vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

500 επισκέπτες, 10 χρήστες
blalck, dkostas, pngtszs1976, Lazy Dog, lidbab, webtool, camber, mfk, zamploutos, takoulas

Twitter

Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #660 στις: Ιουνίου 21, 2015, 23:02 »
Ειναι χαμηλες οι τιμες αγορας των συρματων πλεον , αλλα η αληθεια ειναι οτι πολλοι δεν εχουν τη δυνατοτητα να αγορασουν ΟΣΟ χαμηλες και αν ειναι οι τιμες ......  Σεβαστο απο 'μενα και για το λογο αυτο θα αναφερω ενα ευκολο,γρηγορο και καλο τροπο καθαρισμου.


Βρεχουμε βαμβακι με ξυδι ή καθαρο ποσιμο οινοπνευμα (αν υπαρχει τσιπουρο ακομα καλυτερα) και απλα το περναμε  μεσα στην αντ/ση οπως κανουμε και με το βαμβακι για να ατμισουμε.
Το περναμε μια-δυο.......δεκα....εικοσι φορες (οσες γουσταρει ο καθενας) απο μεσα απο την αντ/ση και μετα το ξεπλενουμε καλα με νερο.


Τέλειο καθαρισμο μπορει να μην καταφερουμε να κανουμε , αλλα θα εχει φυγει παρα πολυ μεγαλη ποσοτητα απο τα καταλοιπα.  Μπορει και να καθαρισει πολυ καλα αν εχει σχετικα λιγα καταλοιπα.


Με τον τροπο αυτο θεωρω οτι μπορουμε να πετυχουμε το καλυτερο αποτελεσμα στο θεμα καθαρισμος αντ/σης εσωτερικα.

Αποσυνδεδεμένος firsttramdriver

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #661 στις: Ιουνίου 23, 2015, 14:41 »
γεια χαρα σε ολους....θα ηθελα τη βοηθεια σας οσον αφορα το στησιμο ενος subtank mini...εχω το vamo v5, που σημαινει οτι δεν μπορω να στριψω αντιστασεις κατω απο 1.2ohm....τι συρμα να αγορασω? ποσες στροφες ? σε τι τρυπανι ? τι βαμβακι να παρω ? αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο ειναι η αποδοση της γευσης και μετα το ντουμανι και το χτυπημα....μ'αρεσουν οι γλυκες γευσεις φρουτενιες ( τυπου μπανανα ) .....ευχαριστω εκ των προτερων ...

Αποσυνδεδεμένος GK1980

  • ***
  • 523
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #662 στις: Ιουνίου 23, 2015, 15:16 »
Αυτό  θα  σε  βοηθήσει http://www.steam-engine.org/coil.asp?r=1.9&dia=0.2&id=2 για  βαμβάκι  πάρε αυτό http://www.atmosfaira.com/fiber-freaks-no2.html για  σύρμα  από  0,28 ως  0,32 kanthal είναι  μια  χαρά.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #663 στις: Ιουνίου 23, 2015, 17:12 »
Για σύρμα σου προτείνω Kanthal A1 0,32mm (28 AWG στην αμερικάνικη μονάδα μέτρησης). Σε 3mm τρυπανάκι 8 σπείρες ή σε 2,5mm τρυπανάκι 9 σπείρες θα σου δώσει περίπου 1,6 με 1,9 Ohms. Εκεί δουλεύει καλά ο Subtank mini από ότι βλέπω στον δικό μου. Εγώ δεν τον δούλεψα ποτέ κάτω από 1,4 Ohm και ποτέ πάνω από 15 watt. Θέλει λίγο ψάξιμο για να βρεις αυτό που σου αρέσει. Με δοκιμές θα βρεις την άκρη.
Για σύρματα από τον Μιχάλη στο Vape-spot (πολύ καλές τιμές). To λινκ:

http://vape-spot.gr/index.php?route=product/category&path=277_169

Για οργανικό βαμβάκι πάρε MUJI κατευθείαν από Ιαπωνία (το καλύτερο κατά τη γνώμη μου από όσα έχω δοκιμάσει). Αυτό χρησιμοποιώ και μου δίνει την καλύτερη γεύση. Λιγότερο από 5 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά, ολόκληρη σακούλα με 140 παντς (θα σου έρθει σε 10 μέρες).
Θα έχεις για 10 χρόνια, δώσε και σε φίλους σου. :))
Το λινκ:

http://www.ebay.com/itm/231485512613?_trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Γενικά το θέμα χτύπημα - γεύση είναι υποκειμενικό.

