vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

508 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, tony1976, camber, antiklitos140, petr@n, Sergios

Twitter

Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος th3ofilos

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2190 στις: Μαρτίου 27, 2017, 23:10 »
Δοκίμασε πιο αφράτο βαμβάκι να περνά μέσα απ το coil ουτε σφιχτά ούτε χαλαρά και οι άκρες να κλείνουν τις τρύπες αλλά να μην είναι στουμπομένο.
Υποθέτω ότι έχεις τσεκάρει για hot spots και η αντίσταση σου ανάβει από μέσα προς τα έξω.. Επίσης κάνε μια απόπειρα να σηκώσεις το coil λίγο πιο ψηλά   
Λοιπον μετα απο πολλα στησιμα δοκιμασα με κανθαλ την εφτιαξα στα 1.55 ωμ εβγαλα και το reducer του αερα που εχει ο exo και εφτιαξε κατα πολυ , καθολου καψιμο πολυ ντουμανι και σε απανωτες τζουρες απο γευση μετρια , βεβαια μπορει να φταιει και το υγρο μου εκανε που και και κατι τετοια και εχανα την γευση και στον cubis εχω παραγγηλει και με 0 νικοτινη να δω μηπως φταει και αυτο και θα δοκιμασω και καποιο αλλο υγρο, Το κακο ειναι οτι το παλευω μονος μου και δεν εχω καποιον να μιυ δειξει απο κοντα , πιστευω θα το πετυχω

Αποσυνδεδεμένος panosnm

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2191 στις: Μαρτίου 27, 2017, 23:24 »
Το υγρό σου λογικά είναι 50/50, επίσης σε συνδυασμό με το 9mg νικοτίνη ο λαιμός σου είναι λογικό να υποφέρει.

Αποσυνδεδεμένος th3ofilos

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2192 στις: Μαρτίου 27, 2017, 23:29 »
Με το τελεφταιο στησιμο δεν καταλαβαινω τιποτα και ρουφαω δυνατες πνευμονικες τωρα δεν ξερω μπορει να εκατσε και καλυτερα το βαμβακι γενικα ομως οσο πιο πολλα ωμ τοσο ποιο κρυος ατμος??? Παντως και με το διολο ντεκ που δοκιμασα με χτυπαγε πολυ και ο ατμοποιητης ζεστενοταν παρα πολυ

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 29, 2017, 18:05 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος th3ofilos

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2193 στις: Μαρτίου 27, 2017, 23:30 »
Για το υγρο νομιζω οτι ειναι high vg 65-70.%

Αποσυνδεδεμένος godspeed

  • **
  • 319
  • Φύλο: Άντρας
  • Nicotine-Alcohol Addict! *_*
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2194 στις: Μαρτίου 30, 2017, 14:13 »
Παιδες, στριβω clapton flat wire (26*18 ) 32 στον αβοκαντο. 

κανω απο 5 - 8 σπειρες και μου ξεκιναει απο 0.42Ω και μετα απο λιγο ατμισμα πεφτει στα 0.36Ω.


ειτε κανω 5 σπ. - ειτε 8 μου κανει τα ιδια... κανω κατι λαθος? 

Αποσυνδεδεμένος panosnm

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2195 στις: Μαρτίου 30, 2017, 16:35 »
Κάποια επαφή έχει θέμα και μάλλον του πόλου. Λύσε τον ατμοποιητή, καθάρισε τον και δέσε τον καλά. Αν δεν είναι αυτό τότε ίσως φταίει το mod σου αλλά λογικά είναι θέμα πόλου του avocado.

Αποσυνδεδεμένος godspeed

  • **
  • 319
  • Φύλο: Άντρας
  • Nicotine-Alcohol Addict! *_*
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2196 στις: Μαρτίου 30, 2017, 17:18 »
ναι αλλα με αλλα συρματα δεν μου το κανει. μονο με το clapton flat.

τελοσπαντων ευχαριστω, θα το καθαρισω !

εσφιξα λιγο το πολο απο κατω απ τη βιδα και απο 0,36 πηγε 0,40 αλλα μετα απο λιγη ωρα ξαναπηγε 0,38..

καλα το μπαιζω και ετσι δεν εχει κανα θεμα να ανατιναχτει ε? :P :P :P :P :P

y.g. γ@#ώτο και ειναι ο βασικος μου ατμο.

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 01, 2017, 02:44 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος panosnm

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2197 στις: Μαρτίου 30, 2017, 20:22 »
Δοκίμασε αυτό που σου είπα και λογικά θα ισιώσει.. Κάνε και ένα καθάρισμα στον 510 του mod και βλέπεις.. Η διαφορά ωστόσο που σου κάνει στα ohm δεν είναι και τόσο μεγάλη οπότε ντάξει μικρό το κακό. 

Αποσυνδεδεμένος teokar

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2198 στις: Μαρτίου 30, 2017, 21:42 »
καλησπερα,θα ηθελα γνωμες για τσιγαρισιο κλωνο rta ή original μεχρι 40-50 ευρω,και επειδη ειναι λιγο υποκειμενικο η τζουρα melo 3 με κλειστο αερα και 1,8 triton οταν τον ατμιζα μου εκανε,τωρα ειμαι σε dripper εδω και 2 μηνες περιπου αλλα για καποιους λογους θα παω σε αυτο που ρωταω,ευχαριστω πολυ

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2199 στις: Μαρτίου 30, 2017, 22:55 »
Kayfun v5 ή Taifun gt3 κλώνοι προφανώς ή μεταχειρισμένος ο κ5

Sent from my OnePlusOne

Αποσυνδεδεμένος emere

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2200 στις: Μαρτίου 30, 2017, 23:56 »
Αυτούς που προανέφερε ο φίλος πάνω ή fodi f2,rdta βέβαια αλλά πολύ καλή απόδοση σε αυτό που θέλεις...

