vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

524 επισκέπτες, 4 χρήστες
komos, manoslykos, Jorge, th3ofilos

Twitter

Innokin iClear 30b / X.I dual bottom coil clearomizers

Αποσυνδεδεμένος nikoshek

  • **
  • 249
  • Φύλο: Άντρας
Innokin iClear 30b / X.I dual bottom coil clearomizers
« στις: Απριλίου 21, 2014, 02:43 »
Απο το συντονισμο:
Το παρων νημα αφορα συζητησεις για τους Innokin iClear 30b και Innokin iClear X.I.
Τα σχολια που αφορουν τους Innokin iClear 30 και Innokin iClear 30s μπορειτε να τα καταθεσετε εδω.




Αγαπητοί συνφορουμίτες

Κάτοχος από το Σάββατο του σετ Innokin coolfire I με τον iClear 30B και ενώ η εμπειρία με το μοντάκι ήταν μια ευχάριστη έκπληξη, από την μεριά του ατμοποιητή προέκυψε απογοήτευση σε βαθμό απόγνωσης...
-Άτμισμα σαν να ρουφάς αέρα.
-Παραγωγή ατμού μέτρια.
-Μπουρμπουλίθρες και "κροτάλισμα".
-Διαρροή υγρού στο επιστόμιο.
-Διαρροή προς την μπαταρία-ο πόλος "κολυμπούσε" στην κυριολεξία.
Αυτά προς το παρόν (Υπάρχει άραγε κάτι άλλο στραβό που μπορεί να συμβεί σε ατμοποιητή;) :hmmm:
Υπ΄όψιν ότι πριν την χρήση του λύθηκε, πλύθηκε, στέγνωσε, μπήκε το υγρό αναπλήρωσης, δεκάλεπτη αναμονή για τον εμποτισμό της φυτιλοαντίστασης και μετά άρχισαν όλα τα προαναφερθέντα ευτράπελα.
Πριν από λίγο επαναλήφθηκε η διαδικασία καθαρισμού κλπ. με τα ίδια τραγικά αποτελέσματα. 


Παράκληση προς τις παλιές "καραβάνες" του φόρουμ για βοήθεια αν μπορεί να γίνει κάτι, ώστε να μην καταλήξει στα αζήτητα.


« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 23, 2014, 02:15 από Nemesis_rds »

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Innokin iClear 30b / X.I dual bottom coil clearomizers
« Απάντηση #1 στις: Απριλίου 21, 2014, 11:09 »
Από την εμπειρία μου με τον συγκεκριμένο ατμοποιητή έχω την άποψη ότι αν και πρόκειται για πολύ μέτριο ατμοποιητή εντούτοις δουλεύει. Αυτά που αναφέρεις είναι χαρακτηριστικά υπερτροφοδοσίας οπότε βεβαιώσου ότι:
- Έχεις γεμίσει το τανκ πάνω από τη μέση
- έχεις βιδώσει σωστά και καλά την κεφαλή
- Άμα έχεις βρέξει τη φυτιλοαντίσταση θέλει λίγο χρόνο παραπάνω για να στεγνώσει, οπότε στις πρώτες τζούρες θα παίρνεις άτονο ατμό μέχρι να φύγει το νερό.
- Δεν ρουφάς με δύναμη και απανωτά σαν καλαμάκι.
Αν δεν διορθωθεί με τα παραπάνω τότε μάλλον είναι ελαττωματική η κεφαλή οπότε δοκίμασε άλλη.


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Innokin iClear 30b / X.I dual bottom coil clearomizers
« Απάντηση #2 στις: Απριλίου 21, 2014, 13:25 »
Φίλε nikoshek, μπορεί να μην φταίει ο ατμοποιητής σου αλλά το μοντ. Το συγκεκριμένο δίνει σταθερά 8,5W τα οποία για dual coil ατμοποιητές δεν τα θεωρώ επαρκή. Συνήθως οι dual ατμοποιητές βασίζονται στην υπερτροφοδοσία, άρα θες λίγο παραπάνω δύναμη για να ατμοποιήσει το παρεχόμενο υγρό. Αν συνεχίσεις με αυτό το μοντ, ίσως πρέπει να δοκιμάσεις κάποια πιο παχύρρευστα υγρά ώστε να μετριάσεις την υπερτροφοδοσία. Προσοχή μην το παρακάνεις όμως γιατί θα πάς στο άλλο άκρο και θα φας "καμμένο".

Αποσυνδεδεμένος nikoshek

  • **
  • 249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Innokin iClear 30b / X.I dual bottom coil clearomizers
« Απάντηση #3 στις: Απριλίου 21, 2014, 21:10 »
Από την εμπειρία μου με τον συγκεκριμένο ατμοποιητή έχω την άποψη ότι αν και πρόκειται για πολύ μέτριο ατμοποιητή εντούτοις δουλεύει. Αυτά που αναφέρεις είναι χαρακτηριστικά υπερτροφοδοσίας οπότε βεβαιώσου ότι:
- Έχεις γεμίσει το τανκ πάνω από τη μέση
- έχεις βιδώσει σωστά και καλά την κεφαλή
- Άμα έχεις βρέξει τη φυτιλοαντίσταση θέλει λίγο χρόνο παραπάνω για να στεγνώσει, οπότε στις πρώτες τζούρες θα παίρνεις άτονο ατμό μέχρι να φύγει το νερό.
- Δεν ρουφάς με δύναμη και απανωτά σαν καλαμάκι.
Αν δεν διορθωθεί με τα παραπάνω τότε μάλλον είναι ελαττωματική η κεφαλή οπότε δοκίμασε άλλη.

Αγαπητέ alexis 36,
Κατ' αρχάς ευχαριστώ για την συμβολή σου.
Η κατάσταση βελτιώθηκε με αλλαγή κεφαλής. Αν και την άφησα περί τα 20 λεπτά για εμποτισμό, στην αρχή έπαιρνα καμένο, πράγμα που βελτιώνεται με την ώρα.
Παρά ταύτα μάλλον έχεις δίκαιο ότι πρόκειται περί ενός πολύ μέτριου ατμοποιητή.



Φίλε nikoshek, μπορεί να μην φταίει ο ατμοποιητής σου αλλά το μοντ. Το συγκεκριμένο δίνει σταθερά 8,5W τα οποία για dual coil ατμοποιητές δεν τα θεωρώ επαρκή. Συνήθως οι dual ατμοποιητές βασίζονται στην υπερτροφοδοσία, άρα θες λίγο παραπάνω δύναμη για να ατμοποιήσει το παρεχόμενο υγρό. Αν συνεχίσεις με αυτό το μοντ, ίσως πρέπει να δοκιμάσεις κάποια πιο παχύρρευστα υγρά ώστε να μετριάσεις την υπερτροφοδοσία. Προσοχή μην το παρακάνεις όμως γιατί θα πάς στο άλλο άκρο και θα φας "καμμένο".

Αγαπητέ Τρύφωνα

Σ'ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές σου.
Υποτίθεται ότι αυτό το σετ πουλιέται μαζί και μπορεί κάποιος αδαής σαν εμένα να υποθέσει ότι το ένα φτιάχθηκε για το άλλο.
Τέλος πάντων όπως φαντάζομαι διάβασες και στην απάντησή μου προς τον alexis 36, με την αλλαγή της κεφαλής η κατάσταση βελτιώθηκε.
Υπ' όψιν ότι η αντίσταση της κεφαλής είναι στα 2.1 ωμ. Και εδώ προκύπτουν κάποια ερωτήματα.
1. Η αλλαγή στα 1,8 ωμ θα βελτιώσει την κατάσταση?
2. Επειδή έχω στην κατοχή μου και ένα πολυβολτικό μοντάκι  (mini lambo της lrider) με δυνατότητα ρύθμισης από 3.0 στα 6.0 Volt, στα πόσα volt θα ήταν η παραπάνω δύναμη ικανή να ατμοποιήσει το παρεχόμενο υγρό.
3. Όσον αφορά το θέμα με τα πιο παχύρρευστα υγρά νομίζω ότι ένα είδος προσομοίωσης προς αυτή την κατεύθυνση γίνεται προς το τελείωμα του υγρού στον ατμοποιητή, όπου το υγρό μοιάζει με μέλι. Ακόμη και έτσι ο ατμοποιητής δεν ήταν συνεργάσιμος.
Συγχώρα με αν γίνομαι κουραστικός σαν αρχάριος.


Από το συντoνισμό: Συγχώνευση συνεχόμενων μυνημάτων.
Όχι συνεχόμενα μηνύματα από τον ίδιο χρήστη, κάντε τροποποίηση του μηνύματός σας

« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 21, 2014, 21:53 από Nemesis_rds »

Αποσυνδεδεμένος mpounias

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Innokin iClear 30b / X.I dual bottom coil clearomizers
« Απάντηση #4 στις: Απριλίου 21, 2014, 22:26 »
Καλησπερα και χρονια πολλα εχω το  cool fire 1 απογοητευτεικα ατμηζω atmos lab bebecca και μου ερχεται πλαστικιλα γευση χαλια αλαξα αντισταση εστρωσε μετα σε αλλη αντισταση τα ιδια παω για αλλο ατμοποιιτη τι προτεινεται θελω τον καλυτερο

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Innokin iClear 30b / X.I dual bottom coil clearomizers
« Απάντηση #6 στις: Απριλίου 22, 2014, 09:51 »
Αγαπητέ Τρύφωνα