Διάβασε - μελέτησε το νήμα αυτό καθώς και το νήμα για τον Subtank mini όποτε έχεις χρόνο, γιατί τα ερωτήματά σου έχουν απαντηθεί σε προηγούμενες σελίδες πολλάκις και σε βρίσκω αδιάβαστο... :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος akisfis

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #664 στις: Ιουλίου 05, 2015, 21:02 »
Καλησπέρα, εχω ένα πρόβλημα με τον Subtank mini, δεν μπορώ να τον ατμίσω με τπτ από την ώρα που έπιασα και έβαλα τα δικά μου τα DIY της Nobacco που είχα στην ακρη. Πριν είχα έτοιμα της Natura και δούλευε ρολόι με 9αρα νικοτίνη (ντουμάνι πολύ !!!! και ελάχιστα σκασίματα). Τώρα σκάει συνέχεια και πάρα πολύ δυνατά και πιτσιλάει συνέχεια, δεν μπορείς να τον βάλεις στο στομα με τπτ. Φταίει το υγρό ?


Τον δουλεύω στα 0.7 ohm.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #665 στις: Ιουλίου 05, 2015, 21:09 »
Οταν λες diy nobacco εννοεις με βασεις της ατμος που πουλαει η νομπακο;

Αποσυνδεδεμένος akisfis

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #666 στις: Ιουλίου 05, 2015, 21:15 »
Σωστά της ατμός. Απλά της πουλά η Nobacco όπως είπες  ;)

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #667 στις: Ιουλίου 05, 2015, 22:22 »
Αν με το ίδιο στήσιμο σου κάνει τα σκασίματα τότε φταίει η βάση που ίσως να έχει παραπάνω "νερό", ή έπλυνες τον ατμοποιητή και δεν τον στέγνωσες καλά. Προσοχή τα παραπάνω ισχύουν μόνο αν το μόνο διαφορετικό που κάνεις και έχεις σκασίματα είναι τα υγρά. :)
Εγώ εδώ και 3 μήνες που χρησιμοποιώ diy υγρά δεν έχω σκασίματα σε κανένα ατμοποιητή ούτε στον Subtank mini. Σίγουρα κάτι φταίει. Στο ίδιο στήσιμο βάλε έτοιμο υγρό. Αν σταματήσουν τα σκασίματα φταίνε οι βάσεις που χρησιμοποιείς. :)

