vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

537 επισκέπτες, 6 χρήστες
camber, dkostas, giorgos1999, grag, manoslykos, sakissalonika

Twitter

Απο την εφημερίδα "Η ΘΕΣΣΑΛΙΑ"

Αποσυνδεδεμένος speedgd

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απο την εφημερίδα "Η ΘΕΣΣΑΛΙΑ"
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουαρίου 14, 2014, 11:03 »
Αν θεωρουν το η.τ. σαν προιον καπνου δεν θα το ειχαν ηδη φορολογησει καταλληλα;;
Οσο για τον προεδρο αν κρινω απο απαντησεις του που διαβασα εδω στο forum, δεν περιμενω και πολλα..



Περιμενε και ερχεται :wall:

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απο την εφημερίδα "Η ΘΕΣΣΑΛΙΑ"
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουαρίου 14, 2014, 11:19 »
Σύμφωνα με Ευρωπαϊκή (φυσικα και την Ελληνικη) νομοθεσία, τα ηλεκτρονικά τσιγάρα, θεωρούνται προϊόντα καπνού και ως τέτοια αντιμετωπίζοντα...
Αρα ο αντικαπνιστικος νομος ισχυει ΚΑΙ για τα ηλεκτρονικα τσιγαρα.
Επομενος πεφτουν ανετα προστιμα και σε εμας !!!!

Εδω η απαντηση του υπουργειου σε ερωτηση δημοσιογραφου στις 7/2/2014
http://www.nobacco.gr/images/stories/pdf/geniko_ximeio_kratous.pdf

Να μου επιτρέψεις να πω ότι πρόκειται για ένα -κατά τη γνώμη μου- βιαστικό κι αυθαίρετο συμπέρασμα. Ας μην σπέρνουμε τον πανικό.

Αν διαβάσεις προσεκτικά την παραπομπή που δίνεις, θα διαπιστώσεις ότι γίνεται λόγος -κατά περίπτωση- για φαρμακευτικό ή χημικό προϊόν:
Παράθεση
Η Δ/νση Περιβάλλοντος του ΓΧΚ είναι της άποψης ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο με ισχυρισμούς υγείας (health claims) στην ετικέτα θεωρείται φαρμακευτικό προϊόν ανεξαρτήτου χημικής σύστασης και υπάγεται στην οδηγία 2001/83/ΕΚ, όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει. Το ηλεκτρονικό τσιγάρο χωρίς ισχυρισμούς υγείας (health claims) στην ετικέτα θεωρείται χημικό προϊόν ανεξαρτήτου χημικής σύστασης και υπάγεται στη νομοθεσία των χημικών προϊόντων -Κανονισμοί 1907/2006/ΕΚ και 1272/2008/ΕΚ.

Στην αμέσως προηγούμενη παράγραφο, το η.τ. αναφέρεται σαφώς ως μη καπνικό προϊόν:
Παράθεση
Η πρόταση οδηγίας, περιλαμβάνει απαιτήσεις για μη καπνικά προϊόντα, όπως το ηλεκτρονικό τσιγάρο...

Οι περιορισμοί που αναφέρονται στο έγγραφο, είναι σχετικοί με την εμπορία του η.τ. και όχι με τη χρήση του.

Τέλος, επειδή τον αντικαπνιστικό νόμο τον έχω διαβάσει, δεν γίνεται πουθενά αναφορά για απαγόρευση ατμίσματος. Η απαγόρευση αφορά τα καπνικά προϊόντα και το αλκοόλ. Βεβαίως, κάποια υγρά αναπλήρωσης που προκύπτουν από την επεξεργασία φύλλων καπνού, λογικά δημιουργούν ένα θέμα που ίσως περιπλέκει κάπως την κατάσταση. Το θέμα είναι όμως, ότι η μόνη αναφορά που γίνεται σε αυτόν τον νόμο για το η.τ., αφορά την εμπορία του και τίποτε άλλο.

Ιδού και ο νόμος: http://nomoi.info/%CE%A6%CE%95%CE%9A-%CE%91-262-2008-%CF%83%CE%B5%CE%BB-1.html

Και όπως σωστά επισημάνθηκε παραπάνω, εάν θεωρούνταν καπνικό προϊόν, θα είχαν ήδη επιιβληθεί και οι ανάλογοι φόροι.

Αποσυνδεδεμένος w1ldrs

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
  • May God have mercy upon my enemies, cause I won't.
Απ: Απο την εφημερίδα "Η ΘΕΣΣΑΛΙΑ"
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουαρίου 14, 2014, 12:06 »
στον νομο απο το 2008 εχουν προστεθει νεοι εγκυκλιοι.

