vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

509 επισκέπτες, 3 χρήστες
dkostas, yorgoss, camber

Twitter

Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος Zerg

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3780 στις: Ιουνίου 03, 2020, 15:05 »
Έχω την εντύπωση ότι έχεις βάλει πολύ βαμβάκι. Δοκίμασες να κάνεις αντίσταση με λιγότερες σπείρες και να ξεκινήσεις να παίζεις απο λιγότερα watt;

Αποσυνδεδεμένος chkontog

  • ***
  • 688
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3781 στις: Ιουνίου 03, 2020, 15:13 »
Ναι και μένα έτσι μου φαίνεται.Βασικά έχω παραγγείλει σύρμα στα 28 ga, για να παίξω σε λιγότερες σπείρες και watt.

Αποσυνδεδεμένος Zerg

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3782 στις: Ιουνίου 03, 2020, 15:25 »
Μπορείς και τώρα να δοκιμάσεις με το 26άρι. Κάνε 5-6 σπείρες στα 2.5mm. Θα σου βγεί γύρω στα 0.7Ω. Βάλε και λιγότερο βαμβάκι και ξεκίνα να δοκιμάζεις απο χαμηλά watt. Ψάξε 10-20W και ανάλογα με τα αποτελέσματα βλέπεις αν εισαι ΟΚ ή για πιο ψηλά.

Αποσυνδεδεμένος striftos

  • **
  • 285
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3783 στις: Ιουνίου 03, 2020, 17:27 »
Ναι και μένα έτσι μου φαίνεται.Βασικά έχω παραγγείλει σύρμα στα 28 ga, για να παίξω σε λιγότερες σπείρες και watt.
To 28αρι θα σου επιτρεψει να παίξεις με παραπανω σπειρες όχι λιγότερες.
Όπως είπε ο Zerg, δοκίμασε να στήσεις με 26αρι που εχεις αλλα με 1-2 λιγότερες σπείρες απ'ότι στην φωτογραφία.  Επίσης μπορεις να δοκιμάσεις και στήσιμο με κενα αναμεσα στις σπειρες.  Ίσως και λίγο λιγότερο βαμβάκι.  
Γενικά ομως, να κανεις μια αλλαγη καθε φορα, γιατι αμα τα αλλαξεις ολα (λιγοτερες σπειρες + ανοιχτες σπειρες + ποσοτητα βαμβακιου), δεν θα ξερεις τι ήταν που το διορθωσε τελικα το προβλημα.
Γενικά όρεξη και χρόνο να έχεις να κανεις δοκιμές και θα το βρεις  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος chkontog

  • ***
  • 688
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3784 στις: Ιουνίου 03, 2020, 17:30 »
Μα στο steam engine λιγότερες βγάζει.

Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3785 στις: Ιουνίου 03, 2020, 17:39 »
Λοιπον, επειδη θα το μπερδεψουμε το παιδι, για να τελειωνουμε.

Καλα εκανες και πηρες 28ga γιατι μπορει να σου ταιριαζει καλυτερα. Ο ατμος θα βγαινει λιγοτερο ζεστος στα ιδια ωμ και δεν θα εχεις προβληματα τροφοδοσιας γιατι θα ατμοποιει λιγοτερο υγρο σε καθε fire λογω μικροτερης επιφανειας.

Μπορεις ομως να αλλαξεις και το στησιμο σου με το 26ga φτιαχνοντας ενα coil στα 0.8ωμ και να παιξεις γυρω στα 15 με 18 βατ.

Ολοι μας με πειραματα βρηκαμε αυτο που μας ταιριαζει καλυτερα.

Αποσυνδεδεμένος chkontog

  • ***
  • 688
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3786 στις: Ιουνίου 03, 2020, 17:41 »
Καλά τώρα ούτως η άλλως τελείωσε το 26άρι, αλλα δοκίμασα στα 0.8 και δεν μου έκανε
Επίσης, με τις σπείρες κολλητά νομίζω έβγαζε περισσότερο ντουμάνι

Αποσυνδεδεμένος striftos

  • **
  • 285
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3787 στις: Ιουνίου 03, 2020, 17:45 »
Λιγοτερες σπειρες αμα στοχεύεις για κάποια Ω, αλλα εκτος αν σκοπευεις να το βαλεις σε μηχανικο μοντακι δεν χρειαζεται να προσπαθεις να πιασεις συγκεκριμενα Ω.

Να εξηγησω γιατι λεω σου επιτρεπει να βαλει περισσοτερες σπειρες: Όσο πιο λεπτο είναι το σύρμα, τόσο πιο εύκολα 'αρπαζει' οταν δίνεις ρεύμα.  Επίσης τοσο πιο εύκολα κρυώνει από τον αερα που περναει πανω του οσο παίρνεις στην τζουρα.  Αντιθετως, οσο πιο χοντρο ειναι θελεις περισσοτερο ρευμα για να ζεσταθει και περισσοτερο αερα για να κρυώσει (και με κλειστες σπειρες ακομα πιο πολυ). Γιαυτο και τα χοντρα και εξωτικα σύρματα είναι σχεδον αποκλειστικα για ατμοποιητες με πολύ αέρα.

