vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

533 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, mathimatikos1966, bloodlessz, Kouros17, manoslykos, Jorge

Twitter

Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers

Αποσυνδεδεμένος Vaso

  • *
  • 10
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #1350 στις: Φεβρουαρίου 07, 2020, 17:55 »
Otakis , η αλήθεια είναι πως αν και δεν έχω δοκιμάσει εκτεταμενα άλλους ατμοποιητες (πέρα απο μια δυο τζουρες στον zlide που μου άρεσε πολυ η τζουρα και λίγες τζουρες επίσης ναυτιλο2 που δεν με ενθουσίασε γενικά) για να συγκρινω, η γευση στον Κ3 μου αρέσει πολυ. Δεν θελω να τον παροπλισω, σκεφτομουν να εχω δυο, και να τον κρατησω σαν δεύτερο.

Lounik, ειχα δοκιμασει και τις 3 bvc αντιστάσεις που παιρνει ο k3 στην αρχη, αλλά επειδή ζοριζομουν πολυ με τα υγρά και το λαιμο μου όπως έγραψα στο πρωτο μήνυμα, δεν καταλαβαινα τις διαφορες. Η 1.8 θα ειναι οκ με υγρα 70vg? Μπορεί να ρωταω βλακειες τωρα και να μην έχει σχέση το ένα με το άλλο...

Επίσης, χαζη ισως ερώτηση, αλλά αν κλεισω τις τρυπουλες στον Κ3 και παίρνει λιγότερο αερα, θα αλλαξει η αίσθηση του ατμού; Θα γίνει πιο ζεστος ας πούμε; Επισης και σε αυτη την περίπτωση, θα ειναι οκ ο ατμοποιητης με high VG υγρά;

Συγγνώμη για τις πολλες ερωτησεις παιδιά, σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοηθεια!

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #1351 στις: Φεβρουαρίου 07, 2020, 18:45 »
Καλωσόρισες, Βάσω. Στους clearomizers, την κύρια δουλειά την αναλαμβάνουν οι αντιστάσεις που μπορούν να φορέσουν. Δηλαδή, πχ, δεν παίζει ρόλο σε ποιό "περιτύλιγμα" θα φορέσεις μία αντίσταση του Ναυτίλου, αφού είναι η αντίσταση η ίδια που καθορίζει το πώς ατμοποιεί. Υλικό σύρματος, υλικό απορρόφησης, θάλαμος ατμοποίησης.
Από κει & πέρα, βέβαια, παίζει ρόλο & το τί ρυθμίσεις στον αέρα έχει το κάθε "περιτύλιγμα" που την φοράς. Ο Κ3 (με το ίδιο σετ με το δικό σου ξεκίνησα & γω) δεν έχει ρυθμίσεις μεν, αλλά ισχύει αυτό που σου είπε ο Τάκης παραπάνω με το κλείσιμο οπών του αέρα. Και επειδή πλέον μπαίνουμε το πεδίο των προσωπικών μας προτιμήσεων, προσωπικά θα σου συνιστούσα την μέθοδο..."try & error". Αν εσένα σου αρέσει κάτι, ΤΕΛΟΣ.
Για καινούριο ατμοποιητή, θα κοιτούσα & εγώ τον GT. Τον βρίσκω πιό ολοκληρωμένη υλοποίηση, απλή & εύκολη με τα πιό εύκολο να βρεις coils. Αν & έχω πάρει οριστικό διαζύγιο με τους εργοστασιακούς.  
Σου δίνω & ένα βίντεο από έναν "σοβαρό" reviewer".
EDIT: ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑ ME TO PICO ΣΟΥ (χωράει 22mm tanks, αντε με το ζόρι 23mm).
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 07, 2020, 18:52 από treloneritis »

