vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Απολύμανση - καθαρισμός οσμών σε Επισκευάσιμους ατμοποιητές

Αποσυνδεδεμένος palmas

  • ***
  • 543
  • Φύλο: Άντρας
Φιλε μου στο ειπα και πανω πετα τον.Το ιδιο ειχα κ εγω παθει μεναν ιδιο ατμο απο vaporbreak...καταπασα πιθανοτητα δεν ειναι ss κ αυτο ειναι σκουρια.Γιαυτο κ μονο απο εδω κ περα εγω μονο original ατμο εχω κ θα εχω...αποψη μου να κανεις κ εσυ το ιδιο.η υγεια μας πανω απολα.καλο βραδυ απο μενα :-)


Sent from my......

Αποσυνδεδεμένος skylosss

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα!! χθες στο UKVAPEFESTIVAL αγορασα έναν kayfun lite v2  απο ' cloud9vaping ' Δυστηχως όμως έχω μία μηρωδιά περίεργια (την συγκρίνω με έαν fogger απο fastech που τελικά τον πέταξα)


Βέβαια κλασσικα απο την αγωνία μου να τον σετάρω στην αρχη δεν τον επλυνα κάν αλλα τώρα τον έχω μέσα σε ένα ποτίρι με καυτο νερο και λεμόνι (έχω την εντύπωση οτι το λεμόνι διώχνει τις μηρωδιες) το οποίο πριν σαπούνισα με υγρό πιάτον..


είχε κανείς μεταλίλα σε γνήσιο kayfun ?
λετε να πετήχει το λεμόνι? (έβαλα και τα δύο πυλινα μέσα)


 

Αποσυνδεδεμένος TheGodfather

  • *
  • 86
  • Φύλο: Άντρας
Δοκίμασε σόδα μαγειρικής  μαζι με ξύδι και νερό και δεν θα έχεις (δεν πρεπει να έχεις) καμία μυρωδιά μετάλλου .

Vapefestival ολοι έφυγαν με Rose v2 απ ότι είδα στο ukvapers , πως και γλίτωσες ; :)

Αποσυνδεδεμένος skylosss

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ


Τελικά το άφησα ένα βράδυ με σόδα βραστο νερο και ξύδι . :idiot1:  πολυ καλος τρόπος, ευχαριστώ
είχα μια ανυσιχία οτι είναι κλόνος αλλα δεν νομίζω τελικα


δεν έχει καθολου μεταλίλα
βέβαια είχα κάνει σετάρισμα που δεν είχε καλη τροφοδοσία και κάποιες φάσεις είχα πάλι μία περιέργη μεταλλιλα βαμβακίλα
νομίζω οτι δεν θέλει πολυ μπούκομα με βαμβάκι






Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
To βαμβάκι να το έχεις σχετικά χαλαρό και όχι σφηνωμένο, γιατί με το που θα βραχεί με το υγρό θα φουσκώσει και θα μπουκώσει το microcoil. Δες και στο νήμα του kayfun.

Αποσυνδεδεμένος skylosss

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Το βαμβακι το βάζω πάντα αεράτα στην αντίσταση αλλα έχω την εντύπωση οτι το βαμβάκι που κατεβένει κάτω πρέπει να προσέχουμε να είναι απλά σε σχήμα 'Π' για να κάνει καλη τροφοδοσία και όχι να το μπουκώνουμε με πολυ βαμβάκι μέχρι πάνω
Εκτός απο το ότι χρειαζόταν καθάρισμα ο KAYFUN μου νομίζω οτι και η κακη τροφοδοσία μου φερνε αυτην την ασχημη μυρωδια

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 05, 2014, 17:45 από Giannis Pap »

Αποσυνδεδεμένος periptero

  • **
  • 288
  • Party all the time
Βρε παιδια, θελω τη γνωμη σας...

Μεχρι στιγμης σε οσους ατμοποιητες ειχα, ελυνα τα κομματια και εβραζα σε γαλα τα μεταλλικα μερη.
Αυτο ελυνε το προβλημα της κακης μυρωδιας-γευσης (μεταλλιλα) μια για παντα !!!!

Πηρα ομως εναν Squape Reloaded
Αυτος δυστυχως ΔΕΝ λυνεται  :wall:
Το γυαλι ειναι πρεσαριστο στο τανκ (εχει και o-rings μεσα) . Τα ιδια και η βαση...

Δοκιμασα
1)μπανακι με υπερυθρες με υγρο πιατων 30 λπτα) τιποτα...
2)μπανακι με υπερυθρες με ξυδι και μαγειρικη σοδα (30 λεπτα)...τιποτα
3)τα εβαλα και σε μπολ με ξυδι και μαγειρικη σοδα (45 λεπτα ακομα) τιποτα

Τι θελει δηλαδη, να τα αφησω στο ξυδι μεχρι το επομενο Μουντιαλ ? :angry_orange:

Καμια ιδεα ?

