vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

504 επισκέπτες, 4 χρήστες
dkostas, giorgos1999, Lazy Dog, camber

Twitter

Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #975 στις: Οκτωβρίου 12, 2015, 22:44 »
Καλησπέρα σε όλους για άλλη μια φορά,


Έστησα που λέτε επιτέλους τον KFL+ (μία από τις πρώτες προσπάθειες) ως εξής: Kanthal A1 0,25mm σε τρυπανάκι 2,5mm με αποτέλεσμα μια αντίσταση στα 2.01Ω. Ακολούθησα τα βήματα από την παρουσίαση του Gewre σχετικά με το βαμβάκι (Nakamichi). Γέμισα το τανκ και ήρθε η ώρα της κρίσης.


Αναρωτιέμαι τί έχω κάνει κάτι λάθος, διότι το δουλεύω στα 8 watts (4.01V), η γεύση είναι πολύ ωραία αλλά παραγωγή ατμού στο ναδίρ. Επίσης, σε κάποια φάση μου βγήκε πολύ λίγο υγρό λόγω μάλλον υπερτροφοδοσίας από την τρύπα εισαγωγής αέρα. Τα φώτα σας σύντροφοι :dontknow:

Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #976 στις: Οκτωβρίου 12, 2015, 23:01 »
Παιξε με τα βατ θα ελεγα


Mobile klaz speaking...

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #977 στις: Οκτωβρίου 12, 2015, 23:08 »
Έχεις χαμηλά τα βατ και δεν προλάβαινει να κάνει ατμοποίηση στο υγρό από το ρουφα ρουφα
ανεβαζε σταδιακά τα βατ και κάπου θα το βρείσ υπομονή θέλει 

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #978 στις: Οκτωβρίου 12, 2015, 23:15 »
Ο,τι σου είπαν οι από πάνω μου.
Πολύ λίγα βατ χρησιμοποιείς. Θέλει περισσότερα. 10-12

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #979 στις: Οκτωβρίου 12, 2015, 23:56 »
Και πάλι πιστεύω ότι κάτι δεν κάνω καλά, γιατί στα 10-11 watts μου πετάει που και που γεύση καμμένου  :(

Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #980 στις: Οκτωβρίου 13, 2015, 00:04 »
Και υπερτροφοδοσια και καμμενο ειναι καπως...ψαξτο καπου στη μεση να βρεις το λαθος.


Mobile klaz speaking...

Αποσυνδεδεμένος makos

  • **
  • 171
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #981 στις: Οκτωβρίου 13, 2015, 00:05 »
μαλλον εχεις βαλει πολυ βαμβακι. για περισσοτερο ατμο θελει ενα κλικ πιο πανω η αντισταση αν δεν κανω λαθος.

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #982 στις: Οκτωβρίου 13, 2015, 00:15 »
Καλησπέρα σε όλους για άλλη μια φορά,


Έστησα που λέτε επιτέλους τον KFL+ (μία από τις πρώτες προσπάθειες) ως εξής: Kanthal A1 0,25mm σε τρυπανάκι 2,5mm με αποτέλεσμα μια αντίσταση στα 2.01Ω. Ακολούθησα τα βήματα από την παρουσίαση του Gewre σχετικά με το βαμβάκι (Nakamichi). Γέμισα το τανκ και ήρθε η ώρα της κρίσης.


Αναρωτιέμαι τί έχω κάνει κάτι λάθος, διότι το δουλεύω στα 8 watts (4.01V), η γεύση είναι πολύ ωραία αλλά παραγωγή ατμού στο ναδίρ. Επίσης, σε κάποια φάση μου βγήκε πολύ λίγο υγρό λόγω μάλλον υπερτροφοδοσίας από την τρύπα εισαγωγής αέρα. Τα φώτα σας σύντροφοι :dontknow:

Αν δεν κάνω λάθος, στο βίντεό του ο gewre  καλύπτει τις τρυπούλες τροφοδοσίας κάτω χαμηλά. Έτσι όμωςστα υψηλότεραβατ που θες να ατμίσεις δεν προλαβαίνει το βαμβάκι να ποτίσει. Ο riptrippers πουείδα αφήνει λίγο χώρο. Παραμερίζει το βαμβάκι με ένα κατσαβιδάκι και περνάει υγρόεύκολα. Εγώ έτσι το κάνω και δεν έχω πρόβλημα μέχρι στιγμής. Αλλάκι εγώ μια εβδομάδα τον έχω

Αποσυνδεδεμένος yian

  • **
  • 498
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #983 στις: Οκτωβρίου 13, 2015, 00:19 »
Σωστά, και εγώ στην αρχή ξεκίνησα με την τεχνική του gewre αλλά τελικά δεν στρώνω το βαμβάκι στο deck όπως δείχνει στο video αλλά το παραμερίζω λίγο ώστε να μείνουν τελείως ανοιχτά τα κανάλια τροφοδοσίας.

Όσο για το καμμένο στα 10-11W το αποδίδω σε σφιχτό βαμβάκι στην αντίσταση, αφαίρεσε σε λίγο σε πάχος και ξαναδοκίμασε.

Επίσης με τελείως γεμάτο τανκ σε υγρό, θέλει 2-3 δυνατές τζούρες χωρίς να πατάς το fire ώστε να "ξεκινήσει" καλά η τροφοδοσία (θα παρατηρήσεις τις φυσαλίδες αέρα να ανεβαίνουν δίνοντας τη θέση τους στο υγρό).
Όσο η στάθμη του υγρού χαμηλώνει, τόσο πιο στρωτή τροφοδοσία θα βλέπεις λόγω πιέσεων..

Με τα παραπάνω αισθάνομαι καμμένο όταν ανέβω πάνω από τα 13W..
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 13, 2015, 00:25 από yian »

Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #984 στις: Οκτωβρίου 13, 2015, 21:33 »
Ψαχνω ατμοποιητη που να συνδυαζεται αψογα με mod 18350 lpg..

Θελω να ειναι κατι απιστευτα μικρο.. Ας παιρνει και ενα ml, αλλα να μην ειναι dripper.. Με ενδιαφερει κυριως το μεγεθος.. Απο εκει και περα θελω να ειναι οσο πιο ομορφο γινεται ωστε μαζι με το lpg να δινουν ενα συνολο οσο πιο κυριλε γινεται :)

Απο ποιοτητα ατμισματος ας ειναι και μετριο.. Θα χρησιμοποιειται σπανια ετσι κι αλλιως..

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #985 στις: Οκτωβρίου 13, 2015, 21:41 »
Oι πιο μικροί επισκευάσιμοι που μπορώ να φανταστώ είναι ο erlprinz nano (ταιριάζει περισσότερο στο χρώμα, αλλά μπορεί να μην ταιριάξει η διάμετρος, που είναι 21μμ) ο goblin mini, που είναι ο πιο δύσκολος στο στήσιμο, αλλά και ο πιο οικονομικός και ο kayfun με το tiny tank, που θα σου βγει οικονομικός αν πάρεις σκέτη βάση και πάρεις αυτό το tiny kit
Και οι 3 είναι γύρω στα 3 εκατοστά ύψος συν το ντριπ τιπ

Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #986 στις: Οκτωβρίου 13, 2015, 21:44 »
Για αρχη θα παω με το tiny tank του kayfun μιας και τον εχω ηδη για βασικο.. Ο goblin mini με ειχε εντυπωσιασει εδω και καιρο απο αυτα που γραφουν εδω μεσα οποτε ειναι μελλοντικη αγορα κι αυτος!!

Ευχαριστω πολυ!!

Υγ. Κανα κοντο drip tip απο fasttech εχουμε? ;)

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #987 στις: Οκτωβρίου 13, 2015, 21:51 »

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #988 στις: Οκτωβρίου 13, 2015, 22:58 »
Καλησπέρα για ακόμη μια φορά...


Το πρόβλημα με τον kayfun να βγάζει υγρό από την τρύπα εισαγωγής αέρα συνεχίστηκε και σήμερα με αποτέλεσμα να φάω το Google για να βρω την λύση. Ένας όμως γνωστός με ρώτησε αν στην καμινάδα, το πάνω μέρος έχει o-ring και διαπίστωσα ότι δεν έχει. Η ερώτηση μου είναι η εξής, μπορεί η έλλειψη o-ring να προκαλεί το πρόβλημα?

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #989 στις: Οκτωβρίου 13, 2015, 23:09 »
Ναι. Γιατι ρουφας και το υγρο προς τα επανω, οποτε δεν μπορει να παει ευκολα στο βαμβακι.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171499 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275462 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15245 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13951 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9269 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42744 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 390 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34958 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557623 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181980 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 172 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9139 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364