vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

520 επισκέπτες, 9 χρήστες
Tem, manoslykos, dkostas, xloupas, th3ofilos, ZoeM, maprix, bloodlessz, zalaros

Twitter

ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ ΠΡΟΣ ΕΥΡΩΒΟΥΛΕΥΤΕΣ - ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΟΛΟΙ

Αποσυνδεδεμένος MrCatt

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ ΠΡΟΣ ΕΥΡΩΒΟΥΛΕΥΤΕΣ - ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΟΛΟΙ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2013, 20:31 »
Μη σας προκαλει εντυπωση ρε παιδια ειναι "λογικο"... η κυβερνηση ειναι εντολοδοχοι του εξωτερικου,και ως εκ τουτου εξυπηρετουν ξενα συμφέροντα, εν προκειμένη περιπτωση τις καπνοβιομηχανιες..

Αποσυνδεδεμένος Arvacon

  • *****
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
  • Project *Atmopipes* ..coming soon?
    • Atmopipes.gr - Συντομα κοντα σας!
Απ: ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ ΠΡΟΣ ΕΥΡΩΒΟΥΛΕΥΤΕΣ - ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΟΛΟΙ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2013, 12:28 »
Καλημερα σας.
Θα σας διηγηθω μια ιστορια που μου αφηγηθηκε ενας σοφος φιλος απ' το τελευταιο μου ταξιδι στην άπω Ανατολη, τρια χρονια πριν.

Τα παλια τα χρονια που υπηρχαν αυτοκρατορες στην μακρινή Κινα, υπηρξε μακρα περιοδο ξηρασιας για καμποσα χρονια. Ολοι περιμεναν αγωνιωδως να βρεξει, μιας και οι καλλιέργειες τους ειχαν καταστραφει και ολα κρεμονταν απο μια κλωστη, αλλα ματαια.. Προσευχονταν στο Θεο μηπως και τους ακουσει και δωσει μια βροχη στον τεραστιο εκεινο τοπο, αλλα δεν εβλεπαν να αλλαζει κατι.

Μια μερα ο Αυτοκρατορας καλεσε συσκεψη κεκλεισμένων των θυρων με τους σοφους της Αυτοκρατοριας του και δυστυχως δεν εβρισκαν λυση. Τοτε ξαφνικα ο Αυτοκρατορας σκεφτηκε να δοκιμασει κατι σαν τελευταια λυση. Διεταξε τους πιστους του να συγκεντρωθουν σε ενα μεγαλο προαυλιο κατω απο τον ιερο λοφο, για να τους μιλησει και να μοιραστει μαζι τους την ιδεα του.

Αφου συγκεντρωθηκαν γυρω στο 1 δισεκατομμυριο κινεζοι, βγαινει ο Αυτοκρατορας στην κορυφη του λοφου, ωστε να μπορει να εισακουστει η φωνη του σε ολους τους παρευρισκομενους. Ολοι τοτε σωπασαν.
Και λεει ο Αυτοκρατορας: "Μια ειναι η λυση για να σωθουμε. Επειδη ο Θεος φαινεται πως δεν ακουει τις προσευχες μας, ισως αν φωναξουμε ολοι μαζι οσο πιο δυνατα μπορουμε ταυτοχρονα, να μας ακουσει ο Θεος και να ριξει μια δυνατη βροχη, οσο και η φωνη ολων μας μαζι! Μετα απ το συνθημα που θα δωσω, φωναξτε ολοι δυνατα "ΘΕΕ ΜΟΥ ΡΙΞΕ ΜΙΑ ΒΡΟΧΗΗΗ!""

Εκεινη τη στιγμη, ενας κινεζος σκεφτεται: "Γιατι να φωναξω εγω και να με πονεσει ο λαιμος μου, αλλωστε τοσοι ειμαστε εδω περα, αν φωναξουν ολοι αυτοι, θα μας ακουσει ο Θεος και θα βρεξει, οποτε δε χρειαζεται να φωναζω κ εγω..." Ετσι οταν εδωσε το παραγγελμα ο Αυτοκρατορας, επικρατησε νεκρικη σιγη και χαθηκε καθε ελπιδα, γιατι οπως τελικα αποδειχθηκε, ολοι σκεφτηκαν με τον ιδιο τροπο, οποτε η βροχη δεν ηρθε ποτε και χαθηκε καθε ελπιδα...

Κι εδω τελειωνει η ιστορια μας.  :)

Ας μην αφησουμε ομως να αποτραπει και το μελλον του ηλεκτρονικου τσιγαρου ετσι αδοξα. Μπορουμε ολοι μαζι, στελνοντας απο μια απλη επιστολη ο καθενας μας, εστω και με 2 προτασεις, να αποτρεψουμε τα λαμογια τους βολευτες απ' το να ορισουν το μελλον μας οπως θελουν αυτοι και να μας καταδικασουν σε αμεση επιστροφη στο μονοδρομο του κανονικου καρκινογονου τσιγαρου, προς οφελος των καπνοβιομηχανιων και μονο.  >:(

Ειναι στο χερι ολων μας. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ ΠΡΟΣ ΕΥΡΩΒΟΥΛΕΥΤΕΣ - ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΟΛΟΙ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2013, 17:34 »
Διδακτική η ιστορία.  :yes:

Δεν έμειναν πολλές μέρες. Ό,τι γραφτεί μέσα στις επόμενες μέρες έχει πιθανότητα να διαβαστεί. Όταν οι ευρωβουλευτές θα είναι καθ' οδόν ή θα προετοιμάζονται για τις διεργασίες, δε θα 'χουν το χρόνο να διαβάζουν e-mail.
Γι' αυτό στείλτε το e-mail σας σήμερα. Μην το αναβάλλετε για αύριο.

Αποσυνδεδεμένος Arvacon

  • *****
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
  • Project *Atmopipes* ..coming soon?
    • Atmopipes.gr - Συντομα κοντα σας!
Απ: ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ ΠΡΟΣ ΕΥΡΩΒΟΥΛΕΥΤΕΣ - ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΟΛΟΙ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2013, 04:41 »
Πολυ σωστα Λευτερη.

Πιστευω ομως πως δεν εχουμε καταλαβει ποσο σοβαρη ειναι η κατασταση, εξου και ο μολις διπλος αριθμος σελιδων αυτου του τοπικ. Στο συγκεκριμενο θεμα θα πρεπε υπαρχει μεγαλη κινητικοτητα και ελπιζω να υπαρξει εστω και τωρα που εμειναν λιγες μερες μεχρι την κρισιμη ημερα ψηφοφοριας.

Ισως σας φανει λιγο αποτομος ο τροπος που θα μιλησω και ελπιζω να με συγχωρεσετε, αλλα δεν ξερω, σε αυτη τη χωρα γενικα νιωθω πως κοιμομαστε ολοι με τα τσαρουχια τα τελευταια χρονια και γενικα ειμαστε λιγο
"εννια εχει ο μηνας".. ή "δεν παει να καιγεται το σπιτι του γειτονα, δικο μου ειναι?" Αφηνουμε σχεδον παντα τους αλλους να ορισουν το μελλον μας και το μελλον των παιδιων μας, αλλα γιατι και μεχρι ποτε???  :-\

Ξυπνηστε αγαπητοι συμφορουμητες, ξυπνηστε πριν ειναι αργα!! Η συγκεκριμενη ψηφοφορια θα κρινει αυστηρα το μελλον του ηλεκτρονικου τσιγαρου! Αν ψηφισουν κατα της νικοτινης, με λιγα λογια "...τον ιπιαμε..." - "finito" - "ηλεκτρονικο τσιγαρο αντιος"!  :'( :bye: :wall: :eyesplash: κλπ..

