vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

504 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, Tem, Ηρακλης, petr@n, Doubt, KORG N364

Twitter

Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS

Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4155 στις: Νοεμβρίου 05, 2020, 09:53 »
Γνήσιο πήρες?

Αποσυνδεδεμένος nXtLs

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4156 στις: Νοεμβρίου 05, 2020, 10:11 »
@longjohn καλημέρα ! Έχω βάλει κ τα δυο δισκάκια αναγκαστικά καθώς ο Κινεζος τα έδινε μόνο ως σετ ! Κάπου εκεί θεωρούσα κ εγώ ότι είναι , η το 1.6 η το 1.8 !


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος nXtLs

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4157 στις: Νοεμβρίου 12, 2020, 11:49 »
@treloneritis και @longjohn σήμερα παρέλαβα το κλωναράκι μου ! Αν έχετε προτάσεις για στήσιμο καλοδεχούμενο !


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος longjohn

  • **
  • 170
  • Φύλο: Άντρας
  • One day or day one. You decide
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4158 στις: Νοεμβρίου 12, 2020, 12:12 »
Μεγεια φιλε, εχωντας το κλαρινακι μου για  τα σφηχτα δεν εχω βαλει, ουτε καν για δοκιμη, ακομα το mtl disk σε αυτον, 0.50 n80 ελαχιστα ανοιχτες σε 2.5 με το dl disk και την θεση 5 που εχει, δεν μου παει ακομα η καρδια να αλλαξω στήσιμο, αν εισαι φαν του rdl δοκιμασε το και δεν θα χάσεις. Λιγο προσοχη στο βαμβακωμα, απλα κλεινεις τα slot της τροφοδοσιας με βαμβακι, μην βαλεις τοσο οσο να ακουμπαει στο ντεκ γιατι θα εχεις υγρασια στο δισκακι. Ααα και προσοχη μην χασεις το μικρο ορινγκακι οταν ξεβιδωσεις τον πολο. Καλη απολαυση

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος nXtLs

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4159 στις: Νοεμβρίου 12, 2020, 12:18 »
Όχι δεν είμαι τόσο αέρατος ! Θα δοκιμάσω το κλασσικο (κ αγαπημένο ) all around στήσιμο με ni80  0.40 mm σε 2.5 πυρήνα 6 στροφές κ βλέπουμε ! Κ λέω να ξεκίνησω με το dl δισκο στο 3x0.9 ! Ευχαριστώ !


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2299
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4160 στις: Νοεμβρίου 12, 2020, 14:38 »
Με γειά! Δεν το χω με προτάσεις & συμβουλές, παρά μόνο όταν αυτές αφορούν λειτουργικές δυσλειτουργίες. Εγώ χρησιμοποιώ μόνιμα & σε όλους N80 MTL fused clapton, 2,5 ID. 0.700Ω - 1.00Ω. Στο βαμβάκωμα, εδώ & χρόνια, δοκίμασα αυτά που λέει ο Νορβηγός γκουρού εδώ & μου κάθισε πολύ καλά. 
(αν το δεις & ενδιαφέρεσαι, έχει κάνει άλλα 3 βίντεο πάνω στο θέμα, κολλητά & αμέσως μετά από αυτό).
Ο συγκεκριμένος ατμοποιητής πάντως, δεν θα σε προβληματίσει, Στήνεται από μόνος του (τρόπος του λέγειν) & δεν θα σου κάνει διαρροές. Από κει & πέρα όλα τα υπόλοιπα είναι θέματα προσωπικών προτιμήσεων.  :) 


Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 535
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4161 στις: Νοεμβρίου 12, 2020, 17:49 »
Καντε και μια παρουσιαση ρε παιδια μπας και ενδιαφερθει καποιο καταστημα να φερει τον κλωνο στην Ελλαδα.

Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4162 στις: Νοεμβρίου 12, 2020, 19:13 »
Αχιλλέα δεν νομίζω να το φέρει κάποιος εφόσον είναι απο Ελληνα κατασκευαστή

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2299
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4163 στις: Νοεμβρίου 12, 2020, 19:30 »
Τον Integra τον έχουν φέρει, πάντως.  :)

*** Αχιλλέα, τώρα που μας κλείσανε μέσα, θα κάτσω να του ετοιμάσω μιά παρουσίαση μέσα στην βδομάδα. :yes:

Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4164 στις: Νοεμβρίου 13, 2020, 08:05 »
Ναι, έχεις δίκιο :-[ δεν είχα κοιτάξει καν, και όχι μόνο ένα μαγαζί...Κακό για τον κατασκευαστή, καλό για τους ατμιστές. Τα μαγαζιά είχαν κρατήσει λίγο τα προσχήματα για τον skyline αν θυμάμαι καλά αλλά εδώ δεν μάσησαν.

