vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

510 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, petr@n, Sergios, Ηρακλης, GeorgeGTS, Doubt, vasim

Twitter

Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #765 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 15:43 »
1ον: θέλεις να μάθεις τα πάντα μέσα σε 10 μέρες. Αυτό δεν γίνεται. Ενας λόγος που δεν γίνεται, είναι ότι δεν θα τα μάθεις σαν μανουαλ όλα. Κάθε τι που μαθαίνεις, δοκίμαζέ το και μετά προχώρα στο επόμενο βήμα.
2ον: εκεί που έχεις προχωρήσει θεωρητικά και πρακτικά σε γνώσεις, κάνεις μια ερώτηση του στιλ τι σημαίνει διπλό κόιλ και τα ανατρέπεις όλα. Διότι, όταν έχεις ήδη αγοράσει ατμοποιητές και υλικά και έχεις ετοιμαστεί να στήσεις διπλό κόιλ, υποτίθεται ότι ξέρεις τι είναι αυτό. Οπότε, βραχυκυκλώνεις κι εμάς, που όταν σου δίνουμε απάντηση για μια ερώτηση επιπέδου γνώσεων Κ κεφαλαίου, θεωρούμε ότι γνωρίζεις ήδη τα κεφάλαια Α-Ι, κάτι το οποίο δεν είναι τόσο σίγουρο τελικά
3ον: Οι απαντήσεις που σου δίνουμε έχουν να κάνουν με τις συνήθεις πρακτικές. πχ όταν κάποιος παίρνει ατλαντίδα, την ατμίζει στα 25+ βατ, διότι πιο κάτω υπολειτουργεί. Και με βάση αυτή τη στατιστική θα σου πούμε πχ να πετάξεις το 30ρι. Σε κάποιον που λέει ότι ατμίζει στα 13 βατ θα του πούμε πάρε 30ρι, αλλά όχι κεφαλή μισού ομ, διότι τα 13βατ είναι πεδίο λειτουργίας του 1ομ στη συγκεκριμένη κεφαλή (και πάλι λίγα είναι). Εσύ μας λες ότι μπορείς κι ατμίζεις ατλαντίδα με μισό ομ στα 13 βατ και σου αρέσει, αλλά να σου απαντήσουμε αν θα σου αρέσει εξίσου η κεφαλή του 1ομ και μας βραχυκυκλώνεις. Οταν ήδη κάνεις κάτι το οποίο δεν είναι "δόκιμο" και σου αρέσει, πώς μπορούμε να προβλέψουμε τι θα σου αρέσει στο μέλλον;


Γι΄αυτό σου είπα να τα πας όλα βήμα βήμα. Το να σου πω να δεις ένα βίντεο, από μόνο του δε λέει τίποτα, διότι μπορεί να επανέλθεις με ερωτήσεις όπως ποιες οι διαφορές διαμέτρου σύρματος 25-30-35-40;  Και μια και θα μπείτε στον κόπο... βρήκα πληροφορίες για το ribbon και το twisted. Τι είναι αυτά; Τα παρήγγειλα ήδη και θα μου δώσουν καλύτερο αποτέλεσμα; Πώς τα στρίβουμε; Καταλαβαίνεις, νομίζω το πνεύμα μου. Χαλάρωσε, έχεις χρόνο μπροστά σου. Στήσε τον triton, μάθε τα πατήματά του και προχώρα μετά σε άλλον. Αυτό που δεν γνωρίζεις, είναι ότι ο κάθε ατμοποιητής έχει τα δικά του χούγια. οι 8 ατμοποιητές σου έχουν 8 διαφορετικά χούγια. Αν τους αλλάξεις σύρμα από 20ρι σε 40ρι ή από απλό σε ribbon, μπορεί να αλλάξει ριζικά η συμπεριφορά τους. Εγιναν ήδη 16 τα χούγια. Ντουβάρι θα χτυπήσεις αν πας να τα αντιμετωπίσεις όλα μαζί. Ξεκίνα με έναν και προχώρα σταδιακά. Θα δεις ότι μαθαίνοντας τα χούγια 2-3 ατμοποιητών, θα αρχίσεις πιο εύκολα να αντιλαμβάνεσαι με τη λογική και να μαντεύεις τα χούγια των άλλων.


