vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

506 επισκέπτες, 8 χρήστες
ipomonias, dkostas, grag, Lazy Dog, Yakinthos, Aoratix, kurtz, Sergios

Twitter

Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #480 στις: Μαρτίου 18, 2015, 17:11 »
Η καταναλωση εχει σχεση με το τι αντ/ση εχεις και σε τι συχνοτητα ατμιζεις.
Εγω δηλαδη μπορει να θελω 15 + ml  την ημερα και εσυ 3 ml.
Οποτε καταλαβαινεις οτι αναλογα τη διαρκεια της τζουρας , τα Watts που σου αρεσει να ατμιζεις , καθε ποσο ατμιζεις (συχνοτητα) και με τι Ωμικη τιμη θα εχεις την αντ/ση σου , η καταναλωση σε υγρο και μπαταρια θα ειναι αναλογη.


Εγω που θελω πανω απο 15 + ml την ημερα , συμβιβαζομαι με τον τροπο που γεμιζει ο Kayfun ή οποιοσδηποτε αλλος ατμ/της μου.  Τέλειος δεν υπαρχει.


Οσο για το γεμισμα , γεμιζει και απο επανω ανοιγοντας το επανω καπακι , αλλα θα πρεπει να εχεις σωστο στησιμο ωστε να μη σου κανει υπερχυλιση και οταν τον κλεισεις δεν πρεπει να βιδωσεις καθολου το καπακι. Απλα το τοποθετεις επανω , τον γυρνας αναποδα και μετα βιδωνεις.
Αν δεν τον γεμισεις μεχρι επανω στο χείλος , μπορεις να το βιδωσεις μια στροφη.
Θα πρεπει να εισαι και καπως γρηγορος ομως.  Οχι οτι θα πρεπει να το κανεις σε δευτερολεπτα αυτο , αλλα μη παραγγειλεις και καφε........

Αποσυνδεδεμένος SPY DAG

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #481 στις: Μαρτίου 18, 2015, 22:12 »
Εχω ενα lemo drop ειμαι αρκετα ευχαριστημενος ψαχνομαι για δευτερο και σκεφτομαι να παω προς
καυφουν μερια κλονο η γνησιο .Με προβληματιζει η τσουρα του καυφουν που εχω ακουσει οτι ειναι σχετικα σφιχτη και εχωντας μαθει την αεαρατη του lemo προβληματιζομαι :hmmm:
Ξερεις κανεις καπια εκδοση καυφουν με αερατη τσουρα?
Αερατη οχι πνευμονικη

Αποσυνδεδεμένος SOTIS86

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #482 στις: Μαρτίου 18, 2015, 22:15 »
Να περιμένεις λίγο βγαίνει  o lemo v2

Αποσυνδεδεμένος SOTIS86

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #483 στις: Μαρτίου 18, 2015, 22:27 »
Να περιμένεις λίγο βγαίνει  o lemo v2
Eleaf LEMO 2 Review On TVC:

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #484 στις: Μαρτίου 18, 2015, 22:29 »
ο kayfun v4 έχει πιο αεράτη τζούρα και είναι πολύ καλός για τα δικά μου γούστα και εμφανισιακά και λειτουργικά αλλα αν πας για κλώνο μην paris οποιον βρείς μπροστά σου κανε μια ερώτηση στο νήμα κλώνοι του kayfun v4 εκεί τα παιδιά έχουν κάνει διατριβή στο θέμα και θα σε βοηθήσουν να πάρεις τον σωστό(νομίζω η έκδοση 316 τις ivogo είναι ο καλός)

