vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #645 στις: Ιουνίου 06, 2015, 01:36 »
Μαλλον τα βιδάκια δεν έχουν σφίξει καλά ή δεν πατάει καλά ο πόλος....

Αποσυνδεδεμένος XriMali

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #646 στις: Ιουνίου 06, 2015, 20:36 »
Διάβασε από δω και κάτω τα γραφήματα με τα βατ και τη θερμοκρασία που ανεβαίνει ανάλογα με την αύξησή τους
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,23312.msg775749.html#msg775749
 Και εννοείται πως η διατομή του σύρματος έχει κάποια σημασία στα βατ και τη θερμοκρασία.
Τώρα εσύ, με σύρμα για στρατόπεδο συγκέντρωσης και 1 ομ στον καυφουν, εννοείται πως στα 10 βατ δεν θα πάρεις ούτε γεύση, ούτε ατμό.
Με 1.2 και πάνω ομ και 20-25 σύρμα δεν χρειάζεται να ανέβεις πάνω από 11-12 βατ.


Ευχαριστώ για την παρατήρηση, και το λινκ με τα γραφήματα.


Πάντως και με 0,3 και 0,25 και twisted και κανονικο και parallel (το σύρμα για στρατοπεδο συγκεντωσης xD lol ..μου έδωσε απλά την πιο επιθυμητή απόδοση για αυτό το ανέφερα) .. σε πολλές από τις εκδοχές, μου βγάζει το ίδιο θέμα.. από τα 12watt και πάνω μπορώ να πώ πως παίρνω την επιθυμητή γεύση. Το πιο κοντινό στήσιμο που έκανα με βάση αυτό που πρότεινες 1,3-1,4ωμ με 0.30αρι σύρμα πάλι χρειάστηκε να ανέβω στα 14watt .. θα το ξαναδοκιμάσω όμως για να το επιβεβαιώσω.
(να το πάω αλλού)
 Αλλά πέραν τούτου που λογικά μελλοντικά και εμπειρικά θα την βρώ την άκρη μου, αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι ότι μετά το που γεμίζω το ρεζερβουάρ του kf v4  δεύτερη φορά έχανε σε απόδοση, έκανε αυξομείωση στα ωμ , μερικές φορές δεν πήγαινε σωστά το υγρό στο βαμβάκι με αποτέλεσμα να ρουφάω καρβουνίλα.. όταν το άνοιξα να δώ τι συμβαίνει, παρατήρησα ότι περνάει υγρό στο ελατήριο το εσωτερικό που συνδέει θετικό πόλο με το πινακι (παρόλο που κόβω τα υγρά του καιφούν και με έξτρα επιβεβαίωση για να μην υπάρξει πρόβλημα)..
αντε και την καρβουνίλα την αντιμετωπίζεις, τραβάς 2-3 τζούρες χωρίς fire και πέρνει υγρό το βαμβάκι ''με το φόβο μην περάσει στο στόμιο το υγρό βέβαια και κάθομαι να καθαρίζω χαχαχα'' ..  αλλά με τα υπόλοιπα δεν τα βγάζω πέρα, πρέπει να ανοίγω τον καιφούν σε κάθε γέμισμα να αλλάζω σύρμα και βαμβάκι και το περνάω και ένα καθάρισμα στο κάτω εσωτερικό μέρος για να είναι στεγνά τα σημεία που περνάει το ρεύμα.


Συγγνώμη αν παρέθεσα πάλι σε λάθος νήμα την απορία μου, μόλις εξοικειωθώ με το φόρουμ θα επανορθώσω!  :thumpup:




Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #647 στις: Ιουνίου 06, 2015, 21:50 »
Eνας λόγος που τα ομ αυξομειώνονται όταν έχεις χοντρό σύρμα είναι ότι - ακριβώς επειδή είναι πολύ χοντρό - μπορεί να μην πέρασε γύρω γύρω από κάτω από τη βίδα, αλλά ίσα ίσα συγκρατείται και η βίδα χαλαρώνει λίγο. Αυτό με λεπτό σύρμα πιο δύσκολα θα το έχεις. Διότι και θα περάσεις εύκολα το σύρμα κάτω από όλη σχεδόν την περίμετρο της βίδας και θα σφίξει καλύτερα. Με το 30ρι θέλει περισσότερη προσοχή.
Τώρα, πολύ χοντρό σύρμα και πολύ λίγα ομ είναι χαρακτηριστικά ατμοποιητών sub, όπως ο delta 2 (στον οποίο αν κάνεις στήσιμο με 20ρι, πολύ δύσκολα θα το συγκρατήσουν οι βίδες του) Είσαι λίγο έξω από τις καμπύλες λειτουργίας του καυφούν.
Αφού σου αρέσει όμως, παιδεψέ το λίγο ακόμη. Κυρίως, πρόσεχε να περνάς το σύρμα γύρω από όλη σχεδόν τη βίδα. Για το καμμένο, μη γεμίζεις μέχρι πάνω το τανκ. μεταξύ μέσης και 2/3. Μου το έκανε κάποιες φορές και εξαφανιζόταν το καμμένο μόλις έπεφτε η στάθμη του υγρού. Εχει όμως καιρό να μου το κάνει.
Κάτι άλλο δεν περνάει από το μυαλό μου, ίσως κάποιος άλλος συνατμιστής γνωρίζει καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος kingdm

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #648 στις: Ιουνίου 07, 2015, 15:31 »
Μια ερώτηση κι από εμένα.. διαβάζω σε διάφορες κριτικές για επισκευάσιμους ατμοποιητές για το πόσο ωραία αποδίδουν τη γεύση και δε μπορώ να μην εκφράσω την απορία μου... Στους εργοστασιακούς το καταλαβαίνω... ανάλογα με τις έτοιμες αντιστάσεις που χρησιμοποιεί η εκάστοτε εταιρία που ο παράγοντας αντίσταση και βαμβάκι που μπορεί να φτιάχνει η aspire για τον Ναυτίλο να είναι μέρα με τη νύχτα με μια αντίσταση που φτιάχνει η Kanger για έναν δικό της ατμοποιητή, μου φαίνεται λογικό η διαφορά στη γεύση να ειναι μεγάλη... Αλλά από επισκευάσιμο σε επισκευάσιμο που η λογική είναι η ίδια... πως μπορεί η γεύση να αποδίδεται με τόσο μεγάλη διαφορά? Δηλαδή αν πάρω έναν Kl+ και έναν phenomenon και κάνω ακριβώς το ίδιο στήσιμο (kanthal, Ω, τύπο βαμβακιού)... μιας και η γεύση θα αποδοθεί από την καύση του σύρματος στο βαμβάκι.. πως μπορώ να πω ότι η απόδοση γεύσης ωφείλεται σε κάτι άλλο? Συγνώμη αν η ερώτησή μου δείχνει ασχετοσύνη, αλλά είμαι αρκετα καινούριος στο άτμισμα :)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #649 στις: Ιουνίου 07, 2015, 15:55 »
Δεν είναι μόνο το σύρμα και το απορροφητικό υλικό που επηρρεάζουν τη γεύση. Έχει να κάνει με την αρχιτεκτονική του θαλάμου ατμοποίησης, την απόσταση που διανύει ο ατμός μέχρι να φτάσει σε μας, την ύπαρξη ή όχι κεραμικού, την διάμετρο της καμινάδας και πολλά άλλα.

Ένα απλό πείραμα που μπορείς να κάνεις με εργοστασιακό είναι το εξής: πάρε ένα από αυτά τα σιλικονένια "προφυλακτικά" που έχουν τα καταστήματα για τις δοκιμές, και βάλτο στον ατμοποιητή σου. Επειδή έχει πολύ μικρή τρύπα, θα συμπυκνώσει πολύ τον ατμό όπως ρουφάς και θα δεις διαφορά ακόμα και στο ναυτίλο.

