανει το χερι μου.
προσφατα προμηθευτηκα εναν φτηνο ντριπερακο απο τον κινεζο για να δοκιμαζω υγρα (igo-l).παρ'οτι στο νημα του καποιοι συνατμισται μιλουν για αερατη τζουρα για μενα ειναι ο ορισμος της τσιγαρισιας mouth to lung.πνευμονικη ουτε γι'αστειο δε γινεται με δαυτον.
μου καρφωθηκε να μεγαλωσω λιγακι την τρυπα εισαγωγης αερα καθως με τοσο σφιχτη τζουρα δε με ικανοποιει..δε σκαμπαζω ομως και δε μπορεσα να βρω κ καποιο σχετικο νημα.υπαρχει δυνατοτητα κατι τετοιο να μπορει να γινει χειροκινητα?αν οχι (που ειναι κ το λογικο) που θα μπορουσα να απευθυνθω?δηλαδη ποιος επαγγελματιας θα μπορουσε να εχει ενα τοσο μικρο τρυπανακι?
 υγ.παιδια αν υπαρχει καποιο συγκεκριμενο νημα, να μεταφερετε το μηνυμα μου.εγω δεν μπορεσα να το βρω..
ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #116 στις: Δεκεμβρίου 25, 2015, 01:04 »
Με dremel μπορεις να ανοιξεις τετοια τρυπα. Ποιον εχεις παρει;

Αποσυνδεδεμένος mode plagal

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • happy people have no stories..
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #117 στις: Δεκεμβρίου 25, 2015, 01:40 »
αν εννοεις ποιον ατμοποιητη , τον igo-l.
dremel  που θα βρω?σε μηχανουργειο το χρησιμοποιουν?

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
any ideas παιδια? :)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 25, 2015, 13:57 από paokg4 »

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #118 στις: Δεκεμβρίου 25, 2015, 21:59 »
Χρόνια πολλά.
Φίλε μου αν έχεις αυτόν:
https://www.fasttech.com/product/1400500-igo-l-rebuildable-stainless-steel-dripping

και θέλεις να μεγαλώσεις την τρύπα εισαγωγής αέρα, είναι πολύ εύκολο.
Κατ' αρχάς θα πρέπει να σιγουρευτείς ότι θέλεις να το κάνεις γιατί αν την μεγαλώσεις την τρύπα μετά δεν μικραίνει. :D
Πηγαίνεις μαζί με τον ντρίπερ σε ένα κατάστημα με σιδηρικά - εργαλεία και ζητάς να σου δώσουν τρυπανάκια κοβαλτίου που είναι ειδικά για ανοξείδωτο ατσάλι. Τα απλά δεν κάνουν. Ζητάς διάσταση 1,5mm, 2mm, 2,5mm
Μετράς με το τρυπανάκι των 1,5mm την τρύπα. Αν χωράει μέσα τότε θες μεγαλύτερο. Πας στο 2mm. Αν χωράει κι αυτό μέσα στην τρύπα πας στο 2,5mm.
Δεν μπορώ να καταλάβω την διάμετρο της τρύπας που έχει ο συγκεκριμένος, αλλά φαίνεται μικρή.
Αν έχεις τρυπάνι στο σπίτι με ρυθμιζόμενες στροφές τρυπάς σε χαμηλές στροφές πρώτα  π.χ. με το 2mm και αν δεν σε ικανοποιεί, τρυπάς με το 2,5mm. Χωρίς μεγάλη πίεση και με σταθερό χέρι.
Αν είμασταν κοντά θα στο έκανα εγώ.
Eλπίζω να βοήθησα.

Αποσυνδεδεμένος bono

  • **
  • 382
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #119 στις: Δεκεμβρίου 25, 2015, 22:02 »
ΚαλησπέραΈχω δει στη Fasttech κάποιους πολύ ενδιαφέροντες και όμορφους ατμοποιητες RTA και κλώνους και αυθεντικούς
(UD Bellus - EHpro - Hurricane κλπ) σε πολύ καλές τιμές (15-40€).
Έχει πάρει κανείς κάποιον από αυτούς για να μας πει αν αξίζουν?
Για τον bellus ψάξτο λίγο καθώς δεν έχω διαβάσει καθόλου καλά σχόλια.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 207 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 181 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20797 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281593 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207944 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66007 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174668 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312932 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14328 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124853 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93607 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4215 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix