vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

512 επισκέπτες, 7 χρήστες
camber, manoslykos, dkostas, th3ofilos, ΤΖΙΒΑΣ35, Ribot, kurtz

Twitter

Aspire Nautilus

Αποσυνδεδεμένος fotisdr

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #1335 στις: Φεβρουαρίου 10, 2020, 18:15 »
Δλδ ο gt δεν έχει καθόλου διαρροές? Οι αντιστάσεις 3-4 μέρες πάνε με βαριά χρήση φαντάζομαι δεν άλλαξε κάτι;αρνητικό έχει να πει κανείς;

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #1336 στις: Φεβρουαρίου 10, 2020, 19:02 »
Θα απαντήσω σε όλους σχεδόν μονολεκτικά γιατί βρίσκομαι στον δρόμο αυτή τη στιγμή, για review του GT θα το κοιτάξω εντός των ημερών αν δεν με προλάβει άλλος. Σε κάθε περίπτωση εδώ θα βρίσκομαι να καταθέτω και τη δική μου εμπειρία.

Όσον αφορά τη στεγανοτητα του, μέχρι στιγμής δεν παρατήρησα ούτε αυτη την ανεπαίσθητη ποσότητα ατμού στο airflow του, ίχνος από τη χαρακτηριστική υγρασία όμως. Για δάκρυ δεν το συζητώ καν.
Τον δουλεύω από την περασμένη Πέμπτη με τη 0.7, τον έχω γεμίσει αρκετές φορές, θα υπέγραφα για τη σωστή λειτουργία του και σε αυτόν τον τομέα. Σαν τον πρώτο αγαπημενο Ναυτίλο, ίχνος.!

Όσον αφορά την τιμή του PSU tank του προσωπικά τη βρίσκω αρκετά λογική παίδες. 9 ευρώ οκ. Αν προοριζόταν για high end ατμοποιητη το ίδιο πράγμα (παρόλο που άνετα δίνω τον ίδιο χαρακτηρισμό στον GT ) θα κόστιζε τα διπλά και κάτι παραπάνω. Σωστα;

Τον κάνει 4.2ml χωρίς να αλλάζει καν το μέγεθος του. Φανταστείτε ότι το εργοστασιακό "γυαλι" (μιας και πρόκειται για πλαστικό και όχι για κανονικό γυαλί ) των 2ml που βρισκεται μεσα στο cage το υπολογίζω γύρω στα 3-4mm σε πάχος. Ετσι το PSU (υλικό που αντέχει αρκετά σε περίεργα υγρά αν δεν κάνω λάθος ) αν και χαλάει λίγο την εικόνα του ατμοποιητή, η χωρητικότητα που προσφερει για χρήση με τη 0.7 είναι αναγκαία θεωρώ. Με απλές αντιστάσεις άνω του 1ohm ίσως να μην χρειάζεται και τόσο.

Σας παραπέμπω στο review του Todd, στο 6ο λεπτό και μετά θα δείτε αυτά που λέω. Και το πάχος του γυαλιού που έχει ο GT out of the box αλλά και την τοποθέτηση του έξτρα PSU tube.



Πάντως και η αναπλήρωση του είναι αστεία διαδικασία, θέμα δευτερολέπτων.


« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 10, 2020, 19:08 από makis206 »

Αποσυνδεδεμένος geokaza

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
    • George Kazazis
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #1337 στις: Φεβρουαρίου 10, 2020, 19:12 »
Πάντως η Aspire προτείνει να κλείνουμε τελείως το airflow πριν από κάθε γέμισμα.
Κυκλοφορεί και  έκδοση των 3 ml (non TPD), αλλά και την έκδοση TPD να πάρει κάποιος, μπορεί με 3€ να αγοράσει το pyrex τζαμάκι των 3 ml σαν extra.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 10, 2020, 19:46 από geokaza »

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #1338 στις: Φεβρουαρίου 10, 2020, 19:26 »
Σωστα, παίζουν και οι παραπάνω επιλογές που λόγω βιασύνης ξέχασα να αναφέρω.

Κάτι ακόμα που μου διέφυγε, η διαφορά τιμής μεταξύ των SS με όλους τους υπόλοιπους χρωματισμούς. Παιδιά δεν ξέρω από επεξεργασία βαφής ατμοποιητων αλλά κάτι μου λέει πως αυτό που έχουν οι "εγχρωμοι" δεν είναι απλή βαφή αλλά ίσως κάτι από εκείνα τα DLC (ο θεος κι η ψυχή του ) που παρατηρείται αρκετά τελευταία. Πχ Precisio, Vapor Giant, Taifun κλπ κλπ..

Είναι απίστευτο το οπτικό αποτέλεσμα και μοιάζει σαν να μην έχει βαφτεί το μέταλλο αλλά να υπάρχει μεταλλο που δουλευτηκε και παρεμεινε σε αυτό το χρώμα που τελικά βλέπουμε. Αν έδωσα να καταλάβετε την εικόνα.
Σαν κάτι που δεν ξεβαφει πάντως, αν βοηθάει παραπανω..

Μωρέ τι καλύτερο από τη δική μου κίνηση για να δώσω εικονα, εγώ παιδες έτρεξα για τον ασημί. Γιατί τον προτιμώ. Γιατί φανταζει σαν ατμοποιητής των 150 ευρώ σε σύγκριση με τους υπόλοιπους. Όχι για τη διαφορά τιμής παντως.! Τους είδα όλους, επέλεξα χωρίς δεύτερες σκέψεις τον χρυσό.  Χρυσούς δεν πήρα ποτέ μου, μπλιαξ.. Ο λόγος που μισώ τη Dotmod και τους Reload.

Όμως αυτός έχει έναν copper χρωματισμό πάνω του και μάλιστα σε τέτοια ποιότητα "υλοποιησης" (μιας και το "βαφής" δεν μου ταιριάζει σε τέτοια εικόνα ) που απλώς δεν αντιστάθηκα. Κι ας μην ταιριάζει με κανένα από τα μοντάκια μου


Edit: μπορεί πάντα να κλείνει και ο αέρας του κατά την αναπλήρωση για μεγαλύτερη σιγουριά. Δεν το έκανα ποτέ εγώ προσωπικά και πρόβλημα δεν είχα, απλά γεμίζω σε σύντομο χρόνο το τανκ. Όπως προτιμάτε παιδιά.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 10, 2020, 19:46 από makis206 »

Αποσυνδεδεμένος geokaza

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
    • George Kazazis
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #1339 στις: Φεβρουαρίου 10, 2020, 19:43 »
Η φωτό είναι από το επίσημο site της Aspire, και έτσι εξηγείται η διαφορά στην τιμή

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #1340 στις: Φεβρουαρίου 10, 2020, 19:46 »
Θα απαντήσω σε όλους σχεδόν μονολεκτικά γιατί βρίσκομαι στον δρόμο αυτή τη στιγμή, για review του GT θα το κοιτάξω εντός των ημερών αν δεν με προλάβει άλλος. Σε κάθε περίπτωση εδώ θα βρίσκομαι να καταθέτω και τη δική μου εμπειρία.

Όσον αφορά τη στεγανοτητα του, μέχρι στιγμής δεν παρατήρησα ούτε αυτη την ανεπαίσθητη ποσότητα ατμού στο airflow του, ίχνος από τη χαρακτηριστική υγρασία όμως. Για δάκρυ δεν το συζητώ καν.
Τον δουλεύω από την περασμένη Πέμπτη με τη 0.7, τον έχω γεμίσει αρκετές φορές, θα υπέγραφα για τη σωστή λειτουργία του και σε αυτόν τον τομέα. Σαν τον πρώτο αγαπημενο Ναυτίλο, ίχνος.!

