vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

518 επισκέπτες, 3 χρήστες
dkostas, maprix, agelosd

Twitter

Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #570 στις: Απριλίου 26, 2015, 06:17 »
Εχω κλωνο ΚL+.
Αλλαξα σημερα βαμβακι (αντισταση mc 2ω) και στην τζουρα πανω ακουω κατι σκασιματα.
Τι μπορει να φταει? Το βαμβακι να ειναι πολυ η λιγο?
Ατμισμα στα 8-10 W με σκετη βαση... :hmmm:


Σαν πρώτη σκέψη μου έρχεται ότι το microcoil σου δεν έχει κολλητά τις σπείρες, αρα έχουν κάποια κενάκια και άρα κάνει σκασιματάκια, καθώς επίσης ότι το βαμβάκι έχει περάσει κάπως χαλαρά μέσα από το coil.


Σαν δεύτερη επίσης σκέψη, μου έρχεται ότι έχεις και υποτροφοδοσία. Στα 2 οhm αντίσταση με 8 watt, μου φαίνεται πολύ "αδύναμο"...

Αποσυνδεδεμένος yellow

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #571 στις: Απριλίου 26, 2015, 19:47 »
Πρωτες μου αντιστασεις και μου συμβαινουν ολα μαζι ,διαρροες- καμμενο- μπουρμπουληθρες ...
Το καμμενο προς το παρων το ελυσα μ ενα ωραιο στησιμο που μου δειξανε στο νημα με τους kayfun v4 κλωνους  το βαζω μηπως βοηθησει και αλλους ..
Το modακι ειναι istick 30w και αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι ενω αλλαζω συρμα 25αρι 28αρι και τρυπανακι 2,5mm ή [size=78%]3mm εχει κολλησει η αντισταση στο 2,2Ω αφου λεω δε γινεται βγαζω μια σπειρα απο τις 6 ή7 και παραμενει το ιδιο[/size]
 κανονικα αφου μικραινει το μηκος του συρματος δεν πρεπει να αλλαζει και το νουμερο ?


Γενικα δε θελω πολλα ρευματα θα προτιμουσα να ειμαι στα 10W και απο αντισταση στα 1,8Ω
Στα 2,2Ω λογικα δε χρειαζεται παραπανω ρευμα για να αποδωσει ?Δε μιλαω για προσωπικα γουστα αλλα για  minimum παροχες


Και οι μπουρμπουληθρες ποτε συμβαινουν? Γιατι μια εχει και μια οχι ...


Καλη συνεχεια ...


Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #572 στις: Απριλίου 28, 2015, 02:50 »
SOS  ξερετε κανενα ελληνικο καταστημα να πουλα το Taifun GT II - Service Set http://www.smokerstore.de/epages/61925514.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/61925514/Products/35016
η τουλαχιστων μονο τα πλαστικα http://www.smokerstore.de/epages/61925514.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/61925514/Products/35016[1]

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #573 στις: Απριλίου 28, 2015, 03:41 »

Γενικα δε θελω πολλα ρευματα θα προτιμουσα να ειμαι στα 10W και απο αντισταση στα 1,8Ω
Στα 2,2Ω λογικα δε χρειαζεται παραπανω ρευμα για να αποδωσει ?Δε μιλαω για προσωπικα γουστα αλλα για  minimum παροχες

οσο μεγαλυτερη αντισταση εχεις τοσο μικροτερο ειναι το ρευμα που θες και μεγαλυτερη η ταση για μια δεδομενη ισχυ, αντιθετα οσο μικροτερη ειναι η αντισταση τοσο μεγαλυτερο το ρευμα και χαμηλοτερη ταση.
Η αποδοση (το εργο) των 10w ειναι παντα 10w ειτε με υψηλα ρευματα και χαμηλες τασεις, ειτε με χαμηλα ρευματα και υψηλες τασεις.
Απο κει και περα αν θες το σωστοτερο για τη ζωη των κυκλωματων ειναι φυσικα υψηλοτερη ταση με χαμηλοτερο ρευμα (αρα μεγαλυτερη αντισταση) 

η ισχυς σε βατ ειναι ταση σε βολτ επι ενταση (ρευμα) σε αμπερ.
Η ενταση ειναι ταση δια αντισταση


Αυτα ως προς τη θεωρια των ρευματων, τωρα στα υπολοιπα ας σου πει καλυτερα καποιος που γνωριζει καλυτερα απο επισκευασιμους (ειμαι κι εγω καινουργιος σ αυτο το "χομπυ")