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #1352 στις: Φεβρουαρίου 07, 2020, 18:50 »
Stepeha σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Ο Nautilus GT παίρνει μάλλον τις ιδιες αντιστάσεις με αυτές που χρησιμοποιω στον Κ3 , οποτε θα με συνέφερε. Από διαρροές πως τα πάει; Είναι εύχρηστος γενικά σαν τον zlide? Υγρά 60/40 μέχρι τώρα δεν έχω δοκιμάσει, μονο 70/30. Θα δοκιμασω μήπως βρω τη χρηση τομή! Οταν λες παραειναι αερατη η τζούρα του zlide με την 1.0 ohm αντίσταση , πιστεύεις είναι πάνω κατω σαν του Κ3 ή λιγότερο, γιατί του Κ3 παραειναι αερατη για τα γουστα μου.
Σε ευχαριστώ!
ΚαλησπΕρα κ καλωσόρισες στο όμορφο το Forum μας  :)
Ο K3 ναι παίρνει τις ίδιες αντιστάσεις με εκείνες του Ναυτίλου του παλιού κ αν δεν κάνω λάθος παίρνει κ αυτές του GT

Άτμιζα κ εγώ με τον Κ3 κ θυμάμαι καλά ότι έπαιρνε τις ίδιες αντιστάσεις με της μαμάς μου που ατμίζει μόνο με Ναυτίλο.
Όμως μην κάνεις σύγκριση γιατί τα νέα τα μοντέλα που έχουν βγει είναι πολύ καλύτερα (Για μένα) από τον Κ3.
Αγαπώ να σου πω για την τζούρα του Zenith γιατί μπορώ να την συγκρίνω με αυτήν του Κ3 ναι?

Είναι πολύ καλύτερη κ την ρυθμίζεις εσύ κ δεν συζητάω καθόλου για την απόδοση της γεύσης ναι? Γιατί απλά είναι
η μέρα με την νύχτα.

Θα πρέπει οπωσδήποτε να δοκιμάσεις σε ένα μαγαζί κ τον νέο Ναυτίλο κ γιατί όχι κ τον Zenith.
Σίγουρα θα βρεις ότι καλύτερο γιατί απλά υπάρχουν τα πάντα εκεί έξω.

Αποσυνδεδεμένος Vaso

  • *
  • 10
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #1353 στις: Φεβρουαρίου 07, 2020, 19:58 »
Παιδια σας ευχαριστώ όλους ειλικρινα για τις αμεσες και αναλυτικές απαντησεις! Είναι πραγματικά πολύ ενθαρρυντικό και υποστηρικτικο για ένα νέο ατμιστη.
Οπως καταλαβαίνω το καλύτερο θα ηταν να παω σε ένα μαγαζι και να δοκιμάσω τους ατμοποιητες που μου προτεινατε.  
Dark angel ο νεος ναυτιλος που λες εοναι ο GT η εννοεις καποιον αλλο;
Treloneritis ευχάριστω για το βιντεο!
Edit: Ψηθηκα πολύ με τον GT αλλα βλεπω οπως ειπες κι εσυ πώς είναι στα 24mm και δε θα χωραει στο πικο μου :'( 

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 07, 2020, 21:01 από Vaso »

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #1354 στις: Φεβρουαρίου 08, 2020, 01:09 »
Ναι είναι ο νέος Ναυτίλος  :)
Από όσα reviews έχω δει κ από όσα έχω ακούσει κ εδώ στο forum μας? Πιστεύω
ότι είναι πολύ καλός.

Δεν τον έχω αλλά σκοπεύω να τον αγοράσω για την μητέρα μου κ έτσι θα τον δοκιμάσω
κ θα έχω άποψη σε λίγο καιρό.

Να πας σε μαγαζί κ να δοκιμάσεις να ατμίσεις με διάφορους ατμοποιητές κ αυτό να το κάνεις με την 
ησυχία σου χωρίς να βιαστείς ναι? 

