vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

519 επισκέπτες, 2 χρήστες
th3ofilos, FaniFox

Twitter

Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #645 στις: Αυγούστου 20, 2016, 03:43 »
H Sony ποτέ δεν ανακοινώνει τη μέγιστη αποφόρτιση των μπαταριών της. Στις προδιαγραφές όμως έχει αναλυτικές πληροφορίες και σχεδιαγράμματα για να βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματα του.

Τα παρακάτω σχεδιαγράμματα είναι από τις επίσημες προδιαγραφές της Sony για τη VTC4.


Σ' αυτό το γράφημα βλέπουμε τους κύκλους ζωής για αποφορτίσεις 10 και 30Α.
Στα 10Α κρατάει μετά από 500 κύκλους ένα εντυπωσιακό 90% της αρχικής της χωρητικότητας.
Στα 30Α για τους ίδιους κύκλους πέφτει στο 80% που επίσης είναι άριστο αποτέλεσμα.
Όμως στις υποσημειώσεις αναφέρεται ότι υπάρχει κόφτης θερμοκρασίας στους 75οC.
Αυτό μας βάζει σε σκέψεις οπότε ανατρέχουμε στο παρακάτω γράφημα αποφορτίσεων για να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα.


Εδώ βλέπουμε ότι σε αποφορτίσεις έως 20Α η θερμοκρασία δεν ξεπερνάει τους 75oC οπότε μέχρι τέτοια ρεύματα ισχύουν οι κύκλοι ζωής που ανακοινώνει η Sony.
Σε αποφόρτιση όμως 30Α η θερμοκρασία αγγίζει τους 100 βαθμούς οπότε δεν μπορούμε να πιάσουμε τέτοια ρεύματα χωρίς να καταστρέψουμε τη μακροζωία της μπαταρίας. Και βέβαια τίθεται και θέμα ασφάλειας αφού η μπαταρία ψήνεται σ' αυτούς τους βαθμούς.

ΟΜΩΣ...
Τα παραπάνω ισχύουν για μηχανικά mod που δεν έχουμε κάποιο κόφτη. Τα ηλεκτρονικά mod δεν αποφορτίζουν τη μπαταρία κάτω από 3.0V. Στο γράφημα βλέπουμε ότι στα 3V η θερμοκρασία είναι 80οC οπότε είμαστε εντός προδιαγραφών κατασκευαστή. Επιπλέον στο άτμισμα δεν έχουμε συνεχή αποφόρτιση αλλά τραβάμε ρεύμα για λίγα μόνο δευτερόλεπτα οπότε η θερμοκρασία της μπαταρίας πέφτει στο διάστημα που δεν ατμίζουμε.

Με βάση τα παραπάνω η Sony VTC4 ΔΕΝ είναι μπαταρία 30Α αλλά όσον αφορά το άτμισμα μπορούμε να τη χρησιμοποιήσουμε άφοβα και με ασφάλεια στα 30Α. Βέβαια η διάρκεια ατμίσματος σε τέτοια ρεύματα θα είναι πολύ μικρή.



Αποσυνδεδεμένος dreamymoments

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #646 στις: Αυγούστου 20, 2016, 10:58 »
Φορτιζα την μπαταρια μου μεσα στο μοντ για 4 μηνες προτου αγορασω φορτιστη οπως και πολλοι φιλοι εδω, οποτε δεν υπαρχει προβλημα.