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #668 στις: Ιουλίου 06, 2015, 03:18 »
γεια χαρα σε ολους....θα ηθελα τη βοηθεια σας οσον αφορα το στησιμο ενος subtank mini...εχω το vamo v5, που σημαινει οτι δεν μπορω να στριψω αντιστασεις κατω απο 1.2ohm....τι συρμα να αγορασω? ποσες στροφες ? σε τι τρυπανι ? τι βαμβακι να παρω ? αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο ειναι η αποδοση της γευσης και μετα το ντουμανι και το χτυπημα....μ'αρεσουν οι γλυκες γευσεις φρουτενιες ( τυπου μπανανα ) .....ευχαριστω εκ των προτερων ...
Κάνε οικονομίες και χτύπα ένα καλύτερο/σοβάρο mod. Περιληπτικά, γιατί μπορώ να γράψω πολλά πάνω σε αυτό το θέμα,
έχω ένα IPV Mini 2 και ένα Vamo 5 ως βοηθητικό (σε περίπτωση που χαλάσει το IPV). Το IPV το 'χω δανείσει εδώ και 2 βδομάδες
σε ένα φίλο που ενδιαφέρθηκε να ασχοληθεί με το ηλεκτρονικό τσιγάρο και 'γω χρησιμοποιώ το Vamo 5 αναγκαστικά. Η διαφορά
που νιώθω στο άτμισμα είναι ΜΕΓΑΛΗ. Καμία σχέση τα ρεύματα/απόδοση του ενώς με το άλλο. + με το IPV  και αντιστάσεις 1.2-1.8ohm
9-14W έβγαζα όλη μέρα (πιπίλα) με 1-2 μπαταρίες, με το Vamo χρειάζομαι 2-4 μπαταρίες. (στο περίπου αυτά). Όσο για αντιστάσεις,
χτύπα από το site που σου πρότειναν - που είναι ίσως το πιο οικονομικό για Ελλάδα - μερικά kanthal σε casual μεγέθοι (25-32mm πχ)
και πειραματίσου, ό,τι και να σου γράψουν, εσύ ατμίζεις, εσύ είσαι ο καλύτερος κριτής για το ποιό στήσιμο θα σε ικανοποιήσει. Βαμβάκι
ή χτύπα από e-bay KGD ή MUJI (είναι super οικονομικά τα πακέτα, προσωπικά MUJI δεν έχω χρησιμοποιήσει ακόμη) ή αν καίγεσαι και
θέλεις κάτι επιγόντως, τσίμπα από Ελλάδα Cotton Bacon ή Fiber Freaks 2 (ενώ παράλληλα θα βάλεις και παραγγελία από Ιαπωνία).
Αυτά τα 2 είναι ακριβά σε σχέση με τα άλλα από e-bay/Ιαπωνία, αλλά τουλάχιστον θα σχηματίσεις άποψη όταν τα χρησιμοποιήσεις.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #669 στις: Ιουλίου 06, 2015, 07:16 »
γεια χαρα σε ολους....θα ηθελα τη βοηθεια σας οσον αφορα το στησιμο ενος subtank mini...εχω το vamo v5, που σημαινει οτι δεν μπορω να στριψω αντιστασεις κατω απο 1.2ohm....τι συρμα να αγορασω? ποσες στροφες ? σε τι τρυπανι ? τι βαμβακι να παρω ? αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο ειναι η αποδοση της γευσης και μετα το ντουμανι και το χτυπημα....μ'αρεσουν οι γλυκες γευσεις φρουτενιες ( τυπου μπανανα ) .....ευχαριστω εκ των προτερων ...


Η γνωμη μου ειναι να αγορασεις 20αρι - 25αρι συρμα. 
Δεν χρειαζεσαι στο Vamo πιο χοντρο και δεν ειναι αναγκη να κανεις χαμηλοτερες απο τα 2.0 Ωμ αντιστασεις.
Το Vamo δεν εχει πλακετα η οποια κανει step down , οποτε χρειαζεται μεγαλες αντ/σεις ωστε να εχεις οσο το δυνατον καλυτερη αποδοση απο την πλακετα.
Σε 2.5mm τρυπανακι/αξονακι και 25αρι συρμα , κανεις την αντ/ση σου με 10 σπειρες , η οποια θα σου δωσει καπου στα 2.5 Ωμ.
Με 7 σπειρες θα ειναι καπου στα 2.0 Ωμ. 
Αυτες οι αντ/σεις , δηλαδη καπου στα 2.2 Ωμ σαν μεσος ορος, ειναι πολυ καλες για το Vamo. 
Aγοραζεις απο τη
http://www.sunnyside.gr/product/simply-gentle-organic-cotton-wool-balls-100g.html  απλο βαμβακι σε μπαλες. 
Nομιζω ειναι η πιο φθηνη και συμφερουσα αγορα.  100 gr βαμβακι νομιζω ειναι πολυ μεγαλη ποσοτητα για να κανεις και να μαθεις οτι χρειαζεσαι.


Το Vamo μια χαρα μοντακι ειναι αν σου ειναι αρκετο για το στυλ που ατμιζεις και με σωστες αντ/σεις μπορει να δωσει πολυ καλο αποτελεσμα.
Η πλακετα με μια μπαταρια , ειναι ικανη να δωσει 3.5 Amperes ενταση.
Oταν οι αντ/σεις δεν επιτρέπουν αυτη την ενταση , το Vamo θα σου δωσει το αναλογο ρευμα που μπορει να περασει απο την εκάστοτε αντ/ση.
Οποτε θα πρεπει να κανεις αντ/σεις ικανες να μπορει η πλακετα να περασει το ρευμα που χρειαζεται.


