vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

519 επισκέπτες, 8 χρήστες
treloneritis, dkostas, Sergios, vasim, camber, Olga68, grigri444, danys620

Twitter

Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος Nassos

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1575 στις: Απριλίου 30, 2016, 18:34 »
godspeed αν ''ξύσεις'' λίγο τις αντιστάσεις σου με ένα κατσαβιδάκι ή μια μεταλική λαβίδα θα ανάβουν ταυτόχρονα. Αυτό τουλάχιστον κάνω εγώ :) . Καλό θα ήταν να ανάβουν, αν όχι ταυτόχρονα τουλάχιστον με πολύ μικρή καθυστέρηση, και οι δύο μαζί.
Καλή Ανάσταση

Αποσυνδεδεμένος godspeed

  • **
  • 319
  • Φύλο: Άντρας
  • Nicotine-Alcohol Addict! *_*
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1576 στις: Απριλίου 30, 2016, 18:40 »
χμμμ το εκανα αλλα εξακολουθει η μια να αναβει πιο γρηγορα. κοκκινιζει πιο γρηγορα απο την αλλη.  

το θεμα ειναι να μην ανατιναχτω... ουτως η αλλως ανα μια-δυο μερες αλλαζω αντισταση... θα το γησω ετσι.  θα τις ξυσω λιγο ακομα. ξυνω και τις 2 ε, οχι μονο αυτη που δεν αναβει αμσως? ευχαριστω φιλε καλαη ανασταση να εχουμε.

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1577 στις: Απριλίου 30, 2016, 18:44 »

Όχι να μην το αφήσεις έτσι γιατί θα παίρνεις καμένο, βάλε ένα κατσαβιδάκι μέσα στο πυρήνα και στρίψε λίγο το σύρμα κάνε ένα κεντράρισμα και με ένα τσιμπιδάκι πίεσε λίγο τις σπείρες.
Αν όχι φτιάξε νέες αντιστάσεις.

 
Αν στην καλύτερη δεν πάρεις καμένο θα έχεις μεταλλική γεύση.

Αποσυνδεδεμένος godspeed

  • **
  • 319
  • Φύλο: Άντρας
  • Nicotine-Alcohol Addict! *_*
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1578 στις: Απριλίου 30, 2016, 18:45 »
ευχαριστω Alxhmisths , θα το κανω ετσι. !!!!!!

Αποσυνδεδεμένος fotispap3

  • ***
  • 647
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1579 στις: Απριλίου 30, 2016, 18:52 »
Εκτως των αλλων, σφιξε και τα βιδακια στα post γιατι μετα το dry burn ισως να χαλαρωσαν λιγο

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1580 στις: Απριλίου 30, 2016, 19:00 »
Aπό τη στιγμή που έχεις φτιάξει διπλές αντιστάσεις και οι δύο πρέπει να είναι ολόιδιες (σπείρες - διάμετρο σπείρας - πάχος σύρματος) και να έχουν την ίδια ωμική τιμή.

Από ότι γράφεις σε προηγούμενο ποστ σου η μία είναι 1,29 και μαζί 0,68.

Θα έπρεπε να ήταν μαζί 0,65 αν ήταν και οι δύο 1,29.

Άρα η μία από τις δύο μάλλον είναι πάνω από 1,29.

Μήπως κάνεις κάτι λάθος και η μία αντίσταση έχει μία παραπάνω σπείρα ή γενικά έχει λίγο μεγαλύτερο μήκος σύρματος (ποδαράκια ή πιο ανοιχτές σπείρες);

Πρέπει και οι δύο όταν τις μετράς ξεχωριστά να έχουν την ίδια τιμή αλλιώς ότι και να κάνεις η μία θα ανάβει πιο γρήγορα από την άλλη.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1581 στις: Απριλίου 30, 2016, 20:19 »
Koιτα τις αντιστασεις σου καλυτερα και μαλιστα εκει που πιανουν οι βιδες τα ποδαρακια της αντιστασης.
Καποια δεν πιανεται σωστα και δεν εχεις καλη κυκλοφορία ρευματος .

Λογικα θα δεις μεσα στη φωλια που πιανουν οι βιδες , να πυρωνει και το συρμα.
Αυτο δεν το θελουμε για να εχει καλη λειτουργια.

Να ειναι φυσικα οπως εγραψαν και πιο πανω ακριβως ιδιες οι αντιστασεις και στις ιδιες αποστασεις.

Αποσυνδεδεμένος godspeed

  • **
  • 319
  • Φύλο: Άντρας
  • Nicotine-Alcohol Addict! *_*
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1582 στις: Απριλίου 30, 2016, 22:43 »
το μονο ιδιο που δεν εχουν οι αντιστασεις ειναι οι αποσταση σπειρων... θα δοκιμασω microcoil την επομενη φορα. 