Ενα πιθανο σεναριο που λογικα θα επικρατησει (και δεν αποτελει προιον επιστημονικης φαντασιας) ειναι πως μεσα σε λιγες μερες θα αρχισει ο πολεμος των καπνοβιομηχανιων μεσω των μεσων μαζικης εξημερωσης (ΜΜΕ) και θα κατεβει η νικοτινη απ τα ραφια, ο κοσμος δε θα 'χει αλλη επιλογη και μη αντεχοντας να ατμιζει με non υγρα, θα γυρισει στο κανονικο τσιγαρο και μαγαζια ηλεκτρονικου τσιγαρου θα αρχισουν να κλεινουν το ενα πισω απ' τ' αλλο..

Η προθεση μου δεν ειναι να σας τρομοκρατησω, ομως μερικες φορες πρεπει να βλεπουμε τη σοβαρη πλευρα των πραγματων με τα ιδια μας τα ματια, για να εμπεδωσουμε την κατασταση και να δρασουμε οπως πρεπει. Σκοπος ομως ειναι να το εμπεδωσουμε πριν ειναι αργα..

Τα πραγματα ειναι πολυ πιο σοβαρα απ' οτι φανταζεστε. Ας δρασουμε τωρα, πριν πεταξει το πουλι. Για λογους συμπαραστασης, καλο θα ηταν οποιος στελνει επιστολη-ες, να δινει ενα παρον στο συγκεκριμενο τοπικ, ωστε να φαινεται πως υπαρχει υποστηριξη και κινητικοτητα απο ολους μας, ωστε να παροτρυνουμε με τον τροπο αυτο οσα περισσοτερα μελη μπορουμε να κανουν το ιδιο.

Για να μην ψαχνετε στις σελιδες των ευροβουλευτων τα email τους και μπερδευεστε, τα συγκεντρωσα παρακατω και με μια απλη αντιγραφη και επικολληση στο πεδιο που γραφουμε το email, θα μπορεσετε να στειλετε ταυτοχρονα την επιστολη σας σε ολους τους Ελληνες ευροβουλευτες.

Δε χρειαζεται να γραψετε την ιστορια της ζωης σας. Γραψτε τους απλα πχ. για πιο λογο δε θελετε να καταργηθει η νικοτινη, ή τι οφελη σας προσεφερε το ΗΤ μεχρι τωρα στη ζωη σας, τους δικους σας ανθρωπους και τους γυρω σας γενικα κλπ.

Ειναι στο χερι ολων μας να κανουμε κατι και αυτο το κατι πρεπει να γινει τωρα.  :yes:

[email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected]

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ ΠΡΟΣ ΕΥΡΩΒΟΥΛΕΥΤΕΣ - ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΟΛΟΙ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2013, 23:27 »
 :respect:  :respect:  :respect:
Κι έτσι, έστειλα σε χρόνο dt το παρα-παρακάτω:
(Μπορεί να μην έχει επιχειρήματα - σε βουλευτές απευθυνόμαστε άλλωστε - όμως τονίζεται ότι είναι ανέκδοτο, μπας και τραβήξει την προσοχή...)


Το παρακάτω είναι ανέκδοτο.

Όμως, δείχνει έναν κόσμο διαφορετικό, αυτόν που όλοι θέλουμε…

Και είναι στο χέρι σας… παρακαλώ, ρίξτε μια ματιά...

... και βοηθείστε να ξεφύγει από τον εφιάλτη το 50% των ενήλικων.

 


Δεκέμβριος 2014
Η κατάσταση στην Ελλάδα είναι απελπιστική.

Ο Αγησίλαος Κατσιρούμπας, ταλαίπωρος οικογενειάρχης με δύο μικρά παιδιά, αποφασίζει να κάνει μια μεγάλη θυσία. Θα μπει στην κάψουλα κατάψυξης «Μάγιας» της NASA, που βρίσκεται σε πειραματικό στάδιο, για τα επόμενα 100 χρόνια. Δεν θα ξαναδεί γυναίκα και παιδιά…

Αντάλλαγμα; Θα εξασφαλίσει το μέλλον τους…

Παρά τις αντιδράσεις των φίλων του (πού πας; θα υπάρχουν άλλα μικρόβια τότε, δεν θα έχεις αντισώματα, θα πεθάνεις σε λίγες μέρες) ο κύβος είχε ριφθεί.