Δεν είναι χοντρο για ενα mtl το 26αρι το συρμα, αλλα ίσως θα είχες καλύτερο αποτέλεσμα με 1-2 σπειρες λιγοτερα αμα σου βγαζει βαμβακιλα.  

Φυσικα όπως το είπαν και τα παιδια πιο πανω, το πιο ευκολο πραγμα είναι να δοκιμασεις με λιγοτερο βαμβακι, μιας και δεν χρειαζεαι να ξαναστήσεις.

Επίσης, κατι που πρεπει να εχεις κατα νου σε τετοια deck: Όταν βαλεις το βαμβακι μεσα στην τρύπα, κανε λιγο με το κατσαβιδι να αφησεις διοδο για αερα. Θέλει λίγο χωρο να βγει ο αερας ωστε να γινει σωστη τροφοδοσια.

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3788 στις: Ιουνίου 03, 2020, 18:55 »
Προς το παρών, χρησιμοποιώ αυτό που έχει η συσκευασία (Έχω τον Innokin Ares 2).
Η αντίσταση είναι 1,07 Ohm, 26 ga, 3 mm
Μία παρατήρηση μόνο, το βαμβάκι που έχει η συσκευασία αν θυμάμαι καλά είναι τύπου koh gen do.

Οπότε έχει ένα έξτρα πιο πυκνό στρώμα βαμβακιού από πάνω που πρέπει να το βγάλεις πριν το περάσεις στην αντίσταση.

Ίσως και για αυτό να έχεις μια πιο έντονη βαμβακίλα από το κανονικό.

Αποσυνδεδεμένος leftplou

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3789 στις: Ιουνίου 04, 2020, 18:23 »
Καλησπέρα σε όλους σας.Εχω τον Zenith και θέλω να πάω σε επισκευάσιμο.Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι η γεύση.Αν πάω σε επισκευάσιμο θα πάρω καλύτερη γεύση η να μείνω στον Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Pip

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3790 στις: Ιουνίου 04, 2020, 18:37 »
Αν σε καλύπτει ο Ζενίθ μείνε με αυτόν,
πάρε και ένα Ναυτίλο ξερωγώ αν ψάχνεσαι.
Αποκλειστικά από δικιά μου εμπειρία,
είχα το Ναυτίλο και όλα καλά πέρασα στους επισκευάσιμους και πλέον μετράω 
60+ ατμο και 30+ μοντάκια 
Η γεύση ειδικά από το Ζενίθ δε θα ανέβει,θα απογειωθεί 

Αποσυνδεδεμένος chkontog

  • ***
  • 688
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3791 στις: Ιουνίου 04, 2020, 18:44 »
Πήρα το 28άρι, έστριψα μια αντίσταση στα 1.5 Ohm και πάλι δεν έχω το χτύπημα που θα ήθελα.Τι άλλο να κάνω;

Αποσυνδεδεμένος arisermpo

  • *
  • 61
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3792 στις: Ιουνίου 04, 2020, 18:59 »
Το χτύπημα δεν έχει να κάνει τόσο πολύ με την αντίσταση σαν αντίσαση. Εξαρτάται κυρίως από το υγρό (περισσότερη PG = περισσότερο χτύπημα, περισσότερη νικοτίνη = περισσότερο χτύπημα), από τον ατμοποιητή σαν κατασκευή (π.χ. ο eviva εχει γενικά πολύ λίγο χτύπημα), από το air flow (περισσοτερος αέρας = λιγότερο χτύπημα). Έτσι σε πρώτη φάση, δοκίμασε να μειώσεις τον αέρα. Επίσης, δοκίμασε να παίξεις κ με τη θέση της αντίστασης πόσο χαμηλά ή ψηλά είναι. Ρώτα λίγο και στο forum του ατμοποιητή σου να σου προτείνουν κάποιο στήσιμο δοκιμασμένο.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2299
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3793 στις: Ιουνίου 04, 2020, 19:01 »
Πόση νικοτίνη κάνεις; Επίσης, αν είσαι φρέσκος στο άτμισμα, ανέβασε την νικοτίνη σου ώστε να μη σου λείπει & φεεεεεεταααα φεεεετααα την μειώνεις σταδιακά όσο απομακρύνεσαι & ξεχνάς το τσιγάρο.
**** Τώρα που βρήκαμε παπά: 
Ακουσα (δεν γνωρίζω δεν απαντώ) ότι ο Ares 2  έχει αρκετά λιγότερο χτύπημα από τον 1; Ισχύει; (όσοι τους έχετε δοκιμάσει & τους δύο).

Αποσυνδεδεμένος Pip

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3794 στις: Ιουνίου 04, 2020, 19:03 »
Φτιάξε μια αντίσταση 5 σπείρες μαζί με τα μισά,
5 όχι 6, ανοιχτές ομοιόμορφα.
Βαλτη στο ντεκ και με ένα λεπτό κατσαβιδακι 
που θα βάζεις ενδιάμεσα στις σπείρες φρόντισε  να είναι ομοιόμορφες όσο μπορείς.
Βαμβακωσε,άνοιξε τέρμα τον αέρα και ξεκινα από τα 15 βατ,
βρες την ένταση που σε ευχαριστεί και μετά φτιάξε τον αέρα όπως θες

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171555 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275532 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15249 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13961 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9285 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42783 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 395 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35026 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557749 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182061 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9193 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364