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απο την εφημερίδα "Η ΘΕΣΣΑΛΙΑ"
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουαρίου 14, 2014, 12:10 »
Κάποια παραπομπή υπάρχει;

Αποσυνδεδεμένος periptero

  • **
  • 288
  • Party all the time
Απ: Απο την εφημερίδα "Η ΘΕΣΣΑΛΙΑ"
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουαρίου 14, 2014, 12:42 »
Θυμαμαι τοτε που γινονταν μεγαλος ντορος οτι συμπεριλαβανε και τα η.τ. Δεν το ειδα εγω πουθενα γραμμενο, αλλα στα καναλια το λεγανε.
Μακαρι να μην ισχυει.
Θα ηθελα μια επισημη απαντηση απο εναν διαχειριστη του φορουμ, ακομα καλυτερα απο τον ιδιο τον προεδρο, αλλα με χειροπιαστες αποδειξεις (εγγραφα).
Πρεπει να ξεκαθαρισει το θεμα, γιατι εδω στο Βολο εχουνε σαλταρει ολοι...


Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Απο την εφημερίδα "Η ΘΕΣΣΑΛΙΑ"
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουαρίου 14, 2014, 12:57 »
Ο νόμος στο .pdf λέει σαφώς πως τα ηλ. τσιγάρα δεν θεωρούνται καπνικά.
Επίσης εδώ και χρόνια δεν έχουμε βρει κάτι που να αναγράφει τη νόμιμη δίωξή του.
Οι παλιότερες αυτοσχέδιες "διώξεις" (των λίγων ημερών) είχαν γίνει με λογική... φαρμακευτικού προϊόντος, καθότι η φήμες θέλανε το ΕΟΦ υπεύθυνο για το ΗΤ. Κάτι που πλέον αποκλείει και η ΕΕ (εκτός αν το δηλώσει έτσι κάποιος κατασκευαστής, αλλά δεν θα είναι κορόιδα!).
Το φόρουμ δεν είναι φορέας για να δώσει επίσημη απάντηση.
Νομίζω πως ούτε το κράτος μπορεί να δώσει επίσημη απάντηση, διότι δεν έχει!
Πιστεύω πως οποιαδήποτε απαγόρευση του ατμίσματος είναι αυτή την στιγμή παράνομη και δεν τεκμηριώνεται από καμία νομοθεσία στην Ελλάδα.
 :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Απο την εφημερίδα "Η ΘΕΣΣΑΛΙΑ"
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουαρίου 15, 2014, 19:52 »
Συμφωνώ με τον Big Sur, αλλά αν ένας παλαβός κόψει πρόστημο σε ατμιστή, άντε ο ατμιστής να πληρώνει δικηγόρο και παραστάσεις, για να αποδείξει ότι το πρόστημο που του επιβλήθηκε δεν είναι νόμιμο....... Πού λεφτά τέτοιες εποχές.....
Έχουμε παλαβώσει εντελώς εδωπέρα μου φαίνεται......


 :hmmm: Μήπως να μετακομήσω σε άλλη πόλη;;;  :hmmm: :wall:

Αποσυνδεδεμένος w1ldrs

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
  • May God have mercy upon my enemies, cause I won't.
Απ: Απο την εφημερίδα "Η ΘΕΣΣΑΛΙΑ"
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουαρίου 16, 2014, 04:28 »
Υπαρχει δικηγορος- ατμιστης που μπορει να βοηθησει πανω στο θεμα αυτο.

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απο την εφημερίδα "Η ΘΕΣΣΑΛΙΑ"
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουαρίου 16, 2014, 05:47 »
Δικηγόρος δεν είμαι αλλά επειδή έχω ασχοληθεί με παρεμφερή θέματα η γνώμη μου είναι ότι από τη στιγμή
που δεν υπάρχει Νομοθεσία να αναφέρει ρητώς τι γίνεται με το η.τ. κανείς δεν μπορεί να σου δώσει μία σαφή
και καθαρή απάντηση.

Σε αυτές τις περιπτώσεις συνήθως και αν δεν νομοθετήσει το κράτος (που δεν το βλέπω γιατί αυτό θα
ήταν μία έμεση διαφήμιση στο η.τ.) τί γίνεται?

Να οδηγηθεί κάποιος ας πούμε παραβάτης στο δικαστήριο το οποίο τελεσίδικα να αποφασίσει αν θα
του επιβάλλει ποινή ,ή αν αποφανθεί ότι το η.τ. δεν υπάγεται στον αντικαπνιστικό Νόμο και τον
αθωώσει.

Έτσι θα υπάρχει δεδικασμένο και πλέον δεν θα  μπορεί κάποιος να βεβαιώσει παράβαση για το η.τ. αν
το δικαστήριο αθωώσει τελεσίδικα τον παραβάτη.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 16, 2014, 05:55 από papoys »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Απο την εφημερίδα "Η ΘΕΣΣΑΛΙΑ"
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουαρίου 16, 2014, 18:22 »
Παππού φαίνεται λογικό αλλά γενικά πόσο λαμβάνεται υπόψη το δεδικασμένο;  :confused1:

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Απο την εφημερίδα "Η ΘΕΣΣΑΛΙΑ"
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουαρίου 19, 2014, 14:50 »
To δεδικασμένο λαμβάνεται υπόψη ακόμη και στη μπανανία μας. Ίσως ο ΣΕΕΗΤ θα έπρεπε να πάρει πρωτοβουλία και να επιδιώξει η αστυνομία να γράψει κάποιο Βολιώτη συνατμιστή αναλαμβάνοντας τα δικηγορικά έξοδα υπεράσπισης.

