vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

508 επισκέπτες, 7 χρήστες
ipomonias, dkostas, giorgos1999, grag, Lazy Dog, Yakinthos, Aoratix

Twitter

Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης1966

  • **
  • 306
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3405 στις: Φεβρουαρίου 06, 2019, 00:40 »
Πάντως εγώ αν κ υποτίθεται οτι τον καθάρισα πάλι δεν είμαι ικανοποιημένος. Μαλλον πρέπει να δοκιμάσω πάλι... Άσε πού εχω κ πολύ γουργουρισμα,σαν να μαζεύει υγρό μέσα στο pin του αέρα...

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι ο @makis206 έγραψε

Αποσυνδεδεμένος Spiderman

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3406 στις: Φεβρουαρίου 06, 2019, 00:59 »
Ξανακάνε  πάλι την ίδια διαδικασία και θα εκπλαγείς με την διαφορά.
Χρειάστηκε να το κάνω δυο φορές για να καθαρίσει τελείως.
Πραγματικά τον αδικεί αυτή η αστοχία στο pin.
.



Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3407 στις: Φεβρουαρίου 06, 2019, 02:00 »


..ο θόρυβος και η τζούρα στις σφιχτές είναι σαφώς καλύτερα.
Δε το λες και 100% βούτυρο τύπου fumytech rose gold που είναι τελείως stealth, αλλά από τον αρχικό του ήχο, και η αίσθηση της τζούρας στο mtl,
 η διαφορά είναι μέρα με τη νύχτα!

Θα συμφωνήσω πολύ σε αυτό, είναι όντως σχετικά θορυβώδης η τζούρα του όταν ο αέρας εισέρχεται μόνο μέσα από το pin αλλά πραγματικά μέρα με νύχτα σε σύγκριση με το γρέζι μέσα. Δεν είναι το τρομερά smooth airflow  ούτε από τα καλύτερα που έχω δει κι εγώ (μιλώντας πάντα κατ' αποκλειστικότητα μέσα από το pin ) αλλά οκ, παλεύεται. Αν ανοίξει και το slot με το δαχτυλίδι -πράγμα που εισάγει αέρα και περιμετρικά του pin- τότε σαφέστατα η τζούρα γλυκαίνει πολύ περισσότερο.

Ώρες ώρες κι εμένα μου μαζεύει υγρό μέσα στο pin (τον δουλεύω στα σφιχτά κατά 95% της χρήσης που του κάνω ) και μάλλον συμβαίνει επειδή ξεχνιέμαι κάποιες στιγμές και τραβάω δυνατότερη τζούρα απ' όσο επιτρέπει η είσοδος αέρα που έχω ρυθμίσει. Εννοείται ότι θα συναντήσω και λίγο υγρό στο δαχτυλίδι στις μικρές τρύπες του αέρα μερικές φορές αλλά το δέχομαι δεδομένης της χρήσης που του κάνω. Όχι διαρροή, απλώς λίγη υγρασία που καλύπτει λίγο τις τρυπούλες μέχρι να τραβήξω μερικές τζούρες. Ίσως θα πρέπει να βάζω και λίγο πιο ψηλά την αντίσταση - πράγμα το οποίο θα δοκιμάσω σε επόμενο στήσιμο. Ίσως θα πρέπει να αλλάζω και πιο συχνά το βαμβάκι, σε καθημερινή μάλλον βάση θέλει νέο.
Η πλάκα είναι ότι όταν επιλεγούν και οι δύο εισόδοι αέρα ο άτιμος δουλεύει καλύτερα και τέρμα απροβλημάτιστα. Μικρή αστοχία στο pin μάλλον, ίσως θα έπρεπε να το κάνουν και μισό χιλιοστό πιο κοντό και τα όποια θεματάκια δεν θα τα συζητούσαμε καν.. υποθέτω.

Προσωπικά τον συμπάθησα πολύ και τον χρησιμοποιώ συνέχεια με τα όποια μικρά "στραβά" του. Δημιούργησε προβληματισμό μεν αλλά ευτυχώς το μεγαλύτερο μέρος του λύθηκε εύκολα σχετικά και τα θέματα μίκρυναν αισθητά. Τα λεφτά του τα αξίζει σε κάθε περίπτωση για μένα, μόνο το pin θα έπρεπε να φροντίσουν λίγο περισσότερο ώστε να μην υπάρχει αυτός ο προβληματισμός για τους ανθρώπους που δεν έχουν τη δυνατότητα να ενημερωθούν από κάπου, όπως επίσης και τη διάθεση/ικανότητα να τον ψάξουν λίγο μέχρι να βρουν αυτό το "αγκάθι" του που κατεβάζει τόσο αυτό που μπορεί να προσφέρει. :)


Αποσυνδεδεμένος Eternal

  • ****
  • 1079
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3408 στις: Φεβρουαρίου 06, 2019, 12:44 »
Ο πόλος ρε παιδιά στον fresia βγαινει; και αν ναι πως; προσπάθησα άλλα δεν...

