vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

507 επισκέπτες, 4 χρήστες
Aoratix, dkostas, Doubt, ZoeM

Twitter

Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods

Αποσυνδεδεμένος makhs5

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #525 στις: Ιουνίου 11, 2016, 20:30 »
Ευτυχως ειχα παρει αλλη μια μπαταρια μετα για να εχω μια ρεζερβα, και τελικα να που χρειαστηκε, οταν ειναι να παω απο μαγαζι παντως θα το κανω αυτο που λες

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #526 στις: Ιουνίου 11, 2016, 22:31 »
@makhs5 εχω παρατηρησει οτι το pico αποφορτιζει πολυ την μπαταρια σε σχεση με κλουπορ μινι και ipv d2, την βαζω στο φορτιστη και μου διχνει 35% στην σπανια περιπτωση  που θα την φτασω μεχρι να μην λειτουργει το μοντακι. Πιθανοτατα ο φορτιστης δεν μπορει να την επαναφερει . Δοκιμασε σε καποιον αλλο φορτιστη να δεις τι παιζει!

Το pico εχει την ιδια η παρομοια συμπεριφορα με το vtc mini  και ποτε δεν παρατηρησα το παραπανω φαινομενο
Ο MC1 εχει την λειτουργια 0V activation, αρα και να επεσε κατω απο 2.5 βολτ η ταση της μπαταριας θα μπορουσε να την επαναφερει , εφοσον ο χρονος ηταν αρκετος για αυτο ( ο φιλος λεει οτι την αφησε 2 ωρες οποτε ειμαστε ενταξει απο κει).
Η αλλη περιπτωση ειναι οτι η μπαταρια "παρεδωσε πνευμα"  πραγμα που φαινεται το πιο λογικο μεχρι στιγμης.
Ειδωμεν.

Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #527 στις: Ιουνίου 13, 2016, 01:33 »
Αγόρασα και εγώ το pico πριν 5 μέρες. Αποτι διαβάζω εδω όλοι χρησιμοποιείτε εξωτερικούς φορτιστές για την φόρτιση των μπαταριών 18650. Για ποιους λογους πρέπει να φορτιζονται οι μπαταρίες σε εξωτερικό φορτιστη; Εγω προς το παρόν το φορτίζω κανονικά με την μπαταρια μέσα στο μοντάκι. Τι ακριβώς ισχύει ;;

Αποσυνδεδεμένος NobodyRankXV

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #528 στις: Ιουνίου 13, 2016, 01:39 »
@j-silver 
Απ οτι έχω διαβάσει και γω ειναι καλυτερο, βασικά προτιμότερο να φορτώνεις εξωτερικά τις μπαταρίες για να μην υπάρξει κάποιο θέμα με την συσκευή μην καεί απο καμία μ@##κία της ΔΕΗ ή ποιος ξέρει 

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #529 στις: Ιουνίου 13, 2016, 10:04 »
Οταν ειχα αγορασει το vtc mini, με μια 18650 ΗΕ2 2500mah, για τεσσερεις μηνες φορτιζα την μπαταρια πανω στο μοντ χωρις να παρατηρησω κανενα προβλημα. Υπηρχε ομως ενα θεμα διαρκειας στα δικα μου ματια μονο , γιατι συγκρινα την αυτονομια τou istick 20 (που εχει ενσωματωμενη Lipo μπαταρια 2200mah) με του vtc. (πραγματα ανομοια... αλλα τοσα ηξερα τοτε , τοσα ελεγα..).

Μετα αποφασισα να αγορασω μια Samsung 30Q 3000mah (γιατι δεν ημουν ευχαριστημενος με την ΗΕ2) οποτε θεωρησα καλο να αγορασω εξωτερικο φορτιστη για να μπορω να φορτιζω και τις 2 μπαταριες μαζι (Χtar VC2).

Λοιπον παρατηρησα οτι μετα απο μερικες φορτισεις στον Xtar η ΗΕ2 αρχισε να μου δειχνει "δυναμη" (διαρκεια δηλαδη). Δεν ξερω αν οφειλεται στον φορτιστη , στην μπαταρια η σε οτιδηποτε αλλο , απλα το αναφερω σαν "περιεργο συμβαν".

