vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

510 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, manoslykos, camber, Jorge, JohnDag, white varadero, azografos

Twitter

Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods

καλησπερα παιδια. Εκανα τν πρωτη μου φορτιση με χταρ vc2 και εβγαλα την μπαταρια κανονικα οταν ελεγε full. δεν θυμαμαι ποσα mah εγραφε, παντως φορτιστηκε πληρως. Τωρα χωρις να την εχω χρησιμοποιησει την εβαλα στον φορτιστη και ξεκιναει παλι απο τα 0mah. Ta βολτ τα λεει κανονικα στα 4.2. Δεν επρεπε στα mah να δειχνει τα mah που ειχε οταν την εβγαλα?

Αποσυνδεδεμένος chief79

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
Οχι φιλε, μια χαρα στα λεει ο φορτιστης. :)
Δεν σου μετραει ποσα mAh ειναι η μπαταρια.
Σου δειχνει ποσα της δινει κατα την διαρκεια της φορτισης.

αααα, και αφου φορτιστηκε πληρως, γιατι οταν την ξαναβαζω αρχιζει και φορτιζει?

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
 Ειναι λογικο να συμβαινει αυτο γιατι οταν η μπαταρια βγει απο τον φορτιστη αμεσως αρχιζει να αποφορτιζεται απο μονη της. Οσο πιο πολυ φορτισμενη ειναι τοσο πιο γρηγορος ο ρυθμος αυτο-αποφορτισης (μην φανταστεις οτι αρχιζει να χανει τεραστια ποσα φορτιου..)

Οποτε οταν την βγαλεις απο τον φορτιστη και την ξαναβαλεις , θα αρχισει να φορτιζει για πολυ λιγο χρονικο διαστημα (μεχρι να βαλει μερικα mah).

(Λογω του φαινομενου της αυτο-αποφορτισης εχει βρεθει οτι οι μπαταριες μπορουν να αποθηκευτουν για μεγαλυτερο χρονικο διαστημα οταν το ευρος του βολταζ ειναι μεταξυ 3.6-3.8. Γι αυτο τον λογο οταν αγοραζουμε καινουργιες μπαταριες τις βρισκουμε παντα "μισογεματες" και ποτε "φουλ".)

το οτι φορτιζει μονο με 0,5 αμπερε, κανει κακο στην μπαταρια, γιατι ετσι μου πε ενας γνωστος????

δεν νομιζω...............απλα φορτιζει ποιο αργα

Αποσυνδεδεμένος xristakos2006

  • **
  • 129
  • Φύλο: Άντρας
  • ΟΧΙ η.τ αλλά συσκευή ατμίσματος PLEASE
Καλησπέρα :bye:
2 ερωτησούλες :confused1: εαν ξέρει κάποιος ν΄'  απαντήσει :

1) ο Opus BT-C3100  μπορεί να ¨ξυπνήσει"  μπαταρίες  εχουν εκφορτιστεί βαθιά ( 0V activation) όπως π.χ. ο  Xtar VC2 :confused1:
2) Εαν εξαιρέσουμε την τιμή (όχι γιατί περισεύουν απλά κάποιες αγορές μια φορά τις κάνεις) ποιόν από τους 2 ( Opus BT-C3100   ή Xtar VC2) θα προτείνατε ??
Ευχαριστώ

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
1. Ναι
2. Opus

Αποσυνδεδεμένος Mixmin

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Παιδιά έχει ή είχε κανένας από εσάς πρόβλημα με Nitecore Ι4?? Ξαφνικά τον έβαλα στην πρίζα για να φορτίσω  και άρχισαν να αναβοσβήνουν όλα τα κίτρινα λαμπάκια, και από τα 4 slots μαζί με το μπλε του power.
Τον βγάζω από την πρίζα, τον ξαναβάζω σε άλλη (με αλλά και χωρίς μπαταρίες) αλλά συνεχίζονται τα ίδια. Καμιά ιδέα?

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Όταν αναβοσβήνουν τα λαμπάκια σημαίνει ότι έχεις τοποθετήσει ανάποδα τις μπαταρίες.
Τώρα αν στο κάνει και χωρίς μπαταρίες μέσα... μάλλον έχει κάποιο θεματάκι...  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Mixmin

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Αυτό για την λάθος τοποθέτηση το ξέρω. Η απορία μου είναι ότι γίνεται και με μπαταρίες, αλλά και χωρίς μπαταρίες επάνω. Σαν να μην αναγνωρίζει κάτι.... π.χ. την πολικότητα.

Ίσως τελικά όλα έχουν ημερομηνία λήξης. Λίγο παραπάνω από έναν χρόνο με τέλεια λειτουργία, αποφάσισε να χαλάσει...

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 18, 2016, 13:36 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Δεν είναι απαραίτητο ότι χάλασε, ή ότι δεν φτιάχνεται.
Αν έχεις εύκολη πρόσβαση σε κάποιον ηλεκτρονικό πήγαινέ το να του ρίξει μια ματιά.

Αποσυνδεδεμένος Mixmin

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Δεν έχεις άδικο αλλά δεν ξέρω όμως αν αξίζει τον κόπο ή τα χρήματα.

Εγώ ρώτησα μήπως κάποιος αντιμετώπισε το ίδιο πρόβλημα και είχε και (γρήγορη) λύση.
Τώρα κάνω δουλειά με έναν xtar mc2. (Αν και μου φαίνεται λίγο πιο αργός στη φόρτιση).
Θα δούμε......

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 18, 2016, 13:36 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Εχεις τον MC2 & το συζητας; Κοριυφαιος αδερφε O0

Αποσυνδεδεμένος Mixmin

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Φυσικά και δεν παραπονιέμαι, αλλά βόλευαν οι 4 θέσεις του Nitecore..... :(


Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 18, 2016, 13:37 από Cruiser79 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180530 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8304 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33940 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536076 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59759 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237353 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 576 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15508 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136107 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085278 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35377 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10211 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12