vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

502 επισκέπτες, 9 χρήστες
Chris66, Yakinthos, Aoratix, dkostas, kurtz, Sergios, giorgos1999, athmichalop, Lazy Dog

Twitter

Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3255 στις: Νοεμβρίου 27, 2018, 21:30 »
Όταν ένας ατμοποιητής χάνει από διαρροή το μισό υγρό που έχει μέσα στο τανκ φαντάζομαι πως είναι προφανές πως δεν ευθύνεται γι' αυτό το λίγο βαμβάκι. Θέλω να πω, το βαμβάκι δεν παίζει το ρόλο του αναχώματος που σταματάει το υγρό που προσπαθεί να βρει τρόπο να φύγει από τις τρύπες του αέρα! Υπάρχει η εξισορρόπηση της πίεσης που φροντίζει να κάθονται τα υγρά φρόνιμα. Το λίγο βαμβάκι μπορεί να ευθύνεται για δάκρυα από τις τρύπες του αέρα. Διαρροή- πλημμύρα όμως έχουμε αν έχει χαθεί η στεγανότητα (συνήθως από πάνω). Να τσεκάρει λοιπόν ο φίλος τα o-rings που κάνουν αυτή την δουλειά - κρατάνε δηλαδή αεροστεγή τον ατμοποιητή.  

ΥΓ. Επειδή πολλοί θα πουν "τι λέει αυτός ρε;", υπάρχει ένα εύκολο πείραμα που αποδεικνύει πως αυτό που λέω από πάνω ισχύει. Πάρε έναν στημένο και χωρίς διαρροές ατμοποιητή, άνοιξε τον, βγάλε όλο το βαμβάκι και ξανακλείσε τον. Ο ατμοποιητής θα εξακολουθήσει να μην έχει διαρροές.   :yes:

Αποσυνδεδεμένος Christos Z

  • **
  • 173
  • Φύλο: Άντρας
  • To Vape or Not To Vape
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3256 στις: Νοεμβρίου 27, 2018, 21:43 »
Ο αμμιτ που εχει προβλημα ο φιλος εχει το air flow απο πανω οποτε δεν εχει διαρροη,Απο τα γραφομενα του καταλαβα ότι δεν κανει σωστη ατμοποιηση και του ερχονται και υγρα στο στομα στη τζουρα που κανει. Νομιζω οτι ειναι θεμα τροφοδοσιας.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3257 στις: Νοεμβρίου 27, 2018, 21:55 »
Έχεις δίκιο. Τώρα που ξαναδιάβασα το ποστ του, μοιάζει η διαρροή να μην είναι από το airflow αλλά από το στόμα του!  :laugh1:

Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3258 στις: Νοεμβρίου 27, 2018, 22:35 »
Να μη χαλάσει τίποτα, να ξαναγεμίσει, και να αρχίσει στα 20 με 22 watt

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3259 στις: Νοεμβρίου 27, 2018, 22:40 »
Βάλε λίγο πιο μακρύ βαμβάκι, απομάκρυνέ το από την είσοδο του αέρα και ξεκίνα από τα 15W και προς τα πάνω

Αποσυνδεδεμένος Bakounin

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3260 στις: Νοεμβρίου 27, 2018, 23:46 »
Ευχαριστώ πολύ όλους για τις χρήσιμες συμβουλές. Πιθανολογώ ότι έχω βάλει πολύ βαμβάκι. Μάλλον έχει μπει αρκετά μέσα το βαμβάκι και πέφτει πάνω στην τρύπα τροφοδοσίας αέρα που χτυπάει από κάτω την αντίσταση. Είναι πολύ στριμόκωλο το ντεκ και 3αρης πυρήνας αντίστασης και δεν περνάει ούτε η πολύ μυτερή τσιμπίδα για να μπορέσω να στρώσω το βαμάβκι εκεί. Βέβαια δεν ξέρω αν φταίει αυτό για τη κανονική πλημμύρα στο στόμα. Στο δεύτερο γέμισμα του τανκ βελτιώθηκε σαφώς η κατάσταση (χωρίς να αλλάξω στήσιμο ή να πειράξω κάτι στο ντεκ) αλλά συνέχισα να παίρνω υγρό στο στόμα, πολύ λιγότερο. Αύριο λογικά θα κάνω άλλο στήσιμο και θα ενημερώσω.

