vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

510 επισκέπτες, 9 χρήστες
ipomonias, dkostas, giorgos1999, grag, Lazy Dog, Yakinthos, Aoratix, kurtz, Sergios

Twitter

Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1110 στις: Νοεμβρίου 17, 2015, 17:51 »

Επειδη ειχα και εγω το ιδιο αγχος εκτος του οτι δεν υπαρχει ετοιμοπαραδοτος απο τους γνωστους που εχει ο Svoemesto για ελλαδα,
και επειδη παιζει πολυ φολα και μαιμου στον συγκεκριμενο ατμοποιητη παραγγειλα απο svoemesto γερμανια και απλα κανεις υπομονη
10 μερες και θα ερθει, η τιμη δεν εχει μεγαλη διαφορα με ελλαδα μιλαμε για 10Ε αρα αξιζει εφοσον δεν εχει κανενας επισημος εδω ετοιμοπαραδοτο :/
http://shop.svoemesto.de/neu


Αλλιως περιμενεις να φερουν εδω τα γνωστα μαγαζια :)


Απο prime και Queen e-cigs θα ειναι ενταξει απο θεμα αυθεντικοτητας ή ενοεις πως δεν υπαρχει πουθενα 100% original kayfun lite plus στην Ελλαδα?

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1111 στις: Νοεμβρίου 17, 2015, 17:52 »
Εντάξει θα είσαι αν ψωνίσεις από αυτά τα μαγαζιά.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1112 στις: Νοεμβρίου 17, 2015, 22:04 »

Απο prime και Queen e-cigs θα ειναι ενταξει απο θεμα αυθεντικοτητας ή ενοεις πως δεν υπαρχει πουθενα 100% original kayfun lite plus στην Ελλαδα?

Από Prime αγόρασα και γω τον δικό μου. Γνησιότατος.

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1113 στις: Νοεμβρίου 17, 2015, 22:52 »
Αν ειδα καλα υπαρχει τελικα διαθεσιμος ο original και σε μαγαζι στην αθηνα http://www.fabvape.gr/index.php?route=product/product&product_id=665 αληθεια υπαρχει φυσικο καταστημα στη fabvape?

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1114 στις: Νοεμβρίου 17, 2015, 23:35 »
Όχι, δεν υπάρχει.

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1115 στις: Νοεμβρίου 18, 2015, 00:08 »
Ξερω οτι εχουν ξαναερωτηθει αυτα που θα ρωτησω και εχουν απαντηθει αλλα εγω δεν τις βρισκω πουθενα  τις απαντησεις εδω μεσα ,αν μπορει λοιπον καποιος να μου δειξει που να βρω  .
Τα ερωτηματα μου ειναι τα εξης:
Τι στην κατασκευη του  παιζει ρολο στο να δοσει ενας ατμοποιητης γευση ,τι ντουμανι,και τι συνδιασμο και των 2?
Ρωταω γιατι εχω δοκιμασει 3 επισκευασιμους μεχρι στιγμης και μαλιστα επισκευασιμους με καλες κρητικες οπως ο kayfun 3.1 (κλωνος) ,subtank mini,και lemo 2 (που εχω αποκλειστηκα τωρα) και με κανεναν μα κανεναν δεν εχω παρει την γευση και γενικα την ικανοποιηση ατμισματος που επαιρνα με τους aspire ce5 bdc-bvc που εκανα επι 1μιση χρονο,αφου που και που οταν χαρμανιαζω  ατμιζω ακομη   με  aspire ce5 bdc-bvc για να γουσταρω!
Τι φταιει ρωταω ,φταιει το πως ειναι κατασκευασμενοι οι πιο πανω επισκευασιμοι ατμοποιητες,φταιει οτι οι πιο πανω επισκευασιμοι εχουν πολυ μεγαλα ντεκ και  καμπανα (σε σχεση με τους aspire ce5 bdc-bvc) και χανεται η γευση  μεχρι να ερθει ο ατμος  στο στομα?
Δηλ. τι να κοιταξει καποιος ξεχωριστα  κατσκευαστικα σε ενα επισκευασιμο πριν τον παρει , για γευση, για  ντουμανι, για  τσιγαρισια(ενταξει αυτο το ξερω οτι ειναι η ρυθμιση αερα που θα εχει) ,για το καθενα ξεχωριστα η για και τα 2 πρωτα,η και για ολο το πακετο(δηλ. και τα τρια γευση-ντουμανι-τσιγαρισια!)? 
 
 

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1116 στις: Νοεμβρίου 18, 2015, 00:13 »
τι βαμβακι εχεις στους επισκευασιμους, τι κοιλ στηνεις, τι υγρο κανεις?

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1117 στις: Νοεμβρίου 18, 2015, 00:15 »
O Subtank μινι και ο Lemo από όσο ξέρω είναι φτιαγμένοι για αεράτες τζούρες και όχι τόσο για γεύση. Γενικά αυτό που λένε πως παίζει μεγάλο ρόλο είναι το μέγεθος του θαλάμου ατμοποίησης. Όσο μικρότερος τόσο καλύτερα για γεύση. Τον 3.1 δεν τον ξέρω καθόλου.  Πάντως αν ψάχνεις γεύση και τσιγαρίσια τζούρα σίγουρα οι Subtank και Lemo δεν είναι για σένα.

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1118 στις: Νοεμβρίου 18, 2015, 00:16 »
valsam δοκιμαζοντας ατμοποιητες παρατηρησα οτι ο καθε ενας ξεχωριστα εστιαζει καπου,ενας και να τα κανει ολα και να συμφερει δεν βρηκα,βρηκα μονο εναν που να ειναι πιο κοντα στα θελω μου.διαβαζοντας θα καταλαβεις ισως που εστιαζει ο καθε ενας απο αυτους που θα σου κανει κλικ.
δεν νομιζω επισης ο εβιβα η καποιος αλλος ατμοποιητης που διαθετι κεραμικο η στενο χωρο ατμοποιησης ισως να μην σου δωσει πιο γεματη τζουρα με ποιο τονισμενη γευση σε σχεση με εναν ce5 .
γνωμη μου ειναι αν θελεις να εστιασεις σε καποιον επισκευασιμο που ειναι πιο κοντα στις αναγκες σου να μελετησεις τι εχει γραφτει,να ρωτησεις τις απορειες σου και να επιλεξεις,εναν δεν μπορεις να δοκιμασεις καποιον απο κοντα βεβαια.

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1119 στις: Νοεμβρίου 18, 2015, 00:29 »
6 μηνες με κλωνο καιφουν 3,1 εκατσα, βασικα με αυτον ξεκινησα. τα εχει ολα κατα τη γνωμη μου ακομα και τωρα τον στηνω που και που. απλως πρεπει για τον καθε ατμο να βρεις το κλικ που σου κανει εσενα  και να τον στηνεις και να τον ρυθμιζεις παντα ετσι.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1120 στις: Νοεμβρίου 18, 2015, 00:30 »
αυτό που λες, απλά δεν υπάρχει. Ούτε μια στο εκατομμύριο να δώσει ο ce5 καλύτερη γεύση από τους επισκευάσιμους που αναφέρεις, ειδικά από καυφούν.
ή λάθος τους στήνεις, ή ο κλωνοκαυφούν που είχες ήταν πολύ κακής ποιοτητας και τα μέταλλά του αλλοίωναν τη γεύση.
lemo δεν έχω δοκιμάσει, ο subtank με τις εργοστασιακές είναι καλύτερος από τον ce5, για τις φτιαχτές του αντιστάσεις δεν ξέρω, αλλά αν τις στήνεις σωστά και με καλά υλικά σίγουρα είναι καλύτερος.

Από την άλλη, αν σου αρέσει τόσο πολύ ο ce5 τι παιδεύεσαι με εργοστασιακούς; Δώσε τους και κράτα τους aspire.