Η Sony VTC4 2100mah ειναι 20Α μεγιστου συνεχους ρευματος.
(https://www.e-cigarette-forum.com/forum/threads/sony-vtc4-2100mah-18650-bench-test-results-a-20a-cell-that-can-be-used-to-30a.684876/)


Σ' ευχαριστώ πολύ, μου έλυσες ένα προβληματάκι της στιγμής...!!!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος selianaras

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #647 στις: Αυγούστου 20, 2016, 11:23 »
Sorry παίδες αν υπάρχει διαφορετικό νήμα για τέτοιου είδους ερωτήσεις αλλά οι μπαταρίες της παρακάτω φωτογραφίας μπορούν να φορτιστουν στον opus btc 3100; αν ναι πόσα amps;
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #648 στις: Αυγούστου 20, 2016, 13:23 »
Φυσικα και μπορει. Νομιζω οτι διαλεγει αυτοματα το ρευμα (0.5Α) αλλα μπορεις να το πας μεχρι 1Α. Αλλα επειδη δεν εχω τον φορτιστη καλυτερα ο φιλος camber να απαντησει.

()

Αποσυνδεδεμένος selianaras

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #649 στις: Αυγούστου 20, 2016, 13:26 »
Πολύ ωραία. Μιας και απλά για δοκιμή και για να ξέρω τις δυνατότητες του φορτιστή ρωτάω, δεν βασιζομαι σε τέτοιες μπαταρίες, θα περιμένω κάποιον κάτοχο να το επιβεβαιώσει!

Κάτι άλλο. Από τις 4 υποδοχές το ένα είναι λίγο σφιχτο το ελατήριο του, σε σχέση με τα άλλα που είναι βούτυρο. Να το ψεκάσω με κάτι; αν ναι με τι και σε τι ποσότητα; ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #650 στις: Αυγούστου 20, 2016, 13:47 »
Τις μπαταρίες μπορείς να τις φορτίσεις στο 1Α. Η χωρητικότητα που γράφουν είναι αρκετά αισιόδοξη.

Το ελατήριο του Opus παίξτο αρκετές φορές με το χέρι να κάνει όλη τη διαδρομή για να απλωθεί το λιπαντικό που έχει.

Αποσυνδεδεμένος selianaras

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #651 στις: Αυγούστου 20, 2016, 14:20 »
Οκ με το που γυρίσω σπίτι δοκιμάζω το ελατήριο. Δεν έχω πολλές ελπίδες για τις μπαταρίες καθώς ήταν αρκετο καιρό αποφορτισμενες. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Edit : το ελατήριο έστρωσε αρκετά με μερικά παιξιματα. Έβαλα τις μπαταρίες, δείχνουν 1.4V και δείχνουν να φορτιζουν. Θα σταματήσει μόνο του; στα πόσα θα φτάσουν λογικά;
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 20, 2016, 14:34 από selianaras »

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #652 στις: Αυγούστου 20, 2016, 14:45 »
Κάπου ανάμεσα 1.4-1.5V θα σταματήσει η φόρτιση.
Περισσότερες πληροφορίες για τέτοιου τύπου μπαταρίες θα βρεις εδώ γιατί είμαστε εκτός θέματος.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2811
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #653 στις: Αυγούστου 20, 2016, 19:22 »
Δυστυχώς δεν μπορώ, η παραγγελία έγινε. Αλλά δεν τις παρήγγειλα τυχαία. Διάβασα διάφορα ξένα φόρουμ για ποιές μπαταρίες είναι η καλύτερη επιλογή για το συγκεκριμένο μοντάκι και κάνω copy paste μια από αυτές (και οι υπόλοιπες ήταν παρόμοιες):
I'd go with the LG hg2 (or Samsung 30q) for the battery capacity, but don't exceed 60w with it. For the full 75w, LG hd4 or Sony vtc4.

Όχι ότι θα το τερματίσω απλά αν αυτή άποψη είναι σωστή, θεώρησα ότι είναι, σκέφτηκα ότι καλύτερα να πάρω κάποια που να καλύπτει και τα 75w....
Γι αυτό έγραψα πως δεν θα σου λείψουν τα επιπλέον Αmperes.
Και να θέλεις να δώσεις 75w ξέρεις πόσο θα σου κρατήσει η vtc4?
Για να πιείς ένα καφέ θα χρειαστείς όλη την 4αδα :))

Αποσυνδεδεμένος margo

  • **
  • 276
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #654 στις: Αυγούστου 21, 2016, 02:25 »
@margo

Aς συνοψισουμε.