Ξεχώρισε αυτούς που σου έχουμε προτείνει κ αυτό το λέω γιατί δεν θέλω να χαθείς σε τόσες επιλογές 
κ στο τέλος να μην τα καταφέρεις. Αυτό βέβαια είναι αδύνατο αφού εκεί έξω υπάρχουν τα πάντα
για όλα τα γούστα.  :)




Αποσυνδεδεμένος otakis

  • **
  • 424
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #1355 στις: Φεβρουαρίου 08, 2020, 01:37 »
η γευση στον Κ3 μου αρέσει πολυ. Δεν θελω να τον παροπλισω, σκεφτομουν να εχω δυο, και να τον κρατησω σαν δεύτερο.
ο K3 παραμένει μάχιμος, ούτε καν πρώτη σειρά εφεδρείας
πάρε κ ένα Zlide tube kit σε μπλεδάκι με ~45eu κ έγινες



Αποσυνδεδεμένος kyrgiannis

  • **
  • 313
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #1356 στις: Φεβρουαρίου 08, 2020, 03:33 »

Εγώ πήρα 2 ένα μαύρο και ένα ασημί γιατί λατρεύω τους σωλήνες. Όμως το μαύρο μετά από λίγο καιρό βραχυκύκλωσε και δε δουλεύει Το ασημί συνεχίζει κανονικά Πρέπει να αναφέρω ότι παίζει σε συγκεκριμένα βατ ( 13 για πάνω από 1 ωμ αντιστάσεις και 16 για κατω του ενός ωμ) Ο zlide που συνοδεύει το κιτ είναι ωραίος και τετράμελος αλλά 24 mm (για το πίκο δε ξέρω αν χωράει)



Η 1.8 θα ειναι οκ με υγρα 70vg?
Καλησπέρα, για τον Κ3 πάρε τις 1,8 ωμ που (υποτίθεται) είναι για άλατα νικοτίνης (αυτές με το πράσινοι λαστιχάκι φυσικά κάνει και για κανονικά υγρά) . Αυτή έχει μεγαλύτερα ανοίγματα στο βαμβάκι της και δε μπουκώνει. Τη χρησιμοποιώ και εγώ γιατί και εμένα τα υγρά μου είναι 70/30 και τα καταφέρνει μια χαρά. Για ατμοποιητή τώρα η δικιά μου γνώμη (παρότι λατρεύω όλους τους ναυτίλους ) είναι να πάρεις το zenith 22 mm που χωρά σε όλα τα mod και η ευκολία του είναι χαρακτηριστική η γεύση του ικανοποιητική και έχει αρκετές αντιστάσεις για να δεις πια σου ταιριάζει (εγώ χρησιμοποιώ την 0,8 ωμ ). Λόγω κυκλοφορίας και άλλων μοντέλων μπορείς να τον πάρεις σε οικονομική τιμή.

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 08, 2020, 04:43 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος protergia

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #1357 στις: Φεβρουαρίου 08, 2020, 10:31 »
Καλημέρα #Vaso,

Ξεκίνησα και εγώ το άτμισμα πριν ένα χρόνο με τον nautilus x και σε mod το Pico. Ο ατμοποιητής είναι απίστευτος. Μηδέν διαρροές, τις αντιστάσεις τις άλλαζα κάθε μήνα και όχι γιατί καιγόντουσαν αλλά επειδή άλλαζα υγρό. Είχε τύχει να αλλάξω και υγρό με την ίδια αντίσταση χωρίς να έχω θέμα. Χρησιμοποιούσα τις 1,8Ω. Ωραία τζούρα σφιχτεί γιατί και εγώ την ήθελα έτσι επειδή πριν έκανα στριφτό.

Όταν αποφάσισα να αλλάξω ατμοποιητή έτσι για να έχω άλλον έναν πήγα στον zlide. Και αυτός μηδέν διαρροές πολύ καλές αντιστάσεις αλλά είναι για υγρά 50-50 pgvg. Θέλει γενικά τα υγρά να είναι ‘’καθαρά’’. Σε αυτόν χρησιμοποιώ την αντίσταση 1,6Ω. Έχει πιο σφιχτεί τζούρα από τον nautilus x κάτι που εμένα μου αρέσει καλύτερα. Επειδή όμως έχει 24mm διάμετρο πήρα άλλο mod. Πήρα στο swag 2. Πολύ ωραίο και σαν αίσθηση στο χέρι. Στιβαρό μικρό σε διαστάσεις και εννοείται δεν έχει πάθει τίποτα ούτε αυτό ούτε φυσικά και ο ατμοποιητής.

Ελπίζω να σε βοήθησα καθόλου.

