vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

497 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, KORG N364, camber, antiklitos140, john67

Twitter

Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #840 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2015, 20:26 »
Έχεις λυσσάξει να ανατιναχτείς όμως!


Ακόμα και αυτό να γίνει, όταν φτάσει η αντίσταση σου κάτω από το όριο του mod σου, απλά θα σου βγάλει μήνυμα "Low resistance" ή ότι αντίστοιχο έχει το mod σου, και δεν θα δουλέψει.


Εκτός αν έχεις μηχανικό mod που από όσα έχεις γράψει δεν νομίζω.

Αποσυνδεδεμένος mariosprob

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
    • mediafactory
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #841 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2015, 20:58 »
Γεια σας εχω εναν subtank mini v2 και εναν kayfun 4 (κλωνο) .Κυριως χρησιμοποιω τον κλωνο με Tc αλλα η καταναλωση του ειναι πραγματικα τεραστια.Θα ηθελα να μου προτεινεται καποιον επισκευασιμο γυρω στο 50αρικο που να ειναι πιο μικρος σε μεγεθος απο τον kayfun.Επειδη εχω κοιταξει στο ιντερνετ αρκετα ειπα να παρω τον goblin αλλα με ξενερωνει το βιδακι απο κατω μιας και ατμιζω πολυ και λογικα θα χρειαζεται και σε εξωτερικους χωρους να αναπληρωσω.Οποτε αν γνωριζεται εσεις κατι καλυτερο σε αυτα τα λεφτα και σε μικρο μεγεθος θα με βοηθησετε πολυ.
ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #842 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2015, 21:44 »
@ducklord
Εμμ πες το απ' την αρχή μανάρι μου ότι προσπαθείς να κάνεις microcoil χωρίς να πυρακτώσεις. Απλά δεν γίνεται. Όποιος έχει πειστεί απ' τα λεγόμενα του γιατρού ότι δεν πρέπει να πυρώνουμε, ας κάνει αντιστάσεις με ανοιχτές τις σπείρες.


Το σίγουρο είναι ότι το έχεις μεγαλοποιήσει το θέμα με τις εκρήξεις. Αν ήταν τόσο επικίνδυνο το σπορ των επισκευάσιμων, η μεγαλύτερη πλεοψηφία από εμάς θα άτμιζε με clearomizer και εργοστασιακούς. Πολλοί μετράνε την αντίσταση μια πριν και μια μετά το "πείραγμα" και όλη την διαδικασία την κάνουμε σε μηχανικό. Εσύ το κάνεις πάνω στο ηλεκτρονικό που έχει ασφάλειες, στην χειρότερη των περιπτώσεων θα σου βγάλει αυτό που είπε ο modivin.


Εν τέλει, αποφάσισε τι αντιστάσεις θες να κάνεις και αφού κάνεις ένα στήσιμο της προκοπής, έλα να μας πεις τα αποτελέσματα.


@mariosprob
Δεν κατάλαβα. Θες επισκευάσιμο πιο μικρό απ' τον kayfun και με μικρότερη κατανάλωση, ή απλά πιο μικρό; Μικρότερη κατανάλωση δεν νομίζω να βρεις, τέτοιου είδους ατμοποιητές κάνουν πάνω κάτω την ίδια, που είναι και μικρή να σου πω την αλήθεια. Ο Goblin που λες είναι μακράν πιο αεράτος και το υγρό θα σου φανεί ότι εξαφανίζεται.

Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #843 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2015, 00:57 »
@modivin Δεν φταίω εγώ ρε συ αν κάθε τρίτο άρθρο που συναντώ σε sites ΜΕ ΘΕΜΑ το vaping (ΟΧΙ ξέμπαρκα και "τρομολαγνικά") είναι "προσέχετε τι κάνετε", "οι μπαταρίες μπορεί να γίνουν μπαταριές" κ.λπ. κ.λπ. Όχι, ΔΕΝ έχει ΚΑΘΕ άρθρο από αυτά ένδειξη "αυτά συμβαίνουν μόνο στα μηχανικά μοντάκια" και πάντα προειδοποιούν "ελέγξτε τα πάντα στο ομόμετρο σας για πιθανό βραχυκύκλωμα - να, δείτε τον άλλο που του ανατινάχτηκε η μισή φάτσα και έγινε TwoFace, ο αντίπαλος του Μπαταμάνου"..!  :))

