vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

459 επισκέπτες, 4 χρήστες
Mimhsdr, Tem, dkostas, Mulder

Twitter

Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος Εξατμιστής

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
  • http://www.deeptechno.fm/
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #585 στις: Μαΐου 03, 2015, 22:14 »
Ακολούθησα τις συμβουλές σας και επιτέλους είμαι κομπλέ! Δοκίμασα με ένα μικρό κατσαβίδι (αυτό που χρησιμοποιώ για να βιδώσω τις βίδες στο rda) και έφτιαξα 2 αντιστάσεις με 10 σπείρες και όχι κολλημένες. Τιμή 1,1ohm πλέον και παίζει άψογα σε όλο το φάσμα των vatts. Εντυπωσιάστηκα από το χτύπημα του υγρού που δοκίμασα καθώς και τη γεύση. Ουδεμία σχέση η απόδοση του συγκεκριμένου υγρού στον επισκευάσιμο σε σχέση με τους εργοστασιακούς μου.
Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια!

Αποσυνδεδεμένος Manos_SKG

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #586 στις: Μαΐου 04, 2015, 00:12 »
ακου πως ελυσα το προβλημα του σφυριγματος.


αφου επλυνα και στεγνωσα τον ατμοποιητη,εβγαλα τελειως το βιδακι του αερα.εβαλα τη βιδα του πολυ και απο πανω το κομματακι του ντεκ με τη βιδα.εσφιξα ακριβως μεχρι το σημειο που δεν ειχα καθολου ζορι.εβαλα μια βελονα στην τρυπα του αερα ακουμπωντας την στο τραπεζι.στη συνεχεια εσφιξα με κατσαβιδακι την βιδα του πολου σιγα σιγα μεχρι που μπηκε τερμα η βελονα.εβγαλα τη βελονα,εβαλα το βιδακι, και βουαλα...καθολου σφυριγμα πια
Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς έκανες και με ενδιαφέρει. Μπορείς να το εξηγήσεις πιο αναλυτικά?

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #587 στις: Μαΐου 04, 2015, 00:33 »
Μάλλον για να καταλάβουμε πρέπει να παίξει βιντεάκι  ;)
 

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #588 στις: Μαΐου 04, 2015, 07:41 »
Θα σας το εξηγήσω εγώ διαφορετικά με την ελπίδα να το κάνω λίγο πιο κατανοητό.
Στην κεντρική βίδα του πόλου του kfl+ (αυτή που βρίσκεται μέσα στον 510 δηλαδή και ξεβιδωνει με ίσιο κατσαβίδι ) αν την αφαιρέσετε θα δείτε ότι έχει μια τρύπα η οποία θα πρέπει να ευθυγραμμιστεί με το κανάλι της εισαγωγής του αέρα ώστε να μην δημιουργείται το σφύριγμα. Κοιτώντας προσεχτικά αυτή τη βίδα θα διαπιστώσετε ότι η τρύπα αυτή έχει την ίδια "κατεύθυνση" με το αυλάκι που κάθεται το ίσιο κατσαβίδι στο κεφάλι της βίδας αυτής.
Όταν βιδώνετε τη βίδα στον 510 λοιπόν αρκεί να φέρετε το "αυλάκι" του κατσαβιδού να κοιτάζει προς το μικρό βιδάκι που ρυθμίζουμε την ποσότητα εισαγωγής του αέρα. Με αυτόν τον τρόπο έχει ευθυγραμμιστεί και η τρύπα της βιδας εσωτερικά στο κανάλι εισαγωγής του αέρα και το σφύριγμα εξαφανίζεται ή απλώς ελαττώνεται δραματικά μιας και εξαρτάται και από το που ρυθμίζουμε το μικρό βιδάκι εντέλει..

Όσοι δεν το είχατε κάνει μέχρι τώρα θα διαπιστώσετε ότι και η ποσότητα εισαγωγής του αέρα θα αυξηθεί στον kfl+ με την τρύπα σωστά ευθυγραμμισμένη στο κανάλι. :)

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #589 στις: Μαΐου 06, 2015, 20:20 »
 Με τρώει να δοκιμάσω με δικές μου αντιστάσεις.. τώρα που έχω λεφτά..

 Kayfun Lite Plus με Bell Cap ή Kanger Subtank Mini?  ::)

Θα δουλευτεί με istick 30 & Cloupor Mini με ευρος αντιστάσεων ~1.2 εως 1.8

(και τί σύρμα-βαμβάκι; αγορά απο Ελλάδα όλα..)

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #590 στις: Μαΐου 06, 2015, 20:31 »
Νομίζω ότι απάντησες από μόνος σου: αν έχεις σκοπό να δουλεύεις 1.2-1.8 αντιστάσεις, γιατί να το κάνεις σε έναν ατμοποιητή με αρχιτεκτονική subohm?

