vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

511 επισκέπτες, 7 χρήστες
giorgos1999, dkostas, Lazy Dog, tony1976, Giannis.B, Milarepa, white varadero

Twitter

Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1410 στις: Μαρτίου 03, 2016, 10:22 »
Βρε παληκάρια ποιος είπε οτι για συγκεκριμενα πραγματα δεν παιζει αυτά που έχω στο καλάθι και ακόμα αυτά που θέλουν κάτι φίλοι να τουσ παραγγειλω δεν έχουν έκπτωση με κανένα κουπόνι ..τι να κάνω δλδ για να επωφελειθω τισ έκπτωσης του κουπονιού MAP να αλλάξω παραγγελία και να πάρω πραγματα που δεν χρειάζομαι  η αναφορα μου στο προηγούμενο ποστ αναφέρεται σε πραγματα δικά μου που χρειάζομαι..αν έχω κανει κάπου λάθος συγνώμη βρε παιδιά.. 

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος xxpistoss

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1411 στις: Μαρτίου 03, 2016, 10:25 »
Καλησπερα,ψαχνω dripper που να μπορω να κανω αυτες τις περιεργες αντιστασεις που κανει ο τυπος στα βιντεο...(ο τυπος ειναι σε twisted messes ατμο, ακριβος για να τον παρω απο αμερικα, εδω δεν βρηκα,για τον κλωνο που βρηκα ...δεν ξερω αν αξιζει)
θα χρειαστω χωρο μεσα στον ατμο και πολους με τρυπες που να χωρανε τετοιες κατασκευες αντιστασεων,ειχα στο μυαλο μου εναν aris pro αλλα σε επικοινωνια με συμφορουμιτη μου ειπε πως τετοια συρματα μπορει να μην περασουν απο τον κεντρικο πολο ,(δυο συρματα μαζι),καθως ο aris εχει τρεις πολους. Επισης ειναι το μηχανικο mod μονοδρομος για τετοια πραγματα?Ελεγα να δουλεψω με cuboid,μηχανικο δεν εχω .O στοχος μου δεν ειναι τα ντουμανια αλλα η κατασκευη των αντιστασεων.

το οβιδεο


Από fasttech μεριά λοιπόν όπως προανέφεραν: 
https://www.fasttech.com/p/4294801 (με το MAP coupon code)
https://www.fasttech.com/p/2602100 (τον έχω ένα γεμάτο 6μηνο και είναι ο καθημερινός μου dripper και τον έχω στήσει με ότι σύρμα μπορείς να φανταστείς)
https://www.fasttech.com/p/4118700 (είναι ο διάδοχος του από επάνω RDA και αν είναι από το ίδιο εργοστάσιο τότε :thumpup: :thumpup:)
https://www.fasttech.com/p/2482500 (επίσης πάρα πολύ καλός dripper άπλα χρειάζεται τα coils σου να είναι αρκετά μεγάλα με μάκρος για να κάτσουν καλά)

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1412 στις: Μαρτίου 03, 2016, 10:47 »
Αποστόλη ουτε MAP ουτε κανένα κουπόνι δεν είναι  ενεργό τώρα μονο όπως ειπαν και άλλοι συνατμιστεσ για αγορά μπαταρίας  κάνει μια μικρή έκπτωση  

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Φίλε μου, έτσι όπως το έγραψες καταλάβαμε ότι κανένα κουπόνι δεν είναι ενεργό για αυτό σε διορθώσαμε ώστε να μην μπερδευτούν και άλλοι που το διαβάζουν.  Μπορεί για αυτά που θες να μην ισχύει αλλά για άλλα ισχύει (μεταξύ αυτών και ο tsunami), αυτό λέμε.

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1413 στις: Μαρτίου 05, 2016, 13:57 »
Κοιτάζω για επισκευάσιμο ατμοποιητή (είχα παραγγείλει κλώνο του  hurricane αλλά ακύρωσα τη παραγγελία).Προσαναταλείζομαι στην αγορά original και τα ζητούμενα είναι εμφανώς καλύτερη γεύση από kayfun v4 παρομοια τζουρα(mouth to lung αλλά ψηλοαεράτη).Συνήθως ατμίζω γύρω στα 14 watt με 1,2 ωμ αντίσταση.Είμαι μεταξύ kayfun mini v4 και squape r(s).Απόψεις?

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1414 στις: Μαρτίου 05, 2016, 14:59 »
Δεν υπάρχει Kayfun Mini V4, αλλά V3...

Πάνω-κάτω ίδια τζούρα με τον V4 έχει πάντως. Ψιλοαεράτη τσιγαρίσια που είναι αρκετά βολική.
Η γεύση επίσης του Mini V3 είναι ένα κλικ παραπάνω από τον V4, πιθανόν λόγω της μικρότερης καμπάνας και του μικρότερου χώρου ατμοποίησης.
Λιγότερα κομμάτια, πιο εύκολο deck για στήσιμο, καλύτερο άνοιγμα-κλείσιμο των υγρών για γέμισμα και καμία αστάθεια στην αντίσταση λόγω έλλειψης του ελατηρίου που έχει ο V4.
Εγώ έχω βάλει στην άκρη τον Lite Plus λόγω του Mini V3. Κάτι που είχε γίνει το αντίθετο όταν είχα τον V4 (κλώνο βέβαια) και τον Lite Plus...