Αποσυνδεδεμένος ekotas

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3409 στις: Φεβρουαρίου 06, 2019, 13:07 »
Καλησπέρα, όταν έρχεται υγρό στο στόμα φταίνε οι ελαφρός ανοιχτές σπείρες ή το περισσότερο βαμβάκι μέσα στην αντίσταση συνήθως?

Αποσυνδεδεμένος christhes

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3410 στις: Φεβρουαρίου 06, 2019, 13:08 »
Ο πόλος ρε παιδιά στον fresia βγαινει; και αν ναι πως; προσπάθησα άλλα δεν...
Βγαίνει. Με torx Τ-8.

Αποσυνδεδεμένος Eternal

  • ****
  • 1079
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3411 στις: Φεβρουαρίου 06, 2019, 13:17 »
Αυτό το ξεβιδωνω άλλα ο πόλος μένει λασκαρισμενος σαν να κρατιέται από καπου

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3412 στις: Φεβρουαρίου 06, 2019, 13:38 »
Το ίδιο και στον δικό μου, προφανώς έχει κάτι από μέσα που δεν τον αφήνει να βγει εντελώς ο θετικός πόλος. Ίσως αφαιρείται με κάποιο "στρίψιμο" αλλά δεν το προσπάθησα και πολύ, δεν βρήκα τον λόγο να τον βγάλω τη συγκεκριμένη στιγμή πέρα απ' το να τσεκάρω μήπως υπάρχει και εκεί μέσα κανένα περίεργο γρέζι κλπ.. θα το δοκιμάσω στο επόμενο στήσιμο μήπως το καταφέρω, έτσι γιατί θέλω να δω τι παίζει μέσα όπως επίσης είναι και σημείο που θα ήθελα να καθαρίζω πότε πότε.

Τραβώντας τον απλά προς τα πάνω δεν βγαίνει όμως, ξεκουμπώνει αλλά δεν αφαιρείται τελείως από το deck. ;)

Αποσυνδεδεμένος Eternal

  • ****
  • 1079
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3413 στις: Φεβρουαρίου 06, 2019, 13:41 »
Ακριβώς για τον ίδιο λόγο και εγώ θέλω, για καθάρισμα και μιας και είδα για γρεζια λέω κάτσε πως τον βγάζουν και εγώ δεν μπορώ.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3414 στις: Φεβρουαρίου 06, 2019, 14:08 »
Μόλις το τσέκαρα ξανά, δεν θα βγει εντελώς από το deck.. Όχι τουλάχιστον αν δεν τραβηχτεί με κάποια τσιμπίδα με κίνδυνο να χαλάσει κιόλας.
Αν παρατηρήσεις από πάνω προσεκτικά στον θετικό πόλο, έχει μια οπή στη μέση όπου από μέσα της περνάει το pin του αέρα (αυτό που κουβαλούσε το γρέζι ). Αυτή η "οπή" λοιπόν δημιουργείται από ένα κομμάτι μέταλλο που μπήκε μάλλον "πρεσσαριστά" στην υπόλοιπη τρύπα που είχε το "αρνητικό" μέρος του deck. Με λίγη παρατηρητικότητα και αρκετό φως θα καταφέρεις να το δεις κι εσύ κοιτώντας από πάνω και μέσα στον θετικό πόλο.
Προφανώς ήθελαν να γίνει έτσι και μάλλον για κάποιο λόγο που σίγουρα -κατ' εμέ- έχει να κάνει και με το μεγάλο airflow του ατμοποιητή.