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #591 στις: Μαΐου 06, 2015, 21:02 »
   Kayfun Lite Plus με Bell Cap ή Kanger Subtank Mini?  ::)

Θα δουλευτεί με istick 30 & Cloupor Mini με ευρος αντιστάσεων ~1.2 εως 1.8

(και τί σύρμα-βαμβάκι; αγορά απο Ελλάδα όλα..)
Όπως θα σου πούνε και οι παλιότεροι η διαφορά των ατμοποιητών που αναφέρεις είναι πως ο
kayfun δίνει σφιχτές τζούρες ενώ ο Sub αεράτες-πνευμονικές.
Το να κάνεις αντίσταση 1,2 Ωμ στον Sub και μετά να κλείσεις τον αέρα του στο μηδέν δεν είναι ότι καλύτερο.
Εχω και τους 2 αλλα ατμίζω διαφορετικά στον καθένα.
Με 0,28 έως 0,32 mm σύρμα είσαι μια χαρά στον kayfun. Στον sub ίσως χρειαστείς και 0,40.
Από βαμβάκι ότι γουστάρει η ψυχή σου. Κατ εμέ ευκολότερο στήσιμο με koh gen do αλλά μην με παίρνεις τοις μετρητοίς  :D

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #592 στις: Μαΐου 06, 2015, 21:33 »

έχω και εγώ και τους δυο αλλα η γνώμη μου είναι αντίθετη με τους προλαλήσαντες
αν σήμερα μου έλεγε κάποιος ότι θα μείνω με έναν από τους δυο θα προτιμούσα τον subtank mini
έχει ακόμα πιο εύκολο στήσιμο από τον kayfun και έχουν προσθέσει στην νέα version μια ακόμα πιο μικρή τρυπα για mouth το lung τζούρες
το δουλεύω καμια δεκαρια μέρες τώρα μονο με mouth το lung και είμαι υπερευχαριστημένος χωρίς προβλήματα
και εχεις και την ευκολία να κανεις αλλαγή σε εργοστασιακή αν δεν μπορείς να στύσης εκείνη την ώρα που θέλεις να ατμισις και έχεις και το airflow που αν βαρεθείς τις σφιχτές ανοίγεις και τραβάς αεράτες
και επειδή λέγεται subtank αυτό δεν σημαίνει πως δεν μπορείς να στύσης και μεγαλύτερες του ενός ohm αντίστασης αλλα το αντίθετο ακριβώς συμβαίνει επειδή στον kayfun δεν συστήνεται να στύσης αντίστασης κάτω του ενός ohm στον sub μπορείς να παίξεις σε διπλό ταμπλό
προσωπική άποψη είναι και όχι για να μπω σε αντιπαράθεση

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #593 στις: Μαΐου 06, 2015, 21:35 »
Τον subtank τον έβαλα στην εξίσωση σκεπτόμενος οτι μπορεί να παίξει και με έτοιμες αλλά και σαν sub αμα μου τη δώσει για καμια πνευμονική, βέβαια μέχρι εκεί που μπορεί να υποστηριχτεί απο το στικ και το κλουποράκι. Σαν all around ενα πράγμα. Η αλήθεια είναι οτι η ζυγαριά είναι προς τον kayfun γιατι ταιριάζει περισσότερο στον τρόπο που ατμιζω τωρα, απλα περιμενω γνωμες να εχω μια πιο σφαιρικη αποψη.

Επειδή μου αρέσει με bell cap, να πάω εδώ ή να πάρω αυτόν και το bell cap ξεχωριστά; Χρειάζεται άλλη καμπάνα για να μπει στον δεύτερο;

Και εγώ Koh Gen Do σκέφτομαι με 0.30 Kanthal A1.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
έχουν προσθέσει στην νέα version μια ακόμα πιο μικρή τρυπα για mouth το lung τζούρες
το δουλεύω καμια δεκαρια μέρες τώρα μονο με mouth το lung και είμαι υπερευχαριστημένος χωρίς προβλήματα

και επειδή λέγεται subtank αυτό δεν σημαίνει πως δεν μπορείς να στύσης και μεγαλύτερες του ενός ohm αντίστασης

Απορία: Με τέτοιο στήσιμο μήπως βγάζει τον ατμό πιο ζεστό;
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 06, 2015, 22:10 από GiorgosRab »

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #594 στις: Μαΐου 06, 2015, 22:22 »