Για να συνοψισουμε... Αν σκοπευει καποιος να χρησιμοποιει μια μπαταρια μονο μεχρι να δει τι θα κανει στο μελλον τοτε μπορει να φορτιζει πανω στο μοντ. Αν αγορασει δευτερη η περισσοτερες τοτε η αγορα εξωτερικου φορτιστη ειναι μονοδρομος. (και οχι μονο για αυτους τους λογους, αν διαβασετε τα προηγουμενα ποστ θα καταλαβετε περισσοτερα..)

Και προσοχη ΟΧΙ φορτιστες οτι να'ναι, Νοname, Trustfire, Ultrafire κτλ. ΜΟΝΟ επωνυμους oπως Οpus, Xtar, Nitecore κτλ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 13, 2016, 13:23 από Colton50 »

Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #530 στις: Ιουνίου 13, 2016, 23:03 »
Χρησιμοποιώ στο pico μια samsung 3000mah και προς το παρόν που το χρησιμοποιώ 5-6 μερες παρατηρώ παρά πολυ καλη αυτονομία και δεν φόρτιζω την μπαταρια σε εξωτερικο φορτιστή. Στο περίπου με αρκετά συχνή χρήση περναω σίγουρα 1.5-2 μερες. Το θεωρώ ιδανικό ίσως επειδή εώς τωρα ειχα κουραστεί με το alter ego και την α7 μπαταρια του 1100 mah που με τα χίλια ζόρια την έβγαζα μεχρι νωρίς το βραδυ της καθε ημέρας. Αν όμως τίθεται θέμα προστασίας της πλακέτας απο θερμοκρασία η να χαλάνε οι μπαταριες βραχυπρόθεσμα οταν τις φορτίζεις μεσα στο μοντακι τοτε δεν εχω προβλημα να αγοράσω έναν εξωτερικο φορτιστη.

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #531 στις: Ιουνίου 14, 2016, 09:24 »
 Aπο οτι εχω διαβασει στο φορουμ δεν εχει υπαρξει  ουτε μια περιπτωση (εκτος και αν μου διαφευγει κατι) κατα την οποια να εχει αναφερθει οτι μπαταρια χαλασε μεσα στο μοντ  η οτι η πλακετα "καηκε" κατα την φορτιση.

(Και φυσικα η πλειοψηφια των φιλων ατμιστων, αν οχι ολοι, πρωτα ξεκινησε να φορτιζει πανω στο μοντ και μετα πηγε σε εξωτερικο φορτιστη.)

Εφοσον ξεκινησες να φορτιζεις την μπαταρια πανω στο μοντ θα ηταν ενδιαφερον να σημειωσεις τους χρονους διαρκειας ατμισματος και αργοτερα να τους συγκρινεις με φορτισεις σε εξωτερικο φορτιστη ...

Αυτο που με προβληματιζει ειναι το εξης. Στο vtc mini , που ειναι σχετικα πιο ακριβο, φανταζομαι οτι ενσωματωσαν εναν "καλο" εσωτερικο φορτιστη (ο τεχνικος του ecig με εχει διαβεβαιωσει γι'αυτο) ενω στο pico, που ειναι αρκετα φθηνο, φοβαμαι μηπως εχουν κανει "εκπτωσεις".
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 14, 2016, 09:30 από Colton50 »

Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #532 στις: Ιουνίου 14, 2016, 13:18 »
Οταν αγόρασα το pico πριν πληρώσω τον φίλο και καταστηματάρχη τον ρώτησα.......εχω ακούσει ότι τις μπαταριες του piko ειναι προτιμότερο να τις φορτίζεις σε εξωτερικο φορτιστη τι λες να μου δώσεις να πάρω έναν;; Μου απαντάει...........δεν το θεωρώ άκρως απαραίτητο γιαυτο και δεν πολυφερνω φορτιστές συνέχεια αλλα δεν ζητάνε κιολας.Επισης μου λεει μια πολυ καλη και ασφαλής φόρτιση με προστασία της μπαταριας η οποία θα κρατήσει πολυ καιρό, θα την πετύχει ένας φορτιστής ο οποίος θα κοστίσει σίγουρα πανω απο 25 ευρω! Δεν ειναι λιγο βαρύ μου λεει να σου ζητήσω 55 ευρω για την συσκευή με τον ατμοποιητη και να πληρώσεις επιπλέον 30 ευρω περίπου έναν φορτιστη;; Υπάρχουν και φορτιστές μου λεει με 7-10 ευρω αλλα δε νομίζω να πετύχεις κατι το πολυ διαφορετικό , όμως αν θες μπορούμε να το κοιτάξουμε και να παραγείλουμε έναν......το άφησα έτσι προς το παρόν!!

Συνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2811
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #533 στις: Ιουνίου 14, 2016, 13:27 »
Και πολύ καλά έκανες. Περιττή αγορά, ειδικά για τον φίλο που περνάει 2 μέρες με μια 30q.

Αποσυνδεδεμένος panosnm

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #534 στις: Ιουνίου 14, 2016, 17:24 »
Χρειάζομαι τη συμβουλή σας! Ψάχνω για φορτιστή για να φορτίσω 3 μπαταρίες ταυτόχρονα και με τα ίδια mAh! Θα ήθελα κάτι οικονομικό μιας κ δε μου περισσεύουν 50 ευρώ για φορτιστή

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων


Αποσυνδεδεμένος Geoskoul

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #535 στις: Ιουνίου 14, 2016, 17:42 »
εχω ενα παλιο φορτιστη X-TAR 
input 1.2V---2.0A
output 4.2V
και θελω να αγορασω τις 
LG INR18650-HG2 3000mAh - 20A

μπορειτε να πειτε αν ο φορτιστης κανει η πρεπει να αγορασω αλλον ?

Ευχαριστω :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #536 στις: Ιουνίου 14, 2016, 17:46 »
Χρειάζομαι τη συμβουλή σας! Ψάχνω για φορτιστή για να φορτίσω 3 μπαταρίες ταυτόχρονα και με τα ίδια mAh! Θα ήθελα κάτι οικονομικό μιας κ δε μου περισσεύουν 50 ευρώ για φορτιστή






Θα προτεινα αυτον. http://www.atmorama.gr/index.php?route=product/product&path=63_73&product_id=603  Για περισσοτερες πληροφοριες ανετρεξε μερικα ποστ πισω (τσεκαρε την σελιδα 34, υπαρχει και youtube video).

εχω ενα παλιο φορτιστη X-TAR
input 1.2V---2.0A
output 4.2V
και θελω να αγορασω τις
LG INR18650-HG2 3000mAh - 20A

μπορειτε να πειτε αν ο φορτιστης κανει η πρεπει να αγορασω αλλον ?

Ευχαριστω :thumpup:

Ποιο μοντελο Xtar ειναι; (αν και δεν θα εχεις προβλημα ακομα και στην περιπτωση που ειναι ο "ταπεινος" Χtar MC1)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 14, 2016, 17:59 από Colton50 »

Αποσυνδεδεμένος Geoskoul

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #537 στις: Ιουνίου 14, 2016, 18:56 »
colton ειναι ο x-tar wp6

Αποσυνδεδεμένος panosnm

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #538 στις: Ιουνίου 14, 2016, 19:19 »
Φίλε Colton αυτός έχει δηλαδή κάποια ρύθμιση που θα κατανέμει τα amper και στις τρεις μπαταρίες το ίδιο; Ανα 2 κανάλια δε πάει; Συγνώμη απλά είμαι λίγο άσχετος

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #539 στις: Ιουνίου 14, 2016, 21:44 »
@Geoskoul

Nαι κανει. Περισσοτερες πληροφοριες εδω
http://lygte-info.dk/review/Review%20Charger%20Xtar%20WP6%20UK.html


@panosnm

Απο οτι θυμαμαι τα καναλια 1-4 ειναι για φορτιση 1 Α ενω τα 2-3 για 0.5Α. Απο την στιγμη που θα μπει μια η και δευτερη μπαταρια στα καναλια 2-3  τοτε ΚΑΙ τα τεσσερα φορτιζουν με 0.5Α. Οποτε δεν θα εχεις προβλημα.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8340 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180649 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33979 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536290 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59801 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237501 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 587 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15670 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136147 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085335 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35420 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10257 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12