vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3540 στις: Αυγούστου 08, 2019, 01:47 »
Με ένα οποιοδήποτε διμπάταρο θα κάνεις τη δουλειά σου, γύρω στα 60-70 watts θα παίζεις συνήθως φαντάζομαι. Δεν χρειάζεται να ξοδέψεις πολύ χρήμα, αρκεί ένα διμπάταρο των 50-60 ευρώ. Εγώ δουλεύω αρκετά mods της Voopoo ας πούμε (Drag, Drag 2, Vmate.. ) αλλά δεν σημαίνει ότι είναι τα μόνα που αξίζουν. Ευτυχώς τη σήμερον ημέρα οι επιλογές είναι πάμπολλες και η αξιοπιστία των περισσότερων -όπως και τα ρεύματα αυτών- βρίσκονται σε πολύ ικανοποιητικά επίπεδα. Βρες ένα να σου αρέσει και κράτα και το άλλο, δεν είναι ανάγκη να το αποχωριστείς.

Στησίματα μην περιμένεις να σου πω συγκεκριμένα, από 0.15 μέχρι και 0.60ohms θα δω στο περίπου στους ατμοποιητές που προαναφέραμε.. Συνήθως κινούμαι κάπου στη μέση. Έχει να κάνει ανάλογα το σύρμα που θα βρεθεί μπροστά μου να τους στήσω (έχω πολλά καρούλια στο σπίτι ), τους πυρήνες που θα μου κάνει κέφι (2.5 έως 3.5mm στήνω ), πολλά παίζουν ρόλο και προσωπικά δεν δίνω ιδιαίτερη σημασία όταν στήνω. Το mod θα κάνει αυτό που πρέπει για μένα.

Περισσότερο κοιτάζω να ταιριάζει οπτικά (και εμπειρικά κρίνοντας βέβαια ) το στήσιμο με τη γενικότερη φιλοσοφία του ατμοποιητή που θα πιάσω στα χέρια μου την εκάστοτε στιγμή. Για τα υπόλοιπα φροντίζει το μηχάνημα. ;)


Απ ότι κατάλαβα δεν έχεις ασχοληθεί καθόλου με τέτοιου είδους "άτμισμα". Αν ισχύει θα σου πρότεινα να δεις και τον Zeus X της Geekvape. Πιο οικονομικός, εύκολος στο στήσιμο είτε με μονή είτε με διπλή, διαρροές δεν έχει, ένας τίμιος ατμοποιητής και καλή βάση να πειραματιστεί κάποιος.. :)

Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3541 στις: Αυγούστου 08, 2019, 01:48 »
Διμπάταρο που παίζει μια χαρά στα 50-60W με καλή αυτονομία είναι το Wildwolf της HCigar.
Βέβαια, και ένα Pico S που έχω το δουλεύω κι αυτό σε τέτοια W χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα. Κουβαλάς μια έξτρα μπαταρία μαζί και είσαι οκ.

Αποσυνδεδεμένος karamonde

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3542 στις: Αυγούστου 08, 2019, 10:54 »
Η αν βαριέσαι όπως εγώ να φορτίζεις παίρνεις ένα τετραμπάταρο Titan για άτμισμα πάνω από 40W.

Μου έβαλες ιδέες με τον Fatality [member=4133]makis206[/member], τον Brunhilde τον πήρα το Πάσχα και είναι σχεδόν πάντα στο rotation μου, συνήθως με fused Clapton στα 0.2Ω, 70W, δεν έχω πάει σε ακόμα πιο χοντρά στησίματα γιατί με καλύπτει ως έχει για σύννεφα. Μετά το τετράμηνο συμβίωσης πάντως ξαναλέω με σιγουριά ότι ο Corona μου έχει αντίστοιχη απόδοση - ίσως και καλύτερη για το δικό μου sweet spot - με απλό 316SS roundwire στα 0.25Ω, 40W, λόγω μικρότερου θαλάμου.

Αλλά λιμπίζομαι εδώ και καιρό τον Fatality, όσο και τον Vapor Giant V6, τείνοντας προς τον Fatality για την επιλογή διπλών αντιστάσεων. Απλά δεν έχω δικαιολογία και θα φάω παντόφλα ;)

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3543 στις: Αυγούστου 08, 2019, 14:45 »
Πήρα και τον V6s, απίστευτος ατμοποιητής κι αυτός αλλά με μεγάλο οφσάιντ το καπάκι αναπλήρωσης και τον child proof μηχανισμό που διαθέτει. Ώρες ώρες πεισμώνει και αγανακτείς να τον ανοίξεις για να γεμίσεις το τανκ. Επίσης μεγάλη χαζομάρα που δεν έφτιαξαν έναν τρόπο να ρυθμίζεις τη θέση της καμπάνας όταν αρχίζει να ξεβιδωνει ελεύθερα -χωρίς πίεση προς τα κάτω δηλαδή- το καπάκι, αν αυτή (η καμπάνα ) σου κάθεται σε θέση που τα υγρά είναι ανοιχτά όταν αρχίζει να βγαίνει ελεύθερα το καπάκι (μου συμβαίνει όταν βάλω το ultem τανκ ) απλά δεν μπορείς να τον αναπληρώσεις σωστά αφού η καμπάνα αφήνει ανοιχτά τα υγρά.. Έχω δοκιμάσει τα πάντα. Δεν..

Ευτυχώς που με το μεταλλικό τανκ δεν έχω τέτοιο θέμα αλλά θέλω να χρησιμοποιήσω και το δεύτερο κάποια στιγμή.

