vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος thanoss24

  • **
  • 136
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2280 στις: Απριλίου 14, 2017, 08:51 »
Ως κατοχος του ammit πραγματικα στον προτεινω λογω της γευσης. Αν θελεις ομως να μην ξαναδεις διαρροη ποτε κοιτα τον obs nano που ειναι με μονη. Εχω τον mini και δεν εχει σταξει ποτε.

Αποσυνδεδεμένος razen

  • **
  • 115
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2281 στις: Απριλίου 14, 2017, 17:20 »
Καλησπερα, συγγενικο προσωπο μου εκανε δωρακι εναν κλωνο kayfun lite mini(δεν γνωριζω ποιον κλωνο) με ακρυλικο bell cap .
εστησα μια αντιστασουλα 1.3 που ατμιζει αρκετα καλα(χωρις καμμενα σκασιματα κλπ)
Εχω 2 ερωτησεις,

1-Υπαρχει καποιο ανταλλακτικο τανκακι που να επιτρεπει γεμισμα απο πανω η με απλο ξεβιδωμα?(Η παω σε αλλο kayfun? :P )
Γιατι η βιδα ειναι ενα θεμα και στην δουλεια πχ δεν μπορω να βιδωνω ξεβιδωνω κλπ

2- Θα υπαρχει θεμα με διαρροες εαν βγαλω τελειως την βιδουλα του αερα?Μαζι με την πρωτη ερωτηση ειναι το δευτερο μου θεμα με τον συγκεκριμενο ατμοποιητη, θα τον ηθελα λιγο πιο αερατο!

Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Adversus

  • *
  • 41
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2282 στις: Απριλίου 19, 2017, 04:28 »
Μια ακόμα ερωτησούλα παιδιά γιατί μου χει σπάσει τα νεύρα σε σημείο που μο έρχεται να τον πετάξω στο τοίχο.
Έστησα τον limitless+ με τα coil που χε μέσα στο κουτί του ( βγήκε 0,26 ) με βαμβάκι cotton bacon. Τι μπορεί να φταίει που έχω τόσα σκασίματα και spit back ?
Για υγρό κάνω diy unicorn milk ( αντιγραφή της cuttwood )


Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος mpari

  • ***
  • 632
  • Φύλο: Άντρας
  • Δυο λαλούν και τρείς χορεύουν
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2283 στις: Απριλίου 19, 2017, 07:56 »
Η δική μου εμπειρία από αντιστάσεις που συνοδεύουν κλώνους και κυρίως noname είναι πέτα τες γιατί δεν γνωρίζεις τι είναι (κατα κανόνα). Το καλύτερο παράδειγμα μου ο κλώνος kfl + που είχε μέσα 2 αντιστάσεις, δεν έβγαινε η αντίσταση με τις σπείρες - διάμτερο που είχε για κανένα γνωωστό σύρμα. Οπότε πετα την βάλε κανένα γνωστό σύρμα χτένισε την αντίσταση και βλέπεις.

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2284 στις: Απριλίου 19, 2017, 13:33 »
Spit back, σκασίματα και συναφή οφείλονται στους παρακάτω λόγους:
1) σύσταση υγρού
2) στήσιμο αντίστασης - πολύ αραιές σπείρες κτλ
3) λάθος στήσιμο στο βαμβάκι

Άρα τα παίρνεις ένα-ένα μέχρι να βρεις τι φταίει. Χρησιμοποιήσες το υγρό σε άλλον επισκευάσιμο και δούλεψε χωρίς σκασίματα? Αν ναι, τότε δες το 2 & 3.

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2285 στις: Απριλίου 19, 2017, 13:39 »
Πολύ σωστά τα λέει ο Kikas με μια διευκρίνηση: Ο άλλος επισκευάσιμος που θα δοκιμάσεις το υγρό πρέπει να έχει πολύ κοντινό στήσιμο! Αλλιώς αν για παράδειγμα ο άλλος έχει μεγαλύτερη αντίσταση και δουλεύεται σε λίγα watt μπορεί να μην κάνει σκασίματα ακόμη και σε υγρό με αρκετό νερό ;)

Αποσυνδεδεμένος vasilisgs

  • **
  • 211
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2286 στις: Απριλίου 19, 2017, 13:57 »
Υπερτροφοδωσια μου μυρίζει....και μάλλον ατμιζεις χαμηλότερα watt από ότι θα έπρεπε...
Στα πόσα watt γινόταν αυτό με την αντισταση?
Επίσης το aiflow το είχες τέρμα ανοιχτό? Παίξε και με αυτό λίγο...κλειστό στο μισο κλπ