@ExMortus Πρώτον, αν υπήρχε τρόπος "να βάλεις κανονικό και όχι microcoil" σε Goblin - Cthulhu, believe me θα το έκανα. Εδώ το microcoil και χωράει με δυσκολία αν θέλεις να μείνεις πάνω από το 1Ohm. Δεύτερον, γιατί διαφεύγει από τους περισσότερους οδηγούς για την κατασκευή Microcoils πως "αν δεν τα κάνεις fire και πιέσεις θα έχεις διακυμάνσεις στα Ohms";! Εγώ, ίσως από γκαντεμιά, έπεσα σε δεκάδες οδηγούς και βιντεάκια για τη διαδικασία, που όλα ανέφεραν πως "θα έχεις hotspots", σκέτο. Και αλλού διάβασα πως "τα hotspots μπορεί να σου δώσουν γεύση καμμένου". Υπέθεσα πως αυτό ήταν το μοναδικό πρόβλημα. Συνδύασε το και με τις αναφορές του doctor για το "να μην ψήνεις τα σύρματα - τζίζ, κακό", και... σου φαίνεται περίεργο που ήθελα να το αποφύγω;

Εν τέλει, τώρα ρουφάω το πρώτο μου microcoil σε διορθωμένη κεφαλή της Ατλαντίδας.

Και εδώ μάλλον πρέπει να κάνω άλλη μια ερώτηση: οκέης, το έσιαξα "ρίχνωντας με το iStick ενώ το πίεζα με κεραμική τσιμπίδα". Και όντως τα Ohms έδειχναν διακύμανση αρχικά, μέχρι "να κάτσει". Πες, λοιπόν, πως θέλεις να παίξεις σε sub-Ohm καταστάσεις. Και φτιάχνεις coil σχεδόν στα όρια του mod σου - π.χ. 0,5 για το iStick μου. Πως διάολο "το πυρώνεις με το iStick" ώστε να το πιέσεις, αν, σε περιπτώσεις όπως μου έκατσε εμένα, θα πέσει η αντίσταση ΚΑΤΩ από το όριο του mod, με αποτέλεσμα "να μη βαράει"; Απορία είναι, δεν σκοπεύω να το δοκιμάσω (...ακόμα - θεωρώ πως δεν έχω αρκετή εμπειρία για να παίζω σε sub-Ohm καταστάσεις).

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #844 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2015, 01:27 »
Πως διάολο "το πυρώνεις με το iStick" ώστε να το πιέσεις, αν, σε περιπτώσεις όπως μου έκατσε εμένα, θα πέσει η αντίσταση ΚΑΤΩ από το όριο του mod, με αποτέλεσμα "να μη βαράει";

Την πιάνεις με την κεραμική πριν την τοποθετήσεις στο μοντ και την πυρώνεις με φλόγιστρο ή έστω με αντιανεμικό αναπτήρα απ' το περίπτερο, αλλά προσέχεις μην κάψεις κανα δάχτυλο :laugh1: Τι να το κάνεις όμως αν την παίζει το μοντ :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #845 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2015, 01:34 »
Τι θα γίνει δηλαδή αν πέσεις κάτω απ' το όριο; Θα στρίψεις καινούργια αντίσταση, δεν έγινε και κάτι. Απλά υποθέτεις ότι οι διακυμάνσεις στα Ωμ μπορεί να είναι τόσο ακραίες, κάτι που 'ναι λάθος. Αν πας να στρίψεις 0.45Ω αντίσταση (κοντά στα 0.4 που είναι το όριο στο 30άρι) απίθανο μου φαίνεται να την ρίξεις κάτω από 0.42. Δεν κόβεις σύρμα, δεν ξεκολλάς σπείρες, ζούληγμα με τη τσιμπίδα και "χάϊδεμα" με ένα κατσαβιδάκι. Αν έχεις βιδώσει καλά και κάνουν καλή επαφή οι αντιστάσεις, δεν χρειάζεται κάτι άλλο για να ανάψουν ομοιόμορφα.