τα ποδαρακια παντως δεν μου πυρωναν.. ευχαριστω παιδες.... 

θα το συνηθισω πιστευω... ειμαι εντελως αρχαριος... 2 η φορα στηνω διπλη...  

το θεμα για μενα ειναι να μη παρει καμια φωτια ή ανατιναχτει... τωρα εαν μου βγαλει χαλια γευση θα τις αλλαξω αναγκαστικα ... μεχρι στιγμης ειναι ενταξει.. τις σουλουπωσα λιγο :D 

καλη ανασταση !

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1583 στις: Απριλίου 30, 2016, 23:08 »
Δεν αναφερωμαι για τα ποδαρακια των αντιστασεων γενικα , αλλα για το κομματι του συρματος που ειναι μεσα στις φωλιες που πιανονται απο τις βιδες .
Εκει συνηθως ειναι και το θεμα οταν αναβει καποια πιο γρηγορα απο την αλλη.

Εκει μεσα , αν συνεχησεις να δινεις ρευμα , μπορει να δεις να πυρωνει καποιο κομματακι συρματος .

Αποσυνδεδεμένος Χαραλαμπος

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Ρουνι,ρουνι,υπουλο κακο γουρουνι
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1584 στις: Μαΐου 03, 2016, 12:10 »
Καλησπερα  :bye: :bye: :bye:
Εψαξα να βρω που να το ρωτησω αλλα μου ελεγε οτι αν θελω να ανοιξω ''νεο θεμα'',θεωρησα οτι ειναι καλυτερο να το ρωτησω απο εδω (σε περιπτωση που ειμαι offtopic)
Μεσα απο την ωραια παρεου του φορουμ,βλεπεις,μαθαινεις πραγματακια και αναζητας να περνεις πραγματακια
Λεω να δοκιμασω και εγω κανα Dripper...Απο οτι καταλαβα ειναι ατμοποιητες Subohm,ντουμανατοι και με εντονη τη  γευση του υγρου 
Ειναι μονο για indoor καταστασεις,βασικα ειναι οικοσιτοι  :)) :))    γιατι καθε 3 και λιγο θελουν γεμισμα στο καταστρωμα τους (βρεξιμο στα βαμβακια,οποτε λιγη ποσοτητα υγρου και ξανα μανα παρα παπαμ)  :D
Ελπιζω να τα καταλαβα καλα
Βρηκα και εγω απο το vaporsolutions τον smok caterpillar RDA σε καλη τιμη (φανταζομαι) στα 16 γιουργιαΚαι σας ρωτω...Αξιζει?Ειναι καλος η θα  :wall:  
Υπαρχει κανας αλλος που θα το προτεινατε με κλειστα τα ματια? Οκ σε κοντινη τιμουλα με τον smok caterpillar  :)
Ειναι κατι οι dripper atomizer που αξιζει κανεις να εχει?Τα εχω καταλαβει ολα λαθος ?
Αναμενω το kayfun lite plus v2 απο hcigar αντε να ανοιξουν τα ΕΛΤΑ,με εχει τσακισει η αναμονη και εχω το subtank v.2 kanger απο ατμοποιητες..
Νεος στο ατμισμα αλλα εχω αρχισει να γουσταρω με τα 1000

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1585 στις: Μαΐου 03, 2016, 12:36 »
Νομίζω θα πρέπει πρώτα να δοκιμάσεις σε κάποιον φίλο ή σε κάποιον κατάστημα και αν σου αρέσει αγοράζεις.

Προσωπικά το θεωρώ λίγο βαρετό το άθλημα με τους ντρίππερ από την στιγμή που έχουν βγει τανκάτοι που αποδίδουν την γεύση του υγρού εξίσου καλά.

Αλλά αυτά είναι προσωπικές απόψεις και περί ορέξεως...

Αν αποφασίσεις να ασχοληθείς με το άθλημα και για να μην δίνεις χρήματα σε γνήσιους που μετά από μερικές μέρες μπορεί να τα κλαις, δες από εξωτερικό κάποιους κλώνους π.χ. στη FT.