Αποσυνδεδεμένος Adversus

  • *
  • 41
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2287 στις: Απριλίου 19, 2017, 14:40 »
Τα coil δε τα πείραξα, όπως ήταν τα έβαλα ( δεν άνοιξα ή έκλεισα σπείρες ).
Βαμβάκι άλλαξα 3-4 φορές με διαφορετική ποσότητα και σφίξιμο του μπας και αλλάξει κάτι.
Τα coil τα έβαλα πιο κοντά στο deck και πιο μάκρια, πιο πάνω και πιο κάτω. Watt ανέβηκα σταδιακά ως τα 90 και κατέβηκα ως τα 40. Με το airflow εξίσου έπαιξα, το έκλεινα λίγο λίγο και ξανά τέρμα ανοιχτό αλλά δεν άλλαξε τίποτα, απλά στο αρκετά κλειστό δεν μου ερχόταν έξω το υγρό, ενώ στο ανοιχτό τέρμα έρχονται σταγόνες και έξω.
Δεν είναι απλά 1-2 spitbacks, είναι λες και έχουμε ανάσταση και ρίχνει μπαλοφιές
To υγρό είναι 70-30vg-pg με 3άρα νικοτίνη, ως τώρα δεν είχα επισκευάσιμους αλλά με τους εργοστασιακούς δε μου χει συμβεί ποτέ όσους και να δοκίμασα.

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2288 στις: Απριλίου 19, 2017, 14:50 »
Φτιάξε μόνος σου αντιστάσεις αφού πρώτα δεις 1-2 βίντεο  (δες το παρακάτω άμα θες, από 11:50 ξεκινάει στο στήσιμο) με στήσιμο του συγκεκριμένου ατμοποιητή.


Αποσυνδεδεμένος babis1993

  • **
  • 398
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν κόψουμε την νικοτίνη δν μπορουν να μας αγγίξουν
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2289 στις: Απριλίου 19, 2017, 14:54 »
Γεύση αμμιτ ξεκάθαρα αλλά θέλει πολύ προσοχή το βαμβάκι ή διαρροές

Sent from my Le X820


Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2290 στις: Απριλίου 19, 2017, 14:55 »
Δηλαδή από clearo πήγες σε rdta με pre made alien coils :hmmm: 

Φτιάξε μια μονή για αρχή με το δικό σου σύρμα να δεις πως συμπεριφέρεται αυτο το θηρίο και μετά βάλε διπλές χωρίς να έχεις υγρό στο τανκ. απλά μουσκέμενα τα βαμβάκια rd(t)a.  Θα βρούμε τι φταίει. Εμένα δεν με ικανοποίησε  ο συγκεκριμένος.

Αποσυνδεδεμένος Adversus

  • *
  • 41
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2291 στις: Απριλίου 19, 2017, 15:02 »
Από sub-ohm σε rdta
Το θέμα είναι ότι δε το χω με την κατασκευή αντίστασης και δεν έχω και τα ''εργαλεία'' που χρειάζονται γι'αυτό και έχω πάρει έτοιμες pre-made.
Απ'ότι βλέπω, όταν βγάζω το πάνω καπάκι, κοντά στα πόδια και στην μέση είναι που σκάνε. Χθες το είχα κοντά το χέρι κι έφαγα τουλάχιστον 5-6 καυτές σταγόνες. Με βλέπω να το διώχνω ακόμα δε τον πήρα. :(

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 20, 2017, 00:32 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος babis1993

  • **
  • 398
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν κόψουμε την νικοτίνη δν μπορουν να μας αγγίξουν
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2292 στις: Απριλίου 19, 2017, 16:16 »
Μην απογοητεύεσαι. Θέλει κλείσιμο σπειρών και άναμμα για να δεις αν καίγεται ομοιόμορφα το κοιλ. Έχεις βάλει νερό στο υγρό?  Στα ποσά βολτ παίζεις?

Sent from my Le X820


Αποσυνδεδεμένος Adversus

  • *
  • 41
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2293 στις: Απριλίου 19, 2017, 16:39 »
Αυτό δε το έκανα γιατί είχα διαβάσει εδώ απ'τον δ. φαρσαλινό ότι δεν είναι σωστό.
Όχι σκέτο VG και PG, περίπου στα 3.9 με 4 πλέον και στα 54watt αλλά έπαιξα αρκετά πάνω κάτω να δω μπας και έφταιγε κάτι
Δε ξέρω αν μπορείτε να καταλάβετε τίποτα με το να δείτε το στήσιμο αλλά ρίξτε μια ματιά αν δε σας κάνει κόπος και πάλι ευχαριστώ παιδιά που προσπαθείτε να βοηθήσετε

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 20, 2017, 00:31 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος babis1993

  • **
  • 398
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν κόψουμε την νικοτίνη δν μπορουν να μας αγγίξουν
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2294 στις: Απριλίου 19, 2017, 16:47 »


To kanthal A1 απο οσο εχω διαβασει δεν εχει θεμα με το αναμμα. Εινια πολυ ανοιχτες οι σπειρες

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1455 171650 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:47
από Ηρακλης
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275618 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15261 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13967 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9301 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42833 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35085 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557872 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182163 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 182 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9252 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364