Και οι SQuape R και R(S) επίσης δεν είναι καθόλου κακοί. Ο ένας απλά είναι πιο ψηλός με μεγαλύτερη χωρητικότητα υγρού, ενώ ο άλλος πιο κοντός και με μικρότερη χωρητικότητα. Τα διάφορα deck που παίρνουν, είναι το ίδιο και για τους δύο...

Καλό θα είναι αν μπορείς να τους ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ και τους δύο, αλλά μεταξύ μας, στον Mini V3 θα καταλήξεις (ανάμεσα σε αυτούς τους δύο)...

Δες επίσης και προς GG Τηλέμαχο μεριά που έχει τζούρα σχετικά στο στυλ των V4 και Mini V3 αν είναι και σου αρέσει αυτό το στυλ τζούρας...

Και οι τρείς τους (πλην βέβαια του SQuape RS που είναι πιο ακριβώς κάπως) στην ίδια τιμή κυμαίνονται πάνω-κάτω...

Αποσυνδεδεμένος godspeed

  • **
  • 319
  • Φύλο: Άντρας
  • Nicotine-Alcohol Addict! *_*
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1415 στις: Μαρτίου 05, 2016, 18:47 »
thorin δηλαδη οσο πιο μικρο ειναι το tank , δινει καλυτερη γευση? στον Kayfun εχει 2 τροπους να τον στησεις εναν 4.5 και εναν μικροτερο. 3ml Νομιζω. να δοκι
μασω τον μικρο???

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1416 στις: Μαρτίου 05, 2016, 18:50 »
πιθανόν λόγω της μικρότερης καμπάνας και του μικρότερου χώρου ατμοποίησης.

Δεν ανέφερα κάπου για tank...

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1417 στις: Μαρτίου 05, 2016, 19:29 »
Λοιπόν αυτό με το μικρότερο χώρο ατμοποίησης και τις καμπάνες το έχω διαβάσει πολύ ψάχνοντας γενικότερα για ατμοποιητές, είτε τανκάτους είτε dripper. Εκείνο ας πούμε που υπερίσχυε ήταν το ότι επειδή ένας dripper έχει μικρότερη καμινάδα και παίρνεις πιο "ατόφιο" τον ατμό, δεν κάνει τόσο μεγάλη διαδρομή μέχρι να φτάσει στο στόμα, δίνει καλύτερη γεύση.
Εμπειρικά και μόνο και απο όσο έχω δει μέχρι τώρα (μικρή εμπειρία), θα πω οτι υπάρχουν dripper που δεν αποδίδουν ούτε στο ελάχιστο τη γεύση που μπορεί να δώσει ένας καλός τανκάτος!
Σαφώς και παίζει μεγάλο ρόλο η κατασκευή, αλλά εγώ όταν πρωτοξεκίνησα με αυτά που διάβαζα και έβλεπα πίστευα οτι ένας dripper δίνει πάντα καλύτερη γεύση. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος polygrafos

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Στέλιος Νιάπος
    • Προσκλητήρια Γάμου Βάπτισης
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1418 στις: Μαρτίου 05, 2016, 21:03 »
Καλησπέρα στην παρέα :)
Έχετε να προτείνετε κανέναν επισκευάσιμο ατμοποιητή να δοκιμάσω,
όχι πολύ ακριβό (και κλώνος βολεύει μια χαρά) περίπου όπως ο Phenomenon?
Δεν έχω πρόβλημα αν δεν έχει τόσο καλή γεύση αφού ατμίζω σχεδόν συνέχεια
σκέτη βάση. Πιο πολύ θα ήθελα να έχει τη βελούδινη αίσθηση του Phenomenon
και περίπου τόσο αεράτος, ούτε πολύ για πνευμονικές, αλλά ούτε και σφιχτός
όπως ο Kayfun Lite Plus.
Σας ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1419 στις: Μαρτίου 05, 2016, 22:03 »
Μια λυση ειναι ο Τηλεμαχος v2 Plus... (κλωνος)
http://vaping.gr/index.php/topic,27317.0/topicseen.html
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 22, 2022, 08:25 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος xxpistoss