Προσπάθησα να τον τραβήξω με μυτοτσίμπιδο, προσπάθησα να τον περιστρέψω μήπως ξεκουμπώσει με κάποιο τρόπο, μάταια. Δεν ήθελα να τον χαλάσω όμως και δεν τον πίεσα και πολύ να βγει. Έχει κάτι σαν "στοπ" εκεί που δεν επιτρέπει την αφαίρεσή του, τουλάχιστον αφήνει τον πόλο να σηκωθεί αρκετά για ένα υποτυπώδες καθάρισμα εκεί μέσα.. :)

Αποσυνδεδεμένος Eternal

  • ****
  • 1079
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3415 στις: Φεβρουαρίου 06, 2019, 14:12 »
Και εγώ έτσι το φανταζόμουν λόγο του tit  system που λένε και οι ίδιοι,ότι για αυτό δεν βγαινει τελειως άλλα μετά πάλι λέω ίσως και να παίζει κάνα τρικ.

Άσχετο με αυτό που συζητάμε άλλα όταν χάνει υγρό από το airflow μετά από γέμισμα τι παιζει; παρ'ότι κλείνω τον αέρα γεμίζω γυρίζω ανοίγω αέρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 06, 2019, 16:26 από Eternal »

Αποσυνδεδεμένος ekotas

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3416 στις: Φεβρουαρίου 06, 2019, 19:14 »
Μεταξύ intake και engine mtl ποιόν θα προτείνατε με γνώμονα την γεύση και την smooth τζούρα?

Αποσυνδεδεμένος robbinsrules

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Carpe Noctem
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3417 στις: Φεβρουαρίου 06, 2019, 19:17 »
Ο ένας είναι σφιχτός πνευμονικής που δουλεύει καλά με σύρματα πλέξεις, ο άλλος είναι τσιγαρισιος για μονόκλωνο απλό σύρμα, καλύπτουν διαφορετικές ανάγκες.
Smooth είναι και οι δύο, γεύση εξαρτάται τι θέλεις σε Καπνικα γλυκά η φρούτα.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3418 στις: Φεβρουαρίου 06, 2019, 19:27 »
Άσχετο με αυτό που συζητάμε άλλα όταν χάνει υγρό από το airflow μετά από γέμισμα τι παιζει; παρ'ότι κλείνω τον αέρα γεμίζω γυρίζω ανοίγω αέρα.

Πιθανότατα λιγοστό βαμβάκι και δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στην όποια πίεση ασκεί το καπάκι αναπλήρωσης στο τανκ. Σίγουρα το πρώτο που προτείνω σε τέτοιες περιπτώσεις είναι η γρήγορη αναπλήρωση πάντως, ακόμα και σε ατμοποιητές τύπου "intake" που δεν χάνουν υγρά από κάτω. Όσο περισσότερα δευτερόλεπτα έχεις το καπάκι αναπλήρωσης ανοιχτό, τόσο περισσότερο υγρό μαζεύει και το βαμβάκι.

Tip: ανοίξτε πρώτα το μπουκάλι του υγρού να είναι έτοιμο και μετά το καπάκι του ατμοποιητή. Γρήγορο γέμισμα και άμεσο κλείσιμο του ατμοποιητή. Το μπουκάλι με το υγρό μπορεί να περιμένει.. ;)

Επίσης εγώ το βαμβάκι το κατεβάζω μέχρι τον πάτο του deck, δεν υπάρχει λόγος να ακολουθώ την τάση που λέει "κόψιμο σύριζα με τα σπειρώματα της καμπάνας".. Ειδικά επειδή τον χρησιμοποιώ στα "σφιχτά" του και ενίοτε παρατηρώ το βαμβάκι να έχει μια τάση να ανεβαίνει προς τα πάνω από την πίεση της κάθε μου τζούρας.. θέμα τροφοδοσίας δεν υφίσταται μιας και σε κάθε "mtl" τζούρα η πίεση που ασκώ στο τανκ θα κάνει αυτό που πρέπει με το υγρό στο βαμβάκι.
Αν έχω σκοπό να τον δουλέψω στα αεράτα του τότε ναι, θα φροντίσω να το κόψω λίγο πιο κοντό, και πάλι όμως τόσο ώστε να φαίνεται από κάτω όταν βιδώνει η καμπάνα.

Δεν επηρεάζομαι και πολύ από αμερικανούς reviewers που τα στήνουν όλα "αλά Kylin".. :D

Αποσυνδεδεμένος ekotas

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3419 στις: Φεβρουαρίου 06, 2019, 19:27 »
Ευχαριστώ, για καπνικα με ενδιαφέρει περισσότερο. Βλέπω όμως ότι έχει αρκετό αέρα και ο obs για mtl.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171489 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275450 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15244 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13951 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9266 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42743 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 390 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34950 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557613 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181970 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 171 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9128 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364