vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

509 επισκέπτες, 2 χρήστες
dkostas, Stelan Patra

Twitter

Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #630 στις: Μαΐου 28, 2015, 22:14 »
Kαι τον eviva κοίταγα και είσαι σωστός καθώς ξέχασα πριν να τον αναφέρω.  :)


@Βenny Αυτό το νήμα είναι που διαβάζω και μου έχει πάρει τα μυαλά.!!

Αποσυνδεδεμένος benny

  • **
  • 331
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #631 στις: Μαΐου 28, 2015, 22:18 »
Πλέων μπορείς να διαλέξεις τι θα πάρεις για να τον στήσεις, βάση, καμπάνα, τανκ και σου βγαίνει και άλλη τιμή.

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #632 στις: Μαΐου 28, 2015, 22:22 »
Αυτό δεν το γνώριζα.. Σε ευχαριστώ πολύ..

Αποσυνδεδεμένος polygrafos

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Στέλιος Νιάπος
    • Προσκλητήρια Γάμου Βάπτισης
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #633 στις: Μαΐου 29, 2015, 18:49 »
Καλησπέρα :)
Αγόρασα τον LEMO 2 και έχω απογοητευθεί πολύ :(
Η ρύθμιση του αέρα είναι τέτοια που ή δεν τραβάει καθόλου ή τραβάει
τόσο πολύ που η τζούρα είναι πολύ βαριά και δεν αντέχεται!!!
Γνωρίζει κανείς τίποτε άλλο που ίσως μου διαφεύγει για να βοηθήσει?
Σας ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #634 στις: Μαΐου 29, 2015, 19:23 »
Aλλαγή επιστομίου με ένα μικρότερης εσωτερικής διαμέτρου.

Αποσυνδεδεμένος polygrafos

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Στέλιος Νιάπος
    • Προσκλητήρια Γάμου Βάπτισης
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #635 στις: Μαΐου 29, 2015, 19:24 »
Το δοκίμασα αλλά δεν έχει και πολύ διαφορά!

Αποσυνδεδεμένος antoNiO_an2one

  • **
  • 320
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #636 στις: Μαΐου 29, 2015, 20:29 »

Καλησπέρα :)
Αγόρασα τον LEMO 2 και έχω απογοητευθεί πολύ :(
Η ρύθμιση του αέρα είναι τέτοια που ή δεν τραβάει καθόλου ή τραβάει
τόσο πολύ που η τζούρα είναι πολύ βαριά και δεν αντέχεται!!!
Γνωρίζει κανείς τίποτε άλλο που ίσως μου διαφεύγει για να βοηθήσει?
Σας ευχαριστώ!
Δοκίμασε να φτιαξεις coil με μεγαλυτερη διάμετρο και να τη τοποθετήσεις πιο κοντα στην εισαγωγή αερα... Επισης να μην εχεις τέρμα ανοιχτό τον αερα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #637 στις: Μαΐου 31, 2015, 23:06 »
Καλησπερα εχω εδω και 4 μερες τον subtank mini και μου εχει σπασει τα νευρα ;p
Τρεχουν συνεχεια υγρα απο την ρυθμιση αερα με οποια κεφαλη και να βαλω και δεν ειναι λιγο το υγρο που χανω εψαξα και σε αλλα site αλλα τιποτα ειδα οτι εχουν και αλλοι αυτο το προβλημα το δουλευω με την 1.2 στα 20w ..μπορει καποιος να με βοηθησει ? Ετσι μου ερχεται να παω να παρω ενα πακετο να τελειωνει η υποθεση ..;p ;/

Αποσυνδεδεμένος panosnm

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #638 στις: Μαΐου 31, 2015, 23:15 »
Αυτο με το πακετο που ειπες ξέχασε το! Μη τα παρατάς ετσι ευκολα! Δεν εχω τον subtank αλλα θα σου πρότεινα τσεκάρεις αν ολα τα o-rings ειναι στη θέση τους! Επισης δες αν ολα ειναι σφιχτά βιδωμένα και αν η κεφαλή ειναι κ αυτη επισης βιδωμένη οποίος πρεπει! Δε μου  ερχεται κατι αλλο αυτη τη στιγμη να σου προτείνω! Καλη τύχη :)

Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #639 στις: Μαΐου 31, 2015, 23:41 »
Ευχαριστω για τον χρονο σου! Ολα ειναι στην θεση τους απο οτι εχω καταλαβει το θεμα το εχει η κεφαλη δεν εχω δοκιμασει ακομα την RBA γιατι το 30w istick δεν μου την διαβαζει λεει 0.0Ω οποτε μαλλον θα πρεπει να παω να παρω αλλο συρμα...

Αποσυνδεδεμένος panosnm

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #640 στις: Ιουνίου 01, 2015, 00:45 »
Συμφωνώ! Παρε συρματακια και φέρτο στα μέτρα σου! Θα το απολαύσεις πολυ περισσοτερο το επισκευασιμο κομματι! Περίεργο παντως που εχεις διαρροές με ολες τις κεφαλές οπως λες! Ισως καποιος αλλος απο το φόρουμ που εχει τον subtank να βρει τι φταίει :)

Αποσυνδεδεμένος XriMali

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #641 στις: Ιουνίου 05, 2015, 19:52 »
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του φόρουμ,

Είμαι νέος στα καινούργια αλλά παλιός στο ατμισμα αν αυτό βγάζει κανένα νόημα.. χαχαχα
Ατμισα πρώτη φορά πριν 3-4 μπορει και 5 χρόνια το ξαναρχισα και το ξαναρχισα, εφτιαξα δικά μου υγρά , δοκίμασα αλλα τόσα .. τουλάχιστον όσα μου επέτρεψε η τσέπη μου μέχρι και πέρυσι που είχα ακόμη το ego σετάκι που όλοι ξεκινήσαμε..