Και θα σου πω μια μικρή ιστορία για να αντιληφθείς καλύτερα κάποια πράγματα: Οταν μου έστειλε η youde τον goblin mini Και τον goliath v2 να τους παρουσιάσω, μου βγήκαν με την πρώτη τα στησίματα. Σχεδόν τυχαία. Αλλάζοντας αντιστάσεις και στους δυο, άρχισαν τα καμμένα και οι διαρροές. Για τον goblin mini μου βρήκε τη λύση ο camber όταν άνοιξα μπροστά του τον ατμοποιητή. Κι ας μην τον είχε ξαναδεί. Μόνο και μόνο από τη συνολική του πείρα με ατμοποιητές. Αν δεν τον έβλεπε βέβαια, δεν θα το έβρισκε. Μετά, πειραματίστηκα μέχρι να διορθώσω 100% το λάθος και με βοήθησε η εμπειρία μου με τον erl.
Στον goliath βρήκα το σφάλμα χρησιμοποιώντας την εμπειρία μου από τον εβίβα και μαντεύοντας πώς λύνεται το δεύτερο πρόβλημα που αντιμετώπιζα. Τώρα, να σου τα πω όλα αυτά για να στήσεις σωστά τον ξάδερφο goblin mini και 7 άλλα άτομα να σου πούνε τα τιπς για τους υπόλοιπους 7 ατμοποιητές που παρήγγειλες... πόσο αφομοιώσιμα τα θεωρείς όλα αυτά;


YΓ. Αν το κόιλ είναι απλόχωρα τοποθετημένο στη βάση, στο ομόμετρο δείχνει σωστά. Αν μετά του φορέσουμε την καμπάνα για να το βάλουμε στον ατμοποιητή, μπορεί να ακουμπήσει πάνω της το κόιλ και να έχουμε ... αθέμιτα αποτελέσματα. Τσέκαρέ το, μπορεί να είναι αυτό, αλλά μπορεί να είναι και 1002 άλλα. Γενικά όμως οι ατμοποιητές της youde δεν είναι πολύ εύκολοι στο στήσιμο και έχουν και στην πορεία κάποια σκαλώματα, που δε λύνονται πάντα με τον συνήθη τρόπο. πχ όταν ο ατμοποιητής κάνει μπουρμπουλήθρες, συνήθως τον φυσάμε για να βγάλει το παραπανίσιο υγρό. Στον goliath πιάνει. Στον mini goblin θέλει να ανεβάσεις πολύ τα βατ για λίγες τζούρες για να κάψει το παραπάνω υγρό. Μόνο με το φύσημα δεν κάνεις κάτι. Κι αυτά βέβαια, εμπειρικά στα λέω, κάποιος άλλος μπορεί να σου πει κάτι άλλο... Γι΄αυτό λέμε.... βήμα βήμα πας μακρυά.

Αποσυνδεδεμένος stergis

  • **
  • 146
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #766 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 16:08 »
εχω evic ego one mega & subtank mini , τι υπάρχει να μπορώ να πάρω το ιδιο σε γευση αλλα να ειναι διακριτικότερος εξω και να μην βγαζει τοσο ντουμανι ?
παιζω σε TC πλεων κατα 90%

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #767 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 16:20 »
stergis αυτό που κάνω με τωνsubtank και  lemo2 όταν είμαι σε κάποιο  χώρο και για λόγους διάφορους πρέπει να προσαρμοσο το ντουμάνι κλείνω απλα τη ροή του αέρα και γεύση έχω αλλά και το ντουμάνι περιορίζεται χωρίς να σκεπτόμε" την αγορά ατμό με πιο κλειστή τζουρα για αυτό το λογο
τώρα αυτά είναι πρωσοπικη μου άποψη και γνώμη εσύ να κάνεις  όπως νομίζεισ εσύ

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος online79

  • *
  • 89
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #768 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 16:38 »
Καλησπέρα,


Αγόρασα σήμερα τον Caterpillar για να αρχίσω δοκιμές με στησίματα για πρώτη φορά!!
Δεν έχω καταφέρει και πολλά ακόμα αλλά συνεχίζω και θα δούμε!
Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι: Εκανα αρχικά δοκιμή με το στήσιμο που έρχεται έτοιμος ο Caterpillar και μετά δοκίμσα και με την δική μου αντίσταση. Και στις 2 περιπτώσεις έχω ακετά έντονη γεύση από σίδερο, πλαστικο να το πω? κάτι τέτοιο πάντως. Τι είναι αυτό? Κάνω κάτι λάθος??



Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #769 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 16:46 »
Ρίξε μια ματιά σ' αυτό το νήμα: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,19383.0.html


Υπάρχει περίπτωση να μην είναι πολύ καθαρός ο ατμοποιητής σου. Είναι πολύ φυσιολογικό μιας και πολλές εταιρίες (πόσο μάλλον όταν είναι αρκετά φθηνός ο ατμοποιητής) δεν μπαίνουν στην διαδικασία να κάνουν ένα σωστό καθάρισμα. Οπότε αναγκαστικά πρέπει να το κάνεις εσύ.


Υπάρχει βέβαια και το ενδεχόμενο να είναι βρώμικο το σύρμα σου. Έχω βρει σύρμα που αρκεί ένα dry burn και η γεύση του είναι πεντακάθαρη (απ' το Vapespot ας πούμε). Στα περισσότερα όμως μπορεί να μην αρκεί αυτό, οπότε με ένα χαρτάκι και λίγη λοσιόν οινοπνεύματος τους κάνεις ένα γρήγορο καθάρισμα πριν το στήσιμο σου. Συνήθως μπορείς να καταλάβεις αν το σύρμα σου έχει κατάλοιπα εάν όταν το πιέζεις και το τραβάς για να ισιώσει αφήνει κάποιου είδους βρωμιά στο δάχτυλο σου. Άλλο σημάδι είναι να έχει έντονη μυρωδιά "μεταλλίλας".
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 22, 2022, 08:15 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος online79

  • *
  • 89
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #770 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 16:49 »
Ευχαριστώ ExMortus!
Δοκιμάζω και επανέρχομαι!!

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #771 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 17:07 »
tsabasid, δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά 2ο Apollo θα πάρεις  ;) .  Ακριβώς το ίδιο έπαθα και εγώ όταν πήρα τον 1ο και αγόρασα caterpillar και magma (κλώνο).  Τους χάρισα την πρώτη μέρα  8) .  Πρώτα απ' όλα δεν έχουν αέρα από κάτω, που είναι βασικό για μένα στον apollo και δεύτερον δεν μπορούσαν αν αποδώσουν την γεύση του με τίποτε.


Οπότε το πήρα απόφαση, μάζεψα λεφτά και πήρα τον 2ο  :thumpup:


Επειδή λοιπόν το ίδιο θα πάθεις, κράτα τα λεφτά σου, κάνε υπομονή και πάρε έναν 2ο για να ησυχάσεις.


Εναλλακτικά μπορείς να δεις τον dripper, που είναι με κεραμικό αλλά θέλει N-R-N σύρματα και θα παιδευτείς λίγο.  Έχει φοβερή γεύση όμως και τσιγαρίσια τζούρα  ;)

Κι εγώ εκεί φαίνεται να καταλήγω. Έχω και έναν The Dripper, αλλά είναι λίγο μανούρα το στησιμο του . Μάλλον για 2ο απόλλο πάμε. Θέλω να βρω κάτι σε μεταχειρισμένο να μου βγει φθηνότερο μιας και ανταλλακτικά βίδες οριγκάκια πολους αγόρασα μαζί με τον 1ο.

Δοκίμασα Aris Pro και Royal Hunter από Council Of Vapors που έχουν αέρα από πλάγια και οι 2 και κάτι έλλειπε στη γεύση. Συν του ότι ο Royal Hunter ιδρώνει πολύ εύκολα στα πλαϊνά του.

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #772 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 17:28 »
Τυχαια ο dripper και η Σοφια ηταν οι πρωτοι μου επισκευασιμοι. Δειχνει δυσκολο αλλα δεν είναι. Κάθε δευτερο Σαββατο 5-6 αντιστασεις ένα μισαωρο τοπ όταν του παρεις τον αερα. Και το αποτέλεσμα θα σε αποζημιώσει  σίγουρα, ειδικα αν σου αρεσει ο appοllo.

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #773 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 17:35 »
Ο ντριπερ πραγματικά δίνει τρομερή γεύση αλλά θέλει προσοχή στη χρήση του περισσότερη σε σχέση με απολλο. Τον χρησιμοποιώ αλλά αποκλειστικά για μέσα στο σπίτι και λιγότερο από τους άλλους.

