vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

526 επισκέπτες, 4 χρήστες
FaniFox, camber, manoslykos, Jorge

Twitter

Aqua by UVo Κλώνοι !!!!!

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aqua by UVo Κλώνοι !!!!!
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουαρίου 03, 2014, 22:22 »
Πήρα την έκδοση του Hcigar. Βγαίνει στα 45 ευρώ και θα ανεβάσω φωτογραφίες κι εντυπώσεις καθώς και λινκ για αγορά.

Αποσυνδεδεμένος boudas78

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aqua by UVo Κλώνοι !!!!!
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουαρίου 03, 2014, 23:02 »
Εγω παντως τον πηρα απο ft με 20 $ δεν νομιζω να ειναι hcigar αλλα ειναι πολυ καλος.μπορει να ημουν τυχερος γιατι με την ft παιζεις λοττο αλλα δεν το εχω μετανιωσει καθολου  :thumpup:

Απ: Aqua by UVo Κλώνοι !!!!!
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουαρίου 04, 2014, 00:26 »
Κανα clear tank δεν θα παιξει.kir fani κανε τα μαγικα σου και για μας που διαλεξαμε τον aqua και οχι τον kayfun.Στο εξωτερικο εχουν αρχισει και βγαζουν

Προς το παρόν clear υπάρχει με 12 $ ήτοι: 9 € ultravaping
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 04, 2014, 12:46 από Giannis Pap »

Αποσυνδεδεμένος boudas78

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aqua by UVo Κλώνοι !!!!!
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουαρίου 04, 2014, 20:00 »
Ναι το ειχα βρει και τα μεταφορικα για Ελλαδα ειναι μολις 3$ αλλα παλι θα περιμενω το λιγοτερο 20 μερες με χαλαει τρελα γιαυτο ηθελα απο Ελλαδα

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aqua by UVo Κλώνοι !!!!!
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουαρίου 04, 2014, 20:29 »
Δεν καταφερα να βρω τον aqua, ειτε τον αυθεντικο ειτε τον κλωνο, σε καποιο ελληνικο καταστημα.
Απο τη στιγμη που δεν υπαρχει ο ατμοποιητης, δυσκολο να υπαρχουν ανταλλακτικα.
Αρα αν το εχεις αναγκη η καλυτερη λυση ειναι αυτη που σου προτεινε ο Γιαννης.

Αποσυνδεδεμένος boudas78

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aqua by UVo Κλώνοι !!!!!
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουαρίου 04, 2014, 21:14 »
Οχι δεν το εχω αναγκη απλα βολευει να βλεπεις τη σταθμη του υγρου χωρις να ξεβιδωνεις το τοπ

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aqua by UVo Κλώνοι !!!!!
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουαρίου 05, 2014, 00:01 »
Ήρθε η ώρα να γράψω τις εντυπώσεις μου για τον Aqua Clone του HCIGAR

Άρχιζω πάλι με τη συσκευασία ή οποία είναι ακόμα καλύτερη από αυτή του Kayfun 3.1ES που ήταν είδη καλή!

Μέσα στην θήκη υπάρχουν:

- Ανταλλακτικά o-rings
- Hybrid pin
- Φυτίλι braided
- Και 1 μέτρο Ribbon Kanthal




Όπως πάντα τον έκανα "βίδες" και μπήκε στο μπάνιο. Εδώ καθαρός λίγο πριν το πρώτο μοντάρισμα.


Πιστέψτε με οι φωτογραφίες τον αδικούν! Τα σπειρώματα του είναι πολύ καλά, ούτε αγριάδες ούτε ζόρια και τα πάντα κουμπώνουν άψογα. Το σημαντικό είναι το airflow και η καμπάνα που ρυθμίζει το liquid flow τα οποία βιδώνουν όπως πρέπει χωρίς καθόλου τζόγο διότι αλλιώς θα ήταν μεγάλο πρόβλημα. Το αναφέρω διότι σε κλώνους της Tobecco καθώς και τον ένα του fasttech υπάρχει το συγκεκριμένο πρόβλημα με αποτέλεσμα να μην μπορείς να ξεβιδώσει την καμπάνα (ρυθμιση ροής υγρού) γιατί παίζει τρελά. Στον συγκεκριμένο τα πάντα δουλεύουν και βιδώνουν όπως πρέπει.

Ο ατμοποιητής είναι 21mm και παίρνει περίπου 2ml υγρό.

Μερικές κοντινές λήψεις:






Στην τελευταία φώτο βλέπουμε την καμπάνα που λειτουργεί και ως ρυθμιστής του υγρού. Στον αυθεντικό δέχεται μόνο τα δυο drip tips με τα οποία έρχεται ο ατμοποιητής και όχι τα κανονικά 510. Προφανώς το έκαναν για να πιάνει σίγουρα το drip tip στην καμπάνα και να μπορεί να βιδώνει-ξεβιδώνει για τη ρύθμιση υγρού όπως και στην Ιθάκη για παράδειγμα. Προσωπικά θέλω τα δικά μου drip tip και έχω μια αδυναμία στα πολύ μακρυά για να κρυώνουν τον ατμό. Ειδικά σε αυτόν τον ατμοποιητή που με dual coil μπορεί να βγάλει αρκετά ζεστό.