Εχεις η σκοπευεις να αγορασεις στο εγγυς μελλον μοντ που χρησιμοποιει 3 μπαταριες; (Τοτε παμε για φορτιστη 4 θεσεων)

Εχεις η σκοπευεις να αγορασεις μπαταριες αλλου τυπου απο λιθιου ιοντων και θες να χρησιμοποιησεις τον φορτιστη και για αυτες;

Εχεις μεχρι 3 μπαταριες li-ion και σαν απλος χρηστης θελεις κατι να τις φορτιζει σωστα και απροβληματιστα χωρις πολλα πολλα; (Τοτε παμε για φορτιστη 2 θεσεων)

Ποσα χρηματα μπορεις να διαθεσεις για αγορα;

Απαντησε αυτες και θα προσπαθησουμε να βρουμε κατι που να σε καλυπτει.
Λοιπόν σας ευχαριστώ ολους, ας συνοψίσω:
Χρειάζομαι φορτιστή δύο θεσεων και μόνο για μπαταρίες ητ 18650 ( λιθίου δεν ειναι αυτές?  :)) ειπαμε, άσχετη!)
Καλό θα ηταν να φορτιζουν σε δυό ωρες αλλα αν αυτο δεν γίνεται συμβιβάζομαι να φορτίζω δυο μπαταρίες μαζί και να να ειμαι τριγύρω
Συμπερασματικά θελω δυο ξεχωριστούς φορτιστές για δύο διαφορετικούς χώρους διαμονής ωστε να μην κουβαλω και φορτιστή απο σπίτι σε σπίτι. Εχω τρεις 18650 που υποψιάζομαι οτι δεν θα βγάλουν τον χρόνο γι αυτο θα πάρω αλλες τρεις και θα φορτίζω ανα δύο.
Για να πάρω δύο opus...παει μακριά η βαλίτσα  :yes: χώρια που δεν ξέρω πως να αλλαξω ενα θορυβώδες ανεμιστηράκι...αν μου τύχει.
Απο nitecore για οσους μου απάντησαν, συγγνώμη παιδιά, εβαλα πολλά μοντέλα στο ίδιο σακκι μάλλον...ειπαμε... :wall:τούβλο..
Σκεφτομαι για xtar το mc2 ή το αλλο vc2 νομιζω..απο ατμιστίκ μου απαντησαν οτι ειναι το ίδιο καλά, απλα η τιμή ανεβαίνει στο ενα λογω των ενδείξεων. Τωρα ποση ωρα κανει να φορτίσει δυο μπαταριες μαζι δεν ξερω, αλλα αφου λεει για κατασκευή απο πυρίμαχα υλικα, θαναι και σχετικά ασφαλής, ε θα περιμένω..
::)

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #655 στις: Αυγούστου 21, 2016, 10:32 »
Kαι οι δυο Xtar φορτιζουν με 0.5Α ανα θεση αρα θελεις περιπου 5-6 ωρες για να φορτισεις 1 η 2 μπαταριες.

Δεν ξερω κατα ποσο ο χρονος φορτισης μετραει για σενα επειδη ειδα οτι περιμενες να φορτισουν σε 2 ωρες.

(Aν ο χρονος φορτισης παιζει σημαντικο ρολο για σενα τοτε ο Xtar VC2 plus  φορτιζει με 1Α ανα θεση οποτε λογικα θα τελειωνει την φορτιση στις 3-4 ωρες)

Επισης θα πρεπει να ξερεις οτι πρεπει να αγορασεις η να εχεις τροφοδοτικο τοιχου για καθε φορτιστη (για ΜC2 και VC2 oποιονδηποτε με 5V 1A η παραπανω ενω για τον VC2plus 5V 2.1A ).


