vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2490 στις: Ιουλίου 18, 2017, 10:05 »
Ας μου πει καποιος εναν τροπο για να στηνω βαμβακι και να κανει overwick... Οτιδηποτε δοκιμασα ειναι στεγνα ή οριακα τα βαμβακια μου, εχω απελπηστει πολυ..

Κ5 και exo παιζω τωρα με κοτομπεικον αλλα και γενικες πληροφοριες μου κανουν, οποιαδηποτε σοβαρη βοηθεια ειναι δεκτη.
Μήπως έχεις πολλά W για το στήσιμο που κάνεις?
Για δώσε πληροφορίες για σύρμα, διάμετρο αντίστασης κτλ.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2491 στις: Ιουλίου 18, 2017, 14:56 »
Καταρχάς, να ζητήσω συγγνώμη εκ των προτέρων για την πιθανότητα να είμαι off topic.

Είχα πει ότι δεν θα το έκανα ποτέ, αλλά πριν από λίγο είχα την "ατυχία" να δω και να μυρίσω τα αποτελέσματα ενός dripper που έβγαζε lemon tart. 

Είχα πει δεν θα κυλιστώ στον βούρκο. Ότι θα μείνω καθαρός από αντιστάσεις και άλλα τινά. Αλλά μάλλον είμαι αδύναμος και σκέφτομαι την αγορά κάποιου για μερακλίδικες στιγμές και δοκιμές υγρών.

Οπότε η ερώτηση που έχω να κάνω είναι η εξής: Ποιον dripper θα προτείνατε; 

Και μια δεύτερη ερώτηση - bonus: Γιατρέ, είμαι καλά;

Απαραίτητες, για μένα, προϋποθέσεις:

α) Να είναι εύκολος στο στήσιμο.
β) Να είναι εύκολος στο στήσιμο. 
γ) Να είναι εύκολος στο στήσιμο.
δ) Να μην χρειάζεται να στρίβω αντιστάσεις, αλλά να υπάρχουν στο εμπόριο έτοιμες κι ας κοστίζουν παραπάνω
ε) Να είναι όσο το δυνατόν απροβλημάτιστος

Στην προκειμένη περίπτωση είδα έναν Vaporesso Transformer, ο οποίος έχει τα χαρακτηριστικά αυτά. Οι αντιστάσεις αγοράζονται και μπαίνουν από ό,τι είδα εξαιρετικά εύκολα.

Από κει και πέρα, όμως, είμαι τελείως άσχετος με το ζήτημα, οπότε τα φώτα σας παρακαλώ.


Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2493 στις: Ιουλίου 18, 2017, 15:12 »
μια ερωτησουλα κ απο μενα.
ψάχνω ατμο που να ναι μεταξυ πνευμονικης και σφιχτης τζουρας.
σκεφτομαι το v5 mini ή serpent mini(22mm). κλίνω προς serpent ή είμαι σε λάθος νερά;

Αποσυνδεδεμένος blade

  • **
  • 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Fod2-unflw2-Zst2-Huss-Sky-KFV5-Dog-cloud1-Berser
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2494 στις: Ιουλίου 18, 2017, 15:28 »
Επειδη εχω και τους δυο θα σου πω οτι ο v5 mini βγαζει και τσιγαρισια λιγο αερατη και πνευμονικη...Αλλα λιγο βρωμιαρης τουλαχιστον στην αρχη μετα το γεμισμα.
Για το surpend mini πρεπει να εισαι ενα σκαλι κατω απο τον Θεο για να μπορεσεις να βγαλεις τσιγαρισια...Τερμα πνευμονικο θα τον ελεγα.

Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2495 στις: Ιουλίου 18, 2017, 15:46 »
Ευχαριστώ για την απάντηση :)
βασικά, πνευμονικό ψάχνω αλλά με "ζόρικη" και όχι σφιχτή ροή αέρα. δεν ξέρω πως να το περιγράψω διαφορετικά :eyesplash:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 18, 2017, 16:42 από unlucky »

Αποσυνδεδεμένος pfso

  • **
  • 184
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2496 στις: Ιουλίου 18, 2017, 16:24 »
Να κάνω μια πρόταση προς τους mod ; Μήπως σε κάθε επισκευάσιμο να έμπαινε πάνω μια ψηφοφορία με ποιο στήσιμο προτιμάμε; Μιας και οι περισσότερες ερωτήσεις αφορούν αυτό το πράγμα; Και έτσι τουλάχιστον, θα φαίνεται αμέσως, αν οχι ποιο είναι το καλύτερο, ποιο είναι το δημοφιλεστερο στήσιμο για κάθε άτμο. 

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2497 στις: Ιουλίου 18, 2017, 16:29 »
Ή ιδέα σου δεν είναι καθόλου άσχημη, είναι όμως μη υλοποιήσιμη καθώς τα πιθανά στησιματα είναι στην ουσία άπειρα για κάθε ατμοποιητή...

 Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος pfso

  • **
  • 184
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2498 στις: Ιουλίου 18, 2017, 22:16 »
Άπλα πιστεύω οτι για κάθε ατμοποιητή συνήθως παίζουν 4-5 στησίματα για το καθέναν (διαφέρουν βέβαια αυτά τα 4-5 απο ατμο σε ατμο) . Πάντα φιλικά  :)

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2499 στις: Ιουλίου 19, 2017, 01:41 »
Μήπως έχεις πολλά W για το στήσιμο που κάνεις?
Για δώσε πληροφορίες για σύρμα, διάμετρο αντίστασης κτλ.
Η θερμοκρασια μου δεν ειναι το προβλημα, ισα ισα εχω πολυ λιγα watt για τα συρματα που εχω. Καθαρα το πως και ποσο βαμβακι βαζω ειναι το θεμα μου, εκει χρειαζομαι tips. Με rdta δεν εχω προβλημα οπως το στηνω, στα τανκ μονο. Πληροφοριακα στα 30-45 watts παιζω με claptons.

Αποσυνδεδεμένος ekkli

  • *
  • 86
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2500 στις: Ιουλίου 21, 2017, 18:43 »
Να ρωτήσω κάτι εδώ και αν έχει συζητηθεί κάπου εκτενέστερα, παραπέμψτε με, παρακαλώ πολύ.
Ο αναπληρωματικός μου, άτμο, ProTank, πέρασε αμμοθύελλα.
Είναι γεμάτος άμμο, μέσα, έξω.

Υπάρχει τρόπος να τον σώσω;
Να τον βουτήξω σε κάνα διάλυμα με οινόπνευμα ή βενζίνη ή δεν ξέρω τι;

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2501 στις: Ιουλίου 21, 2017, 19:30 »
Να τον βουτηξεις σε καθαρο νερο δοκιμασες; 

Αποσυνδεδεμένος GanaG

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα είναι ατμός ... (Θρασύβουλος)
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2502 στις: Ιουλίου 21, 2017, 19:36 »
Πλύντον !
Αδειάζεις λυνεις και μπανακι σε νερο με σαπουνι και οδοντόβουρτσα εάν χρειάζεται.
Ξεπλένεις καλά και βουτα τον σε αλκοόλ (πχ βοτκα) για λίγη ώρα. ;D
(Ή εναλλακτικά αστον να στεγνώσει και πιές το αλκοολ περιμένοντας :)) )


Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2503 στις: Ιουλίου 30, 2017, 06:08 »
Δεν βρηκα καποιο νημα για αυτον τον αρκετα καλο και δημοφιλη ατμοποιητη, οποτε ανοιγω αυτο για να δωσω λυσεις σε κοινα προβληματα που παρουσιαζει καθως και να χει ενα δικο του μερος συζητησης.

1. Πολλοι λενε για προβληματα στο μαυρο exo. Εχω το μαυρο και εβγαλε προβλημα με atomizer short και ohm να πηδανε παντου. Το προβλημα το ελυσα πολυ ευκολα αλλα δεν ξερω αν ειναι το ιδιο για ολα τα αλλα που εχουν προβλημα. Ενας ατμοποιητης δεν ειναι αρκετο δειγμα για συμπερασματα, εχω λογους ομως να πιστευω πως αυτο ειναι το προβλημα των μαυρων.

Λυση: Το προβλημα στο δικο μου ηταν το peek insulator του πολου. Ηταν λιγο εκτος θεσης απο οσο πρεπει στο κουτι του, οποτε δεν μονωνει ολη την διαδρομη εσωτερικα απο το airflow chamber μεχρι την ακρη του πολου και εκανα short οταν αλλαζα deck. Εβγαλα λοιπον το deck και ξαναεβαλα το insulator και δεν εχει πλεον προβλημα. Απλα θελει προσοχη στο να κανει μονωση οταν βαζουμε deck. Αυτο ηταν το προβλημα στο δικο μου, ελπιζω η λυση να ειναι τοση ευκολη για ολους.