Εν κατακλείδι, για να μην κουράσω ..κάποια φιλαράκια από τα παλιά και τα νέα μου έκαναν τις απαραίτητες συστάσεις στα 'κανούργια' ηλεκτρονικά mods, mech mods υγρα rda rta απο αμερική απο uk απο τον κόσμο όλο.

Σε διάστημα 1 μήνα λόγο της ανάγκης μου να εξερευνήσω.. απέκτησα 5 rda και 2 rta συν του eleaf 50w, δοκίμασα πολλά νέα υγρά (είχα μείνει πίσω) κάποια εκ των οποίων αγαπήμενα μέσα στο φόρουμ απόσο διαβαζω αλλά ακριβά.

Με ενδιαφέρει πολύ το υγειές κομμάτι του ητ, και για αυτό θα κάνω το πρώτο μου ποστ σε αυτό το νήμα, αλλά περισσότερο με ενδιαφέρει να έχω μια άψογη γεύση απο το ητ μου.. τουλάχιστον μέχρι να απαλλαγώ απο την νικοτίνη..

Και ιδου οι ερωτήσεις μου:

1) πολλοί γράφετε στην διάρκεια αυτού του νήματος πρέπει να χρειασιμοποιούμε χαμηλά watt.. ποτε δεν το κατάλαβα.. όταν πέσω με τον kayfun v4 1ohm 0,40 kanthal a1 κάτω απο 10 watt που πολύ προτείνουν δεν πέρνω καν γεύση μόνο μια σιδερίλα και πολύ λίγο ατμό.. έχω καταλάβει κατι λάθος; το τέλειο μέχρι στιγμής (βρεβαια αυτό είαναι και λίγο υποκειμενικό) είναι στα 15-17,5 watt και σε κάποια υγρά στα 25watt max.

2) όχι dry burn, καλύτερα kuro coilers.. προσωπικά ''θες επειδή είμαι νέος σε αυτά και κοιτάω προς το παρόν τη λεπτομέρεια' με το κατσαβίδι και το χέρι μου βγαίνει πιο γρήγορο και πιο καλό το coil τις περισσότερες φορές ούτε dry burn αρχικού στησίματος δεν χρειάστηκε, παρά με το kuro. Τώρα στον ίδιο ατμοποιητή με τον ίδιο built (και με άλλα) μετα το αδειασμα του πρώτου τανκ παρατήρησα οτι χάνει σε όλα.. οπότε καθε 2 μέρα αλλάζω coil και μπαμπάκι για να έχω την ίδια απόδοση.. καλό ή κακό;

3) να πάρω μελλοντικά μοντάκι με ρύθμιση θερμοκρασίας, έτσι ώστε να χρεισιμοποιώ νίκελ? Είναι καλύτερο από το κάνθαλ ή δεν είναι δεν κατάλαβα.. το μόνο που κατάλαβα είναι ότι δεν τρώς καρβουνίλα ποτέ απλά.. αλλά από άποψη υγείας;

Αυτά αν μου έρθουν κιάλλες ερωτήσεις και κάποιος έμπειρος ή γνώστης μπορέσει να μου απαντήσει τον ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! !

Υγ: αν παρατηρήσω διαφορά πάντως με το να κάνω dryburn ή το αρχικό κάψιμο για το στήσιμο προς το καλύτερο θα το κάνω.. εδώ εισπνέουμε καθημερινά άλλα κιάλλα τώρα για λίγο σίδερο για κάνα 2-3 χρόνια δεν λέει τίποτα μπροστα σε κάποιους βλέπε  φανοποιούς.. σιδεράδες.. χημικούς και πολλούς πολλούς άλλους (just trolling σε περιπτωση που δεν το κτλβατε :D )

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #642 στις: Ιουνίου 05, 2015, 20:53 »
Κάποια μηνύματα μεταφέρθηκαν εδώ
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 22, 2022, 08:11 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #643 στις: Ιουνίου 05, 2015, 22:24 »
Διάβασε από δω και κάτω τα γραφήματα με τα βατ και τη θερμοκρασία που ανεβαίνει ανάλογα με την αύξησή τους
http://vaping.gr/index.php/topic,23312.msg775749.html#msg775749
 Και εννοείται πως η διατομή του σύρματος έχει κάποια σημασία στα βατ και τη θερμοκρασία.
Τώρα εσύ, με σύρμα για στρατόπεδο συγκέντρωσης και 1 ομ στον καυφουν, εννοείται πως στα 10 βατ δεν θα πάρεις ούτε γεύση, ούτε ατμό.
Με 1.2 και πάνω ομ και 20-25 σύρμα δεν χρειάζεται να ανέβεις πάνω από 11-12 βατ.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 22, 2022, 08:11 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος TeoTzi

  • **
  • 153
  • Φύλο: Άντρας
  • Vi Veri Vniversum Vivus Vici
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #644 στις: Ιουνίου 06, 2015, 01:29 »
Μπαινοντας μετα απο καιρο στο χωρο των επισκευασιμων εστησα τις πρωτες μου 3 αντιστασεις κι ολα ηταν τραγικα ευκολα. Ομως πανω που ελεγα οτι πηρα το κολάι, 4η και 5η αντισταση μου παρουσιασαν θεμα. Τα ohm αυξομειωνονται. Τωρα ειναι 1.7Ω, σε 2 λεπτα 3.3Ω, μετα 2.8Ω και παει λεγοντας. Χρησιμοποιω kanthal a1 0,28mm σε Lemo 2. Σιγουρα εγω κανω καποιο λαθος, αλλα το θεμα ειναι τι;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171558 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275533 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15249 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13961 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9285 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42784 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 395 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35028 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557750 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182063 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9195 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364