Ενημερωτικά, σε θέμα γεύσης, κατώτερος του kayfun 5 ο Ammit, αλλά αρκετά κοντά. Με την τζούρα του κάνεις ότι θες. Καμία σχέση με kayfun (χωρίς τα έξτρα pin που κλείνουν την τρύπα) στο θέμα επιλογές σφιχτής τζούρας. Υπέροχη τσιγαρίσια τζούρα, σφυχτή τζούρα ο Ammit. Το τεράστιο πρόβλημα είναι η πλημμύρα που είχα εγώ. Από γεύση και τζούρα, αξίζει και με το παραπάνω τα λεφτά του.
Το επιστόμιο του κρατάει υγρό και ζεσταίνεται αρκετά και πολύ γρήγορα. 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 27, 2018, 23:51 από Bakounin »

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3261 στις: Νοεμβρίου 28, 2018, 00:14 »
Όταν ένας ατμοποιητής χάνει από διαρροή το μισό υγρό που έχει μέσα στο τανκ φαντάζομαι πως είναι προφανές πως δεν ευθύνεται γι' αυτό το λίγο βαμβάκι. Θέλω να πω, το βαμβάκι δεν παίζει το ρόλο του αναχώματος που σταματάει το υγρό που προσπαθεί να βρει τρόπο να φύγει από τις τρύπες του αέρα! Υπάρχει η εξισορρόπηση της πίεσης που φροντίζει να κάθονται τα υγρά φρόνιμα. Το λίγο βαμβάκι μπορεί να ευθύνεται για δάκρυα από τις τρύπες του αέρα. Διαρροή- πλημμύρα όμως έχουμε αν έχει χαθεί η στεγανότητα (συνήθως από πάνω). Να τσεκάρει λοιπόν ο φίλος τα o-rings που κάνουν αυτή την δουλειά - κρατάνε δηλαδή αεροστεγή τον ατμοποιητή.  

ΥΓ. Επειδή πολλοί θα πουν "τι λέει αυτός ρε;", υπάρχει ένα εύκολο πείραμα που αποδεικνύει πως αυτό που λέω από πάνω ισχύει. Πάρε έναν στημένο και χωρίς διαρροές ατμοποιητή, άνοιξε τον, βγάλε όλο το βαμβάκι και ξανακλείσε τον. Ο ατμοποιητής θα εξακολουθήσει να μην έχει διαρροές.   :yes:
....παει... το τερματισες ε?  :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot:

Αποσυνδεδεμένος Stark

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3262 στις: Νοεμβρίου 28, 2018, 01:17 »
@Bakounin  Το στήσιμο σου στον drop dead μια χαρά είναι. Το πάνω μέρος της αντίστασης πρέπει να ευθυγραμίζεται με το πάνω μέρος του airflow καθώς όπως αναφέρθηκε και παραπάνω το airflow έχει κλίση 45 μοίρες αν δεν κάνω λάθος και χτυπάει προς τα κάτω. Μπορείς να φέρεις τις αντιστάσεις λίγο πιο προς το κέντρο σε απόσταση ενός 3άρι πυρήνα μεταξύ τους. Εγώ έτσι παίζω στον συγκεκριμένο με twisted clapton Ni80 3*28/36 0,19Ω στα 60w και παίρνω πολύ καλή γεύση. Το μονομπάταρο πάντως όντως είναι "λίγο" θεωρώ για τέτοια στησίματα με διπλή αντίσταση.

Στο topside που τον έχω με samsung 21700 30T παίζει πολύ καλά και μου βγάζει μια μέρα άνετα.

Αποσυνδεδεμένος tibolaso

  • **
  • 482
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3263 στις: Νοεμβρίου 28, 2018, 08:38 »
Σύντροφε Μπακούνιν, είχα κι εγώ ανάλογο μικρότερης έκτασης πρόβλημα με το πρώτο μου στήσιμο. Το θέμα ήταν το πάνω oring που συγκρατεί το τζάμι. Ήταν κολλημένο στο τζάμι και είχε φθαρεί. Δοκίμασε με το ίδιο στήσιμο και απλά άλλαξε το oring. Μπορεί να χρειαστεί και καθάρισμα το εσωτερικό του τζαμιού απο κομματάκια του oring.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Bakounin

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3264 στις: Νοεμβρίου 28, 2018, 14:29 »
Το πάνω oring ήταν πάρα πολύ σφιχτό σε σημείο να μην μπορώ να το ανοίξω ούτε με γάντια και έτσι τον έπλυνα με το τζάμι κολλημένο στο πάνω oring. Στην επόμενη αλλαγή αντίστασης θα προσπαθήσω να το ξαναβγάλω για να αλλάξω oring.