Στάλθηκε από το Nexus 7 (2013) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μια άλλη σκέψη ήταν να πάω για εβίβα που προσφέρει και το dripping tube ώστε να έχω 2 σε 1 και αυτή με τη δυσκολία του. Κεραμικοθ μεν αλλά με περισσότερο χώρο και περισσότερη χωρητικότητα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 17:43 από tsabasid »

Αποσυνδεδεμένος interisti

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
  • Inhale the future... exhale the past!
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #774 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 17:56 »
εχω evic ego one mega & subtank mini , τι υπάρχει να μπορώ να πάρω το ιδιο σε γευση αλλα να ειναι διακριτικότερος εξω και να μην βγαζει τοσο ντουμανι ?
παιζω σε TC πλεων κατα 90%
Αν εννοεις διακριτικοτερος σε μέγεθος, ο ego one βγαίνει σε πολλά μεγέθη. Και σε υψος και σε διάμετρο.

Αν εννοεις διακριτικός στο ντουμάνι, θα σου απαντήσω για τον ego one που ξέρω.
Απλα τον ρυθμιζεις σε μικρή τρυπα στο airflow. Εγώ στον 19αρη που έχω την εχω ανοιχτή στο 1/4 με 1/5 της συνολικής τρύπας.
Επίσης άλλαξε ντριπ τιπ και πάρε ενα με μικρότερη διατομη. Ο mega έτσι και αλλιως έρχεται με διαφορετικό ντρίπ τιπ απ τα μικρότερα "αδερφακια" του.
Και τέλος κάτι που λειτουργει σε ολους τους ατμοποιητες αν θέλεις να μη βγαζεις πολύ ντουμάνι κατα την εκπνοή.
Απλα κρατά τον ατμό λιγα δευτερόλεπτα στο στόμα σου και μετα βγαλτον. ;)

Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #775 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 19:00 »
@mindtrapper & @petra Όπως έχω πει και αλλού, δεν της κρατάω κακία. Απλά ΔΕΝ μπορώ "να πάω κάτι βήμα-βήμα", και αυτό ΔΕΝ το έχει καταλάβει η Petra.

Ξέρω πως αυτό είναι το σωστό, ξέρω πως έτσι σκέφτεται και πράτει η πλειοψηφία του κόσμου, μα αν κρίνω από τα αποτελέσματα σε 10 διαφορετικά online tests που έχω κάνει, μάλλον είμαι χαρακτηριστική περίπτωση ADHD.

Αυτό θα πει πως ο εγκέφαλος μου ΔΕΝ μπορεί "να πηγαίνει βήμα-βήμα" μα επεξεργάζεται πολλά στοιχεία παράλληλα.

Εξαιτίας αυτού, στην καθημερινότητα μου πάντα ένιωθα να χάνομαι και να πνίγομαι σε μια κουταλιά νερό, ανίκανος να ακολουθήσω απλές οδηγίες με βήματα ένα-δυο-τρια, όπως οι διπλανοί μου. Είναι, όμως, και πλεονέκτημα, αφού συχνά-πυκνά έβρισκα λύσεις σε προβλήματα σε χρόνο dt όταν οι άλλοι βρίσκονταν στο βήμα 2.

Όταν, λοιπόν, κάποιος μου λέει "ακολούθα τα βήματα" με πιάνει ένα κοκομπλόκο: ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ "να ακολουθήσω βήματα". Θέλω ΟΛΟ το pool πληροφοριών, το οποίο ΑΦΟΥ "περάσει" στον εγκέφαλο, θα το επεξεργαστεί και θα το βάλει σε σειρά μόνος του. Διότι, απλά, δεν μπορώ να κάνω αλλιώς. Και όταν κάποιος με αναγκάζει να κάνω αλλιώς, απλά δεν κάνω κάτι. Διότι δεν μπορώ.

Έτσι, από τη μια βρίσκομαι να ρωτάω εντελώς noob ερωτήσεις, και από την άλλη να ψάχνω τις προεκτάσεις τους σε advanced φάσεις που εξαρτώνται από αυτές. Δεν το κάνω επίτηδες ούτε τρολάρω. Έτσι σκέφτομαι.