Αποσυνδεδεμένος Εξατμιστής

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
  • http://www.deeptechno.fm/
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #574 στις: Μαΐου 03, 2015, 14:05 »
Αγόρασα ένα φτηνό κινέζικο rda προκειμένου να αλλάζω καμιά γεύση και να μάθω πως γίνεται πριν πάω σε επισκευάσιμο. Σε πρώτη φάση χρησιμοποίησα τις έτοιμες αντιστάσεις. Απλά δεν είμαι σίγουρος για το αν το έχω παρακάνει με το βαμβάκι η φταίει κάτι άλλο και σβήνει η μπαταρία μου στα καλά καθούμενα. Η μπαταρία είναι φορτισμένη ως τη μέση. Ανάβει μόλις την βάλω στο φορτιστή και σβήνει μετά από κάνα 2 πατήματα (σαν από προστασία) όταν την έχω εκτός φορτιστή. Με τον delta μου δουλεύει κανονικά. Μήπως είναι τα ohm που έχουν κατέβει στο 0,5 και δεν αντέχει να δώσει τόσο γκάζι; Στα 20w όλο αυτό. Όταν το πάω στα 30w μου γράφει protection. Μήπως κάτι άλλο; Κάτι που μου διαφεύγει; Με το istick παλεύω. Βάζω μερικές φωτογραφίες προκειμένου να δείτε τι έχω κάνει και να μου πείτε μια γνώμη αν έχετε όρεξη. Η τελευταία με το λίγο μπαμπάκι είναι η τελευταία μου προσπάθεια σε αυτή τη φάση. Όταν δούλεψε έβγαλε ντουμάνι και τα σχετικά σε όλες τις περιπτώσεις. Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί σβήνει και αν κάτι σε αυτά που έχω κάνει δημιουργεί κάποιο βραχυκύκλωμα ή κάτι τέλος πάντων.

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #575 στις: Μαΐου 03, 2015, 14:18 »
ο ego adaptor γιατί?

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #576 στις: Μαΐου 03, 2015, 14:24 »
Ποιος ο λογος να κανεις 0.5 ohm αντισταση οταν το δουλευεις σε vv/vw ?

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #577 στις: Μαΐου 03, 2015, 14:35 »
Βγάλε τον ανταπτορα και δοκιμασε με μια αντισταση για αρχή.  Εχω την εντύπωση ότι και τα 20 watt ειναι οριακά για το 0.5 ohm

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #578 στις: Μαΐου 03, 2015, 14:44 »
Απ' ότι φαίνεται είσαι στο όριο της μπαταρίας αν η αντίστασή σου είναι 0,5 Ohm.
Το istick είναι το 30 άρι; Γιατί δεν φαίνεται τόσο καλά. Δοκίμασε να κάνεις 2 αντιστάσεις στα 2 Ohm. Όταν τις βάλεις πάνω θα έχεις 1 Ohm αντίσταση. Τότε θα δουλέψει 100% καλά.
Το istick κόβει τα ρεύματα όταν δεν μπορεί να ανταποκριθεί, λόγω χαμηλών αντιστάσεων. Τα βαμβάκια σου είναι μιά χαρά. Πρέπει όταν τα περνάς μέσα στις αντιστάσεις να είναι ούτε σφιχτά ούτε χαλαρά.
Βγάλε και τον αντάπτορα όπως σου είπαν.
Καλά ατμίσματα. :)

Αποσυνδεδεμένος lef46

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #579 στις: Μαΐου 03, 2015, 15:07 »
αφου ειναι ετοιμες οι αντιστασεις βαλε μονη για να εισαι στο 1ωμ και παιξε με λιγοτερα βατ,αλλιως φτιαξε αλλες αντιστασεις αν εχεις συρμα η καθεμια 2ωμ και βγαλε και τον ανταπτορα.

Αποσυνδεδεμένος Εξατμιστής

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
  • http://www.deeptechno.fm/
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #580 στις: Μαΐου 03, 2015, 15:40 »
Τον αντάπτορα τον είχα καθώς το έστηνα προκειμένου να με βολεύει να τραβώ το τανκ με το καπάκι όταν δεν τον είχα πάνω στη μπαταρία. Με μία δούλευε μια χαρά. Απλά με τις 2 μου έκανε κόλπα και ψαχνόμουν. Το istick 30 είναι η μπαταρία. Αν το βρεγμένο βαμβάκι ακουμπά στους πόλους δεν τίθεται θέμα βραχυκυκλώματος έτσι;


@Vamire δεν επεδίωξα να κάνω μισό ohm αντίσταση. Αυτό προέκυψε από τις έτοιμες που είχε. Απλά ένα πρώτο στήσιμο για εισαγωγή στο κόσμο του επισκευάσιμου. Δεν γνώριζα πως δεν αντέχει τόση πίεση το istick.