Σε οτιδηποτε μοντακι , η μπαταρια ειναι το Α και το Ω.
Αγορασε καλες μπαταριες που εχουν αρκετα mAh και πολλα Amperes. 
Sony VTC5 - LG HE2 / HE4 / HG2 - Samsung 25R / 30Q .
Οι LG HE2-HE4 και Samsung 25R ειναι μπαταριες των 2500mAh .
H Sony VTC5 ειναι των 2600 mAh.
Η Samsung 30Q και η LG HG2 ειναι καινουριες , ανωτερες απο ολες τις αλλες μπαταριες της αγορας και εχουν 3000mAh.
Oλες τους ειναι μπαταριες των 20 Amperes που σημαινει οτι μπορουν ευκολα να δωσουν οσο ρευμα χρειαζεσαι και ακομα περισσοτερο απο καθε αλλη μπαταρια της αγορας .
Υπαρχουν αλλες τεσσερεις μπαταριες , οι οποιες ειναι πολυ καλες και πιστευω θα ειναι αρκετα καλες για οτι χρειαζεσαι εσυ.
Δεν ειναι τοσο δυνατες οσο οι προηγουμενες , αλλα στο Vamo μπορουν να δουλεψουν μια χαρα.
Οι LG MH1 - MJ1 και Samsung 32Ε - 35Ε
LG ΙΝR 18650 MH1 3200mAh 10Amps
Samsung INR 18650 32E  3200mAh 6.4Amps
LG INR 18650 MJ1 3500mAh 10Amps
Samsung INR 3500 35E 3500mAh 10.5Amps
Προσωπικα απο αυτες τις τεσσερεις , η LG INR 18650 MJ1 ειναι πιστευω απο τις καλυτερες μπαταριες , με αρκετα Amperes και mAh ωστε να εχεις τη δυναμη και τη διαρκεια που θελεις.
Πολυ καλη ειναι και η  LG INR 18650 MH1 των 3200mAh 10 Amps και η Samsung INR 18650 32E.


Aυτα απο 'μενα .  Ξερω οτι καπου βγηκα εξω απο το νημα , αλλα θεωρω οτι ηταν αναγκη για να υπαρχει συνεχεια στο ερωτημα του συνατμηστη.




Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #670 στις: Ιουλίου 06, 2015, 20:02 »
Καλησπέρα,
θέλω μια βοήθεια ψάχνω ανοξείδωτα βιδάκια για ατμοποιητή θέλω δυο μεγέθη ένα Μ2Χ3 κι ένα Μ3Χ4. Και τα δυο είναι κλασικά για ατμοποιητές αλλά δεν τα βρίσκω στο εμπόριο.
Ξέρεις κανείς κάποιο μαγαζί στην Αθήνα?
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • **
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #671 στις: Ιουλίου 06, 2015, 20:45 »
Ίσως βρείς αυτό που ψάχνεις εκεί,κάνε ένα τηλέφωνο.


https://plus.google.com/109414300660214479809/about?gl=gr&hl=el

Αποσυνδεδεμένος mamutsis

  • **
  • 309
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #672 στις: Ιουλίου 19, 2015, 02:55 »
Παιδες εχει κανεις τον aqua se να πει εντυπωσεις;

Συνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #673 στις: Ιουλίου 23, 2015, 19:28 »
Ξερει κανεις αν ειναι φυσιολογικο οταν εχουμε ξαπλωτα εναν ατμοποιητη γεματο πχ για 3 ημερες χωρις να εχουμε ατμισει,να βρισκουμε υγρα τα οποια πιθανον να βγηκαν απο το airflow;

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #674 στις: Ιουλίου 23, 2015, 19:38 »
Απολυτα φυσιολογικο...
Ειδικα στους καυφουνηδες :ρ (νομιζω καυφουν εχεις αν θυμαμαι καλα)

Στάλθηκε από το LG-D620 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171504 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275465 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15245 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13955 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9270 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42747 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 390 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34963 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557633 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181982 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 173 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9143 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364