Σ'ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές σου.
Υποτίθεται ότι αυτό το σετ πουλιέται μαζί και μπορεί κάποιος αδαής σαν εμένα να υποθέσει ότι το ένα φτιάχθηκε για το άλλο.
Τέλος πάντων όπως φαντάζομαι διάβασες και στην απάντησή μου προς τον alexis 36, με την αλλαγή της κεφαλής η κατάσταση βελτιώθηκε.
Υπ' όψιν ότι η αντίσταση της κεφαλής είναι στα 2.1 ωμ. Και εδώ προκύπτουν κάποια ερωτήματα.
1. Η αλλαγή στα 1,8 ωμ θα βελτιώσει την κατάσταση?
2. Επειδή έχω στην κατοχή μου και ένα πολυβολτικό μοντάκι  (mini lambo της lrider) με δυνατότητα ρύθμισης από 3.0 στα 6.0 Volt, στα πόσα volt θα ήταν η παραπάνω δύναμη ικανή να ατμοποιήσει το παρεχόμενο υγρό.
3. Όσον αφορά το θέμα με τα πιο παχύρρευστα υγρά νομίζω ότι ένα είδος προσομοίωσης προς αυτή την κατεύθυνση γίνεται προς το τελείωμα του υγρού στον ατμοποιητή, όπου το υγρό μοιάζει με μέλι. Ακόμη και έτσι ο ατμοποιητής δεν ήταν συνεργάσιμος.
Συγχώρα με αν γίνομαι κουραστικός σαν αρχάριος.

Δεν είναι παράλογο να πιστεύεις στην αρχή οτι ο ατμοποιητής φτιάχτηκε για το συγκεκριμένο μοντάκι, θα διαπιστώσεις φυσικά στην πορεία ότι αυτό ισχύει μόνο οπτικά.
1. Θεωρητικά όχι, καθώς το συγκεκριμένο μοντ αποδίδει σταθερά βαττ. Αυτό σημαίνει πρακτικά ότι ανάλογα την αντίσταση του ατμοποιητή σου, αυξομειώνει τα βολτ που δίνει ώστε το τελικό αποτέλεσμα να είναι 8,5 βαττ. Στην περίπτωσή σου, αν είσαι στα 2,1Ω, το μηχάνημα θα παρέχει τάση λίγο πάνω από τα 4,2v ενώ αν είσαι στα 1,8Ω, θα παρέχει λίγο πάνω από 3,9v.
2. Βλ. 1. Ότι ρύθμιση παραπάνω κάνεις, θα πάρεις περισότερρο. W = V2 / R, τα βαττ ισούνται με το τετράγωνο της τάσης προς την αντίσταση.
3. Ίσως τότε να πρέπει να τον ρίξεις πάνω στο lambo ώστε να δεις τη συμπεριφορά του σε περισότερρα βολτ.

Αποσυνδεδεμένος Makisss

  • **
  • 114
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Innokin iClear 30b / X.I dual bottom coil clearomizers
« Απάντηση #7 στις: Απριλίου 23, 2014, 18:35 »
Καλησπερα και χρονια πολλα εχω το  cool fire 1 απογοητευτεικα ατμηζω atmos lab bebecca και μου ερχεται πλαστικιλα γευση χαλια αλαξα αντισταση εστρωσε μετα σε αλλη αντισταση τα ιδια παω για αλλο ατμοποιιτη τι προτεινεται θελω τον καλυτερο

Παρε τον innokin iclear xi. Τον εχω εδω και δυο εβδομαδες και ειναι παααααρα πολυ καλος (γνωμη μου παντα) Απο παραγωγη ατμου, γευση, οτι θελεις. Τον εχω πανω στη vision spinner 2  στα 4,3V και μου δουλευει τελεια!!

Αποσυνδεδεμένος nickgr

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum Spiro Vapo
Απ: Innokin iClear 30b / X.I dual bottom coil clearomizers
« Απάντηση #8 στις: Απριλίου 23, 2014, 20:07 »
Μια από τα ίδια
 Παρέλαβα σήμερα το πακέτο
 Στο σπίτι έχω πολλούς ατμό, έψαχνα ενα σετακι για εφεδρικό για τη δουλειά μήπως μου αρρωστήσει καμιά μέρα ο καιφουν
 μου άρεσε και το μικρο μαντακι γι αυτό το πήρα.
 