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #485 στις: Μαρτίου 18, 2015, 22:35 »
να σαι καλα κωστα!
τελικα o light plus ειναι πιο ευχρηστος αλλα εχει πιο μπελαλιδικο γεμισμα και ο κλωνος ειναι πιο δυσκολος στην εκμαθηση αλλα εχει ευκολο γεμισμα αν καταλαβα καλα.
βεβαια τωρα που απαντησες την πατησες γιατι θα ρωτησω κ αλλα  ;D
γενικα καθε ποτε στηνεις αντισταση αν υποθεσουμε οτι καθε μερα η καταναλωση που κανω με το ναυτιλο μινι ειναι 6-8 μλ?
συρματακια και βαμβακια πρεπει να ειναι συγκεκριμενα και τα βρισκεις μονο στα καταστηματα ηλεκρονικου τσιγαρου?τελςο τα δυο μοντελα που προτεινεις ποσο κοστιζουν περιπου?
ευχαριστω και παλι και σορυ για το πρηξιμο ε?


λοιπον

kayfun lite plus  κλωνος ή αυθεντικος τα ιδια για μενα ειναι (αν πεσεις σε καλο κλωνο ) μπορει να εχει γεμισμα απο κατω αλλα πιστεψε με θα το συνηθίσεις παρα πολυ γρηγορα

Kayfun V4   κλωνος ή αυθεντικος ειναι πιο advance  αλλα εχει την ιδια γευση για μενα με τον λαιτ αλλα ευκολια στο γεμισμα και σε αλλα ακομα .. σε 2 μερες τον μαθαινεις εχει πολλα βιντεο με στησιματα και γενικα για συναρμολογιση

απο κει και περα
στησιματα .... καθε 30 ml  αλλαγη βαμβακι καθε 100 ml  αλλαγη συρμα αλλα αυτο ειναι υποκειμενικο .. εγω αλλαζω καθε 30 μλ και συρμα και βαμβακι μερικες φορες συρμα μια φορα στις 15 μερες ...

συρματα βρισκεις μονο απο ατμομαγαζα

συρμα  βαμβακι  σου προτεινω αυτα

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #486 στις: Μαρτίου 26, 2015, 00:10 »
Καλησπερα παιδια, ο Kayfun Light Plus orginal, γεμιζει καπου 4.5ml απ οσο ειδα & διαβασα. Υπαρχει τροπος να παιρνει τιποτα εξτρα για περισσοτερο χωρητικοτητα? Σκεφτομαι σοβαρα να ασχοληθω με αυτον τον επισκευασιμο μιας & λενε οτι ειναι ευκολος για αρχαριους στο στησιμο. Εγω θελω να παιζω μονο στα 1.7 με 1.9ohm γενικοτερα, τι συρμα & βαμβακι προτεινετε? Και κανα μαγαζι Αθηνα που να τον εχει σε καλη τιμη...

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #487 στις: Μαρτίου 26, 2015, 00:21 »
μηλησαμε και απο ΠΜ το απογευμα αλλα σημερα τα πμ ειναι αορατα .. :yes: :laugh1:

σου ειπα να δεις εδω http://vaping.gr/index.php?action=forum  κατω κατω που εχει πωλησεις καιφον

δες πως ειναι




για καποιον λογο δεν το βλεπεις .. ελπιζω τωρα να το δεις



τωρα για το αλλο που ρωτησες .. αν παιρνει μεγαλυτερη ποσοτητα σε ml  οχι δεν υπαρχει κατι ... εγω νομιζω τις ωρες που εισαι στην δουλεια σου φτανουν αλλα και αυτο ειναι πολυ υποκειμενικο ... δεν ξερω ποσα ml  κανεις εσυ ... απο κει και περα εκει που σου ειπα μπορεις να βρεις κλωνους καιφον αριστους  με πολυ καλες τιμες που μπορει να παρεις 2 για να εχεις στην διαρκεια της ημερας

βαμβακι και συρμα δες το προιγουμενο μου ποστ εδω πιο πανω απο το δικο σου
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 22, 2022, 08:05 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος vladimirus

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #488 στις: Μαρτίου 26, 2015, 00:37 »
Καλησπερα παιδια, ο Kayfun Light Plus orginal, γεμιζει καπου 4.5ml απ οσο ειδα & διαβασα. Υπαρχει τροπος να παιρνει τιποτα εξτρα για περισσοτερο χωρητικοτητα? Σκεφτομαι σοβαρα να ασχοληθω με αυτον τον επισκευασιμο μιας & λενε οτι ειναι ευκολος για αρχαριους στο στησιμο. Εγω θελω να παιζω μονο στα 1.7 με 1.9ohm γενικοτερα, τι συρμα & βαμβακι προτεινετε? Και κανα μαγαζι Αθηνα που να τον εχει σε καλη τιμη...