Κατά τα υπόλοιπα υπέροχος, καλύτερος κι απ' τον GT4 κατ' εμέ. Μέχρι να βρω τρόπο να διορθώσω το παραπάνω που σου είπα τον λέω 90% άριστο ατμοποιητή.

Σίγουρα πάντως με τον Fatality μπορείς να παίξεις πολύ περισσότερο. :)


« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 08, 2019, 14:50 από makis206 »

Αποσυνδεδεμένος karamonde

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3544 στις: Αυγούστου 08, 2019, 15:27 »
Μάλλον τον έκαψες το V6 με αυτά που είπες, δεν έχω υπομονή σε τέτοιου είδους δυσκολίες...
Σε τι είναι καλύτερος από τον GT4;

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3545 στις: Αυγούστου 08, 2019, 18:24 »
Απόδοση γεύσης και ποιότητα τζούρας, τουλάχιστον το τελευταίο βρίσκεται πιο κοντά στα δικά μου "θέλω". Επίσης στήνεται πιο εύκολα χωρίς ιδιαίτερη προσοχή στο βαμβάκωμα, καμία διαρροή αν δεν κάνεις χοντράδα στο στήσιμο.. ποιοτικά δεν πάει πίσω τραγικά από έναν Taifun ενώ από οικονομικής απόψεως ξεφεύγει αρκετά πιο κάτω, γενικότερα μου ήρθε καλύτερος σαν πακέτο που θα έπαιρνε κάποιος ανάμεσα σε αυτούς τους δυο. Φυσικά δεν σημαίνει ότι βρίσκω τον GT4 κακό, λατρεία μεγάλη κι αυτός. Απλά προτίμησα να κρατήσω τον V6s για συνοδεία. :)

Αποσυνδεδεμένος karamonde

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3546 στις: Αυγούστου 13, 2019, 07:57 »
Μάλιστα, ευχαριστώ, μάλλον θα περιμένω για κάποια αγγελία για τον fatality όμως :)

Αποσυνδεδεμένος gigelis78

  • ***
  • 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3547 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2019, 18:42 »
ψαχνω αλλενοβιδα Μ2,5x3,κατι απο Ελλαδα δεν βρηκα στο google,καθε βοηθεια δεκτη.

Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3548 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2019, 22:42 »
Καλησπέρα συνφορουμιτες.
Ψάχνω κάποιον rda αποκλειστικά για γεύση(τα ντουμάνια δε με τρελαίνουν και έχω αλλά μηχανήματα για αυτά).
Ο συγκεκριμένος rda θα χρησιμοποιηθεί κυρίως για δοκιμές υγρών σε μαγαζια. (φτάνει πια με τις περιγραφές τύπου καραμελωμενη μπανάνα με θρυμματισμένα πικαν και ένα σφηνάκι φραντζελικο και στο τέλος να μυρίζει σαν τις κάλτσες του Σεϊταρίδη). Οπότε θέλω κατι με όση περισσότερη ένταση και ανάλυση γίνεται και σχετικά εύκολο στήσιμο.
Κατά προτίμηση mtl και να παίζει καλά  και με λεπτά σύρματα.
Ευχαριστώ για τις οποίες συμβουλές και προτάσεις
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 13, 2019, 23:14 από Marios26 »

Αποσυνδεδεμένος margo

  • **
  • 276
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3549 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2019, 23:59 »
 berserker, hastur, expromizer v3. Ποιον να επιλέξω για γεύση, ευκολία στησίματος και για ss mode  που και που?

Στάλθηκε από το Redmi Note 5A Prime μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3550 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2019, 00:20 »
Ψάχνω κάποιον rda αποκλειστικά για γεύση
Αυτοί που προτείνεις είναι τανκάτοι ;)
Εγώ πάλι για δοκιμές θα πήγαινα σε ένα κλώνο Hadaly.

Αποσυνδεδεμένος margo

  • **
  • 276
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3551 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2019, 00:22 »
Ναι σύμφωνοι..αλλά που να βρω κλώνο

Στάλθηκε από το Redmi Note 5A Prime μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3552 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2019, 00:24 »
Τον συγκεκριμένο τον φέρνει συνέχεια η Zerobacco. Όπως και τον κλώνο του Citadel (τον οποίο όμως δεν έχω δοκιμάσει - αν και διαβάζω ότι παίζει πολύ καλά).

Δεν είναι MTL που θέλει ο Μάριος, αλλά τουλάχιστον η γεύση που παίρνω είναι πολύ πολύ καλή.

Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3553 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2019, 00:43 »
Δεν είναι MTL που θέλει ο Μάριος, αλλά τουλάχιστον η γεύση που παίρνω είναι πολύ πολύ καλή.
Δεν θέλω αποκλειστικά mtl, αφού έτσι κι αλλιώς ο rda θα χρησιμοποιηθεί κυρίως για δοκιμές οπότε και dl να είναι θα κάνω τη καρδιά Μ πέτρα και θα το αντέξω...χαχαχαχχα 
Αυτό που με νοιάζει κυρίως είναι να μπορεί να παίξει με κάνα 26αρι ατσάλι ή έστω κανθαλ.
Να μη θέλει δηλαδή κοτέτσοσυρμα.
Και απλά να μπορεί να Μ δώσει μια καλή ανάλυση στη γεύση ώστε να σταματήσω να παίρνω γουρουνι στο σακί

Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3554 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2019, 00:48 »
Τον Hadaly τον στήνω σχεδόν αποκλειστικά με απλά σύρματα. Αν θες να ασχοληθείς κομματάκι παραπάνω, κάνεις μια παράλληλη με το 26άρι και είσαι έτοιμος.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171453 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275385 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15238 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13950 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9261 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42716 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 387 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34907 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557541 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181925 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 168 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9095 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364