Αποσυνδεδεμένος dreamymoments

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #656 στις: Αυγούστου 21, 2016, 10:59 »
Γι αυτό έγραψα πως δεν θα σου λείψουν τα επιπλέον Αmperes.
Και να θέλεις να δώσεις 75w ξέρεις πόσο θα σου κρατήσει η vtc4?
Για να πιείς ένα καφέ θα χρειαστείς όλη την 4αδα :))

Κάντο μου λίγο πιο εύκολο.. θα έχω κάποιο πρόβλημα με αυτές που παρήγγειλα ή κάποια "δυσλειτουργία" και αν ναι ποιά; Υποθέτω, αν έχω καταλάβει καλά, θα ατμίζω γύρω στα 25-30w. Ποιά η διαφορά σε αυτά τα watt των 2100 με των 3000...;; (εν τάχει η απάντηση για να μην βγούμε εκτός τόπικ :)) )

Και μία ακόμη ερώτηση, φορτιστή 1 ή 2 θέσεων από Ελλάδα, έχουμε κάποια λύση ανάγκης (για το γρήγορο της παραλαβής);; Μέχρι να πάρει κάποιος έναν καλυτερότερο....

Αποσυνδεδεμένος norton

  • **
  • 318
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #657 στις: Αυγούστου 21, 2016, 11:05 »
Για μια μπαταρία αυτό είναι πολύ καλή λύση και καλή τιμή

http://www.teomav.gr/2016/01/liitokala-lii-100.html#.V7lgVp7l5Ds

Διαγραφή παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 21, 2016, 11:45 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #658 στις: Αυγούστου 21, 2016, 11:26 »
Κάντο μου λίγο πιο εύκολο.. θα έχω κάποιο πρόβλημα με αυτές που παρήγγειλα ή κάποια "δυσλειτουργία" και αν ναι ποιά; Υποθέτω, αν έχω καταλάβει καλά, θα ατμίζω γύρω στα 25-30w. Ποιά η διαφορά σε αυτά τα watt των 2100 με των 3000...;; (εν τάχει η απάντηση για να μην βγούμε εκτός τόπικ :)) )

Και μία ακόμη ερώτηση, φορτιστή 1 ή 2 θέσεων από Ελλάδα, έχουμε κάποια λύση ανάγκης (για το γρήγορο της παραλαβής);; Μέχρι να πάρει κάποιος έναν καλυτερότερο....

Προβλημα δεν θα εχεις απλα θα παιρνεις μικροτερη διαρκεια απο την 2100.


Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2811
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #659 στις: Αυγούστου 21, 2016, 11:28 »
Κάντο μου λίγο πιο εύκολο.. θα έχω κάποιο πρόβλημα με αυτές που παρήγγειλα ή κάποια "δυσλειτουργία" και αν ναι ποιά; Υποθέτω, αν έχω καταλάβει καλά, θα ατμίζω γύρω στα 25-30w. Ποιά η διαφορά σε αυτά τα watt των 2100 με των 3000...;; (εν τάχει η απάντηση για να μην βγούμε εκτός τόπικ :)) )
Και μία ακόμη ερώτηση, φορτιστή 1 ή 2 θέσεων από Ελλάδα, έχουμε κάποια λύση ανάγκης (για το γρήγορο της παραλαβής);; Μέχρι να πάρει κάποιος έναν καλυτερότερο....
Κανένα πρόβλημα και καμιά διαφορά σε αυτά τα watt πέρα από τη διάρκεια. Το σωστό είναι να σκέφτεσαι "ποια μπαταρία κάνει για μένα" κι όχι "ποια μπαταρία δίνει τα μέγιστα watt στη συσκευή μου".
Για φορτιστή θα συμφωνήσω με τον προ-προηγούμενο. :))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8358 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180685 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33999 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536413 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59819 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237578 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 593 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15741 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136162 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085355 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35434 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10279 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12