Στις 30 Δεκεμβρίου 2012 ο Αγησίλαος Κατσιρούμπας, αγανακτισμένος κι ανήμπορος, χαιρέτησε γυναίκα και παιδιά και μπήκε στην κάψουλα.

Σκοτάδι… και κρύο…

30 Δεκεμβρίου 2114

Η κάψουλα ανοίγει. Ο Κατσιρούμπας συνέρχεται σχετικά γρήγορα. Βρίσκεται σε ένα νοσοκομείο. Τυλιγμένος προσωρινά με μία κουβέρτα, προσπαθεί να κατανοήσει τον νέο κόσμο. Μικρά ρομπότ πηγαινοέρχονται, σπαστικά και ασταμάτητα, κουβαλώντας φάρμακα, φαγητά, κουβέρτες, χαρτιά. Οι άνθρωποι μιλάνε μια γλώσσα που του φαίνεται ελληνοκάτι... Σύντομα καταλαβαίνει ότι οι αγγλικές λέξεις αφορούν νέα μηχανήματα και σχετικές ορολογίες. Έξω στο δρόμο βλέπει να κυκλοφορούν ιπτάμενα αυτοκίνητα.

Μια αυστηρή κυρία πλησιάζει προς το μέρος του. Του κάνει νόημα να κάνει ένα λεπτό ακόμα υπομονή. Μιλάει με κάποιον σε μια συσκευή που μοιάζει με κινητό. Ένα μικρό ολόγραμμα του συνομιλητή αιωρείται.

- Λοιπόν, εντάξει… Μην ξεχάσεις την κάρτα για το μεγάλο τσιφ, του λέει κλείνοντας.

- Κύριε Κατσιρούμπα (γυρνά προς το μέρος του) όλα πήγαν καλά.

- Έχω πολλές απορίες ξέρετε… τα παιδιά μου ζουν;

- Για να δούμε (ακατανόητη προφορική εντολή σε κομπιούτερ)… δυστυχώς όχι. Ζουν όμως και τα δύο εγγόνια σας και μάλιστα είναι ενήμεροι. Σας περιμένουν για το μεγάλο τσιφ.

- Ξέρετε… τα έχω λίγο χαμένα. Μπορείτε να με κατατοπίσετε λίγο;

- Φυσικά. Ονομάζεστε Αγησίλαος Κατσιρούμπας, 247 ετών, πολίτης της Ελλάδας, επαρχίας της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Είναι 30 Δεκεμβρίου του 2114, παραμονή του μεγάλου τσιφ.

Πρέπει πρώτα να βρείτε δουλειά. Συνδέομαι με τον τομεάρχη εργασίας (ακατανόητη προφορική εντολή σε κομπιούτερ.)

ΤΟΜΕΑΡΧΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ:

- Είστε τυχερός. Επειδή δεν έχετε τεχνική εκπαίδευση, καθώς μόλις βγήκατε από την ψύξη, σας βρήκα μια χειρονακτική δουλειά, στον τομέα Τ4. Ξεκινάτε μεθαύριο. Σε κανένα μήνα, που θα έχετε μια εμπειρία, θα μπορείτε να ασκήσετε το επάγγελμά σας, του ιστορικού. Μην ξεχάσετε την κάρτα σας, για το μεγάλο τσιφ.

- Κατόπιν θα χρειαστείτε δάνειο για τα πρώτα σας βήματα. 3 μεγαβατώρες για το πρώτο νοίκι, 5 για το αυριανό μεγάλο τσιφ και 2 για τις πρώτες μέρες… σύνολο 10 μεγαβατώρες (ακατανόητη προφορική εντολή σε κομπιούτερ)

ΤΟΜΕΑΡΧΗΣ ΔΑΝΕΙΩΝ

- Κ. Κατσιρούμπα, το δάνειό σας εγκρίθηκε αμέσως. Μην ξεχάσετε την κάρτα για το μεγάλο τσιφ.

