vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

528 επισκέπτες, 3 χρήστες
dkostas, manoslykos, Jorge

Twitter

Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods

Αποσυνδεδεμένος cho oyu

  • **
  • 175
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #330 στις: Φεβρουαρίου 05, 2016, 21:29 »
Πες Βασιλη και ειμαι σε αναζητηση φορτιστη  :yes: :)

Αποσυνδεδεμένος efyra

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #331 στις: Φεβρουαρίου 05, 2016, 22:25 »
 Είδα ότι πόλοι έχετε τον xstar και φυσικά τον έχω κι εγώ….                                   VC2 Plus Master Charger
Είναι πολύ καλός φορτιστής αλλά διαπίστωσα κάτι .
Βάζω την 18650 να φορτιστεί με τα 0,5Α  .
Αφού τελειώσει η φόρτιση την αφήνω στην άκρη για την επόμενη μέρα που θα την χρησιμοποιήσω.
Έκανα ένα τεστ….. Την επόμενη μέρα πριν την βάλω στο mod την έβαλα πάλι στο φορτιστή και δεν έδειξε 100 % φόρτιση αλλά ξεκίνησε να την φορτίζει από το 90-93% …..
Ξέρει κάποιος γιατί δεν έδειξε πάλι 100% φόρτιση ?
Το έκανα αυτό το τεστ σε 3 μπαταρίες και σε όλες έγινε το ίδιο…..Άρα έχει κάποιο πρόβλημα ο φορτιστής η όντως έτσι φορτίζονται ?
 
 

Αποσυνδεδεμένος skevos95

  • *
  • 94
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #332 στις: Φεβρουαρίου 05, 2016, 22:32 »
Όταν τις φορτίζεις και τελειώσει η φόρτιση μετά νομίζω αρχίζει να τις αποφορτίζει. Μόλις φτάσει στα 3,9 βόλτ την ξαναφορτίζει. Είναι για λόγους ασφαλείας π.χ. να μην υπερφορτιστεί η μπαταρία. Πρέπει να τις βγάζεις σχετικά γρήγορα μετά το πέρας της φόρτισης.
Έτσι νομίζω ότι δουλεύει, αν και δεν παίρνω και όρκο! Αν ξέρει κανείς κάτι παραπάνω ας συμπληρώσει!

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #333 στις: Φεβρουαρίου 05, 2016, 22:48 »
Είδα ότι πόλοι έχετε τον xstar και φυσικά τον έχω κι εγώ….                                   VC2 Plus Master Charger
Είναι πολύ καλός φορτιστής αλλά διαπίστωσα κάτι .
Βάζω την 18650 να φορτιστεί με τα 0,5Α  .
Αφού τελειώσει η φόρτιση την αφήνω στην άκρη για την επόμενη μέρα που θα την χρησιμοποιήσω.
Έκανα ένα τεστ….. Την επόμενη μέρα πριν την βάλω στο mod την έβαλα πάλι στο φορτιστή και δεν έδειξε 100 % φόρτιση αλλά ξεκίνησε να την φορτίζει από το 90-93% …..
Ξέρει κάποιος γιατί δεν έδειξε πάλι 100% φόρτιση ?
Το έκανα αυτό το τεστ σε 3 μπαταρίες και σε όλες έγινε το ίδιο…..Άρα έχει κάποιο πρόβλημα ο φορτιστής η όντως έτσι φορτίζονται ?
 
 

Περιεργο φαινομενο το οποιο τυχαινει και σε μενα. Ειναι λογικο οταν μια μπαταρια μενει εκτος φορτιστη να χανει ενα μερος απο το φορτιο της. Οσο πιο γεματη ειναι τοσο πιο γρηγορα χανει το φορτιο της . Οι ειδικοι προτεινουν αν ειναι να αποθηκευσουμε τις μπαταριες μας για μεγαλο χρονικο διαστημα (μερικοι μηνες) να τις φορτιζουμε μεχρι 3.8 βολτ και οχι παραπανω.

