vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

521 επισκέπτες, 5 χρήστες
camber, manoslykos, Jorge, th3ofilos, vlasismiriagos

Twitter

Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods

Αποσυνδεδεμένος Injen

  • **
  • 206
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #615 στις: Αυγούστου 16, 2016, 16:21 »
Λοιπόν τις μπαταρίες τις δείχνει να τις γεμίζει , ξεκίνησε από τα 0 volt και τώρα είναι στα 3,2 volt , περιμένω να τερματίσει και βλέπουμε

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #616 στις: Αυγούστου 16, 2016, 17:55 »
@AK47

Δεν υπαρχει κανενα τεστ για τον SC2 μεχρι στιγμης οποτε δεν μπορω να εκφερω γνωμη. Το μονο που παρατηρω ειναι οτι δεν εχει οθονη με μετρηση volt, mah κτλ. Δεν ξερω ποσο χρησιμη θα ειναι η ταχυτατη φορτιση απο μονη της ,χωρις αλλες ενδειξεις, σε καποιον χρηστη.

@Ιnjen

Μακαρι να δουλεψουν!
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 16, 2016, 18:20 από Colton50 »

Αποσυνδεδεμένος margo

  • **
  • 276
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #617 στις: Αυγούστου 17, 2016, 01:53 »
 :) @camber ευχαριστώ, μιά και οπως καταλαβα κατέχεις καλά το θέμα, οπως και οι παρακατω που επίσης μου δώσανε τα φώτα τους, μήπως γνωριζεις αν ο συγκεκριμμενος opus που προτείνει ο φίλος colton50 δουλεύει με συνεχες ρευμα? Καπου εδω μεσα ειδα οτι το προτείνουν. Επισης -αν και δεν εψαξα ακόμα- μηπως γνωρίζεις αν υπαρχει και σε fasttch, gearbest ή θάναι..κινέζικοι? Για να γλυτωσω κατι απο τιμη δηλαδη..ή αν βρώ απο ευρώπη?
@ :) colton50, ευχαριστω και κυρίως γιατι μου πρότεινες κατι συγκεκριμμένο και εμπεριστατωμένα, οποτε γλυτωσα πολύ ψάξιμο. Aν θες, οι παραπανω απορίες μου , μετά το ειδα δηλ, περι opus, μαλλον απευθύνονται κυρίως σε σένα :o
@norton σ ευχαριστω, στη σελίδα του teomav γραφει μη διαθέσιμος, εννοείται δεν κάνουμε θέμα για 3€, αλλα προβληματίζομαι γιατι σ αυτο το νήμα διάβασα οτι σε πολλούς οι nitecore βγήκαν με κουσουράκι, σ άλλους μια χαρά. Επισης..λογω ελλειψης γνώσεων επι του θέματος, δεν ξερω πώς να ελέγξω τις δικλείδες ασφαλείας αυτου του φορτιστή ή τα υλικά του και σίγουρα δεν μπορώ να επιχειρήσω σύγκριση με κάποιον που εχει διπλάσια ή τριπλάσια τιμή οπως ο opus bt που γράφω παραπάνω
:) @sergor σ ευχαριστώ για ο,τι μου προτείνεις, δεν αμφισβητώ και σίγουρα ειναι καλύτερος απ τον trustfire που εχω, μου δημιουργήθηκαν κατι αμφιβολιες , διάβασε αυτά που γραφω στον φίλο επάνω, το θέμα ειναι υπο έρευνα ??? ήδη..και μάλλον εισαι και τυχερός γιατι δεν σου βγήκε ελλατωματικός..
  Εν ολίγοις, θα είχα χαθεί κυριολεκτικά αν δεν υπήρχε αυτο το forum και σεις που βοηθάτε :yes: 8)

Αποσυνδεδεμένος norton

  • **
  • 318
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #618 στις: Αυγούστου 17, 2016, 02:18 »
Ο d2 πάντως εδώ και ένα χρόνο μου δουλεύει άψογα, τον opus σχεδόν όλοι των έχουν πάρει από Κίνα (fasttech η gearbest) και είναι από τους καλύτερους αν όχι ο καλύτερος αυτή την στιγμή, ρίξε μια ματιά και σε αυτόν που σου έβαλα παρακάτω είναι εξίσου καλός!
Authentic LiitoKala lii-500 4-Slot Intelligent Battery Charger
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 17, 2016, 05:22 από norton »

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #619 στις: Αυγούστου 17, 2016, 03:04 »
σ αυτο το νήμα διάβασα οτι σε πολλούς οι nitecore βγήκαν με κουσουράκι, σ άλλους μια χαρά. 
Δε βρήκα κανέναν στο νήμα να λέει ότι έχουν κουσούρια ο  Ι2 ή ο  D2 ίσα ίσα είναι στο τοπ προτεινόμενα. Δε μιλάω για αυτούς τους φορτιστές (που μπορεί να έχουν όντως θεματακια ) τις  nitecore UM20,  UM10 που θέλουν  εξωτερική τροφοδοσία  μεσώ usb, που ο καθένας του συνδέει ότι θέλει π.χ φορτιστή κινητού /θύρα USB από το  PC με 0,35 Α παροχή ρεύματος όταν ο φορτιστής ζητά μίνιμουμ 0,5 ή 1Α  και μετά λέει γιατί δε φορτίζει, άρα μουφα φορτιστής. Αν μου χαλάσουν αυτοί οι δυο που έχω ,πάλι nitecore θα πάρω. τους έχω παντρέψει τώρα πάνω σε μια βάση από χαρτόνι.

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #620 στις: Αυγούστου 17, 2016, 03:10 »
:) @camber ευχαριστώ, μιά και οπως καταλαβα κατέχεις καλά το θέμα, οπως και οι παρακατω που επίσης μου δώσανε τα φώτα τους, μήπως γνωριζεις αν ο συγκεκριμμενος opus που προτείνει ο φίλος colton50 δουλεύει με συνεχες ρευμα? Καπου εδω μεσα ειδα οτι το προτείνουν. Επισης -αν και δεν εψαξα ακόμα- μηπως γνωρίζεις αν υπαρχει και σε fasttch, gearbest ή θάναι..κινέζικοι? Για να γλυτωσω κατι απο τιμη δηλαδη..ή αν βρώ απο ευρώπη?
Παρουσίαση του Opus μπορείς να βρεις εδώ
Δίνει παλμικό ρεύμα στην έξοδο όπως και η πλειονότητα των φορτιστών αφού αυτή η υλοποίηση είναι φθηνότερη. Υπάρχουν βέβαια και εξαιρέσεις με συνεχές ρεύμα όπως ο XTAR VP2.
Ο Opus είναι κινέζικος επομένως θα τον βρεις στα αντίστοιχα e-shops της Κίνας.


Αποσυνδεδεμένος margo

  • **
  • 276
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #621 στις: Αυγούστου 17, 2016, 03:27 »
Τωρα μολις αυτα διαβαζα..απο gearbest τον εχει προσφορά για λιγες μέρες περιπου 33€ , διαβαζω reviews, εχει και παράπονα για πολύ θορυβο. Παντως λεει οτι ρυθμίζεται και για συνεχες ρευμα- αν και δεν ξερω τι ρόλο εχει.
Στη nkon  ολλανδίας εχει 42-43€ και λεει χωρις θόρυβο επειδή ειναι γνήσιος! Βγαλε ακρη! + μεταφορικα.
Στο vapoursmoke.gr εχει 50 €. Δεν αναφερει τιποτα για θόρυβο..
Αν καταλήξω θαναι απο δω να γλυτώσω αναμονή.
Επισης λες και για έκδοση v1..που δεν ειδα ως τωρα.
Αντε ξανα...ψαξιμο.
Να παρω τον xtar vc2 να τελειώνω??
Η γνώμη σου μετράει..:)
Καζάνι το κεφάλι μου:)

Στάλθηκε από το X5pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος norton

  • **
  • 318
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #622 στις: Αυγούστου 17, 2016, 05:42 »
Ο θόρυβος στον opus προέρχεται από το ανεμιστήρα που έχει και αυτό έχει τύχει σε λίγους, ο vp2 που σου λέει ο camber είναι και αυτός πολύ καλός, και ο vc2 και αυτός καλός είναι τον έχουν πολύ χωρίς παράπονα, τώρα από όλους αυτούς η τελική επιλογή είναι δική σου για το ποιος και από που.....! 