Νομίζω αυτό http://www.e-smokers.gr/product/polycarbonat-tank-kayfun-3-1lite-longmode/
και αυτό http://www.e-smokers.gr/product/kayfun-v3-1-lite-long-chimney/ κάνει .
Σύρμα συνήθως 0.28 / 0.30 7-8 σπείρες σε 2mm-2.5mm διάμετρο.

"Βαμβάκι" koh gen do ή nakamichi ή fiber freaks κ.α.

Καταστήματα π.χ. http://www.fabvape.gr/index.php?route=product/product&path=171_175&product_id=665 , http://www.e-smokers.gr/product-category/svoemesto-2/kayfun-lite-plus/

Αποσυνδεδεμένος maddoghellas

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #489 στις: Μαρτίου 26, 2015, 01:06 »
Kώστα, αν απαντούσες στον tzenamo, δεν έχει αποκτήσει δικαίωμα να διαβάσει τις αγγελίες, ούτε καν του δείχνει το εν λόγω κομμάτι των αγγελιών που του έκανες screenshot.
Μέχρι σήμερα ούτε εγώ μπορούσα...

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #490 στις: Μαρτίου 26, 2015, 01:41 »
Καλησπερα παιδια, ο Kayfun Light Plus orginal, γεμιζει καπου 4.5ml απ οσο ειδα & διαβασα. Υπαρχει τροπος να παιρνει τιποτα εξτρα για περισσοτερο χωρητικοτητα?
Δες τα λινκ που σου εβαλε ο vladimirus παραπανω. Για το long tank, εγω ειχα προβλημα υπερτροφοδοσιας, μολις εφτανε το υγρο καπου στο 1/4ο ο αερας ηταν πολύς και η ισορροπία θαλαμου-τανκ άλλαζε και είχα πλημμυρα.
Με συνδυασμο διαφανους νανο τανκ και μιας ροδελας μεταλλικου νανο τανκ, το εφερα γυρω στα 7 μλ, κατι μεταξυ long και standart οπως φαινεται στη φωτο, και δουλευει αψογα.



Το κακό ειναι οτι η long καμιναδα περισσευει, οπως φαινεται επίσης στη φωτο, οποτε θα χρειαστει να μετρηθει και να κοπει, ή να φορεθει φαρδυ ντριπ-τιπ που να την 'αγκαλιαζει".

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #491 στις: Μαρτίου 26, 2015, 01:45 »
Πραγματι απευθυνθηκα στον Κωστα για τον ατμοποιητη αυτο, αλλα Κωστα δυστυχως το section εδω στο forum με τις Πωλησεις-Αγγελιες δεν υπαρχει σε εμενα & δε το βλεπω καν, εψαξα παντου αλλα... τζιφος

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Ευχαριστω για τις πληροφοριες Βλαδημιρε & Πολυκρατη. Το 0.25 canthal δεν φτιαχνει αντιστασεις 1.8 με λιγοτερες απο 7 σπειρες? Δε ξερω γι αυτο ρωταω μη με παρεξηγειτε.  :) Εγω κανω περιπου 5 ml πανω κατω τη μερα, ποσο κραταει το συρμα μαζι με το βαμβακι σε τετοια χρηση περιπου?
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 26, 2015, 02:02 από Tzenamo »

