vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

503 επισκέπτες, 4 χρήστες
dkostas, camber, vougiouklakis, Lazy Dog

Twitter

Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #750 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2015, 15:20 »
Καλησπέρα παιδιά. Πήρα πρόσφατα έναν Apollo by Leo και είμαι ξετρελαμενος. Θα ήθελα να ρωτήσω υπάρχει κάποιος πιο budget dripper για γεύση και τσιγαρισιες τζούρες. Θα προτιμούσα χωρίς κεραμικό για ευκολία στησιματος  .Ψηνομαι πολύ να τσιμπήσω και έναν dripper ακόμη αλλά τα 98 είναι πολλά για να πάρω 2ο απολλο.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος chief79

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #751 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2015, 16:08 »
Απο τους πιο οικονομικους πιστευω (15 ευρο), ειναι ο caterpillar , της smoktech...
Tον εχω και εγω αν και δεν τον πολυχρησιμοποιω, αλλα δεν προκειται να κλαψεις και
τα λεφτα σου... :)

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #752 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2015, 16:29 »
Και με τον Magma κάνω τσιγαρίσιες χωρίς πρόβλημα. Το στήσιμο είναι αστεία εύκολο. Και γεύση σούπερ.

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #753 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2015, 22:42 »
tsabasid, δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά 2ο Apollo θα πάρεις  ;) .  Ακριβώς το ίδιο έπαθα και εγώ όταν πήρα τον 1ο και αγόρασα caterpillar και magma (κλώνο).  Τους χάρισα την πρώτη μέρα  8) .  Πρώτα απ' όλα δεν έχουν αέρα από κάτω, που είναι βασικό για μένα στον apollo και δεύτερον δεν μπορούσαν αν αποδώσουν την γεύση του με τίποτε.


Οπότε το πήρα απόφαση, μάζεψα λεφτά και πήρα τον 2ο  :thumpup:


Επειδή λοιπόν το ίδιο θα πάθεις, κράτα τα λεφτά σου, κάνε υπομονή και πάρε έναν 2ο για να ησυχάσεις.


Εναλλακτικά μπορείς να δεις τον dripper, που είναι με κεραμικό αλλά θέλει N-R-N σύρματα και θα παιδευτείς λίγο.  Έχει φοβερή γεύση όμως και τσιγαρίσια τζούρα  ;)

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #754 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2015, 23:09 »
Όχι ότι ο Apollo δεν είναι καλύτερος, αλλά στον magma ο αέρας έρχεται κάτω απ' την αντίσταση. Μπορεί να βρίσκονται στα πλάγια οι τρύπες αλλά δε νομίζω ότι έχει σημασία.

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #755 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2015, 23:16 »
Σωστά, έχεις δίκιο δεν το θυμόμουν.  Παρ' όλα αυτά το άτμισμά του δεν ήταν σαν του apollo, κάτι με χάλαγε  :dontknow:

Γενικά όσους dripper έχω δοκιμάσει που έχουν τον αέρα από τα πλάγια (η πλειοψηφία δηλαδή), δεν καταλαβαίνω γεύση ούτε μου αρέσει ο τρόπος που ατμίζουν.  Για αυτό και είχα παρατήσει τους drippers μέχρι που δοκίμασα τον apollo και κόλλησα.

Σκέψου ότι ούτε ο apollo μου αρέσει με αέρα στα πλάγια.  Μία φορά τον δοκίμασα και τέλος  :nope: .  Επίσης και ο Le Magister το ίδιο και για αυτό τον έδωσα.  Δεν μου πάει ο αέρας στα πλάγια με τίποτε  :nope:

Αποσυνδεδεμένος online79

  • *
  • 89
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #756 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2015, 23:17 »
Καλησπέρα,


Μεταξύ Caterpillar, Magma (Clone) και Dripper πιο θα μου προτεινατε σαν αρχάριος που θέλω να δοκιμάσιμο με επισκευάσιμο να δω αν μου ταιριάζει??
Ο dripper που βλέπω στο eCig είναι ο γνωστός του leo σε ειδική έκδοση? Αξίζει η αγορά του?

Αποσυνδεδεμένος vasbillaros

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #757 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2015, 23:20 »
παιδιά επειδή είμαι για επισκευάσιμο τώρα έχω καταλήξει ανλαμεσα σε apollo και calix. Ξέρω ότι ο ένας είναι dripping και ο άλλος τανκατος. Στην γεύση όμως έχουν διαφορά?

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #758 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2015, 23:24 »
Η γνώμη μου είναι ότι δεν έχουν διαφορά στη γεύση, ή ότι αυτή είναι πολύ μικρή. Ουσιαστικά ο Κάλιξ είναι ο apollo με τανκ οπότε επέλεξε με βάση αυτό που θα σε βόλευε πιο πολύ.

Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #759 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 11:28 »
Έχω αρχίσει να καταλαβαίνω τον νόμο του Ohm, και να στήνω και τα δικά μου coils (σε "επισκευασμένες" κεφαλές της Ατλαντίδας). Τώρα έχω στα χέρια μου τους πρώτους μου επισκευάσιμους και ετοιμάζομαι να κάνω, επιτέλους, ένα κανονικό στήσιμο της προκοπής. Οι δυο πρώτοι που κοιτάζω, όμως, είναι για διπλά coils (Cthulhu και Goblin) και εδώ κάτι δεν έχω καταλάβει: πώς επηρεάζεται η λειτουργία ενός mod από διπλά coils;

Έχω καταλάβει πως όσο μεγαλύτερο είναι ένα coil, τόσο μεγαλύτερη είναι η αντίσταση του. Όταν, όμως, έχεις δυο coils, γιατί διαιρείται η αντίσταση δια δυο; Και υπάρχει "πρόσθετος φόρτος" στο μοντάκι που καλείται να δουλέψει ένα τέτοιο στήσιμο; Μπορώ να κάνω στησίματα από 0,7Ohms μέχρι 2Ohms στο iStick 30W για να παίξω με τους επισκευάσιμους μου, ή παίζει πιθανότητα να υπάρχει κάποιο πρόβλημα - να "σπρώχνω" το μοντάκι για κάτι για το οποίο δεν είναι κατασκευασμένο;

Γενικά, "τι παίζει" με τα πολλαπλά coils όσον αφορά στο φόρτο που επιφέρουν στις μπαταρίες; Αυτό το ότι "η αντίσταση διαιρείται ανάμεσα τους" με ψιλομπλέκει. Και τι γίνεται, δηλαδής, αν το ένα είναι στο 1Ohm και το άλλο στα 1,4Ohms και τα συνδυάσεις "στο ίδιο στήσιμο" (φαντάζομαι δεν είναι ιδανική περίσταση, και τα coils πρέπει να είναι πανομοιότυπα, μα ρωτάω για... εγκυκλοπαιδικούς λόγους).

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #760 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 12:18 »
Σε γενικές γραμμές δεν θα ζορίσεις το μοντάκι σου από τη διπλή αντίσταση, εφόσον παίζεις μέσα στις προδιαγραφές του. Η διπλή αντίσταση απλά θέλει πιο πολύ ισχύ για να πάρεις το αποτέλεσμα που θέλεις, γιατί έχει περισσότερο σύρμα να ζεστάνει.


Αν φανταστείς το ρεύμα σαν ροή υγρού, τότε από δύο δρόμους (αντιστάσεις) περνάει πιο εύκολα απ ότι από έναν, εξού και 2 παράλληλες αντιστάσεις έχουν τη μισή συνολική αντίσταση.


Αν δεν είναι ίσες οι αντιστάσεις πρακτικά η μία (με τη μικρότερη τιμή) θα πυρώνει πιο γρήγορα απ την άλλη οπότε στην ουσία θα έχεις μία που λειτουργεί φουλ και μία που θα υπολειτουργεί. Το μοντ θα δώσει το ρεύμα βάση της συνολικής αντίστασης και δεν νομίζω να έχεις θέμα, πέρα απ το ότι σπαταλάς ας πούμε την ισχύ σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 12:24 από alexis36 »

Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #761 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 12:35 »
Thaaaanks! Αρχίζω την προσπάθεια στριψίματος διπλού coil με 10 στροφές για περίπου 1 - 1,2Ohms. Χωρίς "βοήθημα", σε σκέτο κατσαβίδι. Με βλέπω για ολοκληρωτική αποτυχία, μα, oh, teh funs!

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #762 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 14:49 »
Πολύ βιάζεσαι. Ούτως ή άλλως, ακόμη με ναυτίλο θα έπρεπε να είσαι. Πήρες που πήρες επισκευάσιμους, κάθισε λίγο καιρό με τον πιο απλό από αυτούς και με μονή δική σου αντίσταση και μετά προχωράς. Οχι ότι δεν είσαι ικανός να κάνεις μια αντίσταση παραπάνω, αλλά ακόμη σου λείπουν γνώσεις, που καλό είναι να έχουμε όταν κάνουμε κάτι, για να γνωρίζουμε τι και γιατί το κάνουμε.

Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #763 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 15:03 »
@Petra Ναι, όπως; Δεν το γράφω επιθετικά, μα οι "γενικές και αόριστες συμβουλές" δεν είναι και τόσο χρήσιμες σε άτομα (που τα τρώει η συνεχής περιέργεια και η ανάγκη για πειραματισμό) σαν εμένα. ΔΕΝ θέλω να παίζω με τη φωτιά - και ομολογώ πως μόλις έφαγα το πρώτο μου βραχυκύκλωμα. Που εμφανίστηκε ΜΟΝΟ αφού είχα κοτσάρει τον Goblin επάνω στο iStick, και ΑΦΟΥ τον είχα ελέγξει 10 φορές στο ομόμετρο (επάνω στο οποίο είχα κάνει και το στήσιμο - ναι, τον σύνδεσα και τον αποσύνδεσα όταν έκανα τους νέους ελέγχους).

Αν πιστεύεις πως θα έπρεπε να γνωρίζω κάτι πριν δοκιμάσω να στήσω διπλό coil μπορείς απλά να μου πεις "δες αυτό πριν δοκιμάσεις να στήσεις διπλό coil". Εναλλακτικά, κάνεις ό,τι το γνωστό ανέκδοτο:

- "Πώς μπορείς να κρατήσεις έναν ηλίθιο σε αγωνία για μια ολόκληρη εβδομάδα;"
- "Πώς;"
- "Θα σου πω την επόμενη Παρασκευή"...

Κοινώς, δεν έχω πρόβλημα να διαβάσω δεκάδες, εκατοντάδες ή και χιλιάδες σελίδες, να διαβάσω οδηγούς και να δω βιντεάκια, αλλά και να πειραματιστώ με διάφορες φάσεις για να μάθω. Αν πιστεύεις πως "θα έπρεπε να γνωρίζω κάποια πράγματα"... Οδήγησε με, μέντορα! Μην με αφήνεις ξεκρέμαστο με ένα "θα σου πω την επόμενη Παρασκευή" (...δίνοντας μου την εντύπωση πως με αντιμετωπίζεις σαν τον ηλίθιο του ανέκδοτου).

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #764 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 15:25 »
Εντάξει, ένα γενικό "να προσέχεις" σου είπε η Petra, χωρίς κακία πιστεύω.

Γενικά πιστεύω από την στιγμή που παίζεις με ηλεκτρονικό μοντ, έχεις ohm meter, χρησιμοποιείς το steam engine, είσαι σε καλό δρόμο.

Να έχεις πάντα στο μυαλό σου πόσο πρέπει να βγει η αντίσταση σου. Το βραχυκύκλωμα δεν θα δείχνει πάντα 0.1 ή 0Ω. Μπορεί να πας για αντίσταση 1.5Ω και να σου δείχνει 1Ω, πάλι κάτι δεν πάει καλά. Να προσέχεις το σύρμα να ακουμπάει πάντα μόνο εκεί που πρέπει και όχι σε άλλα σημεία στο ντεκ ή σε άλλα μεταλλικά σημεία. Αν στήνεις σε posts (dropper πχ) μην πηγαίνεις το coil πολύ κοντά σε αυτά, θα σου ρίξει τα Ω.

Να προσέχεις αν κάνεις dry burn. Μερικά insulators δεν αντέχουν και μπορεί να λιώσουν, πάντα να τα τσεκάρεις. Να μάθεις τι σημαίνει το heat flux στο steam engine και να φτιάχνεις τα build σου μέσα στο εύρος που σου κάνει. Ένα build με λεπτό σύρμα μπορεί να δίνει flux 190 στα 12w, ενώ ένα βαρβάτο build με χοντρό σύρμα, twisted, Clapton κτλ να θέλει 30/50/70w για το ίδιο flux.

Ποτέ μην κάνεις τίποτα κοντά στο πρόσωπο σου, πχ να κόβεις το σύρμα, να κάνεις dry burn, να πατάς το fire με υγρό στο βαμβάκι για να δεις παραγωγή ατμού, τίποτα. Βάλε γυαλιά αν δεν βλέπεις μακριά, πάντα σε arms length ότι κάνεις.

Αυτά για αρχή. Αν θυμηθώ και τίποτα άλλο θα το γράψω.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171525 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275492 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15248 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13960 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9278 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42759 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 393 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34993 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557671 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182008 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9166 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364