Υποθετω πως αυτο ειναι το προβλημα σε ολα τα μαυρα για δυο λογους. Α) Ειναι πιο λογικο η ijoy να εβαλε λανθασμενα τα insulators στην παραγωγη των μαυρων αντι να φταιει η αγωγιμοτητα του χρωματος που λενε οι περισσοτεροι. Β) Το προβλημα αναφερεται σχεδον παντα μετα την αλλαγη deck (που κουνιεται το insulator). Αν καποιος εχει προβλημα και τον βοηθησε αυτη η λυση ας το πει, μπορει οντως να φταιει κατι αλλο.

2. Το juice flow control χαλαρωνει υπερβολικα πολυ ειτε με την χρηση, ειτε με πεσιματα.

Λυση: Ξεβιδωνουμε το deck απο την βαση, βγαζουμε το airflow ring και μενουμε μονο με την κυρια βαση. Η βαση αποτελειται απο δυο ενωμενα κομματια, το εσωτερικο μερος με σπειρωματα που βιδωνουν τα deck και το εξωτερικο που ειναι η βαση μας. Ο συνδιασμος των δυο κανει το juice flow control. Σιγουρευτειτε πως βλεπετε την διαφορα στα δυο κομματια, εχει ασημι χρωμα το εσωτερικο κομματι* οποτε μονο στο μαυρο exo φαινεται ευκολα η διαφορα. Αυτο που θελουμε ειναι να πιεσουμε το εσωτερικο μερος προς τα κατω με αρκετη δυναμη ωστε να ξαναπαει στην "σφιχτη" θεση του. Οσο πιο πανω ειναι, τοσο πιο χαλαρο (με γυμνο ματι δεν φαινεται καμια διαφορα). Η πιο σφιχτη θεση του ειναι αυτη που ειχε μολις βγηκε απ'το κουτι -ισως ελαχιστα πιο σφιχτο-, δεν σφιγγει παραπανω οποτε μην το ζορισετε αδικα.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Το να πιεσουμε μονο το εσωτερικο μερος ειναι αρκετα δυσκολο διοτι δεν εξεχει. Εαν χαλασουν τα σπειρωματα ειναι αχρηστη η βαση μας (και ο ατμοποιητης). Οποτε δεν ακουμπαμε τα σπειρωματα με τα εργαλεια μας. Εχουμε πολυ λιγη και λεπτη επιφανεια χωρις τα σπειρωματα για να πιεσουμε και ειναι αρκετα ευκολο να χαλασει κατι αν δεν προσεχουμε. Προσωπικα χρησιμοποιησα μυτοτσιμπιδο υπο γωνια και το πιεσα μια-μια πλευρα για να κατεβει ολο. Αυτος ο τροπος γινεται μονο χωρις airflow ring. Το μυτοτσιμπιδο παντα με χαρτι κουζινας διπλωμενο στα σημεια επαφης ωστε να μην χαλασουμε τιποτα (και κανουμε αποιρα σημαδια). Αλλος τροπος ειναι να βιδωσουμε λιγο το διπλο deck και να χτυπησουμε με πλαστικο σφυρακι. Γενικα ειναι κατι πολυ ευκολο να φτιαξει αλλα θελει παρα πολυ προσοχη ειδικα την πρωτη φορα.

*Τα δυο κομματια της βασης φαινονται καθαρα ΕΔΩ στην τερμα αριστερα εικονα. Το μεσα ασημι ειναι αυτο που θελουμε να πιεσουμε.

Συγχώνευση λόγω κανονισμού (ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ "ΝΕΟ ΘΕΜΑ" ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΪΟΝ)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 30, 2017, 23:49 από Tortugas »

Αποσυνδεδεμένος LeRoi

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2504 στις: Αυγούστου 05, 2017, 03:05 »
Ελπίζω να γράφω στο κατάλληλο νήμα. Παρέλαβα σήμερα έναν Ammit 25 και έχω το εξής πρόβλημα: Χάνει όλο σχεδόν το υγρό από κάτω. Νομίζω ότι το φτύνει από την οπή του αέρα. Μήπως επειδή δεν έχω βάλει αρκετο βαμβάκι; Αν όχι τι άλλο να φταίει?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1455 171656 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:47
από Ηρακλης
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275625 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15262 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13969 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9303 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42833 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35089 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557886 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182166 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 183 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9257 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364