vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

507 επισκέπτες, 7 χρήστες
giorgos1999, dkostas, Lazy Dog, tony1976, Giannis.B, Milarepa, white varadero

Twitter

Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος xxpistoss

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1425 στις: Μαρτίου 06, 2016, 21:36 »
Μα και στο αντικειμενικό ακόμα που λες, γιατί να αρέσει σε όλους η περισσότερη γεύση? Μπορεί να το βρίσκουν πολύ έντονο για τα γούστα τους. Μου έχει τύχει σε υγρό ας πούμε να μου αρέσει σε ατμο που γενικότερα μου έδινε λιγότερη γεύση και σε άλλο με γενικότερα περισσότερη γεύση να μην μου αρέσει. Και εγώ μίλησα για καλύτερη γεύση, όχι περισσότερη...

Το καλύτερη γεύση είναι και πάλι υποκειμενικό. 

Δεν έχω ακούσει κανέναν να παραπονιέται ότι η μπριζόλα του παραείναι νόστιμη και δεν του άρεσε. 


Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1426 στις: Μαρτίου 06, 2016, 22:07 »
Δεν μπορεί να μην έχεις ακούσει όμως κάποιον να λέει οτι παραείναι νόστιμη η μπριζόλα του αλλά εσένα να μη σου αρέσει! ;)
Αυτό με το υποκειμενικό είναι που λέω και εγώ απο την αρχή όμως...δεν είπα κάτι διαφορετικό... :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος ReaperX

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1427 στις: Μαρτίου 07, 2016, 04:40 »
Είμαι μεταξύ Kayfun mini v3 και Gus  Phenomenon lite..

Τι να προτιμήσω ως αρχάριος στους επισκευάσιμους;Έχετε να μου προτείνεται και κάτι άλλο;
Κατά προτίμηση θα ήθελα να παίξω με SS316 πάνω σ' ένα vtc mini με TC.

Μου αρέσουν οι σφιχτές τζούρες και θέλω κάτι με έυκολο στήσιμο.χωρίς διαρροές κτλπ.

Αποσυνδεδεμένος Bocler

  • **
  • 254
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1428 στις: Μαρτίου 07, 2016, 04:46 »
kayfun mini v3 χαλαρα!!!
ο phenomenon lite είναι άψογος... αλλά και τις διαρκές του τις έχει...και ποιο ιδιότροπος στο στήσιμο του ειναι...βέβαια η γεύση σε ανταμείβει σίγουρα!! :)

Αποσυνδεδεμένος oumpra

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1429 στις: Μαρτίου 07, 2016, 08:40 »
σε θέμα καταναλωσης πως πάνε στα ίδια watt
μιλάω για τους kayfun και τους ελληνικούς ατμοποιητες

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1430 στις: Μαρτίου 07, 2016, 08:55 »
Η κατανάλωση σε κάθε ατμό δεν είναι ποτε η ίδια  αλλά μην φανταστείτε τρελές διαφορές ..έχω κανει κάποιες μέτρησής και ο μόνος που είδα κάποια μικρή διάφορα  είναι στων kayfun lp ίσως να οφείλεται στα ποιο μικρά κανάλια εισαγωγής υγρού η ακόμα και στων μικροτερο χώρο ατμοποίησης  ίσως και στην ποιο σφιχτή τζούρα  που δίνη

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1431 στις: Μαρτίου 07, 2016, 08:56 »
Πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα βρίσκονται, μερικοί ελληνικοί ίσως "τσιμπάνε" λίγο περισσότερο επειδή διαθέτουν μεγαλύτερες εισόδους αέρα κι επειδή τους ταιριάζουν τα λίγο πιο χοντρά σύρματα. ;)

Αποσυνδεδεμένος georgegeo

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1432 στις: Μαρτίου 07, 2016, 09:12 »
Θα είχε πολύ ενδιαφέρον ένα νήμα που να αφορά την κατανάλωση υγρών, αφού το τελευταίο καιρό βλέπω να γίνεται όλο και ποιο συχνά αυτή η ερώτηση, σε σχέση με την εμπειρία του κάθε χρήστη.
Δυστυχώς φαίνεται να είναι πολύ δύσκολο γιατί εξαρτάται από πολλές παραμέτρους ακόμα και από την πυκνότητα του ίδιου υγρού που χρησιμοποιείται.
Η λογική λέει ότι εφόσον μπορεί να μεταβληθεί η ροή του υγρού και ο αέρας σε έναν επισκευάσιμο ατμοποιητή μπορούμε να ελέγξουμε καλύτερα η κατανάλωση. Βέβαια με το κατάλληλο στήσιμο (διατομή σύρματος, ποσότητα βαμβακιού κτλ).

Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1433 στις: Μαρτίου 07, 2016, 09:26 »
Καλημερα σε ολους. Ατμιζω εδω και ενα χρονο περιπου. Εδω και 9 μηνες ειμαι ευτυχής κατοχος του nautilus mini και του e leaf 20W.
 Προβλημα κανενα. Δεν ειχα ουτε διαρροες, το μοντακι στα watt που το δουλευω εγω με βγαζει 3-4 ημερες (κανω περιπου 1,5 ml την ημερα). Προσφατα μου εκατσαν μαζεμενες 2-3 κεφαλες που χαλασαν μεσα στην πρωτη μερα και αγορασα το επισκευασιμο κομματι απο γνωστο κινεζικο site ωστε να ησυχασω.. Το θεμα ειναι οτι ο χωρος για να στησεις ειναι εξαιρετικα μικρος και με ζορίζει πολυ. Τη πρωτη φορα μετα απο μια ωρα δεν καταφερα τιποτα. Χθες που δοκιμασα με λιγο περισσοτερη υπομονη σε μιση ωρα εκανα δυο στησιματα.
Για να μην σας κουραζω με περισσοτερες λεπτομεριες, θα ηθελα τα φωτα σας σχετικα με την επιλογη επισκευασιμου ατμοποιητη που να πληρει οσες περισσοτερες γινεται απο τις παρακατω προυποθεσεις.
1) Απροβληματιστη λειτουργεια και χρηση οπως ειχα μεχρι και τωρα.
2) Θα ηθελα να μην ειναι πολυ αερατος οπως crown κλπ. Για την ωρα ατμιζω με τον τροπο mouth to lungs 
3) Θα ηθελα να μπορει να χρησιμοποιηθει στο μοντακι μου.

ΥΓ
Δεν με ενδιαφερει τοσο εαν γεμιζει απο πανω απο κατω η απο το πλαι.
Για αρχη θα στηνω με μονη αντισταση. Οποτε θα ηθελα κατι που να μπορει να δουλεψει και με αυτον τον τροπο.
Ξερω οτι το μοντακι μου ειναι μικρο, ομως θα κανω λιγο υπομονη. Μακαρι να μπορουσα να κανω αγορα και των δυο μαζι αλλα δεν..

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1434 στις: Μαρτίου 07, 2016, 09:30 »
Για όλα αυτά που αναφέρεισ μονο ένας μπορεί να σε καλυψει σαν νεο εισερχόμενο στων χώρο του επισκευάσιμου ατμό kayfun LP γνήσιοσ η ακόμα και κλώνος  ..και οταν με το καλό απόκτησης μια κάποια εμπειρία στων επισκευάσιμο  δοκιμαζεισ και κάποιους άλλους ατμό   

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1435 στις: Μαρτίου 07, 2016, 12:08 »
Θα είχε πολύ ενδιαφέρον ένα νήμα που να αφορά την κατανάλωση υγρών, αφού το τελευταίο καιρό βλέπω να γίνεται όλο και ποιο συχνά αυτή η ερώτηση, σε σχέση με την εμπειρία του κάθε χρήστη.
Δυστυχώς φαίνεται να είναι πολύ δύσκολο γιατί εξαρτάται από πολλές παραμέτρους ακόμα και από την πυκνότητα του ίδιου υγρού που χρησιμοποιείται.
Η λογική λέει ότι εφόσον μπορεί να μεταβληθεί η ροή του υγρού και ο αέρας σε έναν επισκευάσιμο ατμοποιητή μπορούμε να ελέγξουμε καλύτερα η κατανάλωση. Βέβαια με το κατάλληλο στήσιμο (διατομή σύρματος, ποσότητα βαμβακιού κτλ).