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1121 στις: Νοεμβρίου 18, 2015, 01:21 »
Petra οι aspire κριθηκαν ασυμφοροι και περασα στους επισκευασιμους γιατι για να παρω αυτη την γευση ηθελα καθε τρεις-τεσσερις μερες αλλη κεφαλη των 2 ευρω!
Τον subtank  με επισκευασιμη τον δοκιμασα,ο  lemo2 και o subtank  ισος να φταιει οτι ειναι πολυ αερατοι και με σχεδον τερμα κλειστο τον αερα δεν λειτουργουν οπως θα επρεπε,ο kayfun απο αερα καλα τα πηγαινε αλλα απο γευση  μπορει οντος τα σκραπομεταλα του συγκεκριμενου κλωνου να εκαναν την ζημια αλλα  περα απο την γευση (αντε ειπαμε να φταιει το σαβουρομεταλο) την ζεστασια του ατμου και την φιλικοτητα του χτυπηματος του  ce5 δεν την επιανε ο kayfun!
Περιμενω τωρα τον κλωνο του erlkonigin να μου ερθει ,τον παρηγγειλα γιατι διαβασα  οτι ειναι πολυ καλος στην γευση και αναρωτιεμαι μηπως αυτο οφειλεται γιατι εχει στενη καμπανα σε σχεση με κατι lemo2 και kayfun (απο τις φωτο ετσι δειχνει)  αλλα διαβασα επισης οτι υστερει στην παραγωγη ατμου και ρωταω  το οτι δεν βγαζει πολυ ατμο ειναι γιατι εχει μικρη καμπανα?
Δηλ. ισχυει το οσο  μεγαλυτερος χωρος ατμοποιησης= μεγαλη παραγωγη ατμου και λιγοτερη  γευση, και μικρος χωρος ατμοποιησης=καλη γευση αλλα λιγοτερη παραγωγη ατμου,?
Η ειναι βλακεια αυτο που ρωταω και δεν ισχυουν τιποτα απο τα παραπανω?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 18, 2015, 08:09 από valsam »

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1122 στις: Νοεμβρίου 18, 2015, 01:27 »
Ισχύει σαν μπούσουλας, αλλά δεν είναι το μόνο που μετράει.

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1123 στις: Νοεμβρίου 18, 2015, 01:30 »
το πως εχει σχεδιαστει ο καθε ατμο να χτυπαει ο αερας την αντισταση και οι εισαγωγες του αερα που διαθετει ισως ειναι μαι παραμετρος για την παραγωγη του ατμου που θα βγαλει.το μικροτερο ισοδυναμει με μικροτερη παραγωγη ατμου,σιγουρα και αλλες παραμετροι παιζουν το ρολο τους στο αποτελεσμα.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1124 στις: Νοεμβρίου 18, 2015, 11:23 »
Φίλε valsam, με τη σχετικά μικρή μου εμπειρία από επισκευάσιμους, έχω να σου πω τα εξής:

1) Ντουμάνι: Παίζει μικρότερο ρόλο το μέγεθος του θαλάμου ατμοποίησης και περισσότερο το μέγεθος της εισόδου αέρα, η αρχιτεκτονική αυτής της εισόδου, η γωνία με την οποία χτυπάει ο αέρας την αντίσταση και η απόσταση της αντίστασης από την είσοδο αέρα.

2) Γεύση: Εδώ τα πράγματα περιπλέκονται! Κατά πρώτον, ρόλο παίζει το υγρό. Δεν είναι μόνο δική μου άποψη ότι κάποια υγρά παίζουν καλύτερα σε κάποιους ατμοποιητές ενώ σε άλλους με παρόμοια αρχιτεκτονική, όχι. Χαρακτηριστικά παραδείγματα είναι το Τριμπέκα και το Castle Long χωρίς αραίωση, τα οποία σε KF3.1 το μεν αρνείται να παίξει της προκοπής ενώ το δε είναι υπερβολικά έντονο, όταν και τα δύο παίζουν φανταστικά σε Φαινόμενο.

Κατά δεύτερον, όχι τόσο το μέγεθος του χώρου ατμοποίησης όσο η αρχιτεκτονική του θαλάμου ατμοποίησης σε συνδυασμό με την καμπάνα. Ταυτόχρονα, ένα drip tip με στενή έξοδο αλλά φαρδιά είσοδο ενισχύει ακόμα περισσότερο τη γεύση.

Τρίτον, το κεραμικό. Εδώ θα στενοχωρήσω τους φίλους του καθώς προσωπικά όταν ακούω κεραμικό την κάνω με ελαφρά. Υποκειμενικό καθώς όπως έχω διαπιστώσει, μια υπερευαισθησία στη γεύση την έχω και το κεραμικό είναι too much για μένα.

Τέταρτον, σύρμα και απορροφητικό υλικό. Ευτυχώς στις μέρες μας υπάρχουν πολλοί συνδυασμοί που αποδίδουν σε εξαιρετικό βαθμό.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171489 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275450 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15244 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13951 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9266 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42743 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 390 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34949 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557610 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181970 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 171 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9128 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364