vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

522 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, bloodlessz, Kouros17, manoslykos, Jorge

Twitter

Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
το οτι φορτιζει μονο με 0,5 αμπερε, κανει κακο στην μπαταρια, γιατι ετσι μου πε ενας γνωστος????

Yπαρχει (η υπηρχε) ενας γενικος κανονας  που λεει οτι μια μπαταρια πρεπει να φορτιζεται με ρευμα μεγιστης εντασης ισης με το  μισο (η το πολυ 60%) της χωρητικοτητας της  ετσι ωστε να αποφευγεται η υπερβολικη θερμανση του στοιχειου και να επεκτεινεται η διαρκεια ζωης της. Π.χ μια 1000αρα να φορτιζεται με 0.5Α.

Για τις "μεγαλες" (πανω απο 2500mah) πολλοι χρησιμοποιουν και ρευμα εντασης μεχρι 2Α χωρις να εχουν δει καποιο προβλημα μεχρι τωρα αλλα τιποτα δεν ειναι σιγουρο μεχρι στιγμης (δεν εχουμε καποια πληροφορηση απο εταιριες η επιστημονες ωστε να μπορουμε με βεβαιοτητα να αποφανθουμε τι ειναι σωστο και τι οχι.)

@Mixmin

Το μονο που μπορεσα να βρω σχετικα με το προβλημα σου (το ειχαν και αλλοι) ειναι αυτη η "λυση" (τωρα το τι εννοει ειναι αλλο θεμα... Μαλλον να στριψεις το καλωδιο γυρω απο το βυσμα 1-2 φορες για να κανει καλυτερη επαφη; )

Turn the cord that plugs into the unit around and plug it back into the unit. Mine was doing the same thing and thats how i fixed it.


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
το οτι φορτιζει μονο με 0,5 αμπερε, κανει κακο στην μπαταρια, γιατι ετσι μου πε ενας γνωστος????

Ο γνωστός σου προφανώς δεν έχει καμία σχέση με φόρτιση μπαταριών. Χωρίς παρεξήγηση.

Καλησπέρα :bye:
2 ερωτησούλες :confused1: εαν ξέρει κάποιος ν΄'  απαντήσει :

1) ο Opus BT-C3100  μπορεί να ¨ξυπνήσει"  μπαταρίες  εχουν εκφορτιστεί βαθιά ( 0V activation) όπως π.χ. ο  Xtar VC2 :confused1:
2) Εαν εξαιρέσουμε την τιμή (όχι γιατί περισεύουν απλά κάποιες αγορές μια φορά τις κάνεις) ποιόν από τους 2 ( Opus BT-C3100   ή Xtar VC2) θα προτείνατε ??
Ευχαριστώ

Για 0V activation, σε απόλυτα νούμερα δεν έχω δοκιμάσει τον Opus. Κάποιες μπαταρίες της πλάκας πάντως που είχαν πέσει στα χέρια μου για δοκιμή, είχαν πέσει στα 1.7V. Ο Opus, παρά τη ρύθμισή μου για φόρτιση στα 2000mA, τις ξεκίνησε με 200 και μόλις πέρασαν το επίπεδο των 2.5V, ανέβασε στα 2000. Για να στο λέει ο camber όμως, κάτι ξέρει! Όσο για την πρόταση περί φορτιστή, ο Opus είναι όντως δαγκωτή επιλογή.

Αποσυνδεδεμένος giannik

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Μεταξύ Xtar vc4 vs vp4 ποιον να προτιμήσω;
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Eξαρταται απο το τι ζητας απο τον φορτιστη.

Ο Vc4 ειναι φτηνοτερος, φορτιζει μεγαλυτερο ευρος μπαταριων και σου δειχνει το φορτιο που μπαινει σε καθε μπαταρια.

Ο Vp4 ειναι καινουργιο μοντελο με πιο "ακριβεις" μετρησεις της τασης της μπαταριας (οπως λενε τα τεστ) αλλα δεν βλεπω κατι αξιολογο που θα εκανε εμενα τουλαχιστον να τον προτιμησω.

http://lygte-info.dk/review/Review%20Charger%20Xtar%20VP4%20UK.html

http://lygte-info.dk/review/Review%20Charger%20Xtar%20VC4%20UK.html
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 23, 2016, 18:20 από Colton50 »

Αποσυνδεδεμένος giannik

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Ευχαριστώ😊
Οςον αφορά τον opus αξίζει να τον επιλέξω;