 Οπως είπαν και οι προλαλησαντες, αέρας κοπανιστός.
 Δοκίμασα τον καυφουν στο μοντακι στα ιδια βατ με το προβαρι, καμιά σχέση ( τα βατ υπολογισμένα με τον μαθηματικό τύπο στο προβαρι)
 Αδύνατο, σαν να ήταν 1 με 1,5 βατ λιγότερο από οτι έλεγε
 
 Δοκίμασα τον ατμο  στο προβαρι , ψοφια πραγματα.
 Ουτε ατμός, ουτε γευση
 
 Ο μονος τρόπος να ψιλοδουλεψει το πακέτο είναι να κρατάς βουλωμένη την μια τρυπά αέρα στο μοντακι
 και να πατάς το κουμπί τουλάχιστον 4-5 δευτερόλεπτα πριν τη τζούρα για να βγάλεις ατμό
 
 Δεν το συνιστώ σε κανένα

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Απ: Innokin iClear 30b / X.I dual bottom coil clearomizers
« Απάντηση #9 στις: Απριλίου 23, 2014, 20:12 »
Επειδη εχω τον COOL FIRE 1 ΕΧΩ να γραψω τα εξεις.
ΤΟ μοντακι για εναν αρχαριο η μεσο ατμιστη ειναι καλο.
Το προβλημα το εχει ο ατμοποιητης του.
Μετα απο 8 ml υγρου <παιρνει> μπροστα.
Εγω το μοντακι ευτο το ατμιζω με τον SvoeMesto στο 1.0 ΟΜ  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος nickgr

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum Spiro Vapo
Απ: Innokin iClear 30b / X.I dual bottom coil clearomizers
« Απάντηση #10 στις: Απριλίου 23, 2014, 20:21 »
Αν παίρνει μπρος στα 8 μλ στα ποσά θέλει αλλαγή? Δηλαδή περνάει τη μισή του ζωή στο στρώσιμο? Στα ίδια και λιγότερα λεφτά πιστεύω ότι υπάρχουν πολυ καλύτερες επιλογές για το νέο ατμιστη.

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Innokin iClear 30b / X.I dual bottom coil clearomizers
« Απάντηση #11 στις: Μαΐου 22, 2014, 14:43 »
καλησπέρα ..έχει δοκιμάσει κανείς τον innokin iclear XI
http://www.fabvape.gr/index.php?route=product/product&product_id=702

Αποσυνδεδεμένος Makisss

  • **
  • 114
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Innokin iClear 30b / X.I dual bottom coil clearomizers
« Απάντηση #12 στις: Μαΐου 28, 2014, 20:12 »
Εγω τον εχω παρει. Τον δουλευω εδω και περιπου 4 μηνες και ειμαι πααααρα πολυ ευχαρηστημενος.


Από το συντoνισμό: Διαγραφή άμεσης παράθεσης.
Μην κάνετε κατάχρηση της "Παράθεσης"
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 28, 2014, 20:18 από Nemesis_rds »

Αποσυνδεδεμένος BlackAngelGR

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Innokin iClear 30b / X.I dual bottom coil clearomizers
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουαρίου 27, 2015, 00:56 »
Καλησπερα στον x iclear30 xl μπορεις να κανεις φυτιλοαντισταση για να μην παραγγελνουμε συνεχεια και να την κανουμε εμεις σορρυ αν ειναι σε λαθως ποστ..απλα πηρα σημερα τον innokin με ατμοποιητη τον x iclear30
Ευχαριστω

Μεταφορά από εδώ
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 27, 2015, 10:34 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος bobos

  • **
  • 172
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Innokin iClear 30b / X.I dual bottom coil clearomizers
« Απάντηση #14 στις: Απριλίου 04, 2015, 11:39 »
Εγώ χρησιμοποιώ τον Innokin Gladuis με αντίσταση στα 1,5Ω. Δεν έχω ιδιαίτερα παράπονα παρά μόνο ότι δεν έχω καταφέρει να βρω τα σωστά volt και παίζω ανάμεσα στα 3 με 3.8 για να πάρω αυτό που θέλω.


Σαν ατμοποιητής έχει ένα πολύ ενοχλητικό κουσούρι που δεν ξέρω αν συμβαίνει σε όλου ή μόνο σε μένα. Βρίσκω συνεχώς τηςν αντίσταση ξεβιδωμένη. Όταν τον ανοίγω για να γεμίσω έχει φύγει από τη θέση της. η μόνη λύση είναι να τη σφίξω με πένσα(...) και πάλι κάποια στιγμή θα χαλαρώσει.


Επίσης είναι φορές που τραβάει τζούφιες. Δεν ξέρω πως να το εξηγήσω ακριβώς. Κάνει ένα σκάσιμο στο ντριπάκι επάνω (όχι αυτό που ακούς κανονικά) και τελικά δεν παίρνει τίποτα, ρουφάς αέρα. Αυτό δεν ξέρω γιατί γίνεται, ίσως είναι απόρροια του παραπάνω προβλήματος.  :wall:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8367 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180706 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34008 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536506 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59843 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237631 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 597 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15811 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136168 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085379 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35448 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10296 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12