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4165 στις: Νοεμβρίου 13, 2020, 10:29 »
Για κάποιο περιορισμένο χρονικό διάστημα όμως, γιατί μετά ο κλωνοskyline ήταν διαθέσιμος σε αρκετά καταστήματα.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2299
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4166 στις: Νοεμβρίου 13, 2020, 16:43 »
.Κακό για τον κατασκευαστή, καλό για τους ατμιστές. Τα μαγαζιά είχαν κρατήσει λίγο τα προσχήματα για τον skyline αν θυμάμαι καλά αλλά εδώ δεν μάσησαν.
Κατά την γνώμη μου είναι μία "win-win" κατάσταση για όοοοοολους.

1) Οι κατασκευαστές, αν είναι άγνωστοι, γίνονται γνωστοί. Αν είναι γνωστοί, δίνουν ένα παράθυρο στους καταναλωτές ώστε να δοκιμάσουν & αν τους κάνει, να προχωρήσουν στην αγορά του/των γνήσιων. Μην ξεχνάμε κάποια πράγματα:
α) Οι περισσότεροι παράγονται σε εξαιρετικά λίγα κομμάτια & διατίθενται ΜΟΝΟ μέσα από μυστικές ομάδες Facebook, με κλήρωση.
β) για κάποιους αποτελούν δείγμα κοινωνικού στάτους, ενώ για άλλους,
γ) είναι επένδυση που αποδίδει καλά χρήματα.
Από εδώ λοιπόν, οι κατασκευαστές των γνήσιων hi-end δεν έχουν να φοβούνται ότι θα χάσουν εν δυνάμει αγοραστές.

2) Οι κλωνοκατασκευαστές:
α) Παράγουν πλέον κλώνους που σαν κατασκευές είναι πολύ προσεγμένες & που (τουλάχιστον εξωτερικά) δύσκολα βρίσκει κάποιος διαφορές ή ατέλειες.  
β) Οι τιμές κυμαίνονται στο 1/5 - 1/10 των αντίστοιχων γνήσιων. Ετσι γίνονται εύκολα αποκτήσιμοι από ευρύτατα κοινά ατμιστών, είτε επειδή ποτέ δεν θα μπορούσαν να αποκτήσουν γνήσια, είτε σαν φτηνή δοκιμή για αυτούς που θα προσπαθήσουν (κάποιες φορές είναι προσπάθεια) να αποκτήσουν γνήσια.
γ) Καλώς ή κακώς, είναι ενός τύπου "άτυπη" διαφήμιση για κατασκευαστές που αλλιώς κανείς δεν θα γνώριζε. Ειδικά εκείνους που είναι 1-2 άτομα σε κάποιο γκαράζ-εργαστήριο. Αν & η σχεδόν άμεση κυκλοφορία κλώνων έχει σχολιαστεί ως προς το κατά πόσο υπάρχουν & κατασκευαστές που έρχονται οι ίδιοι σε επαφή με τους κλωνοποιούς.

3) Εμείς (οι homo consumus)
Για όλους τους παραπάνω λόγους. Προσωπικά, ξεκίνησα από κλώνους γνωστών κατασκευαστών στην ελληνική αγορά. Ομως, προχώρησα & σε (επιτυχημένες) αγορές ονομάτων παντελώς άγνωστων, από "περίεργες" χώρες, με "περίεργα" ονόματα, από "περίεργους" κατασκευαστές & με "περίεργες" τιμές. Που αν δεν υπήρχαν οι κλώνοι, ποτέ δεν θα γνώριζα,

Piece out, ξέρω ότι πολλοί δεν θα συμφωνήσετε, δεκτό & αποδεκτό από τα πριν. Δικός μου στόχος δεν ήταν να υπερασπιστώ, καταραστώ ή να πάρω θέση. Απλά μία δική μου (φαντάζομαι & άλλων) προσέγγιση της θεάς αγοράς από έναν άθεο (μη πιστό της, εννοώ) καταναλωτή,

Αποσυνδεδεμένος thebull

  • *
  • 90
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4167 στις: Νοεμβρίου 13, 2020, 22:34 »
Συμφωνώ 100% με τον treloneritis

Αποσυνδεδεμένος chkontog

  • ***
  • 688
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4168 στις: Νοεμβρίου 14, 2020, 03:10 »
Καλησπέρα.Έχω τον aston rda και θέλω να παίρνω καλή γεύση,  αλλά να μην βγάζει πολύ ντουμάνι, οπότε μάλλον είμαι προς mtl τζούρα.Στα πόσα ohm να φτιάξω την αντίσταση;

Αποσυνδεδεμένος 4son

  • **
  • 194
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4169 στις: Νοεμβρίου 14, 2020, 23:45 »
Λάθος ατμό πήρες μόνο mtl δεν είναι για dl τον κόβω. Δοκίμασε κάνα 26g η κάνα ψιλό Clapton 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1454 171635 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:15
από Olga68
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275602 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15261 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13967 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9300 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42827 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35081 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557857 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182154 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 182 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9248 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364