- Τέλος, χρειάζεστε σπίτι…

 

Κι αφού βρέθηκε και σπίτι και συναντήθηκε με τα εγγόνια (που ήταν πιο γέροι από αυτόν), στάθηκε και στην e – ουρά για μια κάρτα για το μεγάλο τσιφ. Ήταν περίεργος. Και τυχερός. Αγόρασε την τελευταία κάρτα…

 

Έφθασε η μεγάλη μέρα. Ο Κατσιρούμπας συναντήθηκε με τα εγγόνια του. Μπήκαν στο Ιπτάμενο Στάδιο...  Οι κερκίδες ενώνονταν μεταξύ τους με περίεργες βίδες, σχεδόν αόρατες. Στον αγωνιστικό υπήρχε μόνο άμμος. Παραξενεύτηκε…

Το Στάδιο γέμισε. Πολλοί θεατές άναψαν ηλεκτρονικό τσιγάρο.. Του εξήγησαν ότι ήταν η πιο σύγχρονη μηχανή ατμίσματος. Απόγονος του ηλεκτρονικού τσιγάρου του 21ου αιώνα.

 

Η τελετή ξεκίνησε…

Τέσσερεις άνδρες με φτυάρια και μεγάλες ασπίδες εμφανίστηκαν.

Ακολούθησαν 10 άντρες που κρατούσαν κουβάδες με νερό. Οι επόπτες επιθεώρησαν τη στάθμη του νερού.

 

Τελικά, παρουσιάστηκε ένας γεράκος.

Ο κυρ-Φώτης. Ήτανε, λέει, ο τελευταίος Έλληνας καπνιστής.

Άναψε με αναπτήρα ένα τσιγάρο.

Το ύψωσε, για να το δει όλος ο κόσμος που ούρλιαζε εκστασιασμένος.

Το άφησε να πέσει στο λάκκο με το νερό.

Το τσιγάρο έσβησε κάνοντας ένα… μεγάλο……… τσιφ.

 

Ο τελευταίος καρκίνος εξασθενούσε…

 

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ ΠΡΟΣ ΕΥΡΩΒΟΥΛΕΥΤΕΣ - ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΟΛΟΙ
« Απάντηση #20 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2013, 23:45 »
Πριν 2-3 ημέρες κυκλοφόρησε μια καινούργια οδηγία για τα η.τ. από την επιτροπή της Ευρωπαικής Ένωσης.


Στην οδηγία αυτή αναφέρονται τα εξής:
Επιτρέπονται τα υγρά μέχρι 30mg/ml νικοτίνης.
Επιτρέπονται οι γεύσεις
Πρέπει να αναγράφονται τα συστατικά στην συσκευασία αλλά και οι χημικές ουσίες που εκλύονται από την χρήση (δηλαδή, μελέτη στον ατμό).
Πρέπει να αναγράφονται προειδοποιήσεις ότι περιέχει νικοτίνη που μπορεί να είναι επικίνδυνη, ότι απευθύνεται μόνο σε καπνιστές κλπ.


Πολύ καλή η οδηγία, με μεγάλο μπάχαλο όμως στο θέμα της μελέτης στον ατμό (τα αποτελέσματα εξαρτώνται από την συσκευή και πως την χρησιμοποιείς-χρόνο τζούρας κλπ).

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ ΠΡΟΣ ΕΥΡΩΒΟΥΛΕΥΤΕΣ - ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΟΛΟΙ
« Απάντηση #21 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2013, 23:52 »
Θαυμάσιο νέο !!!  :thumpup:

Ωστόσο, ένας πολίτης που "προσπαθεί" να είναι ενημερωμένος ρωτά:
Ποια είναι η "επιτροπή της ΕΕ;"
Μήπως, αντί να στέλνουμε επιστολές σε βουλευτές, να τις στέλναμε εκεί;
+ Και ποιο ενημερωμένοι φαίνονται (...είλωτες που κάνουν τη δουλειά;)
+ Και πιο αντικειμενικοί (... φαίνεται να την κάνουν σωστά...)...

Θυμήθηκα...
"οδηγία" δεν ήταν κι αυτή με τη super βενζίνη το 2.000 που θα την καταργούσαν και ακόμα ζει;

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ ΠΡΟΣ ΕΥΡΩΒΟΥΛΕΥΤΕΣ - ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΟΛΟΙ
« Απάντηση #22 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2013, 23:54 »
Τι εστί "οδηγία";
Αυτό θα πάει προς ψήφιση δηλαδή;

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ ΠΡΟΣ ΕΥΡΩΒΟΥΛΕΥΤΕΣ - ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΟΛΟΙ
« Απάντηση #23 στις: Οκτωβρίου 01, 2013, 00:19 »
Είναι τα λεγόμενα amendments δηλαδή τροποποιήσεις των άρθρων στην οδηγία για τα καπνικά προιόντα.
Η τελευταία τροποποίηση είναι αυτή. Παλαιότερα υπήρχε μια παρόμοια τροποποίηση, η οποία όμως ανεστάλλει και πέρασε το κείμενο με την φαρμακευτική έγκριση. Τώρα έχει φτιαχτεί αυτή η τροποποίηση της οδηγίας, και πιθανώς (αλλά όχι βέβαιο) να πάει αυτό το κείμενο προς ψήφιση.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ ΠΡΟΣ ΕΥΡΩΒΟΥΛΕΥΤΕΣ - ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΟΛΟΙ
« Απάντηση #24 στις: Οκτωβρίου 01, 2013, 00:21 »
Πολύ καλό αυτό αλλά έχουμε μέρες ακόμα.
Καλό είναι να συνεχιστούν οι πιέσεις γιατί δεν αργούν να το ξαναλλάξουν αυτοί.  :))

Αποσυνδεδεμένος gbouts

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
ΜΑΛΛΟΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΤΑ ΝΕΑ - ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΕ Η ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΤΟΥ ΗΤ
« Απάντηση #25 στις: Οκτωβρίου 08, 2013, 22:40 »
Επωφελούμενος προυφιστάμενης γνωριμίας μου με τον Ευρωβουλευτή Θόδωρο Σκυλακάκη, του είχα στείλει κι εγώ προ ημερών την ακόλουθη επιστολή στην οποία και παραθέτω την απάντησή του.
Σήμερα 8/10 μου απάντησε εκ νέου  και απ' ότι φαίνεται τα νέα είναι ευχάριστα ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΕ Η ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΤΟΥ ΗΤ ΑΠ ΤΟ ΕΥΡΩΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟ.


George Boutsioukis Αγαπητέ Θόδωρε, γνωρίζοντας ότι είσαι φανατικός αντικαπνιστής σου απευθύνω τα ακόλουθα: Είμαι καπνιστής επί 30 χρόνια, εξαρτημένος από τη νικοτίνη και εδώ και 15 ημέρες κατόρθωσα (με μεγάλη μου χαρά) να διακόψω το κάπνισμα αντικαθιστώντας το με το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Με το Η.Τ. παραμένω μεν εξαρτημένος χρήστης νικοτίνης έχω όμως τουλάχιστον απαλλαγεί από τις λοιπές βλαβερές συνέπειες του καπνίσματος (πίσσα κλπ οι οποίες και κυρίως σκοτώνουν). Η δε μετάβασή μου στο Η.Τ. ήταν σχετικά εύκολη (πράγμα που με εξέπληξε) και οφείλεται στο ότι δεν περιήλθα σε κατάσταση στέρησης νικοτίνης.
 Πληροφορούμαι ότι στις 8/10/2013 επίκειται η ψήφιση οδηγίας στην Ευρωβουλή που επιβάλλει ότι υγρά (για το Η.Τ.) με συγκέντρωση νικοτίνης ανώτερης κάποιων mg/ml θα ταξινομούνται ως φάρμακα και για την κυκλοφορία τους θα απαιτείται έγκριση από τον ΕΟΦ.
 Σου επισημαίνω ότι σε περίπτωση που επιβληθεί αδειοδότηση για υγρά που περιέχουν νικοτίνη μέχρι των 20mg/ml (δηλ. 2% νικοτίνη) – όση δηλ περιέχει και 1 σύνηθες πακέτο τσιγάρα - αυτό θα σημαίνει ότι το κόστος θα εκτοξευθεί στα ύψη λόγω κόστους αδειοδότησης (και αν δοθούν τέτοιες άδειες καν), και η προσπάθεια όσων επιχειρούν να αντικαταστήσουν το κάπνισμα με το Η.Τ. (όπως εγώ) ουσιαστικά θα ματαιωθεί.
 Μετά ταύτα ΣΟΥ ΖΗΤΩ ΝΑ ΚΑΤΑΨΗΦΙΣΕΙΣ όποια οδηγία ουσιαστικά ματαιώνει την δυνατότητα κάθε εξαρτημένου καπνιστή τσιγάρου να το αντικαταστήσει με το Η.Τ.
 Παρακαλώ δες και τις ανησυχίες και άλλων χρηστών του Η.Τ. στο http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,18770.0.html

Theodoros Skylakakis Εχω κάνει μεγάλη προσπάθεια για το ηλεκτρονικό τσιγάρο και έχω πείσει (μαζί με άλλους) τους φιλεύθερους να προτείνουν τροπολογία ευνοική για το ΗΤ. Όχι μόνο θα την ψηφίσω, αλλά ζήτησα να μιλήσω στην ολομέλεια για αυτό. Θα αγωνιστώ όσο μπορώ.


George Boutsioukis Το κρίσιμο είναι να μην ταξινομηθούν ως φάρμακα τα υγρά (e - liquid) που περιέχουν νικοτίνη πχ μέχρι 20mg/ml (δηλ. 2%) και τα οποία χρησιμοποιεί ένας που αντικαθιστά το τσιγάρ με το ΗΤ. Κάτι τέτοιο θα έφερνε πολύ μεγάλη αύξηση κόστους και εμπόδια. Επίσης θα ήταν παραλογισμός διότι σε τέτοια περίπτωαη θα πρεπε και τα κανονικά τσιγάρα να χαρακτηριστούν φάρμακα αφού την ίδια νικοτίνη περιέχουν πέραν και όλων των άλλων.
 Θεωρώ ότι έχω την άδειά σου να δημοσιεύσω την απάντησή σου στο http://e-kapnisma.gr/

Theodoros Skylakakis απολύτως
 
 
· 
Theodoros Skylakakis Δεν πέρασε με τροπολογία μας -του Alde- η παράλογη απαγόρευση των ηλεκτρονικών τσιγάρων (εκτός φαρμακείων.) Το ευρωκοινοβούλιο ψήφισε λογικά μετά από πολλή προσπάθεια και αγώνα που έκανα και προσωπικά. Μπορείς να ενημερώσεις σχετικά όλους όσους ενδιαφέρονταν (και εύλογα) για το θέμα
 Χωρίς το ALDE το θέμα θα είχε χαθεί.

Δεν μου αρέσει · Απάντηση · 1 · 5 ώρες πριν
 



Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ ΠΡΟΣ ΕΥΡΩΒΟΥΛΕΥΤΕΣ - ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΟΛΟΙ
« Απάντηση #26 στις: Οκτωβρίου 09, 2013, 17:04 »
Ευχαριστούμε τον κ. Σκυλακάκη και όσους ευρωβουλευτές βοήθησαν γι' αυτήν την τροπολογία.
Επίσης ευχαριστούμε όλα τα μέλη που έστειλαν επιστολές και έβαλαν υπογραφές στις διάφορες κινήσεις που είχαν γίνει.
Χωρίς αυτές τις κινητοποιήσεις τα πράγματα θα ήταν πολύ διαφορετικά. Ας το θυμόμαστε αυτό για το μέλλον.

Το παρόν θέμα κλειδώνει μιας και για την τελική εξέλιξη έχει ανοιχτεί νέο θέμα εδώ:

Ευρωπαϊκό κοινοβούλιο: Τα Η.Τ. δεν είναι φαρμακευτικά προϊόντα!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8444 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180831 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34084 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537059 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59971 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237915 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 612 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16149 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136227 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085477 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35534 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10380 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12