Αποσυνδεδεμένος panosnm

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #650 στις: Ιουνίου 08, 2015, 14:17 »
Έστησα τον Lemo το παλιό με 0,25 kanthal στα 1,2 ohm σε 2αρι τρυπανακι και nacamichi! Γέμισα με snake bite απο Dan Lucas και στη 2-3 απανωτή τζούρα αλλα χωρις να ρουφάω σαν μανιακός περνω μια αίσθηση καμμένου! Που οφείλεται; Μηπως πρεπει να βαλω το βαμβάκι πιο αραιά στα λουκια; Ειναι αρκετα παχύρευστο υγρό

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #651 στις: Ιουνίου 08, 2015, 14:38 »
Καθόλου βαμβάκι στα λούκια. Και αφού έχεις βρέξει το βαμβάκι να φροντίζεις να το τραβάς λίγο προς την μεριά του ντεκ για να φαίνονται καθαρά οι τρύπες εισαγωγής υγρού όταν κοιτάς από πάνω.

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #652 στις: Ιουνίου 16, 2015, 22:27 »
Δεν ξέρω εάν είμαι στο σωστό νήμα αλλά δε βρήκα κάποιο καταλληλότερο για να διατυπώσω την ερώτηση μου. Εάν υπάρχει παρακαλώ να μετακινηθεί εκεί.
Λοιπόν η ερώτηση είναι η εξής:
Πως καθαρίζουμε τη χρησιμοποιημένη αντίσταση από τα κατάλοιπα τώρα που αποφεύγουμε το dry burn? Εγώ ξύνω λίγο την αντίσταση με ένα κατσαβιδάκι, μετά την βάζω λίγο κάτω από τη βρύση και την στεγνώνω-καθαρίζω με χαρτί κουζίνας. Με αυτή τη μέθοδο φεύγουν κάποια κατάλοιπα αλλά σίγουρα δεν έχω το αποτέλεσμα που είχα με το dry burn. Γνωρίζετε κάποια καλύτερη μέθοδο?





Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #653 στις: Ιουνίου 16, 2015, 22:29 »
Γνωρίζετε κάποια καλύτερη μέθοδο?

Ναι. Μην την καθαριζεις, πετα τη και βαζε καινουργια.

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #654 στις: Ιουνίου 17, 2015, 02:25 »
με 1,6 ευρω τα 5 μετρα δεν αξιζει να μπαινεις σε κοπο 

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #655 στις: Ιουνίου 17, 2015, 07:52 »
Ακριβώς δεν αξίζει ο κόπος να κάνεις κάτι άλλο. ..στριψημο άλλης και είσαι οκ

Αποσυνδεδεμένος Εξατμιστής

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
  • http://www.deeptechno.fm/
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #656 στις: Ιουνίου 17, 2015, 08:32 »
Με το που αδειάζει το τανκ κάθε 2 μέρες στον erl στρίψιμο μια καινούρια μαζί με φρέσκο μπαμπάκι και όλα καλά.Τι να κάτσω να καθαρίσω. Πιο πολύ είναι η σκέψη να στρίψω παρά να το κάνω.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #657 στις: Ιουνίου 17, 2015, 11:57 »
Κάθεσαι μια μέρα που έχεις λίγο περισσότερο διαθέσιμο χρόνο, στρίβεις καμιά 10-20αριά αντιστάσεις και τις έχεις έτοιμες για να κάνεις τις αλλαγές σου σε χρόνο μηδέν.

Αποσυνδεδεμένος konmac

  • **
  • 405
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #658 στις: Ιουνίου 19, 2015, 00:36 »
ARIS Pro-Council of Vapor .
Ζαχαρώνω αυτόν τον dripper. Θα ήθελα κάτι για πρώτο επισκευασιμο με μεγάλο χώρο για υγρό. Που σημαίνει δεν έχω ξαναστησει ατμοποιητη. Ξέρει κανείς κάτι ;;;

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #659 στις: Ιουνίου 21, 2015, 22:28 »
Kαλησπέρα.


Έχει κανείς τον Billow V2 να μας πεί εντυπώσεις..??

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171456 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275388 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15238 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13950 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9261 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42717 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 387 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34907 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557545 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181928 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 168 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9095 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364