Ο συγκεκριμένος δέχεται κανονικά τα περισσότερα drip tip μου και μάλιστα σχετικά σφιχτά οπότε βιδώνει και ξεβιδώνει η καμπάνα σωστά. Μπορεί όμως να την πιάσει (εξέχει λίγο) και να την γυρίσει κανείς με το χέρι.

Επίσης το 510pin είναι silver plated και ρυθμιζόμενο ώστε να βιδώνει σε όλα τα μοντ.

Κι εδώ έτοιμος για στήσιμο (η βάση είναι δική μου από τον DID).


Μονταρισμένος κι έτοιμος για άτμισμα με το δικό του drip tip


και με ένα δικό μου:



Αν θυμάμαι καλά τον έστησα με δυο microcoil απο 10 σπείρες με Kanthal 27AWG, 1.5mm διάμετρο και μου βγήκε στα 0.8ohm. Το στήσιμο του είναι σαφώ πιο δύσκολο (για dual coil) σε σχέση με τον Kayfun αν και τα βιδάκια του είναι thumb screws και δεν χρειάζεται καν κατσαβίδι. Στην αρχή δοκίμασα με φυτίλι το οποίο θέλει προσοχή και είναι λίγο μπελάς να μπει στα 4 κανάλια αλλά και από άλλα βίντεο που είδα εδώ το κατεβάζουν κάθετα στα κανάλια και όχι όπως στον kayfun. Απλά πρέπει να αφήσετε το οριζόντιο μέρος των καναλιών ελεύθερο ώστε να περνά το υγρό.

Επίσης οι διπλές αντιστάσεις θέλουν λίγο υπομονή και σταθερότητα διότι υπάρχουν μόνο δυο πόλοι και πρέπει να μπουν συγρόνως (η μια με κύκλωση του πολου) αλλά δεν μου έφαγε πάνω απο 5-10 λεπτά να τις βιδώσω. Κάποιος αρχάριος όμως ίσως δυσκολευτεί.

Τον δοκίμασα με το φυτίλι αλλά γρήγορα κατάλαβα ότι είχα στήσει τα φυτίλια όπως στον Kayfun και απλά ακουμπούσαν την άνω άκρη του κάθετου καναλιού κάτι το οποίο δεν ήταν αρκετο. Τραβούσε αλλά με τις δυνατές αντιστάσεις που είχα στήσει δεν επαρκούσε για αλυσιδωτές τζούρες. Τον ξαναέστησα λοιπόν με βαμβάκι που το προτιμώ έτσι κι αλλιώς και ΜΠΑΜ! Δυναμίτης.

Το χτύπημα του είναι κεραυνός με 10mg υγρό και όπως ανέφερα και στην παρουσίαση του Kayfun Hcigar Clone, πάω για μείωση ΣΥΝΤΟΜΑ με την επόμενη παραλαβή βάσεων.

Τον δουλέυω με μπαταρία φορτισμένη στα 3.8 γιατι δεν άντεχα το χτύπημα. Από ατμό πάει επίσης πολύ καλά και μπορεί να βγάλει μεγάλα ντουμάνια ανοίγοντας κι άλλο το airflow. Εντυπωσιακή είναι και η γεύση του αλλά το περίμενα με τη μικρή καμπάνα και τα micocoils. Νομίζω ότι η γεύση είναι ακόμα πιο καλή από τον Kayfun αλλά μακροχρόνια θα έχω καλύτερη άποψη αφού θα έχω δοκιμάσει διάφορα στησίματα και με τους δυο. Προς το παρόν δεν μου κάνει καρδιά να ξεστήσω κανέναν γιατί τους απολαμβάνω και τους 3 (2Χ Kayfun + Aqua)

Και τέλος το γέμισμα. Ο συγκεκριμένος γεμίζει από πάνω και το μόνο που θέλει προσοχή είναι να έχετε εντελώς κλειστή την καμπάνα και μετά γέμισμα μέχρι το επίπεδο του πάνω σπειρώματους του καπακιού. Βιδώνουμε σιγά σιγά το καπάκι μέχρι να πιάσει, γυρνάμε ανάποδα και το σφίγγουμε ώστε η όποια πίεση να δραπετεύσει από της οπές του αέρα. Δεν χρειάζεται να έχουμε κλείσει και το airflow.

Προσοχή θέλει επίσης και όταν κλείνουμε το airflow σε αντίθεση με το όταν το ανοίγουμε, διότι με το κλείσιμο συμπιέζεται ο αέρας στο τανκ και μπορεί να πετάξει υγρό στην καμπάνα. Όταν κλείνουμε - βιδώνουμε το κυρίως σώμα για τη ρύθμιση του αέρα, καλό είναι να τον έχουμε ανάποδα. Προσωπικά τον έχω τέρμα ανοιχτό κι έτσι θα παραμείνει.