Οι πιθανότητες να κερδίσει το κράτος νομίζω είναι ισχνές. Πρώτα από όλα το κράτος δεν θα μπορεί να αποδείξει αν ο ατμιστής είχε νικοτίνη στα υγρά ή όχι.
Η απάντηση στο pdf του υπουργείου βρίθει από τις λέξεις "είναι της άποψης....". Δηλαδή το υπουργείο νομίζει ότι αυτό είναι σωστό. Τα δικαστήρια θα κρίνουν αν πράγματι είναι. Ακόμα κι αν κατορθώσουν να περάσουν νόμο, μπορεί να κριθεί αντισυνταγματικός.


Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Απο την εφημερίδα "Η ΘΕΣΣΑΛΙΑ"
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουαρίου 19, 2014, 15:42 »
Άκουσα για ελέγχους για τσιγάρα (όχι ητ) στο Αγρίνιο.
Αν για οποιονδήποτε λόγο έχει πέσει γραμμή να ξαναρχίσουν οι έλεγχοι (ξεκινώντας από επαρχία;  :hmmm: ) ίσως είναι μια ευκαιρία να κινηθεί ο ΣΕΕΗΤ για να ξεκαθαριστεί πως το ηλεκτρονικό δεν είναι τσιγάρο!

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Απο την εφημερίδα "Η ΘΕΣΣΑΛΙΑ"
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουαρίου 19, 2014, 16:01 »
Κάτι φίλοι και γνωστοί μου δουλεύουν στο Βόλο στο κτίριο Σπίρερ όπου στεγάζονται η πολεοδομία και κάποια (τα περισσότερα) τμήματα της τεχνικής υπηρεσίας του Δήμου Βόλου.
Σήμερα με τρελάνανε όλοι τους, (καθότι ξέρουν ότι ατμίζω), να επικοινωνήσουν μαζί μου για να με ενημερώσουν και να προσέχω. Αναρωτιέστε τι;;;
Λοιπόν, πήγε στο εν λόγω κτίριο έλεγχος από το υγειονομικό για τα τσιγάρα. Σε ερώτηση που τους κάναν για τα ητ, οι ελεγκτές ήταν κάθετοι, στο ότι ναι, απαγορεύεται και το ητ!!!!
Καταλαβαίνετε τώρα γιατί σπεύσαν όλοι οι φίλοι να μ' ενημερώσουν......


Καλά, εδώ έχουμε παλαβώσει εντελώς, το έχουμε ξαναπει.
Αλλά μήπως κάποιος πρέπει να κάνει μια κουβεντούλα με το εδώ υγειονομικό;
Μήπως ο BigSur στο προηγούμενο ποστ, έχει δίκιο και πρέπει να πάρει κάποια θέση ο ΣΕΕΗΤ;


Εύκολο είναι να λέει κάποιος ας πέσει πρόστημο στον πρώτο. Και έστω ότι ναι δικαιώνεται. Ξέρετε τι με προβληματίζει; Πως αν είμαι εγώ αυτό το άτομο, δεν έχω μία για δικηγόρους και τέτοιες ιστορίες. Και φαντάζομαι οι περισσότεροι από εσάς στην ίδια μοίρα με μένα είστε.....

Αποσυνδεδεμένος alfagamma

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απο την εφημερίδα "Η ΘΕΣΣΑΛΙΑ"
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουαρίου 19, 2014, 16:33 »
"Σύμφωνα με Ευρωπαϊκή (φυσικα και την Ελληνικη) νομοθεσία, τα ηλεκτρονικά τσιγάρα, θεωρούνται προϊόντα καπνού "

καλά θα μας τρελάνουν? από που και ως που ο ατμός είναι το ίδιο με τον καπνό? με αυτήν την λογική θα πρέπει στα καταστήματα να μην σερβίρουν ούτε καφέ ούτε τσάι... κατά την παρασκευή τους "ατμιζουν",.... τι άλλο θα ακούσουμε?

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απο την εφημερίδα "Η ΘΕΣΣΑΛΙΑ"
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουαρίου 19, 2014, 16:39 »
Μαυρα τα βλεπω τα πραγματα!!!    :(     Και αλοιμονο μας αν περιμενουμε απο καποιο δικαστη να μας δικαιωσει. :nope:    Χρειαζεται κοινη λογικη που οι περισσοτεροι δεν την εχουν.  Επειδη εχω παει αρκετες φορες σε δικαστηρια εχω πεσει και σε περιπτωσεις με φανερα συμπτωματα διανοητικης καθυστερησης...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180512 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8298 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33929 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536030 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59752 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237329 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 574 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15489 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136100 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085271 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35374 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10206 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12