Τωρα τι συμβαινει... Εγω μια ΗΕ2 την φορτισα στα 4.2 και την εβαλα στην ακρη.,.. Μετα απο 4 μερες, χωρις να την πειραξω το φορτιο της επεσε στο μισο (!!!). Σημειωστε οτι εκεινες τις ημερες εκανε αρκετο κρυο.. Η μπαταρια ομως ηταν μεσα σε χαρτινο κουτακι, αυτο σε πλαστικο σακκουλακι και ολο το πακετο μεσα σε κουτι.

Λοιπον την επομενη φορα φορτιζω την μπαταρια στα 3.8 βολτ και την αποθηκευω με τον ιδιο τροπο... Μετα 4 μερες η 5 το φορτιο της ηταν το 1/4 του μεγιστου..

Ισως η μπαταρια ειναι προβληματικη δεν ξερω... Τωρα εχω φορτισει την Samsung 30q στα 4.2 και την εχω αποθηκευσει με τον ιδιο τροπο... Θα δουμε τι θα γινει...

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #334 στις: Φεβρουαρίου 05, 2016, 23:26 »
Καλα εκανα και περιμενα....... ;D
Λοιπον , ο καλυτερος φορτιστης ειναι ο OPUS , γιατι ακριβως αυτο το πραγμα που αναφερατε , ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ.... ;D
Οταν φορτιζονται οι μπαταριες , υπαρχει θερμοκρασια και ειναι **ας πουμε** , διεσταλμενο το ρευμα ...  **ας πουμε**...
Αυτο ειναι και το σημειο ανωτερότητας του OPUS .
Ο ανεμιστηρας εχει ακριβως αυτη την εφαρμοφη.  Κρατα σε χαμηλη θερμοκρασια το φορτιστη και τις μπαταριες , με αποτελεσμα το ρευμα που λεει οταν τελειωνει η φορτιση , αυτο ειναι και στην πραγματικοτητα.
Βεβαια καποια αποκλυση των 0.02 Volts , δε νομιζω να ειναι σημαντικη ...  Ετσι δεν ειναι ;;;


Κατα τη γνωμη μου , ολοι οι φορτιστες που αναφερατε βρε παιδια , ειναι μια χαρα και τη δουλεια τους την κανουν σε πολυ ανωτερο επιπεδο σε σχεση με παλαιότερους .


Σχεδον ολοι οι φορτιστες , αν οχι ολοι , αν τελειωσει η φορτιση τραβανε ενα μερος του ρευματος .
Δεν ειναι βεβαια ποσοστο σαν αυτο που γραψατε απο το 4.2 στο 3.9 , αλλα ενα πολυ μικρο ποσοστο του ρευματος .


Μη δινετε και τοσο μεγαλη προσοχη σε τοσο μικρα θεματακια.
Μεγαλο θα ηταν ενα θεμα που θα αφορουσε την καταστροφη της μπαταριας απο το μη ελεγχομενο ρευμα που θα μπορουσε καποιος φορτιστης να δωσει.
Εχετε δει φορτιστη που κανει κακη φορτιση ;;; 
Μιλαμε να ζεματαει η μπαταρια και ο φορτιστης και στο τελος να πρεπει να μετρας το επιπεδο φορτισης , ωστε να μη ξεφυγει απο τα 4.2 V.
Οποτε πιστευω οτι οι σημερινοι φορτιστες ειναι κατα πολυ ανωτεροι και τη δουλεια τους την κανουν μια χαρα.


Αν παλι θελετε τον απολυτο ελεγχο και το καλυτερο ρευμα φορτισης , θα πρεπει να παμε σε πολυ πιο ακριβες λυσεις και πολυ πιο περιπλοκα θεματα.