Μια τελευταια σημείωση είναι ότι ενώ παίρνει μόνο 2ml υγρό τελικά δεν το βρισκω αρνητικό γιατί και εύκολα γεμίζει και δεν μένει το υγρό πολύ μέσα ώστε να "μαγειρεύται" και το λέω αυτό διότι σχεδιάστηκε για dual coil και γενικά με χαμηλών ohm αντιστάσεις ζεστένεται αν το παρακάνετε με της μακρύσυρτες τζούρες.....αν το αντέχετε βέβαια....

Γενικά... :thumpup: :thumpup: :thumpup:


Ο ατμοποιητής κοστίζει 45 ευρώ και τον αγόρασα άπό το Vaporhouse.gr 




 



Αποσυνδεδεμένος boudas78

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aqua by UVo Κλώνοι !!!!!
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουαρίου 05, 2014, 00:17 »
Καλοατμιστος κατα τη γνωμη μου ειναι πολυ καλος ατμοποιητης.

Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aqua by UVo Κλώνοι !!!!!
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουαρίου 05, 2014, 00:21 »

Πιστέψτε με οι φωτογραφίες τον αδικούν!


 :yes:


Οι φωτογραφίες, δεν υπάρχουν! ;D

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aqua by UVo Κλώνοι !!!!!
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουαρίου 05, 2014, 00:23 »
Είναι "σκύλος" στο χτύπημα ο άτιμος..προκαλώ κάποιον να τον στήσει με dual microcoil κάτω από Ohm και να ατμίσει 18αρι υγρό μπροστά μου... :))


Ωχ! Τους άλλαξα θέση αλλά τώρα πρέπει να είναι οκ!


 

Αποσυνδεδεμένος boudas78

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aqua by UVo Κλώνοι !!!!!
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουαρίου 05, 2014, 00:27 »
Εγω τον εστησα στο 1 ωμ και δεν αντεξα λογο του οτι ατμιζω 16αρι και τον ξαναεστησα στα 1.4 αλλα και παλι ειναι δυναμη θα κατεβω σε 12αρα σιγουρα

Απ: Aqua by UVo Κλώνοι !!!!!
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουαρίου 05, 2014, 00:28 »
Καλός είναι, σίγουρα καλύτερος από kayfun κατά τη γνώμη μου, τον έχω στα 1,5 Ohm με 18 άρα νικοτίνη στα 4,8 - 5 Volts αλλά στα 15 + watt υπολείπεται πολύ από άλλους ατμοποιητές στο ντουμάνι.
Ο ατμοποιητής "παίζει" καλά σε πολλά watts πάνω από 12 με τις 2 αντιστάσεις, σε λίγα ο ατμός του είναι υποτονικός ή πολύ λίγος για τα watt του.

Αποσυνδεδεμένος boudas78

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aqua by UVo Κλώνοι !!!!!
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουαρίου 05, 2014, 00:38 »
Εχεις δικιο το εχω προσεξει και εγω ασχετα αν εγω ατμιζω στα 10 w τον εχω δοκιμασει και σε 15 και ηταν παρα πολυ καλος και επισης ειναι ο μονος ατμοποιητης που ατμισα στα 22w και δεν πηρα ουτε λιγο καμενο μονο πολυ δυνατο χτυπημα

Αποσυνδεδεμένος akisjon

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aqua by UVo Κλώνοι !!!!!
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουαρίου 05, 2014, 00:45 »
τον ψαχνω στο vaporhouse.gr και δεν το βρίσκω τι έγινε εξαντλήθηκε ? αν ξέρει κανείς ας με ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ το θελωωωωω
 

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aqua by UVo Κλώνοι !!!!!
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουαρίου 05, 2014, 01:00 »
@Giannis Pap

Στα 18-20 Watt που τον δοκίμασα με 70%PG μια χαρά ντουμάνι βγάζει πυκνό πυκνό αλλά καταλαβαίνω τι λες. Σε σχέση με μονό coil που έχω έναν nimbus στα ίδια watt βγάζει λιγότερο αλλά είναι θέμα αέρα. Γενικά δεν είναι όσο αεράτος είναι ή μπορεί να γίνει ο Kayfun ειδικά ο 3.1 του Hcigar που έχω αλλά δεν μπορώ να πω ότι με απσχολεί ιδιάτερα η παραγωγή ατμού. Θέλω να ελέγξω πως λειτουργεί η ροή του αέρα εκτός της ρύθμισης του τανκ και θα επανέλθω. Πάντως από ατμό ειμαι ικανοποημένος αλλά σε σχέση με τον Kayfun είναι λιγότερος. 

@akishon

πάρε τηλέφωνο γιατί δεν τον είδα καθόλου στο site ούτε εγώ. Τον πήρα όταν πήγα από 'κει.

Βρήκα αυτό το βίντεο πο δείχνει πιο εύκολο γέμισμα και χωράει κα ιπερισσότερο υγρό. Επίσης δεν έχεις διαρροές γιατί είναι ανάποδα και ο αέρας φεύγει από τις τρύπες αερισμού καθώς τον βιδώνεις:

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 05, 2014, 01:39 από Jargon »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8356 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180682 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33994 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536391 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59816 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237564 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 592 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15730 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136159 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085351 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35429 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10277 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12