Όσον αφορά την τιμή του PSU tank του προσωπικά τη βρίσκω αρκετά λογική παίδες. 9 ευρώ οκ. Αν προοριζόταν για high end ατμοποιητη το ίδιο πράγμα (παρόλο που άνετα δίνω τον ίδιο χαρακτηρισμό στον GT ) θα κόστιζε τα διπλά και κάτι παραπάνω. Σωστα;

Τον κάνει 4.2ml χωρίς να αλλάζει καν το μέγεθος του. Φανταστείτε ότι το εργοστασιακό "γυαλι" (μιας και πρόκειται για πλαστικό και όχι για κανονικό γυαλί ) των 2ml που βρισκεται μεσα στο cage το υπολογίζω γύρω στα 3-4mm σε πάχος. Ετσι το PSU (υλικό που αντέχει αρκετά σε περίεργα υγρά αν δεν κάνω λάθος ) αν και χαλάει λίγο την εικόνα του ατμοποιητή, η χωρητικότητα που προσφερει για χρήση με τη 0.7 είναι αναγκαία θεωρώ. Με απλές αντιστάσεις άνω του 1ohm ίσως να μην χρειάζεται και τόσο.

Σας παραπέμπω στο review του Todd, στο 6ο λεπτό και μετά θα δείτε αυτά που λέω. Και το πάχος του γυαλιού που έχει ο GT out of the box αλλά και την τοποθέτηση του έξτρα PSU tube.



Πάντως και η αναπλήρωση του είναι αστεία διαδικασία, θέμα δευτερολέπτων.

(Image removed from quote.)
Χίλια ευχαριστώ !!!
Σε ευχαριστώ πολύ κ για το βίντεο αλλά κ για την φωτογραφία.
Ειλικρινά καθόλου δεν με πειράζει η εικόνα του ατμοποιητή με το "γυαλί" (PSU)
Χαίρομαι που έχουν δώσει αυτήν την τόσο καλή λύση!!!
Έχω πολλούς λόγους που το λέω  ;)

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #1341 στις: Φεβρουαρίου 10, 2020, 20:03 »
 9 ευρώ για το τανκ των 4,5 ml ?  

Το PSU (polysulfone) υλικό το πρωτοεισήγαγε η Taifun στον gtr της. Θεωρείται καλύτερο υλικό ως προς τις ιδιότητές του από το ultem. Eίναι πολύ ανθεκτικό σε θραύση, θερμοκρασίες, (μένει αναλλοίωτο από -100 ° C μέχρι 190 ° C, αναφλέγεται στους 500 ° C) & στα όξινα υγρά (τουλάχιστον αυτό αναφέρουν).
Για να έχετε μία τάξη μεγέθους, στον κλώνο gtr (στα ελληνικά καταστήματα) το ultem τανκάκι κοστίζει €9, ενώ το psu 9.90. Οπότε τα €9 για τον Nautilus είναι καλή τιμή.
Παραθέτω & ένα βιντεάκι που δείχνει την αντοχή του σε θραύση πατώντας το με...αυτοκίνητο. ;D
https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=nycHQkpdaLg

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 10, 2020, 20:11 από treloneritis »

Αποσυνδεδεμένος teargas

  • **
  • 212
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #1342 στις: Φεβρουαρίου 11, 2020, 16:13 »
Mολις τον αγορασα.Το τζαμι ειναι πολυ χοντρο,ειναι διπλο ουσιαστικα.Βλεπω οτι το ανταλλακτικο τζαμακι του zlide 4ml του καθεται κανονικα.Θα τον δοκιμασω ετσι.Το μονο μειον οπως τον περιεργαζομαι ειναι οτι το ανοιγμα για να γεμισεις δεν ειναι τοσο ευχρηστο οσο φαινοταν.Ηδη εχω γδαρει τα δαχτυλα μου.