Όπως καταλαβαίνετε, και όπως είπα ήδη, προφανώς δεν κρατάω κακία στην Petra - το καλό μου θέλει, μην ανατιναχτεί τίποτα στη μούρη μου. Απλά καταλήγει να μην βοηθάει στην προσπάθεια της να βοηθήσει, μόνο και μόνο διότι εγώ είμαι "περίπτωση". Δεν φταίει αυτή :-)

@mindtrapper Χρησιμότατες οι συμβουλές. Ούτε καν ξέρω ως ορολογία τι είναι posts, dry burn και heat flux. Έχω διάβασμα μπροστά μου.

Εννοείται πως δεν κάνω πειράματα κοντά στη φάτσα. Όχι πως θα έλειπε από τον κόσμο τέτοια φάτσα, μα... εντάξει... Προσέχουμε για να έχουμε.

@Petra Θένκς φορ δη ίνφο. Δεν θέλω "να μάθω τα πάντα σε 10 ημέρες", αλλά μπορώ να μάθω περισσότερα από όσα υποθέτεις στον ενάμισυ μήνα που έχει περάσει από όταν μπήκα στο χόμπι. Στις 3 ημέρες έφτιαχνα τα δικά μου mix υγρών και στην πρώτη εβδομάδα ξεκίνησα τις επισκευές των coils της Ατλαντίδας (με επιτυχία την δεύτερη εβδομάδα). Να προσθέσω, πέρα από τα προαναφερθέντα, πως, ως άνεργος, έχω επενδύσει περισσότερο χρόνο στο να μάθω κάποια πράγματα. Δεν ασχολούμαι μισή ωρίτσα κάθε ημέρα, "μετά τη δουλειά".

Για την Ατλαντίδα, που έχεις φάει κόλλημα πως "μου αρέσει στα 13W", ΔΕΝ ΕΙΠΑ πως "μου αρέσει στα 13W". Είπα πως ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ στα 13W αφού ΜΕΤΑ από αυτά ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΓΕΥΣΗ ΚΑΜΜΕΝΟΥ. ΌΣΟ και αν έχω υγράνει τα coils. Original coils. Με scratch στη συσκευασία της Aspire. Και καίγονται. Μουλιασμένα. Να στάζουν. Δώσε λύση σε αυτό, και "τα τρέχω" στα 25W. Λες να μην μου αρέσει η μεγαλύτερη παραγωγή γεύσης και "ντουμανιού"; Πιστεύεις και πως αυτομαστιγώνομαι τα βράδια με πανσέληνο; Απλά δεν είμαι μαζόχας. Για κάποιο λόγο τα coils μου έβγαλαν πρόβλημα - το πρώτο ήταν απίθανο, το δεύτερο μαύρο χάλι, το τρίτο τρωγόταν, το τέταρτο άστα τσε βράστα... Σου έχω πει και πως ΕΓΩ είμαι "εκείνος ο χαρακτήρας στα cartoon με το μαύρο σύννεφο βροχής επάνω από το κεφάλι του"; Μάλλον αυτό έπαθα με τα coils. Και αφού ΑΥΤΗ ήταν Η ΜΟΝΗ εμπειρία που είχα μέχρι τώρα, αλλά και η μόνη στην οποία είχα πρόσβαση, τα έτρεχα και τα τρέχω στα 10-14W. Τώρα, αν εσύ θεωρείς πως θα έπρεπε να τα τρέχω ντε-και-καλά στα 20-25W και να ρουφάω μπαμπακίλα "διότι έτσι πρέπει", τι να σου πω. Απόψεις.

Το "να στήσω τον Τρίτωνα" ελπίζω να ΜΗΝ το εννοείς "με τα έτοιμα coils του", αφού ως πρόταση θα ήταν αστείο. Δηλαδή, "να μάθω να βιδώνω ένα coil και να πατάω το FIRE (...exclamation mark)" στο iStick;

Για τα χούγια των ατμοποιητών, προφανές - και έχεις απόλυτο δίκιο. Ήδη, ΑΦΟΥ έφαγα σχεδόν ΟΛΟ το Kanthal που είχα καβάντζα (δεν είχα και πολύ, περιμένω νέα σοδιά), πήρα πρέφα πως "δεν έκανε καλή επαφή το ένα ποδαράκι του ενός coil στον Goblin" διότι οι βίδες του είναι για τα μπάζα - και θυμήθηκα πως είχα διαβάσει κάπου, κάπως, κάποιον να σχολιάζει ακριβώς αυτό το πρόβλημα. Βιδώνοντας το coil μου έκοβε το σύρμα και δεν έκανε καλή επαφή.