Έχεις ξεπεράσει πάντως την "αντίστροφη μέτρηση Ωμ". Σε καλό δρόμο είσαι  :))

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #846 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2015, 10:43 »
Ο φίλος μάλλον εννοεί οτι πιέζει την αντίσταση ενώ την πυρώνει πάνω στο μοντάκι. Πρώτα πυρωνεις, αφήνεις κουμπί και μετά πιέζεις την αντίσταση. Αλλιώς προκαλείς βραχυκύκλωμα...

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #847 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2015, 11:48 »

@ExMortus Πρώτον, αν υπήρχε τρόπος "να βάλεις κανονικό και όχι microcoil" σε Goblin - Cthulhu, believe me θα το έκανα. Εδώ το microcoil και χωράει με δυσκολία αν θέλεις να μείνεις πάνω από το 1Ohm.


http://vaping.gr/index.php/topic,26288.msg865140.html#msg865140
Δες στο βιντεάκι του ριβιού στο 2.41 και μετά. Είναι το πρώτο - και τσαπατσούλικο - στήσιμο που έκανα στον Mini goblin, που σίγουρα δεν έχει μεγαλύτερο ντεκ από τον κανονικό goblin.
Οπως βλέπεις, έβαλα 2 αντιστάσεις στο 1.8 ομ έκαστη (4'24'') με σύνολο για διπλή αντίσταση 0.9 ομ. 6 σπείρες η καθεμιά χωρίς microcoil, που δεν μου αρέσει, διότι θέλει χοντρό σύρμα, φασαρία και πυρράκτωμα. Το συρματάκι μου είναι 20ρι, που οι βίδες καταφέρνουν να το κρατούν χωρίς προβλήματα, εκτός από μια φορά που η μια βίδα κόλλησε και δεν πήγαινε μέχρι κάτω, με αποτέλεσμα να μου ανεβάζει τα ομ. Με βάλε βγάλε ξεκόλλησε.
Μονή αντίσταση κάνω έκτοτε, ακόμη και 30ρι σύρμα να χρησιμοποιήσω, πάντα είμαι πάνω από ένα ομ και πάντα χωράνε οι μέχρι 7 σπείρες που κάνω σε 2ρι άξονα και χωρίς microcoil.

Επίσης, δεν ταλαιπωρώ την αντίσταση για να την στήσω. Στρίβω, βιδώνω, περνάω βαμβάκι, ρίχνω υγρό και μετά πατάω το fire για να μετρήσω και να τσεκάρω τυχόν hotspots.
Εχω ως αρχή για κάποια αντικείμενα, ότι όσο πιο πολύ σημασία τους δώσεις, τόσο το παίρνουν επάνω τους και σου κάνουν το δύσκολο. :-[
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 22, 2022, 08:17 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #848 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2015, 13:05 »
Ο φίλος μάλλον εννοεί οτι πιέζει την αντίσταση ενώ την πυρώνει πάνω στο μοντάκι. Πρώτα πυρωνεις, αφήνεις κουμπί και μετά πιέζεις την αντίσταση. Αλλιώς προκαλείς βραχυκύκλωμα...


Όχι απ' τη στιγμή που έχει κεραμική τσιμπίδα.

Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #849 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2015, 15:26 »
@others Yeap, κεραμική.

@petra Μάλλον φταίει το ότι έχω κλώνο (από FT) και οι βίδες του είναι Για Τα Μπάζα (TM). Αν χρησιμοποιήσω οτιδήποτε επάνω από 28AWG α) κουνιέται σαν τρελό ("δεν πιάνει καλά στις βίδες") και ΑΝ πιάσει, βιδώνοντας προσεκτικά-προσεκτικά με το κινητό σε zoom 4x ώστε να καταφέρω να τοποθετήσω ΑΚΡΙΒΩΣ στη μύτη της βιδούλας το σύρμα, με το πρώτο σφίξιμο για να πιεστεί λιγάκι και να σταθεροποιηθεί, κόβεται. Αυτό ειδικά για τον (κλώνο του) Goblin. Στον Cthulhu με παίδεψαν τρελά οι αλενόβιδες του, με το αλενάκι που είχε το πακέτο να μην ταιριάζει καλά σε αυτές ("κολυμπάει") και μια να θέλει αλλαγή με το καλημέρα σας.