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #581 στις: Μαΐου 03, 2015, 17:11 »
Και εγω που έκανα διπλη και μου βγήκε 0,8 Ohm με 30άρι istick, στα 25 watt, παραπάνω από 2 δευτερα δεν άντεξα. Πήρες τζούρα στο 0,5 Ohm με 25 watt και άντεξες περισσότερο από το στικάκι βρε θηρίο;;
Τέλος πάντων, κάνε αντιστασεις πάνω από 1,2 μεχρι 1,6 - 1,7, που δουλέυουν νορμάλ στα 12 - 18 watt καί αν δεις ότι χρειάζεσαι διπλές για κατω από 1 Ohm, πάρε ενα 50άρι mod να ανεβεις με άνεση στα 25 - 30 - 35 watt.
Θα δεις ότι κάθε υγρό δίνει τα ρεστα του σε διαφορετική αντισταση και watt. Ενας κλωνος που ξεκίνησα χθες, με 1,3 Ohm και 12-13 watt, ειναι καλό σαν την πιο ανηθικη αμαρτια, σήμερα με 1,7 Ohm στα 13 watt ειναι υποτονικό. Εχουμε μέλλον μεχρι να τους πάρουμε τα γκέμια και να καλπασουμε όπως θελουμε εμεις.
To βαμβάκι πως ειναι δυνατόν να μην ακουμπα στους πόλους; Θα πρέπει να ειναι λιγότερο απο όσο πρέπει. Τωρα για το βαμβάκι που έβαλες σε όλο το deck σε μια φωτο, το έκανα και εγω αυτο και δεν ξερω πιο ειναι το σωστό, αλλά αφου ειναι dripper και περνει με τι βαμβακι της αντίστασης στον μισό πόλο 12-15 σταγόνες, τι τα θέλεις παραπάνω; Πάρε επισκευασιμο με τανκ τότε.
Εγω εχω καταβολευτει με τον dripper, ρίχνω μεχρι 12-15 σταγόνες αναλογα το σταγονομετρο, και μου φτανει για να φουμαρω όσο ειναι 2 κανονικα τσιγαρα. Περναω δλδ μια ωρα πανω κατω με ενα τετοιο γεμισμα. Εχω πέσει σε ml από τα 5-6 στα 2,5-3 γιατί τραβάω όποτε τό θελω και όχι επειδή ειναι προσιτό άμεσα ότι ωρα θελω.
 

Αποσυνδεδεμένος Εξατμιστής

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
  • http://www.deeptechno.fm/
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #582 στις: Μαΐου 03, 2015, 18:09 »
Μια χαρά τότε. Δεν έκανα πνευμονική τζούρα. Δεν είναι του γούστου μου προς το παρόν, παρότι το συγκεκριμένο dripper είναι αρκετά αεράτο, έχω την εισαγωγή του αέρα σχεδόν κλειστή προκειμένου να έχω τσιγαρίσια αίσθηση. Ήθελα καθαρά ένα πρώτο στήσιμο για να δω πως θα το φτιάχνω καθώς να δοκιμάσω και ένα υγρό που έφτιαξα. (Maxx blend + blackberry= Mamma mia)
Από αυτά που μου γράφεις συμπεραίνω πως δεν αρκεί ένα στήσιμο σε μία λειτουργική αντίσταση  και παίξιμο με τα watts αλλά γενικότερο ψάξιμο σε ωμικές τιμές και watts. Όρε τι έχω να στρίψω..  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #583 στις: Μαΐου 03, 2015, 19:32 »
Επίσης, τις αντιστάσεις (δεν ξερω αν ειναι καλό, σωστό, και μεσα στους κανόνες) Δεν τις πιέζω να γίνουν όπως οι δικες σου στις φωτογραφίες. Δεν μου δίνουν τη γευση που θέλω. Ισως να ειναι καλες για dual, εμενα δεν μου κάνουν έτσι. Τις κάνω σε μια βίδα 2mm , βαζω 2 παξιμαδάκια, πιανω τη μια ακρη σε αυτα, και κάνω 6-7 στροφές με 0,32 η 0,30, (ότι έχω, δεν έχω ακομα ποικιλια σε συρματα) και βγαίνουν 1,2 - 1,3. Τις αφήνω με το κενό απο την βίδα, ειναι διπλές σε μάκρος και τυλίγουν το διπλό βαμβάκι ετσι. Ας μας πει κάποιος πιο ειναι τι σωστο, γιατί τα περισσότερα που βλέπω ειναι με τις σπείρες ενωμένες.

Αποσυνδεδεμένος Papadopoulou Ioanna

  • ***
  • 949
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #584 στις: Μαΐου 03, 2015, 19:43 »
δεν υπάρχει σωστό,υπάρχει αυτό που σε ικανοποιεί.Οι περισσότεροι από τους λάτρεις της γεύσης αφήνουμε μικρά ή μεγαλύτερα κενά ανάμεσα στις σπείρες μας.Αλλοι τυλίγουμε έτσι, άλλοι κάνουν μάικροκόιλ και ανοίγουν λίγο τις σπείρες μετά.Προσωπικά όσες φορές κόλλησα τελείως, έχανα σε γεύση και είχα υπερτροφοδοσία που δε λυνόταν παρα μόνο όταν ξεκολλούσα τις σπείρες.Παιδεύτηκα μια, παιδεύτηκα δυό, ε δεν επέμεινα  :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171436 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275352 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15230 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13946 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9258 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42696 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 387 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34880 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557510 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181900 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 168 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9085 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364