Ενδιαφέρον θα είχε, αποτέλεσμα δεν θα είχε καθώς στην ουσία θα προσπαθούσαμε να κουρέψουμε το αυγό... Απλό παράδειγμα, πάρε έναν Phenomenon Zest και στήσε σε TC. Πάρε τον ίδιο ατμοποιητή και στήσε Clapton. Διπλάσια κατανάλωση στο φτερό! Και ας είναι ο πιο σφιχτοτζούρης της σειράς και με εισαγωγή υγρού πολύ μικρή. Αν μιλήσουμε για σύγκριση ατμοποιητών με ίδιο στήσιμο, τότε δεν θέλει και πολλή συζήτηση για να καταλάβουμε ότι ατμοποιητές με μεγάλες εισαγωγές (υγρού και άερα), ρουφάνε τη μάνα τους και τον πατέρα τους.

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1436 στις: Μαρτίου 07, 2016, 13:06 »
@ Tony Lens
1) Απροβληματιστη λειτουργεια και χρηση οπως ειχα μεχρι και τωρα.
KF mini V3

Διορθωση μεγεθους γραμματοσειρας.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 07, 2016, 23:16 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος snowpoloi

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1437 στις: Μαρτίου 12, 2016, 11:43 »
Καλημέρα! Αγόρασα χθες τον MELO 2 με την επισκευασιμη κεφαλή που έχει αυτό που ψάχνω (και δεν το έχω βρεί ακόμα...θα συνεχίσω όμως!!!) ειναι κάποιες γενικές πληροφορίες για την επισκευή του ατμοποιητή πχ.

1. Το πάχος του σύρματος τι αποτελεσμα εχει?επηρεαζει τα οhm? βγαζει περισότερο καπνο?εχει περισσοτερο χτυπημα?καταλαβαινεις την νικοτινη καλύτερα?

2. Οι σπύρες παιζουν ρόλο (4-5-6-7?)? στην γευση? στον ατμο?στο χτυπημα στον λαιμο?

3. Η διαμετρος στο κυκλάκι που μπαινει το βαμβακι ποσο πρεπει να ειναι? τι ρόλο παίζει στην γευση? στον ατμο?στο χτυπημα στον λαιμο?

4. Το μήκος του σύρματος τι ρόλο παίζει στην γευση? στον ατμο?στο χτυπημα στον λαιμο?

5. Ανάλογα με την αντίσταση πως ρυθμίζω την μπαταρία

6. (Προσωπική ερώτηση που μπορώ να απαντήσω ακαι μόνος μου αμα ξέρω τα παραπάνω...) Πως θα φτιάξω έναν ατμοποιητη που να βγαζει μεγάλη καπνίσια τζουρα(όχι πνεευμονικη) χωρίς να με χτυπάει πολυ η νικοτίνη στον λαιμό? ο melo 2 βγάζει πολυ ...μα πολύ ντουμάνι αλλα με πεθαίνει στον λαιμο  με 6 mg νικοτίνι(ειναι σαν να έχω 24mg μέσα!!!θα δοκιμάσω και με 3mg και θα σας πω...)και βέβαια βολεύει πολύ που γεμίζει απο πάνω...

Ισώς ειναι χαζές ερωτήσεις ( και μια-δυο τις ξέρω)...Αλλά θα ήθελα ενα αρθρο που να τα εξηγεί όλα αυτα μαζεμένα ώστε οταν ξεκινάει κάποιος να μπορει να εχει τις γνωσεις καπου μαζεμένα...αυτός ειναι και ο σκόπός του φόρουμ βέβαια....

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1438 στις: Μαρτίου 14, 2016, 14:02 »
Αγορασα τον Mini Mad Hatter πριν κατι ημερες απο gearbest και τον αναμενω σαν τσιγαρο αναμενο...   :tongue_smilie:
Τον εχει κανενα καλο vaperοπαιδο στην κατοχη του να μου πει 1-2 πραγματακια;Γιατι εδω δεν μπορεσα να βρω καμια πληροφορια.  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1439 στις: Μαρτίου 14, 2016, 14:07 »
Τι είναι αυτό ρε φίλε?
Έχει και καπάκι σαν τσαγιέρα? :)) :laugh1: :laugh1: :laugh1: :eleos:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171475 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275433 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15244 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13951 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9266 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42732 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 388 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34937 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557584 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181956 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 170 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9115 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364