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #623 στις: Αυγούστου 17, 2016, 10:53 »
margo, έχω τον Opus σχεδόν ένα χρόνο και μπορώ να επιβεβαιώσω για το θόρυβο που κάνει ο ανεμιστήρας. Όμως:

α) Είναι ένας συμβιβασμός που εύκολα κάνει κανείς αν σκεφτούμε τι μας προσφέρει για τα λεφτά του. Εντάξει δεν είναι και ο σούπερ τοπ φορτισταράς του σύμπαντος, αλλά οι δυνατότητες που έχει και η λειτουργία του, ξεπερνούν κατά πολύ τις προσδοκίες που θα είχε κάποιος σε αυτή την τιμή.

β) Το πρόβλημα του ανεμιστήρα, λύνεται με δύο τρόπους: ανταλλακτικό ανεμιστηράκι από FT (νομίζω κάπου στα €0.15 το έχει) ή λιπαντικό WD40.

Αποσυνδεδεμένος atsirtsis

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #624 στις: Αυγούστου 17, 2016, 11:10 »
Να και δύο καινούριοι που φαίνονται με καλά χαρακτηριστικά και τιμές 18 και 22 ευρώ περίπου.
http://www.cvapor.com/avatar-3-bays-intelligent-charger.html
http://www.cvapor.com/avatar-intelligent-battery-digicharger-kit.html

Μένει βέβαια να δοκιμαστούν γιατί reviews δεν βρήκα στο google.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #625 στις: Αυγούστου 17, 2016, 11:37 »
Δε βρήκα κανέναν στο νήμα να λέει ότι έχουν κουσούρια ο Ι2 ή ο D2 ίσα ίσα είναι στο τοπ προτεινόμενα. Δε μιλάω για αυτούς τους φορτιστές (που μπορεί να έχουν όντως θεματακια ) τις nitecore UM20, UM10 που θέλουν εξωτερική τροφοδοσία μεσώ usb, που ο καθένας του συνδέει ότι θέλει π.χ φορτιστή κινητού /θύρα USB από το PC με 0,35 Α παροχή ρεύματος όταν ο φορτιστής ζητά μίνιμουμ 0,5 ή 1Α και μετά λέει γιατί δε φορτίζει, άρα μουφα φορτιστής. Αν μου χαλάσουν αυτοί οι δυο που έχω ,πάλι nitecore θα πάρω. τους έχω παντρέψει τώρα πάνω σε μια βάση από χαρτόνι.
 
Σωστος ο φιλος, εδω και ενα χρονο χρησιμοποιω τον i4 χωρις το παραμικρο προβλημα

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #626 στις: Αυγούστου 17, 2016, 12:13 »
Το μειονέκτημα των i2-d2-i4-d4 είναι το χαμηλό ρεύμα φόρτισης.
6 ώρες για να φορτίσεις μία μπαταρία είναι πολλές με τα σημερινά δεδομένα.

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #627 στις: Αυγούστου 17, 2016, 13:14 »
@margo

Aς συνοψισουμε.

Εχεις η σκοπευεις να αγορασεις στο εγγυς μελλον μοντ που χρησιμοποιει 3 μπαταριες; (Τοτε παμε για φορτιστη 4 θεσεων)

Εχεις η σκοπευεις να αγορασεις μπαταριες αλλου τυπου απο λιθιου ιοντων και θες να χρησιμοποιησεις τον φορτιστη και για αυτες;

Εχεις μεχρι 3 μπαταριες li-ion και σαν απλος χρηστης θελεις κατι να τις φορτιζει σωστα και απροβληματιστα χωρις πολλα πολλα; (Τοτε παμε για φορτιστη 2 θεσεων)