Αποσυνδεδεμένος Vaso

  • *
  • 10
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #1358 στις: Φεβρουαρίου 08, 2020, 14:40 »
Protergia εγω αλλαζω υγρο δυο φορές τη μέρα :)) 
Θα την δοκιμασω την αντίσταση που λες κι εσυ και ο kyrgiannis , κατι θα ξερετε παραπανω :thumpup: Η 0.7 μου βγαζει βδομάδα με δεκαημερο.
 Ο zlide βγαινει μονο σε 24mm? Γιατί η φίλη μου εχει πικo κι αυτή και χωραει μια χαρα ο zlide. Ίσως βγαινει και πιο σε πιο μικρο.
Ο zlide tube είναι ενιαιο εργαλείο ή αποσπαται ο ατμοποιητης; Φαίνεται καλη λυση και σε καλη τιμή!

Θα παω απο βδομάδα να δοκιμασω zlide, zenith 22 και τους ναυτιλους X και GT να δω τι μου αρέσει. Είναι σημαντικό για μένα πέρα από το να μου αρεσει η τζούρα, να ειναι απλος στη χρηση ο ατμοποιητης και χωρις διαρροες.
 Θελω να  δω και πως αντιδρά ο λαιμος μου με τα υγρά 50/50 σε σφιχτο ατμοποιητη. Μπορεί να μην εχω τα ίδια συμπτώματα.

Καλο απογευμα και καλο σκ σε ολους!

Αποσυνδεδεμένος protergia

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #1359 στις: Φεβρουαρίου 08, 2020, 15:42 »
Ο zlide βγαίνει και σε 22mm αλλά με 2ml χωρητικότητα. Στα 24mm εχει χωρητικότητα 4ml. Ο nautilus x είναι 22mm και χωρητικότητα 2ml αλλά με επέκταση βάζεις άλλο τζαμακι με χωρητικότητα 4ml. Είναι πολύ εύχρηστοι και εννοείτε χωρίς καθόλου διαρροές. 

Αποσυνδεδεμένος otakis

  • **
  • 424
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #1360 στις: Φεβρουαρίου 08, 2020, 18:07 »
Ο zlide tube είναι ενιαιο εργαλείο ή αποσπαται ο ατμοποιητης; Φαίνεται καλη λυση και σε καλη τιμή!

αποσπάται
κ η απόχρωση του μπλε είναι πολύ πετυχημένη

Αποσυνδεδεμένος teargas

  • **
  • 212
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #1361 στις: Φεβρουαρίου 08, 2020, 22:08 »
Ισως αξιζει κ ο zenith 3ml αν θες να κερδιζεις χωρητικοτητα κ να χασεις λιγο εμφανιση.

Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #1362 στις: Μαρτίου 01, 2020, 13:43 »
Γεια σας. Πήρα bdc coils 1.8 για τον Κ1 plus. Επαιρνα τους bvc, με 4 τρυπες ενω αυτοι εχουν 2. Μετα απο λιγες τζουρες καινε και βγαζουν καμμενο ισως λογω των λιγων τρυπων? Καποια λυση για να μην τρωω καμμενο ειναι καινουργιο το coil. το τρεχω στα 8.5 βατς

Αποσυνδεδεμένος IreneGR

  • **
  • 154
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 28/12/2017 ....
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #1363 στις: Οκτωβρίου 02, 2020, 17:08 »
Καλησπέρα , η κοπέλα μου θέλει να πάρει ένα tube με εργοστασιακό ατμοποιητη. Σαν το VAPORESSO VECO SOLO PLUS. Έχετε να προτείνετε κάτι; Έχετε καμία γνώμη για το συγκεκριμένο. Θέλω και εγώ να δοκιμάσω εργοστασιακό πνευμονικό γιατί δεν ξέρω να στήνω προς τα εκεί.. σας ευχαριστώ 

Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #1364 στις: Οκτωβρίου 07, 2020, 23:02 »
Να πάρει ένα uwell nunchaku ή το κανονικό ή το μεγάλο, και να κοτσάρει πάνω ό,τι άτμο θέλει.

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8395 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180789 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34055 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536814 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59914 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237810 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 609 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15996 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136200 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085439 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35504 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10340 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12