Τώρα μένει να δω "που διάολο μου κάνει ψιλο-βραχυκυκλωματάκι και ο Cthulhu", που ναι μεν μου δούλεψε στα 1,1Ohm, αλλά έδωσε λίγη βαμβακίλα και η τάση έπαιζε ανάμεσα σε 1,17 - 1,12 συνεχώς στο ομόμετρο. ΔΕΝ θεωρώ φυσιολογικές τόσες διακυμάνσιες, ίσως κάτι ακουμπάει κάπου, μα, ως νεό-τυφλος, δεν μπορώ να το δω. Και έτσι, ψιλο-φοβάμαι "να παίξω με το βαμβάκι του", αφού μετά μπορεί να πέσει στο 0,0001Ohm και να μου καρφωθεί το iStick στο δεξί ρουθούνι. Αναμένω kuro coiler και δεκάμετρα Kanthal για περισσότερα πειράματα.

Προφανώς δεν σου γράφω τα παραπάνω με κακία, έτσι; Αφού σε βρήκα άμεση και περιεκτική στις απαντήσεις σου, ακολουθώ αντίστοιχη προσέγγιση για να επικοινωνούμε καλύτερα. Αν διαφωνείς ή νιώθεις πως δεν σου αρέσει αυτή η προσέγγιση, μου λες να συνεχίσω "με το σείς και με το σας".

Για την ώρα, τα παρατάω (μέχρι να έρθει η πραμάτεια από FastTech) και πάω να ρουφήξω Βανίλια (άλλο κόλλημα και αυτό, στα γεράματα) από τον Τρίτωνα, παίζοντας Μπάταμαν: Αρκάμ Σίτυ, που το είχα παραμελήσει όταν κυκλοφόρησε.

Αϊμ Μπάταμαν.

Αποσυνδεδεμένος online79

  • *
  • 89
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #776 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 19:14 »
Ρίξε μια ματιά σ' αυτό το νήμα: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,19383.0.html


Υπάρχει περίπτωση να μην είναι πολύ καθαρός ο ατμοποιητής σου. Είναι πολύ φυσιολογικό μιας και πολλές εταιρίες (πόσο μάλλον όταν είναι αρκετά φθηνός ο ατμοποιητής) δεν μπαίνουν στην διαδικασία να κάνουν ένα σωστό καθάρισμα. Οπότε αναγκαστικά πρέπει να το κάνεις εσύ.


Υπάρχει βέβαια και το ενδεχόμενο να είναι βρώμικο το σύρμα σου. Έχω βρει σύρμα που αρκεί ένα dry burn και η γεύση του είναι πεντακάθαρη (απ' το Vapespot ας πούμε). Στα περισσότερα όμως μπορεί να μην αρκεί αυτό, οπότε με ένα χαρτάκι και λίγη λοσιόν οινοπνεύματος τους κάνεις ένα γρήγορο καθάρισμα πριν το στήσιμο σου. Συνήθως μπορείς να καταλάβεις αν το σύρμα σου έχει κατάλοιπα εάν όταν το πιέζεις και το τραβάς για να ισιώσει αφήνει κάποιου είδους βρωμιά στο δάχτυλο σου. Άλλο σημάδι είναι να έχει έντονη μυρωδιά "μεταλλίλας".


Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια!
Όλα τώρα πολύ καλύτερα. Μετά από ένα καλό πλύσιμο έκανα και ένα ακόμα στήσιμο με λιγότερο βαμβάκι αυτή την φορά και όλα τέλεια!
Για πρώτη μέρα και πρώτο στήσιμο είμαι πολύ ευχαριστημένος!!




Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #777 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 21:58 »

@online79 Για πρώτο στήσιμο το πιο απλό κουσούρι σου έκατσε.  ;)

Τώρα μένει να δω "που διάολο μου κάνει ψιλο-βραχυκυκλωματάκι και ο Cthulhu", που ναι μεν μου δούλεψε στα 1,1Ohm, αλλά έδωσε λίγη βαμβακίλα και η τάση έπαιζε ανάμεσα σε 1,17 - 1,12 συνεχώς στο ομόμετρο. ΔΕΝ θεωρώ φυσιολογικές τόσες διακυμάνσιες, ίσως κάτι ακουμπάει κάπου, μα, ως νεό-τυφλος, δεν μπορώ να το δω. Και έτσι, ψιλο-φοβάμαι "να παίξω με το βαμβάκι του", αφού μετά μπορεί να πέσει στο 0,0001Ohm και να μου καρφωθεί το iStick στο δεξί ρουθούνι.