Μετά το τρίτο γέμισμα ο Ammit λειτουργεί πλέον απροβλημάτιστα και παίζει πολύ ωραία, με μόνο πρόβλημα ότι μαζεύει υγρασία το επιστόμιο (το επιστόμιο γενικά μου αρέσει σε θέμα τζούρας) και λειτουργεί μοιραία ως καλαμάκι και παίρνεις λίγο υγρό στο στόμα. Ελπίζω η πλημμύρα που έπαθα να μην επαναληφθεί μετά την αλλαγή αντίστασης. Θα δοκιμάσω να αλλάξω το πάνω oring και θα βρέξω πολύ λιγότερο την αντίσταση αυτή τη φορά μόλις τελειώσω το στήσιμο. 

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2299
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3265 στις: Νοεμβρίου 28, 2018, 20:37 »
Να υποθέσω ότι τα o-rings είναι σιλικονούχα; Αυτά έχουν την τάση να κολλάνε. Αν δεν το έχεις καταστρέψει, δοκίμασε να το βρέξεις με λίγο υγρό & θα ξεκολλήσει από μόνο του.

Αποσυνδεδεμένος Christos Z

  • **
  • 173
  • Φύλο: Άντρας
  • To Vape or Not To Vape
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3266 στις: Νοεμβρίου 28, 2018, 21:23 »
Το επιστόμιο του ενώ έχει απίστευτη αίσθηση-εφαρμογή δυστυχώς μαζεύει υδρατμούς.Εντύπωση μου κάνει πάντως ενώ 3-4 έλληνες reviewers έχουν αναφερθεί για το επιστόμιο όλοι οι ξένοι λένε τα καλύτερα, ???

Αποσυνδεδεμένος Bakounin

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3267 στις: Νοεμβρίου 30, 2018, 18:26 »
Δεύτερο στήσιμο σήμερα στον Ammit mtl rta. Είχε προηγηθεί το πρώτο στήσιμο την Τρίτη, με την αντίσταση που είχε μαζί στο κουτί, που στην αρχή μου έδωσε πλημμύρα στο στόμα, αλλά μετά το 3ο γέμισμα του τανκ λειτούργησε άψογα (με λίγες υγρασίες στο επιστόμιο).
Να πω αρχικά ότι δεν έχω ξαναδεί πιο καθαρό βαμβάκι εδώ και 3 χρόνια που ατμίζω, μετά από περίπου 50 ml (3 ημέρες ατμίσματος). Η αντίσταση είχε μαζέψει μάκα, υπολείμματα, αλλά το βαμβάκι ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟ. Απλά απίστευτο. Φαντάζομαι ότι έπαιξε ρόλο η αντίσταση που ήταν στο κουτί (υλικό δεν ξέρω. Αν ξέρει κάποιος τι μέταλλο είναι η αντίσταση που έρχεται μαζί με τον ammit στο πακέτο, ας μας πει. ).
Σήμερα έστησα Κάνθαλ, 2,5άρη πυρήνα, 7 σπείρες ανοιχτές, στα 0,91. Έβαλα πολύ βαμβάκι, σφιχτό, ένα τσακ πριν αρχίσει να παίρνει μαζί την αντίσταση όταν το πέρναγα από τον πυρήνα. Δεν πότισα πολύ την αντίσταση. Τον δουλεύω απροβλημάτιστα στα 14W. Ευτυχώς η πλημμύρα δεν επαναλήφθηκε.  

Αποσυνδεδεμένος Eternal

  • ****
  • 1079
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3268 στις: Νοεμβρίου 30, 2018, 19:02 »
Παίδες όταν τραβάω τζούρα από τον prime εχω επιστροφεί υγρού όχι spit back , είναι το ύψος της αντίστασης ή το βαμβακι;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 30, 2018, 19:43 από Eternal »

Αποσυνδεδεμένος sotirakis37

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3269 στις: Δεκεμβρίου 10, 2018, 12:11 »
καλημερα...
για να κανω μεγαλυτερη σε Ω αντισταση θελω μια σπειρα παραπανω στην αντισταση η μια παρακατω?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171485 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275444 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15244 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13951 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9266 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42741 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 390 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34945 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557601 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181968 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 171 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9123 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364