όχι γιατί? η αλήθεια είναι ότι το δουλεύω μονο με έλεγχο θερμοκρασίας αλλα και απλό στήσιμο με κανθαλ είμαι βέβαιος πως δεν θα έχει αξιοπρόσεκτη διαφορα με τον kayfun και ίσος και καμια διαφορα στο ποσο ζεστός θα είναι ο ατμός
αυτό θα το καθορίσεις εσύ με το στήσιμο και τα watt που θα τον ατμισεις
με 1.2 - 1.8 που έγραψες πιο πάνω και σε σχτικά χαμηλά watt δεν θα έχεις τέτοιο θέμα
να σου πω όμως και τι δεν μου άρεσε στον sub για να μην λέμε μονο τα καλά
οι εργοστασιακές αντιστάσεις θέλουν στρώσιμο και έχουν πολύ δυνατό χτύπημα για τα πρώτα 3-4 ml αλλα εγώ σου τον προτείνω αν πρόκειται να τον δουλέψεις με το επισκευάσιμο

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #595 στις: Μαΐου 07, 2015, 23:48 »
Μετά και την σημερινή δοκιμή, που κατάφερα να κάνω με δανεικό subtank, με την έτοιμη αλλά και με την rba κεφαλή του κατέληξα οτι δεν θα τον πάρω. Για την χρήση που τον θέλω (τσιγαρίσιες) δεν μου άρεσε έτσι όπως δούλεψε, για sub ειναι καλός αλλά όχι για εμένα. Οπότε Kayfun Lite.. 

 Να πάρω απο μπιχλιμπίδι αυτόν με το bell cap ή γνήσια βάση και τα υπόλοιπα ξεχωριστά; Στην δεύτερη περίπτωση εκτός απο την nano καμπάνα και το bell cap χρειαζεται κάτι άλλο;

Αποσυνδεδεμένος ramon

  • **
  • 427
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #596 στις: Μαΐου 09, 2015, 18:37 »
καλησπερα παιδια...εαν καποιος μπορει να βοηθησει
εχω τον taifun gt-ii και οπως να τον εστησα και σε διαφορετικες αντιστασεις με συρματα και διαμετρο αδυνατο να βρω γευση..
γνωριζει καποιιος κατι??η να τον φουνταρω απο το μπαλκονι... :)) :)) :)) :))
ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος dallaskdp

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #597 στις: Μαΐου 09, 2015, 19:43 »
Έχεις αυθεντικό ή κλώνο? Ο αυθεντικός έχει γεύση με το κουτάλι. Δοκίμασε το εξής στήσιμο: 0,28 mm  Kanthal A1, 2,5 mm διάμετρο, 6 σπείρες, 1,3-1,4 ωμ, και από βαμβάκι χρησιμοποίησε ότι έχεις, προσωπικά χρησιμοποιώ fiber freaks.

Αποσυνδεδεμένος ramon

  • **
  • 427
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #598 στις: Μαΐου 09, 2015, 21:19 »
κλωνο χω φιλε μου..θα το δοκιμασω και θα σου πω...ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Manos_SKG

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #599 στις: Μαΐου 10, 2015, 22:34 »
Θα σας το εξηγήσω εγώ διαφορετικά με την ελπίδα να το κάνω λίγο πιο κατανοητό.
Στην κεντρική βίδα του πόλου του kfl+ (αυτή που βρίσκεται μέσα στον 510 δηλαδή και ξεβιδωνει με ίσιο κατσαβίδι ) αν την αφαιρέσετε θα δείτε ότι έχει μια τρύπα η οποία θα πρέπει να ευθυγραμμιστεί με το κανάλι της εισαγωγής του αέρα ώστε να μην δημιουργείται το σφύριγμα. Κοιτώντας προσεχτικά αυτή τη βίδα θα διαπιστώσετε ότι η τρύπα αυτή έχει την ίδια "κατεύθυνση" με το αυλάκι που κάθεται το ίσιο κατσαβίδι στο κεφάλι της βίδας αυτής.
Όταν βιδώνετε τη βίδα στον 510 λοιπόν αρκεί να φέρετε το "αυλάκι" του κατσαβιδού να κοιτάζει προς το μικρό βιδάκι που ρυθμίζουμε την ποσότητα εισαγωγής του αέρα. Με αυτόν τον τρόπο έχει ευθυγραμμιστεί και η τρύπα της βιδας εσωτερικά στο κανάλι εισαγωγής του αέρα και το σφύριγμα εξαφανίζεται ή απλώς ελαττώνεται δραματικά μιας και εξαρτάται και από το που ρυθμίζουμε το μικρό βιδάκι εντέλει..

Όσοι δεν το είχατε κάνει μέχρι τώρα θα διαπιστώσετε ότι και η ποσότητα εισαγωγής του αέρα θα αυξηθεί στον kfl+ με την τρύπα σωστά ευθυγραμμισμένη στο κανάλι. :)
Εμένα πάντα η αυλακιά της βίδας πάντα προς το βιδακι του αέρα κοίταζε αλλά πάντα σφύριζε όταν εσφιγγα τη τζούρα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171433 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275336 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15229 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13946 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9257 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42694 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 387 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34878 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557502 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181896 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 168 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9080 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364