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1586 στις: Μαΐου 03, 2016, 12:53 »
Απο οτι καταλαβα ειναι ατμοποιητες Subohm,ντουμανατοι και με εντονη τη  γευση του υγρου
Αυτό δεν είναι απόλυτο  :nope:

Όπως υπάρχουν τανκάτοι με διαφορετικές φιλοσοφίες έτσι υπάρχουν και dripper.  Μπορείς να βρεις dripper με σφιχτή τζούρα (πχ Apollo, Madness - με τον αέρα από κάτω αμφότεροι) όπου μπορείς να τους στήσεις με ότι αντίσταση θες και να ατμίζεις MTL και υπάρχουν και dripper με τεράστιες εισαγωγές αέρα που προορίζονται για ντουμάνια.  Γενικότερα, οι dripper μπορούν να στηθούν όπως θες  ;)

Ναι, έχουν πιο έντονη γεύση γιατί η ατμοποίηση γίνεται πιο κοντά στο στόμα και επιπλέον στάζεις υγρό οπότε είναι "πιο φρέσκο"

Ειναι μονο για indoor καταστασεις,βασικα ειναι οικοσιτοι  :)) :))    γιατι καθε 3 και λιγο θελουν γεμισμα στο καταστρωμα τους (βρεξιμο στα βαμβακια,οποτε λιγη ποσοτητα υγρου και ξανα μανα παρα παπαμ)  :D
Εγώ ατμίζω συνέχεια με τον Apollo αλλά η δουλειά μου είναι γραφείου οπότε μου είναι πιο εύκολο.  Στάζω, ατμίζω και μόλις τελειώσει τον αφήνω στην άκρη μέχρι την επόμενη φορά.

Ο Caterpillar είναι καλή/φτηνή επιλογή για να δοκιμάσεις αν σου αρέσει και σε βολεύει το dripping.  Αλλά από γεύση δεν είναι και τίποτα το φοβερό  ;)

Προσωπικά το θεωρώ λίγο βαρετό το άθλημα με τους ντρίππερ από την στιγμή που έχουν βγει τανκάτοι που αποδίδουν την γεύση του υγρού εξίσου καλά.
Μάκη, δεν έχω βρει ακόμα τανκάτο που να φτάνει τον Apollo και έχω δοκιμάσει αρκετούς  ;)

Αποσυνδεδεμένος Χαραλαμπος

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Ρουνι,ρουνι,υπουλο κακο γουρουνι
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1587 στις: Μαΐου 03, 2016, 12:55 »
Το εχω σκεφτει με τη FT αλλα δεν εχω καρτα  :( :(
Και εχει και παρα πολλα πραγματακια που θελλω να σηκωσω απο εκει 
Μια αγορα που εκανα εγινε μεσω φιλου και οχι απο τη FT αλλα απο μια αλλη εταιρια
Μπορω να κανω αγορα απο την FT με prepaid cart?Αν και νομιζω οτι με τα capital controls δε μπορω
Κατι με το paypal παιζει,μπορω να παω σε μια τραπεζα και να βγαλω μια τετοια καρτα με ενα ποσο μεσα για αγορες?Κατι σα prepaid cart δηλαδη....

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1588 στις: Μαΐου 03, 2016, 13:04 »
Ότι απαντήσεις χρειάζεσαι, θα τις βρεις στο  Διαδικτυακές αγορές - τρόποι πληρωμής - αποστολές από εξωτερικό (πλήρης οδηγός) και στο Αγορές και προβληματα on-line, κάρτες, PayPal κτλ.. Εννοείται ότι πρέπει να ερευνήσεις το δεύτερο από το τέλος και προς τα πίσω γιατί οι σελίδες είναι πολλές.

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1589 στις: Μαΐου 03, 2016, 13:36 »

Βρηκα και εγω απο το vaporsolutions τον smok caterpillar RDA σε καλη τιμη (φανταζομαι) στα 16 γιουργιαΚαι σας ρωτω...Αξιζει?Ειναι καλος η θα  :wall:  
Υπαρχει κανας αλλος που θα το προτεινατε με κλειστα τα ματια? Οκ σε κοντινη τιμουλα με τον smok caterpillar  :)
Hταν ο πρώτος μου ντρίπερ και παραμένει μέχρι αύριο που ´ερχονται οι κινέζοι.  Βασικά 2 πράγματα θα σου πω και θα σου στείλω λινκ για να δεις και κάποιες άλλες προτάσεις από Ελλάδα σε καλές τιμές.

Ο Κάτερ είναι άνα καλό εκπαιδευτικό εργαλείο αλλά έχει 2 θέματα.
-Υγρό χωραεί όσο αντέξει το βαμβάκι γιατί δεν έχει καθόλου βάθος το ντέκ
- Και το δευτρο και πιο σημαντικο μειονέκτημα για μένα είναι ότι στον θετικό πόλο έκει που συναντιούνται τα σύρματα στο στήσιμο διπλής με το ζόρι χωράει τα 2 ποδαράκια των 32 mm.

Στα λεφτά που ψαχνεις θα σου στείλω πμ με μερικές προτάσεις. :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1454 171609 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:15
από Olga68
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275574 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15259 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13965 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9295 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42816 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 406 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35063 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557811 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182114 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 180 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9229 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364