Αποσυνδεδεμένος sixela

  • **
  • 199
  • Φύλο: Άντρας
Απο προσωπικη εμπειρια ο opus οπως λενε πολλοι αξιζει τα λεφτα του.υπαρχουν αναλυτικες μετρησεις και τεστ για τον opus σε site.μολις βρω το link το παραθετω για τους ενδιαφερομενους

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Yπαρχει σχετικο νημα για τον Opus εδω.
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,25013.0.html

Αποσυνδεδεμένος TNT

  • **
  • 340
  • Φύλο: Άντρας
Παιδιά αν έχει κάποιος τον xtar vc2, μπορεί να μου προτείνει wall adapter? Αναφέρει 5v 1A φορτιστή, αλλά μπορώ να πάω σε παραπάνω, όπως 2Α? Γιατί οι περισσότεροι που αναφέρουν 1Α, δεν δίνουν τόσο, αλλά λιγότερο και ένας που πήρα από fasttech, μου έριξε σε δευτερόλεπτα την ασφάλεια και μύρισε καμένο.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2811
  • Φύλο: Άντρας
Όσο παραπάνω πας σε Α τόσο πιο στιβαρά θα είναι φτιαγμένο. Οποιοδήποτε επώνυμο μια χαρά θα είναι. 
Αν θέλεις βγάλε και στον τάκο αυτό που κάηκε, να ξέρουμε να φυλαγόμαστε  :))

Αποσυνδεδεμένος sixela

  • **
  • 199
  • Φύλο: Άντρας
Χωρις ναμαι ιδιοκτητης μπορειςνα βαλεις οσα αμπερ θες παραπανω.το προβλημα ειναι μην βαλεις λιγοτερα απο οτι απαιτει ο φορτιστης.πχ αν ο φορτιστης μπορει να φορτισει μαξ 2 αμπερ και εσυ βαλεις ανταπτορα κατω απο 2 τοτε θα στον καψει τον ανταπτορα.αν βαλεις απο 2 και πανω τοτε δεν εχεις προβλημα.ισως γιαυτο και να στο εκαψε γιατι ηταν λιγο το τροφοδοτικο για τον φορτιστη με αποτελεσμα να ζοριζεται και να καει

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Mixmin

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Το μονο που μπορεσα να βρω σχετικα με το προβλημα σου (το ειχαν και αλλοι) ειναι αυτη η "λυση" (τωρα το τι εννοει ειναι αλλο θεμα... Μαλλον να στριψεις το καλωδιο γυρω απο το βυσμα 1-2 φορες για να κανει καλυτερη επαφη; )

Turn the cord that plugs into the unit around and plug it back into the unit. Mine was doing the same thing and thats how i fixed it.

Δεν έχω τίποτα να χάσω. Θα κάνω δοκιμές με το καλώδιο. Το πολύ-πολύ να γίνει κοκορετσοφορτιστής ;D.

@TNT
Ο xtar  vc2 απ'ότι ξέρω θέλει αντάπτορα 5v 2.1A αλλά διάβασα ότι δουλεύει και με 1Α απλά αργεί περισσότερο.
Πάνω σ'αυτό θέλω να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Θέλω ν'αγοράσω κι εγώ τον χtar vc2 και έχω έναν αντάπτορα 5ν 2Α. Θα υπάρχει υπολογίσιμη διαφορά στον χρόνο φόρτισης ή να πάρω εναν 2.1Α για να είμαι σίγουρος;

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Eγω χρησιμοποιω τον ανταπτορα τοιχου που ηρθε μαζι με το istick 20  που ειναι 5V 1A. Δεν εχω συναντησει καποιο προβλημα μεχρι τωρα. Επισης δεν νομιζω οτι οι ανταπτορες 5V 2A η 2.1Α θα φορτιζουν σε λιγοτερο χρονο διοτι ο VC2 φορτιζει με μεγιστο ρευμα 0.5Α Οποτε αν καποιος χρησιμοποιει ανταπτορα 2 η 2.1Α ας επιβεβαιωσει η διαψευσει τον ισχυρισμο μου.

Eπισης η Xtar λεει οτι ειναι συμβατος με οποιοδηποτε usb power ανταπτορα. 
( Micro USB port compatible with any USB power including USB wall adaptors, cell phone chargers, solar panel, PC USB, etc.)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 30, 2016, 10:27 από Colton50 »

@colton50
Ok ,μόλις επιβεβαίωσες αυτό που κι εγώ πίστευα αλλά λόγω έλλειψης γνώσεων δεν ήμουν σίγουρος.
Ευχαριστώ πολύ :)


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8395 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180789 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34055 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536814 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59914 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237810 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 609 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15995 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136199 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085439 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35504 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10340 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12