 :)) :)) :))


Εντάξει το ADHD, το έχει και ένας παλιός μου φίλος και όντως αν δε το γνωρίζεις μπορεί να νομίζεις ότι ο άλλος είναι τρελός και χώνεται με τα μούτρα σε κάτι καινούργιο. Αυτός το έκανε με την ντότα, εσύ το κάνεις με το ηλεκτρονικό. Οπότε στη δικιά σου περίπτωση τίθεται και ένα θέμα ασφάλειας και καλά κάνεις και είσαι λίγο φοβισμένος.


Εσύ βέβαια το 'χεις φτάσει σε άλλο επίπεδο, igrenade νομίζεις ότι χειρίζεσαι όχι istick  ;D  Σου έχω ξαναπεί (ναι, εσένα συγκεκριμένα), η πλακέτα έχει κάποιες προστασίες ώστε να μην σου ανατιναχτεί στη μούρη, ακόμα και αν βάλεις αντίσταση 0.00001Ω.


Τέσπα, έχει κάποιο δίκιο η Petra όταν λέει ότι μπορεί να συναντήσεις 1002 προβλήματα αλλά η αλήθεια είναι ότι στην τελική είναι αρκετά εύκολο να κάνεις ένα απλό στησιματάκι χωρίς να υπάρξει βραχυκύκλωμα. Είναι κάποια βήματα τα οποία στην αρχή θα ακολουθείς κατά γράμμα και μετά θα τα κάνεις ασυναίσθητα.


1. Ισιώνεις το σύρμα και αργά και σταθερά κάνεις τις σπείρες που θες (ή χρησιμοποιείς το Kuro Coiler).


2. Περνάς τις αντιστάσεις μέσα στις τρύπες φροντίζοντας να απέχουν και απ' τους πόλους, αλλά και απ' το γύρω γύρω της βάσης.


3. Βιδώνεις προσεχτικά. Τι σημαίνει αυτό; Όταν η βίδα ακουμπήσει για καλά το ποδαράκι του σύρματος, δεν συνεχίζεις να βιδώνεις σαν Ούνος. Όσο νιώθεις πιο πολύ πίεση τόσο πιο αργά θα το κάνεις (για να μην κοπεί το σύρμα).  Σκοπός σου είναι όταν κουνάς το ποδαράκι που εξέχει απ' την άλλη πλευρά του πόλου (δηλαδή απ' την αντίθετη που βρίσκεται η αντίσταση), να μην κουνιέται η αντίσταση. Ή έστω να κουνιέται τόσο λίγο που να μην φαίνεται. Τότε είναι που θα έχει κάνει καλή επαφή.


4. Αφού κόψεις με την πένσα ή το ψαλιδάκι τα ποδαράκια που εξέχουν, παίρνεις ένα κατσαβιδάκι και τα σπρώχνεις να κολλήσουν πάνω στον πόλο.


5. Dry burn, χάϊδεμα με κατσαβιδάκι και τα σχετικά ώστε να ανάβουν ομοιόμορφα οι αντιστάσεις σε περίπτωση που έχεις κάνει διπλή.


6. Φροντίζεις πριν καπακώσεις την καμπάνα/κεφαλή/ντριπεροκουβά να μην ακουμπάνε οι αντιστάσεις σου τα τοιχώματα.


Αν ακολουθήσεις τα βήματα ακριβώς όπως τα έγραψα, μου φαίνεται απίθανο να σου βραχυκυκλώνει ή κάτι αντίστοιχο. Κάτι θα έχεις κάνει λάθος ή κάτι θα έχει ξεκολλήσει απ' τον ατμοποιητή.

Αποσυνδεδεμένος IreneS

  • **
  • 280
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #778 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 22:11 »
Τώρα κι εσύ μετά από όσα έγραψε ο ducklord του λες να ακολουθήσει τα βήματα;;  :))

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #779 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 22:26 »
Εντάξει δεν είπε ότι δεν ακούει οδηγίες, απλά μπορεί μεθαύριο να ρωτάει πως να κάνει clapton coils  :))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1455 171682 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:47
από Ηρακλης
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275640 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13970 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9306 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42837 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35117 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557912 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182186 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9269 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364