Μια χαρα ειναι οι φορτιστες παλικαρια.
Ντοντ πανικ....
Φορτουά λα μπατάρ  ε στιμέρ μπέλ ε ζολί.......... :eyesplash: :))




Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #335 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 01:28 »
Το προβλημα με τη μεγαλη μειωση των volt που αναφερθηκε δεν εχει να κανει με τον φορτιστη, αλλα με την μπαταρια. Παντα οταν αλλαζω μπαταρια, αυτη που βαζω ειναι κρυα και εχει τελειωσει αρκετες ωρες μετα τη φορτιση της (στον xtar vp1). Η ενδειξη της απο τα 4,20 v που ειναι οταν τη βγαζω απο τον φορτιστη να εχει πεσει το πολυ στα 4,18V. Ουτε λοιπον ο xtar κανει κατι τετοιο...

Αλιμονο αν δεν φορτιζε μεχρι τα πραγματικα 4,20 και στην ουσια οταν κρυωνε να εδειχνε τα πραγματικα στα 3,8V, θα ειχε βουηξει ο τοπος για τον συγκεκριμενο φορτιστη.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #336 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 01:36 »
Δεν εγραψα για τον συγκεκριμενο φιλε μου.
Ηταν γενικο αυτο που εγραψα και στην ουσια εγραψα για τη συμπεριφορα των φορτιστων γενικα τη στιγμη που τελειωνει η φορτιση.
Οσο πιο χαμηλη ειναι η θερμοκρασια κατα τη φορτιση , τοσο πιο αληθινο ειναι και το ποσοστο φορτισης της μπαταριας.


Και το γνωριζουν αυτο φιλε μου...  Απλα δεν γινεται αναφορα στο γεγονος αυτο , γιατι απλα το γνωριζουν οτι αυτη ειναι η λειτουργια των φορτιστων γενικα.


Δεν αναφερθηκα ομως στο οτι εδειξε η μπαταρια την επομενη μερα 3.80 ή 3.90...
Αυτο φυσικο ειναι να φταιει η μπαταρια , οπως και η χαμηλη θερμοκρασια οπως εγραψε ο Colton 50 πιο πανω.
Αλλη περίπτωση βεβαια το κρυο...

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #337 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 01:54 »
Ναι συμφωνω με αυτο που λες γενικα για τους φορτιστες. Επειδη ομως ο συνατμιστης αναρωτηθηκε μηπως ειναι θεμα φορτιστη

Είδα ότι πόλοι έχετε τον xstar και φυσικά τον έχω κι εγώ….                                   VC2 Plus Master Charger
Είναι πολύ καλός φορτιστής αλλά διαπίστωσα κάτι .
........................
Το έκανα αυτό το τεστ σε 3 μπαταρίες και σε όλες έγινε το ίδιο…..Άρα έχει κάποιο πρόβλημα ο φορτιστής η όντως έτσι φορτίζονται ?
 

και σε συνδυασμο με αυτο που κατοπιν εγραψες

Καλα εκανα και περιμενα....... ;D
Λοιπον , ο καλυτερος φορτιστης ειναι ο OPUS , γιατι ακριβως αυτο το πραγμα που αναφερατε , ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ.... ;D

πολυ πιθανον να δημιουργει λαθος εντυπωσεις για τον συγκεκριμενο φορτιστη. Διευκρινησα λοιπον οτι δεν υπαρχει θεμα με αυτον αφου αποκλιση 0,02v οπως και εσυ λες ειναι ασημαντη (1-2 τζουρες υποθεση).

Αποσυνδεδεμένος mel9887

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #338 στις: Φεβρουαρίου 07, 2016, 02:48 »
Παιδες να ρωτησω κατι? Γιατι μ'εφαγε η περιεργεια, ειμαι και ασχετος τελειως παναθεμα με...πηρα τον xtar vc4 λοιπον εδω και κατι μερες...
Αυτο το 1208 mah που βγαζει δευτερολεπτα πριν ολοκληρωθει η φορτιση τι ειναι?



Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #339 στις: Φεβρουαρίου 07, 2016, 03:04 »
H χωρητικότητα της μπαταρίας σου

Αποσυνδεδεμένος mel9887

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #340 στις: Φεβρουαρίου 07, 2016, 03:11 »
Δηλαδη μια lg hg2 3μηνων εχει χωρητικοτητα 1200 mah μονο? Eiναι νορμαλ αυτο?


ΕDIT: Tωρα το επιασα, ποσα mah απ την ωρα που αρχισα να φορτιζω μεχρι την πληρη φορτιση ε?
Αν τα επαιρνα κατευθειαν δεν θα γινομουν ΠΑΟΚ :eyesplash:
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 07, 2016, 03:26 από mel9887 »

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #341 στις: Φεβρουαρίου 07, 2016, 19:04 »
Περιεργο φαινομενο το οποιο τυχαινει και σε μενα. Ειναι λογικο οταν μια μπαταρια μενει εκτος φορτιστη να χανει ενα μερος απο το φορτιο της. Οσο πιο γεματη ειναι τοσο πιο γρηγορα χανει το φορτιο της . Οι ειδικοι προτεινουν αν ειναι να αποθηκευσουμε τις μπαταριες μας για μεγαλο χρονικο διαστημα (μερικοι μηνες) να τις φορτιζουμε μεχρι 3.8 βολτ και οχι παραπανω.

Τωρα τι συμβαινει... Εγω μια ΗΕ2 την φορτισα στα 4.2 και την εβαλα στην ακρη.,.. Μετα απο 4 μερες, χωρις να την πειραξω το φορτιο της επεσε στο μισο (!!!). Σημειωστε οτι εκεινες τις ημερες εκανε αρκετο κρυο.. Η μπαταρια ομως ηταν μεσα σε χαρτινο κουτακι, αυτο σε πλαστικο σακκουλακι και ολο το πακετο μεσα σε κουτι.

Λοιπον την επομενη φορα φορτιζω την μπαταρια στα 3.8 βολτ και την αποθηκευω με τον ιδιο τροπο... Μετα 4 μερες η 5 το φορτιο της ηταν το 1/4 του μεγιστου..

Ισως η μπαταρια ειναι προβληματικη δεν ξερω... Τωρα εχω φορτισει την Samsung 30q στα 4.2 και την εχω αποθηκευσει με τον ιδιο τροπο... Θα δουμε τι θα γινει...

Επανερχομαι στο θεμα που παραθετω. Η Samsung 30q που αποθηκευτηκε με τον ιδιο τροπο με την ΗΕ2 ,στις ιδιες συνθηκες επεσε απο το 4.18 στο... 4.16(!!!) μετα απο 4-5 μερες...

Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #342 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 10:43 »
Ειμαι αναμεσα σε xtar pv2 και nitecore d2... διαβαζω οτι δινει καλυτερα ρευματα ο xtar,αλλα δεν παιζει ολους τους τυπους των μπαταριων.Εμενα με ενδιαφδρουν βεβαια μονο οι μπαταριες των μοντ αλλα εχω μπερδευτει....τι λετε?

Sent from my SM-G920F using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #343 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 12:38 »
Γιατί μπερδεύτηκες; Είναι όπως τα λες.
Ο xtar έχει πιο ακριβές και ποιοτικό ρεύμα αλλά φορτίζει μόνο μπαταρίες λιθίου. Αν έχεις σκοπό να φορτίζεις και μπαταρίες νικελίου-καδμίου, παίρνεις τον d2 αλλιώς τον vp2.

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #344 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 12:56 »
 Τελικά ο "vc2" με τον "vc2 plus" και τον "vp2" τι διαφορές έχουν γιατί δε μπόρεσα να βρω κάτι σχετικό.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180557 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8309 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33951 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536156 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59769 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237398 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 580 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15567 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136119 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085297 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35402 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10228 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12