Αποσυνδεδεμένος Makis Mousa

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #1343 στις: Φεβρουαρίου 11, 2020, 16:55 »
Το kit Glint με τον Nautilus GT το έχω στην κατοχή μου 1 βδομάδα. Το mod έχει πολύ καλή διαχείριση μπαταρίας δεν στέκεται πολύ σταθερά λόγω του καπακίου της μπαταρίας στη βάση, κατά άλλα όλα καλά.  Ο nautilus GT με την 0,7Ω mesh αντίσταση είναι ένας πολύ καλός mtl ατμοποιητής, αλλά GTR δεν είναι. Με τον GTR "μοιράζονται" το κλικ στο airflow και το σύστημα αναπλήρωσης, κατ' άλλα ως προς την απόδοση τους χωρίζει τεράστιο χάσμα. Το μόνο μειον που του βρίσκω είναι ότι σε συνεχόμενες τζούρες με την 0,7Ω mesh μου ανεβάζει θερμοκρασία στα χείλη. 'Αλλαξα drip trip αλλά τα ίδια. Πρέπει να φταίει η επέκταση του ultem κάτω από το καπάκι αναπλήρωσης υγρού, ανεβάζει την θερμοκρασία επάνω, δεν μπορώ να το αποδώσω σε κάτι άλλο. Απόλυτα στεγανός δεν κλείνω το  airflow στην αναπλήρωση υγρού. Φυσικά και τον συνέκρινα με τον zenith pro με την αντιστάση 1,6Ω και στους δύο, με αυτό το setup ο zenith pro προσωπικά μου αρέσει περισσότερο. Μετά το 1ο πλύσιμο καλή λίπανση με υγρό στο o-ring του καπακίου αναπλήρωσης. Με την 0,7Ω mesh και με ένα κρεμώδες καπνικό υγρό είναι πράγματικά πολύ καλός. 

Αποσυνδεδεμένος teargas

  • **
  • 212
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #1344 στις: Φεβρουαρίου 11, 2020, 17:30 »
Κ γω δεν παλευω μια την 0,7.Ενω η γευση ειναι σαφως ανωτερη κ το χτυπημα καλυτερο απο τις κλασικες αντιστασεις ,ζεματαει με μια ψευτογεματη τζουρα.Το κατεβασα στα 15 βατ κ παλι τα ιδια.Προφανως δεν μου ταιριαζει..

Αποσυνδεδεμένος geokaza

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
    • George Kazazis
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #1345 στις: Φεβρουαρίου 11, 2020, 18:18 »
...και εγώ μία από τα ίδια με την 0,7 mesh, ζεματάει.
Επίσης είναι ρουφήχτρα - χρήση 1,8 - σε σχέση με τον Zenith - χρήση 1,6 ;;; Μου τελειώνει το υγρό πολύ γρήγορα.

Αποσυνδεδεμένος Makis Mousa

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #1346 στις: Φεβρουαρίου 11, 2020, 21:15 »
[member=14796]teargas[/member] ίσως να μην σου ταιριάζει στον Nautilus GT η 0,7 mesh. Τις χρησιμοποιώ πάνω από 4 μήνες π.χ. στο Βillet Βox με BilletBridge, αποδίδει ικανοποιητικότατα για τα δικά μου γούστα, όταν βαριέμαι να στήσω τον vapeshell ή όταν παω ταξίδι και αν σετάρεις σωστά την αντίσταση έχει αυξημένη διάρκεια. 

[member=7169]geokaza[/member] ναι ισχύει η 0,7 Ω mesh έχει αυξημένη κατανάλωση σε σχέση με μια πιο τσιγαρίσια αντίσταση , αλλά μπροστά στη γεύση τι είναι η κατανάλωση. 8)

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #1347 στις: Φεβρουαρίου 11, 2020, 23:00 »
Απίστευτος ο GT! Βάζω την ίδια αντίσταση (bvc 1.8) και το ίδιο υγρό στους εξής ναυτιλους, mini, K3, 2, 2S, AIO, Mulus και GT και παίρνω την καλύτερη γεύση από τον GT. Ωραία τζούρα, ωραία ρύθμιση αέρα, εύκολο γέμισμα και κορυφαία ποιότητα κατασκευής. Πραγματικά πολύ καλή αγορά...

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος NIKKAPS

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #1348 στις: Φεβρουαρίου 12, 2020, 00:13 »
Πολύ καλός αλλά βαρύς ατμοποιητης . Με το psu γίνεται πιο ελαφρύς μήπως ; Νιώθω ότι με ξενερώνει αφάνταστα το βάρος ...

Αποσυνδεδεμένος Αποστολης

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #1349 στις: Φεβρουαρίου 12, 2020, 09:17 »
Η βάση του είναι βαριά..όσοι λέτε ότι ζεματάει με την 0.7 τον αέρα που τον έχετε?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8485 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180911 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34128 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537370 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60028 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238091 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 624 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16328 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136264 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085546 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35568 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10440 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12