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2201 στις: Μαρτίου 30, 2017, 23:58 »
καλησπερα,θα ηθελα γνωμες για τσιγαρισιο κλωνο rta ή original μεχρι 40-50 ευρω,και επειδη ειναι λιγο υποκειμενικο η τζουρα melo 3 με κλειστο αερα και 1,8 triton οταν τον ατμιζα μου εκανε,τωρα ειμαι σε dripper εδω και 2 μηνες περιπου αλλα για καποιους λογους θα παω σε αυτο που ρωταω,ευχαριστω πολυ
subtank δοκίμασε.

Αποσυνδεδεμένος smarty92

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2202 στις: Απριλίου 02, 2017, 11:37 »
θελω να παρω ενα επισκευασιμο να τον εχω για διπλη αντισταση (dual coil)
ειμαι αναμεσα σε aga td και steam turbine,τους εχει κανεις?ποιον θα προτεινατε και γιατι?
καποιος αλλος ατμοποιητης για αυτη την δουλεια υπαρχει ?ενοειτε σε κατι φτηνο...

--------------------------

Από τον συντονισμό:
Αν δεν βρίσκετε το θέμα με τον επισκευάσιμο ατμοποιητή που θέλετε να αναφερθείτε ή αν αναφέρεστε σε περισσότερα του ενός μοντέλα ή αν γι' αυτό που θέλετε να μιλήσετε πιστεύετε ότι δεν είναι ανάγκη να δημιουργηθεί νέο θέμα, δημοσιεύστε το εδώ.

Για εισαγωγή έχουμε κάποια βιντεάκια από τον kostas44 που δημοσιεύστηκαν στο φόρουμ μας εδώ:


1. Τι εργαλεία θα χρειαστώ:




2. Το πρώτο στήσιμο επικευάσιμου:




3. Στρίψιμο microcoil




4. Οργανικό Βαμβάκι για φυτίλι και πως το τοποθετούμε

[youtube]q8hEd-r4oFs[/youtube]

5. Περί αντιστάσεων ο λόγος

Απόψε δεν θα δείξω κάτι εγώ αλλά θα συζητήσω με 2 άτομα που δεν το κρυβω με εχουν βοηθησει πολυ στο παρελθον με τις αμεσες απαντησεις τους ... και νομιζω και πολλους απο εδω μεσα . Η συζητηση μας έγινε μεσω τηλεφωνου και αυτο συνεπαγεται με ψιλοπροβληματακια στον ηχο,  σιγουρα η συζητηση μας θα βοηθησει αρκετους νεους εδω μεσα και θα τους λυσει πολλες αποριες σχετικα με τον χωρο των επισκευασιμων ...

Ευχαριστώ θερμά:
shadockan
Nemesis_rds

[youtube]nNY0aanqAyc[/youtube]



6.  Περί αντιστάσεων ο λόγος ( Part 2)

Σημερα στην βίντεο βοήθεια έχω την συνέχεια απο το προηγούμενο  βίντεο Περί αντιστάσεων ... Θα δείξω ενα online υπολογιστη αντιστάσεων ( οι περισσότεροι τον ξέρετε ) κάποιες επεξηγήσεις σε αυτό το πρόγραμμα και μερικά tips  που θα βοηθήσουν ... όπως και ότι θα έχω σε μίνι συνέντευξη τον δημιουργό του προγράμματος αυτού ... Θα μας πει κάποια πράγματά και θα δώσει μερικές συμβουλές ... Στο τέλος προτείνω 4 νήματα που βοηθήσουν όσους αρχίζουν τώρα το σπορ των επισκευασιμων

Ευχαριστώ θερμά:

Petra
(Για την μεγαλη της υπομονη στις μεταφρασεις των διαλογων της συνέντευξης)

[youtube]_WwLrzQCWuE[/youtube]


7. Πως αλλαξα συνηθεια απο το να μην κανω dry burn



Νεο tutorial για νεους ατμιστες αλλα και καποια tips για ολους μας!!!!

Στήσιμο επισκευάσιμου ατμοποιητή απο την αρχη μεχρι το τελος


 

για καλύτερη σας παρακολούθηση του βίντεο εχω κάτω στην περιγραφή ενα είδος περιεχομένων που θα σας πάει αμέσως στο σημείο που θέλετε!!!!!
Οτι ερωτήσεις έχετε να κάνετε καλύτερα να τις κάνετε στα σχόλια κάτω απο το βίντεο στο youtube  για να μπορώ να σας απαντήσω άμεσα



Αποσυνδεδεμένος smarty92

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2203 στις: Απριλίου 02, 2017, 11:56 »
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ..ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΙΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ (ΔΙΑΜΕΤΡΟ) ΤΩΝ DECKS ΣΤΟΥΣ RTA¨

RIP TRIPPERS PHARAOH SPRING LOADED
SMOK TFV 8 + 12 RBA
HERACLES RTA
SMOK TF-RTA G4
VAPORESSO GEMINI RTA
IJOY TORNADO RDTA

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Αποσυνδεδεμένος johnny_suede

  • **
  • 183
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2204 στις: Απριλίου 02, 2017, 15:34 »
Καλησπερα φορουμ! Ηθελα να ρωτησω κατι για τους rdta. Που κανω λαθος στο στησιμο, και ενω οταν σταζω στα βαμβακια σαν απλο dripper, παιρνω πολυ ωραια γευση, ενω απο το υγρο στο τανκ η γευση βγαινει αρκετα ουδετερη?
Ευχαριστω

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1456 171706 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:15
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275664 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13972 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9309 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42843 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35133 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557941 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182203 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9280 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364