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1420 στις: Μαρτίου 05, 2016, 23:10 »
Λοιπόν αυτό με το μικρότερο χώρο ατμοποίησης και τις καμπάνες το έχω διαβάσει πολύ ψάχνοντας γενικότερα για ατμοποιητές, είτε τανκάτους είτε dripper. Εκείνο ας πούμε που υπερίσχυε ήταν το ότι επειδή ένας dripper έχει μικρότερη καμινάδα και παίρνεις πιο "ατόφιο" τον ατμό, δεν κάνει τόσο μεγάλη διαδρομή μέχρι να φτάσει στο στόμα, δίνει καλύτερη γεύση.
Εμπειρικά και μόνο και απο όσο έχω δει μέχρι τώρα (μικρή εμπειρία), θα πω οτι υπάρχουν dripper που δεν αποδίδουν ούτε στο ελάχιστο τη γεύση που μπορεί να δώσει ένας καλός τανκάτος!
Σαφώς και παίζει μεγάλο ρόλο η κατασκευή, αλλά εγώ όταν πρωτοξεκίνησα με αυτά που διάβαζα και έβλεπα πίστευα οτι ένας dripper δίνει πάντα καλύτερη γεύση. :dontknow:

Ο πρώτος απαράβατος νόμος για όλους τους ατμοποιητές είναι ότι ο καθένας αποδίδει καλύτερα με το κατάλληλο στήσιμο σε συνάρτηση με τον χώρο ατμοποίησής του. 
Ο δεύτερος απαράβατος νόμος είναι ότι οι drippers έχουν καλύτερη γεύση από οποιονδήποτε τανκάτο, αν υπολογίσουμε στην εξίσωση τον πρώτο νόμο. 

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1421 στις: Μαρτίου 05, 2016, 23:19 »
Βέβαια αν υπολογίσεις στην εξίσωση και το υποκοιμενικό της γεύσης στον καθένα, μπορεί αυτό που εσύ εκλαμβάνεις ως καλύτερο με έναν dripper στο κατάλληλο στήσιμο σε συνάρτηση με το χώρο ατμοποίησής του, για κάποιον άλλο να είναι χειρότερο! :dontknow:
Επίσης θα δεχόμουν το απαράβατο του κανόνα αν είχες δοκιμάσει όλους τους drippers και όλους τους τανκάτους ώστε να έχεις ολοκληρωμένη άποψη. Αλλά και πάλι θα το δεχόμουν μόνο για εσένα για το λόγο που ανέφερα στην αρχή! :)

Αποσυνδεδεμένος xxpistoss

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1422 στις: Μαρτίου 05, 2016, 23:29 »
Το υποκειμενικό της γεύσης υπάρχει συμφωνώ. Όσον αφορά όμως το αν μας αρέσει κάτι ή όχι. 
Το αντικειμενικό της γεύσης είναι ότι όσο περισσότερο υγρό εξατμίζεται τόσο περισσότερη γεύση έχουμε. Επίσης όσο πιο μικρές απώλειες έχουμε επίσης τόση περισσότερη γεύση έχουμε. 

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1423 στις: Μαρτίου 05, 2016, 23:46 »
Μα και στο αντικειμενικό ακόμα που λες, γιατί να αρέσει σε όλους η περισσότερη γεύση? Μπορεί να το βρίσκουν πολύ έντονο για τα γούστα τους. Μου έχει τύχει σε υγρό ας πούμε να μου αρέσει σε ατμο που γενικότερα μου έδινε λιγότερη γεύση και σε άλλο με γενικότερα περισσότερη γεύση να μην μου αρέσει. Και εγώ μίλησα για καλύτερη γεύση, όχι περισσότερη...
Αλλά ok, θα δεχτώ το πρώτο κομμάτι για το περισσότερο υγρό που μπορεί να εξατμίζεται, εκτός αν παραεξατμίζεται   :tongue_smilie: μόνο αν σου αρέσει η γεύση του καμένου. Το ίδιο όμως μπορεί να γίνει και σε τανκάτο ατμοποιητή.
Αυτό με τις απώλειες συμφωνώ μόνο ως προς τη μικρότερη διαδρομή που κάνει ο ατμός να φτάσει στο στόμα μας όπως είπα και στο αρχικό μου μήνυμα. Αλλά μη μου πεις οτι δεν υπάρχουν dripper που έχουν απώλειες, σε γεύση όμως και όχι σε ατμό, λόγω υλικού ή τρόπου κατασκευής... :confused1:

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1424 στις: Μαρτίου 06, 2016, 12:25 »
Κοιτάζω για επισκευάσιμο ατμοποιητή (είχα παραγγείλει κλώνο του  hurricane αλλά ακύρωσα τη παραγγελία).Προσαναταλείζομαι στην αγορά original και τα ζητούμενα είναι εμφανώς καλύτερη γεύση από kayfun v4 παρομοια τζουρα(mouth to lung αλλά ψηλοαεράτη).Συνήθως ατμίζω γύρω στα 14 watt με 1,2 ωμ αντίσταση.Είμαι μεταξύ kayfun mini v4 και squape r(s).Απόψεις?
Τελικά ξαναπαρείγγειλα τον hurricane.Για τον squape διάβαζα καλά για τη γεύση αλλά και για προβλήματα με διαρροές κτλ.Τον mini θα τον χτυπήσω κάποια στιγμή αργότερα για το γ@#ώτο! :idiot1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171475 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275431 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15244 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13951 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9266 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42732 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 388 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34933 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557583 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181955 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 170 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9113 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364