vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2565 στις: Αυγούστου 30, 2017, 11:46 »
Άντε, από βδομάδα θα ξαναφτιάξω Clapton και zipped Clapton (μέχρι εκεί ξέρω) να δω τί διαφορά θα πάρω. Όλα σε Kanthal μια που έχω από ag22 μέχρι 32 και θα το ποστάρω κάποια στιγμή. Btw γιατί έχω καιρό ν' ασχοληθώ, παίζουν κι άλλα σύρματα (ίδιο υλικό, για χαρμάνι ξέρω) :)

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2566 στις: Αυγούστου 30, 2017, 12:51 »
Πάρε καμία έτοιμη fused clapton,alien,flat,staple κτλ. απο SS ή Νι80 να μην παιδεύεσαι για αρχή.To kanthal δεν είναι ότι καλύτερο σε αυτές τις κατηγορίες αντιστάσεων.Θέλει πάρα πολύ ρεύμα για να τις ζεστάνεις και είναι ιδιαίτερα ζεστός ο ατμός που παράγεται.Θα σου συνιστούσα να ξεκινήσεις με Ni80

Αποσυνδεδεμένος Palasd

  • ***
  • 536
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2567 στις: Αυγούστου 30, 2017, 12:52 »
Το σίγουρο είναι ότι θα πάρεις περισσότερο και πυκνότερο ατμό. Εγώ αγοράζω έτοιμα στριμένα  ,επειδή είναι χαιλάντερ σε αντοχή βγένει φθηνά και έχεις ποικοιλία. Τώρα για να φτιάξεις μόνος σου θεωρώ ότι είναι παίδεμα και απαιτεί πολύ ώρα.

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2568 στις: Αυγούστου 30, 2017, 13:54 »
Για Clapton δεν έχω θέμα, συνήθως έφτιαχνα 1m (μετά γινόταν κwλ0ς). Το Ni από την άλλη δεν με τρελαίνει σαν ιδέα...

Αποσυνδεδεμένος kostas naxioths

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2569 στις: Αυγούστου 30, 2017, 16:23 »
Καλησπέρα πήρα ένα fodi v2 αλλά είμαι ψιλό άσχετος. 
Τι σύρμα πρέπει να προμηθευτώ και πόσες σπείρες να κάνω. Και κάτι άλλο αν κάνω διπλή αντίσταση πρέπει να κάνω διαφορετικό η ετοιμάζω δύο ίδιες αντιστάσεις; 

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2570 στις: Αυγούστου 30, 2017, 16:39 »
Δε μπορείς να φανταστείς τί γενικό ερώτημα βάζεις! Δοκίμασε για αρχή Kanthal awg28 7 σπείρες σε 2,5mm πυρήνα (τρυπανάκι ή τα ειδικά εργαλιάκια για αντιστάσεις, θα σου βγάλει γύρω στο 1,4Ω. Βάλε αφράτο βαμβάκι και αφού το ποτίσεις δοκίμασε το γύρω στα 12W και παίξε πάνω ή κάτω μέχρι να βρεις πού σου αρέσει. Αν βάλεις 2 αντιστάσεις, θα υπολογίσεις ότι η συνολική αντίσταση είναι η μισή της μιάς. Στο παραπάνω παράδειγμα 2 των 1,4Ω θα σου δώσουν 0,7Ω.

Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2571 στις: Αυγούστου 30, 2017, 16:47 »
Καλησπέρα πήρα ένα fodi v2 αλλά είμαι ψιλό άσχετος.
Τι σύρμα πρέπει να προμηθευτώ και πόσες σπείρες να κάνω. 
Δεν φαντάζεσαι πόσες σελίδες απαντήσεων είναι δυνατόν να πάρεις από αυτο το ερώτημα. Και σιγά μην βγάλεις άκρη κιόλας. :)
Πάμε μια μπας και μπορέσω να σου δώσω να καταλάβεις το μέγεθος του ερωτήματός σου:
Εξαρτάται που ατμίζεις. Αν είσαι σε TC, τότε το πιο διαδεδομένο είναι το SS316L
Αν είσαι σε power mode, τότε έχεις περισσότερες επιλογές: ΚΑ(nthal)A1, NI80, SS316L  (το μόνο που παίζει σε έλεγχο θερμοκρασίας ΚΑΙ σε watts mode) και κάμποσα άλλα με εξωτικές παραλλαγές. Ότι σύρμα θέλεις και σε βολεύει, αλλά αν είσαι ψιλο άσχετος, πάρε ένα απλό KA-A1 26 AWG ή 28 awg (όσο μεγαλύτερο το νούμερο, τόσο λεπτότερο το σύρμα σε διατομή, άρα και μεγαλύτερη αντίσταση στον ίδιο αριθμό σπειρών με την ίδια διατομή πυρήνα), που είναι λεπτό αλλά όχι και τόσο λεπτό να ξεκινήσεις και βλέπεις αν θα παραμείνεις στο σύρμα ή θα αγοράζεις προ-τυλιγμένες αντιστάσεις.
Παράθεση
Και κάτι άλλο αν κάνω διπλή αντίσταση πρέπει να κάνω διαφορετικό η ετοιμάζω δύο ίδιες αντιστάσεις; 

Ίδιες αντιστάσεις -ίδιος αριθμός στις σπείρες στον ίδιο πυρήνα με το ίδιο σύρμα-. Εδώ η συνολική αντίσταση θα είναι η μισή από την κάθε μία ξεχωριστά. Αν φτιάξεις δλδ αντίσταση 0,4Ω, οι δύο θα είναι 0,2Ω.
Για όλα αυτά -αριθμό σπειρών, πυρήνας, σύρμα, διατομή σύρματος κλπ- μπορείς να δεις http://www.steam-engine.org/coil.html που θα σε οδηγήσει με ακρίβεια εκεί που θέλεις να καταλήξεις.

Αποσυνδεδεμένος kostas naxioths

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2572 στις: Αυγούστου 30, 2017, 16:48 »
Δε μπορείς να φανταστείς τί γενικό ερώτημα βάζεις! Δοκίμασε για αρχή Kanthal awg28 7 σπείρες σε 2,5mm πυρήνα (τρυπανάκι ή τα ειδικά εργαλιάκια για αντιστάσεις, θα σου βγάλει γύρω στο 1,4Ω. Βάλε αφράτο βαμβάκι και αφού το ποτίσεις δοκίμασε το γύρω στα 12W και παίξε πάνω ή κάτω μέχρι να βρεις πού σου αρέσει. Αν βάλεις 2 αντιστάσεις, θα υπολογίσεις ότι η συνολική αντίσταση είναι η μισή της μιάς. Στο παραπάνω παράδειγμα 2 των 1,4Ω θα σου δώσουν 0,7Ω.

Και όμως με λίγα λόγια με βοήθησες πάρα πολύ σ ευχαριστώ 

Αποσυνδεδεμένος Batzio

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • που κοσεβς
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2573 στις: Αυγούστου 30, 2017, 17:33 »
Σε πνευμονικο μπορουμε να εχουμε αναλυση γευσης?(και οχι RDA)

Απ'οτι εχω δει να γραφετε αναφερεστε μονο για σφικτοτζουρηδες και συγκεκριμενα τον Eviva ως απο τους καλυτερους στην αναλυση αν οχι τον καλυτερο

Υπαρχει δυνατοτητα να βρουμε κατι τετοιο σε εναν πνευμονικο?