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #492 στις: Μαρτίου 26, 2015, 02:55 »
Έστω οτι έχεις 10cm ένα κομμάτι σύρμα. Έστω οτι αυτό το κομμάτι έχει αντίσταση 1,8Ω. Όπως και να το τυλίξεις, είτε κάνεις σπείρες, είτε τετράγωνα, κύκλους κλπ, την ίδια αντίσταση θα έχει. Τώρα αν το τύλιξες σε 2αρι τρυπανάκι κάνοντας 7 σπείρες αλλά θέλεις λιγότερες, το τυλίγεις πχ σε 3άρι τρυπανάκι. Αλλάζεις τη διάμετρο δηλαδή και τα Ω παραμένουν σταθερά. Μόνο αν αλλάξεις το μήκος του σύρματος θα αλλάξουν τα Ω.  ;)

Η διάρκεια ζωής σύρματος και βαμβακιού παίζει..... Εξαρτάται από ποιότητα υλικών, ml που ατμίζεις, βατ-βολτ, υγρό, ατμοποιητή (αντίσταση) κλπ
Προσωπικά δοκιμάζω και μετράω τώρα ένα σύνολο....μέχρι στιγμής με ίδιο σύρμα kanthal D 28άρι, 3mm διάμετρο αντίστασης, βαμβάκι Koh Gen Do, 1,7Ω, 15w,  έχει βγάλει ~120~ml και συνεχίζει χωρίς πρόβλημα... Θεωρώ οτι αν κάνεις microcoil βαμβάκι ίσως αλλάξεις (ανάλογα την κατανάλωση βέβαια) βαμβάκι σε τουλάχιστον 5 μέρες και σύρμα σε τουλάχιστον 15. Μέγιστο ίσως το βαμβάκι σε 20 μέρες και σύρμα σε 30. Αλλά όλα αυτά είναι πολύ υποκειμενικά και εξαρτώνται από πολλά όπως είπα.

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #493 στις: Μαρτίου 26, 2015, 03:49 »
Sensk3, εγω χρησιμοποιω εργοστασιακο ατμοποιητη τον Aerotank mega με παντα τις εργοστασιακες αντιστασεις στα 1.8ohm και παιζω απο 8 εως μαξιμουμ 10watt. Η αληθεια ειναι οτι εχω χρησιμοποιησει καμια 10αρια dual coils original της Kanger & τις 8 τις πεταξα στο 3ημερο, μονο οι 2 μου κρατησαν περιπου 8-9 μερες. Εχω απογοητευθει με την εννοια οτι οταν πηρα τον πρωτο μου ατμοποιητη μου ειπε ο πωλητης "με αυτες τις διπλες αντιστασεις θα εισαι αρχοντας για 15-20 μερες". Γι αυτο και οικονομικα να το δεις ειναι δυσβασταχτο (τουλαχιστον για μενα). Δεν ξερω αν οι παλιες ανιστασεις λογικα μονες ειναι? Του Protank αν ταιριαζουν & αν κρατουν περισσοτερο σε αντοχη & δεν βγαινουν ελατωμματικες. Αλλα απ την αλλη γι αυτο ρωταω εσας παιδια που εχετε την εμπειρια απο επισκευασιμους αν ειναι καλυτερα προπαντως στη διαρκεια σε γευση και στη τσεπη. (Υπενθυμιζω οτι δεν εχω φτιαξει ποτε πριν αντισταση για κανεναν επισκευασιμο)  :)
PS: Υπαρχουν καταστηματα που να πουλανε ετοιμες επισκευασιμες micro αντιστασεις στα 1.8 η στα 2ohm?
 
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 26, 2015, 04:00 από Tzenamo »

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #494 στις: Μαρτίου 26, 2015, 04:12 »
Σαφώς και υπάρχουν καταστήματα που πωλούν έτοιμες αντιστάσεις. Από εκεί και πέρα αν αποφασίσεις να ασχοληθείς με επισκευάσιμους, θα διαπιστώσεις σύντομα ότι δεν είναι καθόλου δύσκολο να κάνεις τις δικές σου αντιστάσεις.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171486 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275448 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15244 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13951 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9266 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42742 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 390 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34949 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557605 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181969 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 171 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9127 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364