Επίσης, μια μικρή αναζήτηση μου δείχνει πως ο mini μάλλον έχει λίιιιιγο μεγαλύτερο (και πολύ καλύτερη υλοποίηση) deck. Να επαναλάβω, όμως, πως όπως είχα πει, φταίει πάνω από όλα η νουμποσύνη μου για το ότι δεν μπόρεσα να τους στήσω - και τώρα δεν έχω και σύρμα για να παίξω περισσότερο. Δεν λέω πως "δεν γίνεται". Συνδυάστε και το ότι δεν βλέπω με την καμία (απογοητεύτηκα με τα RTAs, νόμιζα πως η όραση μου δεν ήταν ΤΟΣΟ χάλια)...

Μια ακόμα νουμπο-ερώτηση: ρε παιδιά, έχω σχετικά σημαντικές αποκλίσεις (εντάξει, "είχα, όσο είχα σύρμα") σε σχέση με την Steam Engine: εκεί που προσπαθούσα π.χ. να φτιάξω coil στο 1.2Ohm μου έβγαινε στο 1.05Ohm. OK, είχα κάνει τη βλακεία (που δεν το είχα διαβάσει πουθενά) πως "πρέπει να ψήνεις πιέζοντας τα microcoils για να δέσουν"). Ακόμα και έτσι, όμως, πάντα με τα microcoils υπήρχε απόκλιση. Να υποθέσω πως δεν τα πίεζα αρκετά; Να υποθέσω πως παίζει ΤΟΣΗ διαφορά (0.1 - 0.15) στο Kanthal που είχα στα χέρια μου (διότι, όπως διαβάζω, "Kanthal με Kanthal έχει διαφορά");

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #850 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2015, 16:04 »
Κλασσικό λάθος, όλοι το έχουν κάνει. Ας πούμε ότι σου λέει 7 σπείρες. Πρέπει να κάνεις 8. Η πρώτη και η τελευταία είναι μισές, δεν πρέπει να τις μετράς σαν ολόκληρες.

Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #851 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2015, 17:12 »
Όχι, μιλάω για ακόμα μεγαλύτερη απόκλιση κατά περίπου 0.1 - 0.3. Αυτό που λες το έχω προσέξει πως το αναφέρει λίγο κάτω από "τις κανονικές στροφές" ως "rounded to half wraps", με το πρώτο να είναι "ο αριθμός των κανονικών στροφών που πρέπει να κάνεις για να είσαι λίγο πάνω / σχεδόν ακριβώς στο νούμερο που θέλεις".

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #852 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2015, 17:28 »
Δεν παίζει κάτι άλλο. Ή τουλάχιστον δεν έχω ακούσει κάτι παρόμοιο. Όπως σου είπα οι αποκλίσεις μια αντίστασης πριν και μετά το πείραγμα θα είναι το πολύ +-0.01-0.03. Η απόκλιση που περιγράφεις είναι ακραία, κάτι δεν πάει καλά.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #853 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2015, 20:24 »
Όχι, μιλάω για ακόμα μεγαλύτερη απόκλιση κατά περίπου 0.1 - 0.3. Αυτό που λες το έχω προσέξει πως το αναφέρει λίγο κάτω από "τις κανονικές στροφές" ως "rounded to half wraps", με το πρώτο να είναι "ο αριθμός των κανονικών στροφών που πρέπει να κάνεις για να είσαι λίγο πάνω / σχεδόν ακριβώς στο νούμερο που θέλεις".

Με τί μετράς τις αντιστάσεις - πηνία που φτιάχνεις με ωμόμετρο ή με μοντάκι, γιατί αρκετά μοντς έχουν κάποιες αποκλίσεις.
Επίσης πρέπει να είσαι σίγουρος για το πάχος του σύρματος και για την διατομή της σπείρας.
Αν έχεις ψηφιακό παχύμετρο μέτρησέ τα να βεβαιωθείς ότι δεν είναι εκεί το πρόβλημα. :)

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #854 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2015, 21:04 »

Όχι απ' τη στιγμή που έχει κεραμική τσιμπίδα.

Έχεις δίκιο, το διάβασα στα γρήγορα

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171543 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275523 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15249 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13961 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9282 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42776 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 394 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35019 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557725 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182047 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9184 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364