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2574 στις: Αυγούστου 30, 2017, 17:34 »
Serpent SMM

Αποσυνδεδεμένος Batzio

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • που κοσεβς
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2575 στις: Αυγούστου 30, 2017, 18:14 »
δεν ειναι υπερβολικα αερατος?(θα σφυριζει αμα το κλεισω το airflow?)
δε το διατυπωσα σωστα παιζω στον σκαι το airdisc με τις 3 τρυπες τις μεγαλες και στον avo το airflow στο 1/3 ανοιχτο αλλα κατι με χαλαει και τον εχω αφησει στην ακρη

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2576 στις: Αυγούστου 30, 2017, 18:32 »
Ο smm που ειπε ο φιλος και ο αμμιτ 25 που προτιμω ειναι αερατοι για πολλα βατ (40 τουλαχιστον βαζω σε αυτα) με πολυ καλη γευση, δεν υστερουν καθολου λογω βατ. Πιο πανω βατ παμε σε διπλη αντισταση με Kylin και το reload rta. Αναλυση βεβαια συγκεκριμενα που ζητας πιστευω ειναι καλυτερη στους σφηχτοτζουρηδες που ειπες και γενικα μικρη θαλαμη και οχι πολλα βατ. Τα αερατα ειναι πιο πολυ επιθεση γευσης ενω η αναλυση ειναι μαλλον το αντιθετο, θελει να παιρνεις πιο ηρεμα ατμο. Ενα castle long π.χ. θα το εβαζα σε kayfun v5 με 25 βατ που ειναι λιγο αερατο χωρις να ξεφευγει (δεν μπορω να κανω πιο σφηχτο). Στα αλλα που ειπα πιο πανω οχι, ασε που δεν θα συμφαιρει και οικονομικα ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 30, 2017, 18:42 από Tortugas »

Αποσυνδεδεμένος Batzio

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • που κοσεβς
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2577 στις: Αυγούστου 30, 2017, 18:46 »
Τα βατακια δεν ειναι θεμα και κλαπτονακια εχουμε και βατακια αντε μεχρι κανα 60ρι θα παμε απλα για καθημερινο οχι για ωρες που καθομαι και θα κανω φουλ αερατες δεν ειναι του γουστου μου αυτες
Τον αμμιτ τον εχω δοκιμασει δε μπορω να πω πως ενθουσιαστηκα δεν ειναι κοντα στο ατμιστικο μου προφιλ
Θελω μεν την πνευμονικη αλλα τους αερηδες του τυφωνα κατρινα
Μεχρι στιγμης δεν εχω παραπονο στη γευση απλα θα ηθελα αν μπορουσα να παρω και αναλυση απο καποιο ατμο και οχι απλα ενα συγκεχημενο αποτελεσμα 
Για τον Κ5 ολοι λενε οτι ναι μεν δινει γευση αλλα οχι αναλυση
Αρα οι σφιχτοι ειναι μονοδρομος απο οτι καταλαβα

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2578 στις: Αυγούστου 30, 2017, 18:54 »
Δεν μπορώ να καταλάβω τί είναι αυτή η ανάλυση που αναφέρεις.Μπορείς να το εξηγήσεις λιγάκι?

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2579 στις: Αυγούστου 30, 2017, 19:06 »
Δεν ειμαι αυτης της κατηγοριας, μεχρι εκει φτανει η γνωση μου αλλα μαλλον ναι. Κατι με μικρη καμπανιτσα, να σου δινει ηρεμο πυκνο ατμο και MTL γιατι πρεπει να τον παιξεις στο στομα σου. Κατι τετοιο φαντασου, οπως καπνιζεις πουρο. Θα βρεις πληροφοριες για ατμοποιητες τετοιους καπου εδω. Ειναι κατι πολυ συγκεκριμενο παντως η αναλυση και προσωπικα δεν με απασχολει καθολου και τους περισσοτερους πλεον νομιζω. Σιγουρα παντως θα ειναι ευχαριστο σε στιγμες χαλαρωσης με ενα ωραιο υγρο και ενα ποτηρακι καλο κρασι ή ουισκακι.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1455 171660 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:47
από Ηρακλης
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275626 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15262 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13969 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9303 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42833 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35093 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557889 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182168 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 183 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9259 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364