Ποσα χρηματα μπορεις να διαθεσεις για αγορα;

Απαντησε αυτες και θα προσπαθησουμε να βρουμε κατι που να σε καλυπτει.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 17, 2016, 13:25 από Colton50 »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #628 στις: Αυγούστου 18, 2016, 00:18 »
Η Enova εκανε το θαυμα της το 2015.
Οποιος θελει φορτιστη που να φορτιζει μεχρι και 8 Χ 26650 με 1Α ....
Toν εχω ξαναβαλει το φορτιστη πριν καιρο στο φορουμ , αλλα μαλλον επεσε στο ''κενο''.
Οποτε το θεματακι με το τι και ποιο φορτιστη πρεπει να παρει καποιος που εχει μοντακι για δυο - τρεις - τεσσερεις ή περισσοτερες μπαταριες ...... χαχαχα ....., πιστευω οτι εχει βρει λυση.





Τον βρησκουμε εδω :


http://www.gearbest.com/chargers/pp_365104.html






Ο φορτιστης ειναι ικανος να φορτισει ολων των ειδων τις μπαταριες , ακομα και LiFePO4.
Eχει ενδειξεις για mAh , Volts , χρονο , τα mA φορτισης και τον τυπο της καθε μπαταριας.



Μπορει να φορτισεις : Ni-MH-NiCd 1.5V, LiFePO4 3.6V, Li-ion 4.2V / 4.3V / 4.35V 
Μπορει να φορτισει ανεξαρτητα την καθε μια μπαταρια με 0.1 - 0.25 - 0.5 - 1 Α.

Ειναι φτιαγμενος απο υλικο το οποιο ειναι πυριμαχο .

Θα αποφορτισει τις Li-Ion με 0.1mA  οταν τελειωσει η φορτιση
>>>>>>>>>>>>>>>  NiMH με 0.03mA >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>




Δεν φορτιζει απο 0 Volts



Oι Li-Ion μπαταριες φορτιζουν απο τα 0.6 V

>> ΝiMH  >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Απο 1.5 V μεχρι τα 3.0 V θα φορτισει με 50mA (ολες τις Li-Ion)

Με πανω απο 3.09 V  θα φορτισει με την ενταση που εχουμε επιλεξει

Ο μετρητης αρχιζει να δουλευει απο τα 0.7 V , αλλα σωστη μετριση θα γινει απο το 1.0 V και πανω

Ο μετριτης θα σταματησει οταν φορτιστει η μπαταρια

Η φορτιση θα ξεκινησει ξανα αν η μπαταρια πεσει στο 4.05 V

H φορτιση δεν ξεκινα οταν η μπαταρια ειναι κοντα στο οριο φορτισης


Πολυ καλο ρευμα φορτισης , αν και κανει κοιλια σε μερικα σημεια , αλλα αυτο μπορεις να το πεις και καλο αν σκεφτεις οτι ετσι δεν υπαρχει συνεχιζομενη πιεση απο το ρευμα και ετσι εχουμε ενα ειδος αποφυγης θερμοκρασιας .


Πιστευω ειναι ενας πολυ καλος φορτιστης που θα δωσει λυσεις .


Υπαρχουν κι αλλοι φορτιστες για 8 Χ Li-Ion , αλλα αυτος ειναι ο καλυτερος πιστευω.

Οι αλλοι δυο που ξερω , δεν ειναι αναλογης ποιοτητας σαν υλικο κατασκευης .
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 18, 2016, 14:15 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος valerou

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #629 στις: Αυγούστου 18, 2016, 00:28 »
Φορτιστή 4 θέσεων, να κοιμάμαι ήρεμα το βράδυ γιατί μόνο τότε μπορώ να τις βάλω να φορτίζουν και όσο για την τιμή ... ε οκ μην ξεχειλώσουμε και την τσέπη, να πεις την τιμή στην γυναίκα σου χωρίς να σου ερθει κανά ΑΤΙΑ στο κεφάλι :fight_fryingpan:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8365 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180702 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34006 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536488 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59836 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237621 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 596 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15801 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136167 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085377 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35446 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10291 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12