(Αν βαλω τα κομματια σε γαλα και δεν τα βρασω πολυ, λετε να καταστραφουνε τα o-rings και το γυαλι ?)
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 30, 2014, 16:32 από periptero »

Αποσυνδεδεμένος nickgr

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum Spiro Vapo
Είχα το ίδιο θέμα με 2 κλωνους trident v2. Από διαφορετικά μαγαζιά αλλά μάλλον από τον ίδιο κατασκευαστή.  Η καμπάνα με τις τρύπες αέρα δεν ξεβρωμουσε με τίποτα.  Με τίποτα όμως. Απειρα μπανια με οτι εχω διαβασει.Μέχρι και μια βδομάδα σε οινόπνευμα.
Ειχε ποτισει το ατσάλι αυτη τη μποχα του cnc.
Καμια φορά είναι καλύτερα να το παίρνεις απόφαση οτι δεν...
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 30, 2014, 19:15 από nickgr »

Αποσυνδεδεμένος Geoskoul

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
μπορει να μου πει καποιος αν μπορω να καθαρισω το κεραμικο με το ιδιο τροπο σοδα/ξυδι?

Αποσυνδεδεμένος psvag

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
Το κεραμικό δεν καθαρίζεται με ξύδια. γάλατα και σόδες. Θέλει κάψιμο με φλόγιστρο, γίνεται κάτασπρο!

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Μιας και αυτές τις μέρες περιμένω τον δικό μου επισκευάσιμο, Kayfun, η ερώτηση μου έχει να κάνει με την διαδικασία του πρώτου πλυσίματος.


Τι πρέπει να πλύνω, πώς και με τι υλικά.!!  :)


Σας ευχαριστώ πολύ..!!!!





Εγω τον ειχα πλυνει με ξυδι και οδοντοβουρτσα για τα σπειρωματα..

Καλο ξεβγαλμα και ολο το βραδυ τον αφησα σε ποτηρι με νερο και fairy.. Χωρις τα orings για να μην χαλασουν..

Στεγνωμα καλο και στησιμο μετα :)

Sent from my Nexus 5 or iPhone 6


Ρίξε μια ματιά στο νήμα  :)

Εγώ συμφωνώ με το παρακάτω:


Λύσε το σε όσα κομμάτια μπορείς, ρίχτα σε ένα ποτήρι(μικρό αρκεί να χωράνε μέσα) άσε στη συγκεκριμένη περίπτωση το τζαμάκι εκτός γιατί ραγίζουν.... Ρίξε σόδα μέσα κανα 2 με 3 σακουλακια αυτά με τις δόσεις και πάρε ξίδι (κάνει και το φτηνό δεν υπάρχει λόγος για έξοδα) σιγά σιγά να αφρίζει.... Εγώ το σπαταλάω το ξίδι στη συγκεκριμένη δουλειά εννοώντας ότι ρίχνω ώστε όση σόδα υπάρχει μέσα στο ποτήρι να έχει διαλυθεί από το ξίδι... Τα αφήνω μετά για κάνα τεταρτάκι και είναι κομπλέ !!!!
Τώρα επειδή σιχαίνομαι το ξίδι δεν τα ξεπλένω με απλό νερό αλλά αυτό είναι θέμα προτιμήσεων...  Στο ίδιο ποτήρι αφήνω τη βρύση να τρέξει άφθονα (προσωπικά την ανοίγω τέρμα) ώστε να ξεπλυθεί το μείγμα μέσα έχοντας ένα σουρωτήρι από πάνω μην μου φύγουν και στο νεροχύτη οι βιδούλες....Μετά στάζω καμπόσες σταγόνες καθαριστικό πιάτων (πάλι προσωπικά fairy "γιατί αυτό εμπιστεύομαι!!!") και πάλι κρατώντας το σουρωτήρι ανοίγω τέρμα τη βρύση....Όταν δω το νερό μέσα στο ποτήρι διαυγές είμαι και κομπλέ !!!

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Εγω τους επισκευασιμους και κυριως τους Kayfun που εχω παρει (γνησιους και κλώνους) αλλά και κάθε άλλο εργοστασιακο ατμοποιτη τυπου Nautilus π.χ. τους καθαρίζω με την εξής απλή διαδικασία και ουτε μυρίζουν ούτε μεταλλική γεύση βγαζουν ούτε τίποτα:


Καλό πλύσιμο και σαπούνισμα όλα τα κομμάτια του ατμοποιητή με απορυπαντικο πιάτων ειδικό για βρεφικά σκεύη (οσοι εχετε μωρα ξέρετε,αυτο με το πράσινο σαπούνι),χρησιμοποιώ μάλιστα και ενα βουρτσάκι που ειναι για να πλένονται οι θυλες των μπιμπερο του μωρου. (Αλλο βουρτσακι για τους ατμοποιητες άλλο για τα σκευη του μωρου εννοείται!)
Αφου τους ξεπλύνω καλά,μιλάμε για πολύ καλό ξέπλυμα,τους βάζω και βράζουν στο μπρίκι με σκέτο νερό για 2-3 λεπτα απο την στιγμη που θα παρει βράση το νερό.
Ξεπλένω πάλι με άφθονο νερό, τους αφηνω να στεγνωσουν και ειναι έτοιμοι.


Ακομα και οταν εχω χρησιμοποιησει υγρο με έντονη μυρωδια με τον παραπάνω τρόπο δεν μυριζει μετα ο ατμοποιητής.

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
και στην πολυ ποια μουργα των cnc βαζεις και λιγο γαλα.........
αλλα ολα αυτα αφου τα λαστιχακια (orings) εχουν αφαιρεθει........και εχουμε τον νου μας για κρυφα λαστιχακια ή λαστιχακια που ειναι σε μη εμφανη μερη ενος ατμοποιητη!!!!!!!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172490 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277433 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15470 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14103 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9444 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43521 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 447 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36164 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560056 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 183255 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 227 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 11270 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364