vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

227 επισκέπτες, 8 χρήστες
dkostas, lagoudakis, Jorge, FaniFox, antre, Micha3L, nXtLs, th3ofilos

Twitter

Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods

Αποσυνδεδεμένος fasolia

  • **
  • 200
  • Φύλο: Άντρας
To xtar vc4 δλδ είναι καλό ε?

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Είναι ένας πολύ καλός φορτιστής!

Αποσυνδεδεμένος alex23

  • **
  • 216
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ έχω αυτόν http://www.gearbest.com/chargers/pp_272183.html εδω και ενα 6μηνο με πολύ χρήση, πάρα πολυ καλός φορτίζει εως 1Α, έπρεπε να είχα πάρει τον διπλό όμως.

Αποσυνδεδεμένος octavia

  • **
  • 224
  • Φύλο: Άντρας
Ανάμεσα σε vc4 και opus πιο φορτιστή  λέτε;;;;;
Ο opus μου είπαν ότι έχει και φρεσκάρισμα των μπαταριών, δηλαδή της μηδενίζει και της ξανά φορτίζει από την αρχη

Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
To φρεσκάρισμα μπαταριών είναι άχρηστο στις Li-ion που έχουμε στα η.τ. Χρησιμεύει μόνο σε κάποιες NiMH που παρουσιάζουν φαινόμενο μνήμης.

Όποιον από τους δύο και να πάρεις θα έχεις κάνει καλή αγορά. Αν έχεις τα παραπάνω χρήματα που ζητάει ο Opus, χτύπα τον.
Ο XTAR δίνει καλύτερο ρεύμα στη φόρτιση, ο Opus μπορεί να φορτίσει τις μπαταρίες ταχύτερα και προσφέρει πολλές περισσότερες ευκολίες για την ανάλυση και μέτρηση της υγείας των μπαταριών.


Αποσυνδεδεμένος octavia

  • **
  • 224
  • Φύλο: Άντρας
Τα χρήματα τα έχω απλά δεν ξέρω αν αξίζει να διαθέσω τσάμπα λεφτά για καπια πράγματα που δεν θα χρειαστώ!!!
Εγώ θέλω να βάζω της μπαταρίες να φορτιζουν και της απλές των παιδιών από τα παιχνίδια τους όπως και της δικές μου, και τα 2 διαθέτουν οθόνη lcd οπότε μάλλον θα πάω για xtar, κάτι άλλο που είδα ας πούμε στο αλί έχει πολλούς lc4 φορτιστές original αλλά brand name λέει σε 4 που είδα διαφορετικό, δηλαδή από διαφορετική εταιρία από ότι κατάλαβα αλλά είναι ο xtar, μπερδεύτηκα και είπα να το θέσω ας πουμε ο nitecore i4ποε έχω από κάτω λέει μια άσχετη μάρκα αλλά ξέρω σίγουρα ότι είναι original

Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος ector

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
  • άντε να λύσουμε και να ατμίσουμε
για δες και εδω...  φωρτιζει τα παντα. Μεχρι και μπαταρια αυτ/του
https://hobbyking.com/en_us/turnigy-max80w-7a-lithium-polymer-battery-charger.html
εγω αυτον εχω και εχω ησυχο το κεφαλι μου

Αποσυνδεδεμένος octavia

  • **
  • 224
  • Φύλο: Άντρας
Χαχαχαχαχαχα καλός αλλά είναι λίγο δύσκολος, καταρχάς θέλει τροφοδοτικό για ε να δουλέψει input έχει 10 με 18 volt,
Δηλαδή θέλει ένα τροφοδοτικό περίπου 5 amp άρα ένα 20αρικο ακόμα +τα 40 που κάνει άρα είναι ασύμφορο καλύτερα Opus πιο φτηνά βγαίνει σε σχέση με αυτόν άσε που θέλεις και μια βάση να φορτίζει της 18650 σε 4αδα

Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
O Χtar VC4 εχει δικο του τροφοδοτικο απο την μαμα εταιρια στα 7.5 ευρω αν θυμαμαι καλα απο εδω. (5V 2.1A).

https://www.lumensdirect.com/products/5v-2-1a-wall-adaptor-for-vc4

Αποσυνδεδεμένος xxlclock

  • **
  • 153
  • Φύλο: Άντρας
καλησπέρα, είμαι ανάμεσα στους 2 παρακάτω φορτιστές για αγορά

Opus BT-C3100 (version 2.2)

και

XTAR VC4

Ποιον να προτιμήσω;
Υπάρχει κάποιος με εμπειρία και με τους δύο να μας πει εντυπώσεις και διαφορές;

Αναφορικά, θέλω σε κάποιον από αυτούς για να φορτίζω VTC6 μπαταρίες. (γνήσιες πάντα)

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Αν θέλεις απλά να φορτίζεις μπαταρίες πάρε τον VC4.
Αν θέλεις να τσεκάρεις κατά διαστήματα την υγεία τους πάρε τον Opus

Αποσυνδεδεμένος xxlclock

  • **
  • 153
  • Φύλο: Άντρας
σ' ευχαριστώ πολύ ήσουν κατατοπιστικότατος  :respect_hat:

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Παίδες τα φώτα σας!

Μάλλον "έσκασε" το τροφοδοτικό του Opus μου (BT-C3100 v2.2). Εκεί που φόρτιζε αμέριμνος ξαφνικά ρίχνει ένα "τσακ" και πέφτει η ασφάλεια του δωματίου. Το βγάζω από τη πρίζα, ζεμάταγε, λέω πάει. Δοκιμάζω να το ξαναβάλω στη πρίζα, τίποτα, δεν έδινε ρεύμα στο φορτιστή.

Μίλησα με ecig (τον έχω ένα μήνα) και τα γνωστά, επιστροφή στο κατάστημα για έλεγχο. Δεν έχω όμως δεύτερο μοντάκι, και σκέφτομαι (εφόσον τελικά είναι πρόβλημα φορτιστή και όχι τροφοδοτικού) να αγοράσω ένα third party τροφοδοτικό για να το χρησιμοποιήσω για τώρα...

Η μόνη ένδειξη επάνω στο τροφοδοτικό είναι αριθμός μοντέλου και INPUT 100v-240V AC 50/60Hz 0.8A Max και OUTPUT: DC12V/3A. Υπάρχει το οποιοδήποτε ρίσκο να πάρω ένα παρόμοιο (έστω και 2Α) για να κάνω τη δουλειά μου, είτε προσωρινά είτε μόνιμα;

Ευχαριστώ!
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 29, 2017, 09:24 από akpe »

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Χρειάζεσαι τροφοδοτικό 12V/3Α. Αν έχει περισσότερα αμπέρ δεν πειράζει αλλά όχι λιγότερα.

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Τελικά βρήκα ένα 12V/4A και δουλεύει τέλεια.

Ερώτηση: αν και ο Opus δίνει τη δυνατότητα φόρτισης τεσσάρων μπαταριών ταυτόχρονα στα 1000mAh η κάθε μια (σύνολο 4000mAh), το τροφοδοτικό του ήταν 3Α, πράγμα που μου έκανε εντύπωση. Παίζει να φταίει αυτό που παρέδωσε πνεύμα, με την έννοια ο φορτιστής να του ζητούσε περισσότερα από όσα μπορούσε να δώσει, ή δεν παίζει ρόλο αυτό;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1809 278343 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:29
από Antiprosopos
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 22 12614 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:34
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63780 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206409 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92885 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3881 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1111 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172919 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15547 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14245 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9620 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43918 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem