vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

516 επισκέπτες, 8 χρήστες
dkostas, camber, bujinkan, antiklitos140, manoslykos, th3ofilos, sotosz5, thebull

Twitter

ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ ΠΡΟΣ ΕΥΡΩΒΟΥΛΕΥΤΕΣ - ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΟΛΟΙ

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Όπως γνωρίζουμε η ψηφοφορία (η οποία είχε προγραμματισθεί για τις 9 με 10 Σεπτεμβρίου) για τη νέα κοινοτική οδηγία που αφορά τα προϊόντα καπνού και μαζί και το ηλεκτρονικό τσιγάρο αναβλήθηκε για τις 8 Οκτωβρίου.

Υπενθυμίζουμε ότι η τελική πρόταση προς ψήφιση διαφοροποιήθηκε από την αρχική που έλεγε ότι τα υγρά με συγκέντρωση νικοτίνης άνω των 4mg/ml ταξινομούνται ως φάρμακα και για την κυκλοφορία αυτών θα απαιτείται έγκριση από τον ΕΟΦ. Η τελική πρόταση ζητάει αυτό να γίνεται σε ΟΛΑ τα υγρά που περιέχουν νικοτίνη. 

Αυτό σημαίνει εξαφάνιση του η.τ. από προσώπου γης, γιατί κανένας καπνιστής δεν πρόκειται να βρει ικανοποίηση (και να σταματήσει το κάπνισμα) με υγρά χωρίς νικοτίνη ενώ αν θέλει νικοτίνη, το κόστος θα εκτοξευθεί στα ύψη λόγω κόστους αδειοδότησης (αν δοθούν τέτοιες άδειες καν). 

Πολλοί από τους ευρωβουλευτές που θα κληθούν να ψηφίσουν στις 8 Οκτωβρίου δεν είναι πληροφορημένοι ή ίσως και να είναι παραπληροφορημένοι γύρω από τη χρήση του ηλεκτρονικού τσιγάρου. Σε άλλα ευρωπαϊκά κράτη οι χρήστες άρχισαν καμπάνια ενημέρωσης με ατομικές επιστολές προς του ευρωβουλευτές τους.

Ας κάνουμε κι εμείς την προσπάθειά μας με επιστολή ατομικών επιστολών προς τους Ευρωβουλευτές μας.

Δεν πρόκειται να μπει ένα υπόδειγμα επιστολής εδώ. Η τυποποιημένη ομαδική αποστολή του ίδιου περιεχομένου από διαφορετικά πρόσωπα δεν πρόκειται να προσφέρει κάτι.
Προτείνεται ο καθένας μας ξεχωριστά να πει με δικά του λόγια τη δική του ιστορία από τη χρήση του η.τ., τη δική του γνώμη, να προσπαθήσει να καταδείξει το παράλογο της υπόθεσης να μπαίνουν περιορισμοί στην καθαρή νικοτίνη του των ηλεκτρονικών τσιγάρων τη στιγμή που τα συμβατικά τσιγάρα με την πίσσα και τις αποδεδειγμενα καρκινογόνες ουσίες κυκλοφορούν ελεύθερα, την στέρηση των ατομικών μας δικαιωμάτων και ό,τι άλλο σκεφτεί (ακόμα και υπενθύμιση της δύναμης της ψήφου του, γιατί όχι;) που μπορεί να πληροφορήσει και να πείσει τον ευρωβουλευτή για τη σπουδαιότητα αυτής της απόφασης που θα ψηφίσει.

Σε όσους περισσότερους σταλεί η επιστολή, τόσο καλύτερα. Από τον καθένα μας ατομικά.
Κάποιοι ίσως έχουν τους δικούς τους ευρωβουλευτές που γνωρίζουν, κάποιοι μπορεί να ψηφίσουν με γνώμονα το πόσο μπορεί κάποιος από αυτούς να επηρεάσει περισσότερους, Καθένας μπορεί να έχει τα δικά του κριτήρια.
Για όσους δεν έχουν άποψη και ψάχνουν για κριτήρια, ρίξτε μια ματιά στο προφίλ του κάθε ευρωβουλευτή για να δείτε σε ποια θέματα έχει αρμοδιότητα, αν κατέχει κάποια βαρύνουσα θέση (προέδρου, αντιπροέρδου), αν ασχολείται με δέματα υγείας, διατροφής, ανθρωπίνων δικαιωμάτων κτλ. και στείλτε τις επιστολές σας.

Οι επόμενες ευρωεκλογές είναι κοντά.
Η ψήφος μας μετράει.




ΛΙΣΤΑ ΕΛΛΗΝΩΝ ΕΥΡΩΒΟΥΛΕΥΤΩΝ
Στη σελίδα που θα ανοίξει, εκεί που λέει "Κράτος" επιλέξτε "Ελλάδα"
Θα εμφανιστούν τα ονόματα όλων των ευρωβουλευτών μας. Με ένα κλκ στο όνομα του καθενός θα δείτε το προφίλ του, τη θέση του, τις αρμοδιότητές του, ενώ δεξιά θα βρείτε και το πεδίο "Ηλεκτρονική διεύθυνση" όπου μπορείτε να στείλετε e-mail.

Αρκετές φορές έχουν γίνει παρεμβάσεις, επερωτήσεις κτλ. από μία και μόνο τέτοια ατομική επιστολή. Μην προεξοφλείτε ότι η επιστολή σας θα πάει χαμένη. Ας μην ξεχνάμε ότι οι άνθρωποι αυτοί θα ζητήσουν την ψήφο μας σε μερικούς μήνες. Δεν θα μπορούν να υποστηρίξουν ότι "δεν ήξεραν".
Καλό είναι το μήνυμά μας να είναι όσο πιο σύντομο και περιεκτικό γίνεται.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 22, 2013, 00:34 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος GreekNick

  • **
  • 204
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ ΠΡΟΣ ΕΥΡΩΒΟΥΛΕΥΤΕΣ - ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΟΛΟΙ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2013, 19:52 »
Εφυγε η δικια μου επιστολη αν και δεν νομιζω να μπει καποιος στο κοπο να τη διαβασει. Εξαλου στα κεντρα αποφασεων σπανιως παιρνονται αποφασεις........... εκει απλα επικυρωνωνται 

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ ΠΡΟΣ ΕΥΡΩΒΟΥΛΕΥΤΕΣ - ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΟΛΟΙ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2013, 19:58 »
ποτε δεν ξέρεις
εσυ απο την μεριά σου έπραξες αυτό που θεώρησες ηθικό

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ ΠΡΟΣ ΕΥΡΩΒΟΥΛΕΥΤΕΣ - ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΟΛΟΙ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2013, 20:29 »
Εγώ έχω στείλει τη δική μου σε 13 ευρωβουλευτές.

Αποσυνδεδεμένος darkeid

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
    • VapeClub
Απ: ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ ΠΡΟΣ ΕΥΡΩΒΟΥΛΕΥΤΕΣ - ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΟΛΟΙ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2013, 09:43 »
Έστειλα και εγώ την επιστολή μου , ας ελπίσουμε ότι έστω ένας από αυτούς θα την διαβάσει

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ ΠΡΟΣ ΕΥΡΩΒΟΥΛΕΥΤΕΣ - ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΟΛΟΙ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2013, 00:46 »
Ουφ!!! Πρέπει να με πήρε 2 ώρες, αλλά έμαθα το κόλπο και στέλνω ομαδικά.
Σταμάτησα σε κάποιον, μόνο και μόνο μην κοπεί ο Mozilla και πάνε στράφι όλα.
Η συνέχεια, αύριο.

ΘΕΜΑ:

Με αφορμή την ψήφιση στις 8/10/2013, που αφορά την νέα κοινοτική οδηγία που αφορά τα προϊόντα καπνού και μαζί και το ηλεκτρονικό τσιγάρο


Δεν μπορούσα να διαβάσω την εφημερίδα μου, με τόσο χαμηλό φωτισμό. Έτσι κι αλλιώς, είχε αρχίσει να σουρουπώνει όταν μπήκα στον σταθμό του μετρό. Γι αυτό την δίπλωσα και περίμενα υπομονετικά. Μεγάλη στιγμή  της ημέρας η στιγμή που η οικογένεια έχει αποκοιμηθεί… κι εγώ, ήρεμος πια, θα την διαβάσω, επιτέλους.

Αλήθεια, πώς προέκυψε αυτή η ηρεμία;
Ζούμε σε έναν πλανήτη γεμάτο ταραχές, αλλά εμείς είμαστε πολίτες της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
Δεν έχουμε βίαιες εντάσεις. Κι αν ενδιαφέρει κάποιους τι γίνεται αλλού, η φωνή του πνίγεται από τα επείγοντα ενδιαφέροντα της μάζας…
Ας ασχοληθούμε λοιπόν με κάτι πεζό, αλλά, ποιος ξέρει σε λίγο καιρό…
 
Κοπιάσαμε γι αυτό, μπορεί να κόπιασαν κι άλλοι για εμάς, αλλά εμείς χαιρόμαστε το αποτέλεσμα.

Περίμενα, υπομονετικά… το θέμα της διαδρομής συνήθως ήταν κάποιο άτομο εξαρτημένο από τα ναρκωτικά, που εκδηλώνει τη στέρησή του στους συνεπιβάτες.

Αλήθεια, τι φταίει για την μάστιγα;

Οι μετανάστες;
Όχι, το πρόβλημα είναι παλιό.
Η διαφορά βιωτικού επιπέδου;
Αν είναι δυνατόν! Στον 21ο αιώνα…

Τι κρίμα… ειρωνευόμαστε τους εξαρτημένους ναρκομανείς και αλκοολικούς, χλευάζοντας την κατάντια τους. Γιατί; Διότι ξεχωρίζουν από τους άλλους. Χάνουν την αξιοπρέπειά τους, οι… οι… αυτοί.

Ο βήχας του διπλανού έκοψε τις σκέψεις μου. Ο άνθρωπος δεν μπορούσε να πάρει αναπνοή, ήταν φανερό πως του έλειπε οξυγόνο. Κάτι θυμόμουν από πρώτες βοήθειες, αλλά αμυδρά. Ευτυχώς, κάποιος άλλος επιβάτης ήταν πιο κατατοπισμένος. Ο άνθρωπος σώθηκε προσωρινά, μέχρι το ασθενοφόρο, που έφτασε έγκαιρα, να τον περιμένει στον επόμενο σταθμό…

Όχι, δεν έχασε την αξιοπρέπειά του, δεν την χάνει αυτή κάποιος καπνιστής δεκαετιών. Απλά, χάθηκαν πολλά μεροκάματα από αυτόν και από συμπολίτες του στην προσπάθεια να γίνει καλά.
Χάθηκε ίσως και το όνειρό του να δει εγγόνια και να κρατά τρυφερά το χέρι της γιαγιάς-συντρόφου του.

Χάθηκε η ελπίδα να διορθώσει τα λάθη που έκανε σαν νέος.
Αλήθεια, γιατί τα έκανε;

Χάιδεψα το ηλεκρονικό τσιγάρο που λούφαζε στην τσέπη μου.
Το είχα στο off, στο μετρό όντας.
Μπορεί να μην περιφέρομαι ζαλισμένος σαν τους τοξικομανείς, να μην έχω το λίπος των μπεκρήδων, να μην έχω άλλο χρώμα από τους γύρω μου, να μην ξεχωρίζω με τη ματιά.
Όμως, ήμουν ένας από το 22% περίπου των εξαρτημένων ενήλικων από τη νικοτίνη στην Ευρώπη.
Τόσοι πολλοί, που δεν φαίνονται, εκτός αν η πλειοψηφία το διατάξει.

Χάιδεψα ξανά, απλά και διακριτικά, την απενεργοποιημένη μπαταρία μου.
Μπορεί, αύριο, να είμαι εκτός νόμου ατμιστής.
Μπορεί να μην με πιάσουν ποτέ.
Δεν ξεχωρίζω από τους άλλους.

Όμως, μέσα στο σπίτι μου, μη με αναγκάσετε να προσεύχομαι κάθε νύχτα για να δω αύριο την αυγή τα παιδιά μου, όταν ξέρω ότι είναι μια απλή διαδικασία, ανθρώπινη… ειδικά εδώ…
Όταν ξέρω ότι με το ηλεκτρονικό τσιγάρο και την υγεία μου βοηθάω, και από τα μάτια των παιδιών μου θα βρω ελπίδα το πρωί, και οι εισφορές μου βοηθούν άλλους, και – καθώς το ΗΤ (ηλεκτρονικό τσιγάρο) απευθύνεται σε καπνιστές, εξαρτημένους άρα – βοηθώ συμπολίτες στην απεξάρτηση.

Και προσφέρω στην οικονομία, καθώς οι καπνιστές πεθαίνουν πρόωρα, έτσι γράφουν τα πακέτα τους…

Ναι, εξαρτημένος από κάτι που δεν προκαλεί απώλεια συνείδησης…
1)   Αυτό είναι το ζητούμενο;
2)   Κι αν όχι, ποιο είναι;

Έφερα μια ηρεμία και μια «ευχάριστη μυρωδιά» στο σπίτι μου.
Όλα τα άλλα προβλήματα λουφάζουν, καθώς τα παιδιά μου με αγκαλιάζουν και νοιώθουν ότι μοσχοβολάω σοκολάτα.
Δεν μυρίζω τσιγαρίλα, πια !!!

Το σπίτι, η οικογένεια, είναι ο πυρήνας. Δεν καταλαβαίνω, γιατί κάτι που έφερε καλό στο σπίτι μου πρέπει να εξοστρακιστεί από την κοινωνία;

Δεν το θέλουμε αυτό…

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ ΠΡΟΣ ΕΥΡΩΒΟΥΛΕΥΤΕΣ - ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΟΛΟΙ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2013, 06:54 »
Κυρία-ε Ευρωβουλευτά.

Δεν ξέρω πως να αρχίσω.

Ειλικρινά δυσκολεύομαι.Μήπως κάνω κάπου λάθος.Μήπως δεν πω καλά αυτά πού θάθελα να πώ?
Μήπως τα λεγόμενά μου φέρουν αντίθετο αποτέλεσμα.Τέλος πάντων θα τα πω και μακάρι να βρεθούν κάποιοι
να τα διαβάσουν.

Εξάλλου θέλω να έχω τη συνείδησή μου ήσυχη ότι δεν σώπασα.
Είμαι ένας πολίτης αυτής της χώρας που λέγεται Ελλάδα που γέννησε τη Δημοκρατία και την ελευθερία σκέψης
και λόγου.Τουλάχιστον γιαυτά πρέπει νάμαστε περήφανοι.Για τα υπόλοιπα που συμβαίνουν τα τελευταία χρόνια.........

Τέλος πάντων δεν θέλω να σας κουράζω.Να μπω στο θέμα.
Είμαι 56 χρόνων. Καπνιστής από τα 17άμου.
Πνευμόνια μαύρα δύσπνοια - δύσκολος ύπνος - ξύπνημα με πόνους στην πλάτη και όλα όσα έχει ένας καπνιστής
37 χρόνων.
Τον τελευταίο καιρό με τα  οικονομικά προβλήματα που βρήκαν την χώρα μας ήρθε να προστεθεί και αυτό
όταν ήθελα να πάω στο περίπτερο.
Έτσι πριν δύο χρόνια που είχε γίνει κάποιος αρνητικός ντόρος για το η.τ.(ηλεκτρονικό τσιγάρο) αποφάσισα να το
δοκιμάσω.
Μέσα σε 10 μέρες (21-12-2011) είχα κόψει τελείως το τσιγάρο ατμίζοντας με το η.τ.(ηλεκτρονικό τσιγάρο) υγρά
με 1,8% νικοτίνη (18mg το λέμε εμείς οι ατμιστές)

Μετά από 11 μήνες και αφού σταδιακά είχα μηδενίσει τη νικοτίνη στα υγρά που άτμιζα ήρθε η μεγάλη μέρα που
περίμενα 37 ολόκληρα χρόνια και έτσι την 27-11-2012 έκοψα τελείως και το άτμισμα μετά από το κανονικό
τσιγάρο που είχα κόψει την 21-12-2011.
Θα σου πω ένα μυστικό.Η 27-11 είναι μέρα σημαδιακή για μένα.Βέβαια διότι έκοψα τελείως και το άτμισμα αλλά
κυρίως διότι τη συγκεκριμένη ημερομηνία έχει γενέθλια η εγγονούλα μου με την οποία πλέον μπορώ να παίζω όση
ώρα θέλω χωρίς να λαχανιάζω,ούτε να βρωμάει τσιγαρίλα η ανάσα μου.

21-12-2011  και 27-11-2012 δύο ημερομηνίες  σημαδιακές για μένα.

Κύριε ευρωβουλευτά την 8-10-2013 θα κληθής στην ευρωβουλή για ψήφιση οδηγίας που υγρά με πάνω από
0,4% (4mg) νικοτίνη τα χαρακτηρίζει φάρμακα και στην ουσία τα βγάζει τελείως από το εμπόριο.

Με τέτοια υγρά να ξέρης ότι κανένας ατμιστής  δεν θα καταφέρει αυτά που κατάφερα εγώ.Όλοι τους θα
γυρίσουν στο κανονικό τσιγάρο.

Αν αυτός είναι ο σκοπός της Ευρωπαικής Ένωσης ψηφίστε το Νόμο. 
Αν είστε όμως ένας συνειδητοποιημιένος άνθρωπος που επιθυμείτε να βοηθήσετε καπνιστές και ατμιστές μην τον
ψηφίσετε.

Γεώργιος ΓΕΩΡΓΟΠΟΥΛΟΣ (πρώην καπνιστής 37 χρόνων και πρώην ατμιστής ατμιστής 1χρόνου)

Αυτά θάθελα να πω σε όλους τους Έλληνες Ευρωβουλευτές. :yes:
Δεν μπορώ να τα πω όμως γιατί δεν ξέρω να τους στείλω γράμμα (emaill πως το λέτε). Δεν έχω καταφέρει
ακόμη να μάθω πως το στέλνουν κάτι τέτοιο. :( Και μη με κοροιδεύεται. :)) Παππούς είμαι. :)) Και αυτά που
κάνω πολλά είναι. :dontknow:
Με το παρόν μήνυμά μου εξουσιοδοτώ τον διαχειριστή μας (έχει και τα στοιχεία μου) ή όποιον συντονιστή μας
έχει τη διάθεση και το χρόνο να το στείλει σε όσους Έλληνες  Ευρωβουλευτές μπορεί.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 17, 2013, 09:54 από papoys »

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ ΠΡΟΣ ΕΥΡΩΒΟΥΛΕΥΤΕΣ - ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΟΛΟΙ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2013, 09:48 »
υγρά με 18% νικοτίνη (18mg το λέμε εμείς οι ατμιστές)



υγρά με πάνω από 4% νικοτίνη

Αχ παππού, αχ παππού!!! Θα σε μαλώσω!!!!!!
Είναι 1,8% και 0.4% αντίστοιχα.
18mg/ml=0.018g/ml=1.8g/100ml
Δηλαδή η περιεκτικότητα βάρους κατ' όγκο του διαλύματος το οποίο άτμιζες, ήταν 1,8% σε νικοτίνη

(Αν ήταν με 18%, χλωμό σε βλέπω να το έκοβες!!!! Μάλλον θα σε έκοβε!!!)
Κατά τα άλλα,  :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup:


Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ ΠΡΟΣ ΕΥΡΩΒΟΥΛΕΥΤΕΣ - ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΟΛΟΙ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2013, 09:58 »
Ηλία τόφτιαξα. :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Φαντάσου αν περάσει η οδηγία και φτιάχνουν υγρά μόνοι τους με αναμίξεις οι ατμιστές (με νικοτίνη που θα
προμηθεύονται από δω και από κει) πόσοι θα πάνε άψαλτοι όπως θα πήγαινα εγώ αν δεν υπήρχαν έτοιμα
υγρά και βάσεις με τις σωστές αναλογίες. :bye: :bye:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ ΠΡΟΣ ΕΥΡΩΒΟΥΛΕΥΤΕΣ - ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΟΛΟΙ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2013, 15:42 »
Έλα, ρε παππού, βάλε την εγγονή.  :))
Κάποιον θα βρεις να το στείλεις.
Καλό είναι να φαίνεται ένα διαφορετικό e-mail γιατί εγώ έστειλα κιόλας.
Κάνε μια προσπάθεια κι αν δεν ευοδώσει, θα το στείλω εγώ.

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ ΠΡΟΣ ΕΥΡΩΒΟΥΛΕΥΤΕΣ - ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΟΛΟΙ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2013, 21:07 »
Εστειλα και στους 22 - ειπα να στειλω 2-3 και κολλησα !!!!


Παππου εισαι αρχοντας   :yes: :yes: :yes: :yes:      :respect: :respect: :respect: :respect:


Βαριομουν να γραψω αν και ηθελα να στειλω mail για να στηριξω τον αγωνα - αν δεν ηταν η ετοιμη επιστολη του papoys δεν θα το ειχα κανει  :bravo_encouragements:   :victory:


Mε καποια προσαρμογη απο copy-paste εστειλα αυτο:



Θεμα: Κυρία ευρωβουλευτά την 8-10-2013 θα κληθείς στην ευρωβουλή για ψήφιση οδηγίας που υγρά με πάνω από 0,4% (4mg) νικοτίνη τα χαρακτηρίζει φάρμακα και στην ουσία τα βγάζει τελείως από το εμπόριο.



Είμαι 44 χρόνων. Καπνιστής από τα 17 .Πνευμόνια μαύρα δύσπνοια - δύσκολος ύπνος - ξύπνημα με πόνους στην πλάτη και όλα όσα έχει ένας καπνιστής 27 χρόνων.Τον τελευταίο καιρό με τα  οικονομικά προβλήματα που βρήκαν την χώρα μας ήρθε να προστεθεί και αυτό όταν ήθελα να πάω στο περίπτερο.Έτσι πριν δύομιση χρόνια που γεννήθηκε ο γιος μου αποφάσισα να δοκιμάσω το η.τ.(ηλεκτρονικό τσιγάρο).Αμέσως έκοψα τελείως το τσιγάρο ατμίζοντας με το η.τ.(ηλεκτρονικό τσιγάρο) υγρά με 1,8% νικοτίνη (18mg το λέμε εμείς οι ατμιστές)Μετά από δυόμιση χρόνια μπορώ να πω με σιγουριά ότι η υγεία μου βελτιώθηκε,καθάρισαν τα πνευμόνια μου και η όσφρηση και η γεύση επέστρεψαν θεαματικά όπως ακριβώς σαν να μην κάπνισα ποτέ !!!!Πλέον μπορώ να παίζω άφοβα με τον γιο μου και να μην τον κάνω έναν μελλοντικό καπνιστή αφού ο μπαμπάς δεν καπνίζει πλέον ,δεν λαχανιάζει,ούτε βρωμάει τσιγαρίλα η ανάσα μου.Κύριε ευρωβουλευτά την 8-10-2013 θα κληθείς στην ευρωβουλή για ψήφιση οδηγίας που υγρά με πάνω από 0,4% (4mg) νικοτίνη τα χαρακτηρίζει φάρμακα και στην ουσία τα βγάζει τελείως από το εμπόριο.Με τέτοια υγρά να ξέρεις ότι κανένας ατμιστής  δεν θα καταφέρει αυτά που κατάφερα εγώ.Όλοι τους θα γυρίσουν στο κανονικό τσιγάρο - ένα προϊόν που έχει 4.000 ουσίες και περισσότερες από 50 αποδεδειγμένα καρκινογόνες !!!!Αν αυτός είναι ο σκοπός της Ευρωπαικής Ένωσης ψηφίστε το Νόμο.  Αν είστε όμως ένας συνειδητοποιημιένος άνθρωπος που επιθυμείτε να βοηθήσετε καπνιστές και ατμιστές μην τον ψηφίσετε.Σταματίου Ιωάννης (πρώην καπνιστής 27 χρόνων και ατμιστής δυόμιση χρόνια).

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ ΠΡΟΣ ΕΥΡΩΒΟΥΛΕΥΤΕΣ - ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΟΛΟΙ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2013, 21:20 »
Ειμαι guru στους υπολογιστες,γιαυτο θα πω στην κουνιαδα να στειλει επιστολη.... ;D ;D ;D ;D ;D
 
Ωραιο ειναι αυτο που κανουμε παιδια.Μακαρι να γινουν ολα οπως πρεπει για τις ζωες μας και των παιδιων μας

Αποσυνδεδεμένος porky

  • *
  • 6
  • Φύλο: Γυναίκα
    • vaPe Store
Απ: ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ ΠΡΟΣ ΕΥΡΩΒΟΥΛΕΥΤΕΣ - ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΟΛΟΙ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2013, 11:06 »
Στάλθηκε σε όλους.

Γεια σας. Είμαι η Σοφία 38 ετών καπνίστρια. Γνώρισα το Η.Τ. εδώ και δυομισι χρόνια, αλλά δεν κατάφερα να απαλλαγώ από το κάπνισμα. Αυτό μέχρι πριν από 3 μήνες όπου δοκίμασα υγρά με περιεκτικότητα 24mg/ml. Αυτά με κράτησαν μακριά από το τσιγάρο, ενώ οι προηγούμενες απόπειρες μου είχαν αποτύχει γιατί τα υγρά δεν με κάλυπταν.   Πρόσφατα έμαθα για την ψηφοφορία στο Ευρωκοινοβούλιο που προσπαθεί να περιορίσει την περιεκτικότητα των υγρών στα 4mg/ml   Απίθανη λογική αλήθεια!!! Αφήνετε τον καρκίνο ελεύθερο στα περίπτερα να μας σκοτώνει και προσπαθείτε να βάλετε περιορισμούς σε αυτό που μπορεί να μας γλυτώσει??   Τι να σκεφτώ και τι να πω. Δεν έχω λόγια.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ ΠΡΟΣ ΕΥΡΩΒΟΥΛΕΥΤΕΣ - ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΟΛΟΙ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2013, 14:12 »
Στάλθηκε σε όλους, έναν έναν ξεχωριστά.

 
Κέρκυρα, 19 Σεπτεμβρίου 2013

Αγαπητέ κύριε
 
Σας απευθύνω την παρούσα επιστολή, με την ιδιότητά σας ως Εκπροσώπου της Ελλάδας στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, και με αφορμή της ψηφοφορία της 8ης Οκτωβρίου 2013 στην οποία θα κληθείτε να αποφασίσετε με την ψήφο σας, κάποια ζητήματα που αφορούν το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Επειδή ακριβώς πρόκειται για ένα σχετικά νέο προϊόν, επιθυμώ με την παρούσα να προσπαθήσω να αποσαφηνίσω κάποια πράγματα που το αφορούν, βοηθώντας έτσι στην λήψη μιας πιο συνειδητοποιημένης απόφασης. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.
 
Σύντομο Ιστορικό
 
Ονομάζομαι Τρύφωνας Παπαδόπουλος, είμαι 34 ετών και υπήρξα καπνιστής από την ηλικία των 12 ετών και επί λίγο παραπάνω από 20 έτη. Τον Ιανουάριο του 2012, έχοντας πλέον απηυδήσει από το κακό που είχα κάνει στον εαυτό μου, αποφάσισα ότι έπρεπε να σταματήσω να καπνίζω και να καλύψω την εξάρτησή μου από την Νικοτίνη με άλλους τρόπους. Χρησιμοποιώντας όλα τα διαθέσιμα μέσα, έκανα μία εκτενή έρευνα και κατέληξα ότι ο πιο ανώδυνος τρόπος θα ήταν η χρήση ηλεκτρονικού τσιγάρου με νικοτίνη. Επισκέφτηκα λοιπόν το πλησιέστερο τοπικό κατάστημα ηλεκτρονικού τσιγάρου, και αφού ενημερώθηκα πλήρως, επέλεξα τον τύπο που με ικανοποιούσε, δοκίμασα μία ποικιλία υγρών αναπλήρωσης, επέλεξα και το υγρό που επιθυμούσα, και ξεκίνησα την προσπάθειά μου. Σήμερα, μετά από 20 μήνες αποκλειστικής χρήσης του ηλεκτρονικού τσιγάρου, καταθέτω την προσωπική μου εμπειρία. Σταμάτησε η δύσπνοια, η υπνική άπνοια, η αδυναμία φυσικής άσκησης. Επανήλθε η γεύση, η όσφρηση και το λευκό χρώμα στα δόντια. Γνωρίζω ότι ο οργανισμός μου χρειάζεται πολλά χρόνια ακόμα για να αποβάλει τον όγκο πίσσας που έχει συσσωρευτεί στα πνευμόνια μου. Γνωρίζω ότι χρειάζονται πολλά χρόνια ακόμα για να ελαχιστοποιηθεί ο κίνδυνος εμφάνισης καρκινικών όγκων και καρδιοαγγειακών παθήσεων. Δεν έκοψα απλά το κάπνισμα, αντικατέστησα τον τρόπο λήψης νικοτίνης με κάτι άλλο, απαλλάσσοντας τον εαυτό μου από την ταυτόχρονη λήψη μερικών χιλιάδων ακόμα τοξικών ουσιών.
 
Τι είναι το ηλεκτρονικό τσιγάρο
 
Η φιλοσοφία του είναι απλή. Πρόκειται για τον συνδυασμό μίας πηγής ρεύματος (μπαταρία), μίας συσκευής ατμοποίησης και ενός υγρού προς ατμοποίηση. Και τα τρία αυτά συστατικά που συνθέτουν το ηλεκτρονικό τσιγάρο, κυκλοφορούν σε τεράστια ποικιλία και είναι δυνατόν να καλύψουν σχεδόν κάθε διαθέσιμη προτίμηση. Θα σταθώ κυρίως στα υγρά αναπλήρωσης, καθώς εκεί εστιάζει κυρίως το θέμα της ψηφοφορίας. Τα υγρά αναπλήρωσης, αποτελούνται είτε από Φυτική Γλυκερίνη, είτε από προπυλενική γλυκόλη, είτε από συνδυασμό αυτόν. Προαιρετικά, μπορεί να περιέχουν νικοτίνη, σε αναλογίες ασφαλείς για χρήση μέχρι και 2.4-3.6%, ή/και άρωμα. Όλα τα υλικά αυτά, είναι βρώσιμα πλην της νικοτίνης. Η μπαταρία δίνει ρεύμα σε αντίσταση στη συσκευή ατμοποίησης, η οποία το μετατρέπει σε θερμότητα. Το υγρό αναπλήρωσης, έρχεται σε επαφή με την αντίσταση η οποία το ατμοποιεί. Και αυτός ο ατμός είναι που εισπνέουμε. Τονίζω το ατμός καθώς δεν πρόκειται για καπνό εφ’ όσον δεν μεσολαβεί καύση. Πρέπει επίσης να τονίσουμε, ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν είναι ούτε συσκευή ούτε μέθοδος διακοπής καπνίσματος, και φυσικά δεν πωλείται ούτε διαφημίζεται ως κάτι τέτοιο. Υπάρχουν αρκετοί χρήστες ηλεκτρονικού τσιγάρου οι οποίο καπνίζουν παράλληλα. Αποτελεί εναλλακτικό τρόπο πρόσληψης νικοτίνης, προαιρετικά φυσικά εφ’ όσον το επιθυμεί ο χρήστης του. Το ότι μέχρι στιγμής έχει να επιδείξει πολύ μεγάλα ποσοστά επιτυχίας στη διακοπή του καπνίσματος, μεγαλύτερα κατά πολύ από διαφημιζόμενες και εγκεκριμένες μεθόδους όπως τσίχλες νικοτίνης, επιθέματα, εισπνοές νικοτίνης, συσκευές υπερήχων, ύπνωση, βελονισμό και άλλα, είναι απλά μία σύμπτωση, ένα προτέρημα αν θέλετε. Στον σύνδεσμο www.e-kapnisma.gr, μπορείτε να βρείτε επιπλέον πληροφορίες, πιο εξειδικευμένες, και σας καλό να αφιερώσετε λίγο χρόνο γιατί πραγματικά αξίζει τον κόπο.
 
Ηλεκτρονικό τσιγάρο και υγεία
 
Στέκομαι για άλλη μια φορά στο ότι το εισπνεόμενο προϊόν της χρήσης του ηλεκτρονικού τσιγάρου, είναι ατμός και όχι καπνός. Επειδή είναι κατά πολύ βαρύτερος του αέρα, έχει την τάση να ακολουθεί το νόμο της βαρύτητας και να ταξιδεύει προς τα κάτω, χωρίς να αιωρείται για πολύ στο χώρο. Ακόμα και σε ερμητικά κλειστό δωμάτιο, μετά την ολιγόλεπτη αιώρηση, ο χώρος καθαρίζει αφού ο ατμός οδεύει προς το έδαφος, σε αντίθεση με τον καπνό, ο οποίος θα συνεχίσει να αιωρείται μέχρι να βρει διαφυγή. Το ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν είναι επικίνδυνο για τους παρευρισκόμενους  στο χώρο, πόσο μάλλον αφού δεν αποτελεί κίνδυνο για τον άμεσο χρήστη του. Τα περισσότερα υγρά αναπλήρωσης που χρησιμοποιούνται, έχουν περάσει έναν έλεγχο από κάποιο χημείο και δεν έχουν εμφανιστεί σε αυτά βλαβερές ουσίες πάνω από τα ανιχνεύσιμα όρια. Προφανώς και οι μελέτες αυτές, όσο πρώιμες και να είναι, θεωρούμε ότι χρησιμοποιούν μια μεθοδολογία  που προσομοιάζει τη χρήση από τον μέσο χρήστη, και όχι π.χ. συνεχόμενη χρήση.
 
Συμπεράσματα
 
Η κοινότητα των χρηστών ηλεκτρονικού τσιγάρου, ατμιστές όπως αποκαλούμαστε, αποτελείται από βαθμίδες. Ξεκινά από τον απλό χρήστη που το κάνει για να βελτιώσει την υγεία του και/η για να μειώσει – διακόψει το κάπνισμα, μέχρι τον εξειδικευμένο «χομπίστα» που έχει κατασταλάξει στις περισσότερες διαθέσιμες παραμέτρους. Σχεδόν όλοι μας ανεξαιρέτως, έχουμε μελετήσει πολύ το θέμα, διευρύνοντας τις γνώσεις μας και ανταλλάσσοντας απόψεις με ομοϊδεάτες ανά την υφήλιο. Μπορούμε να αναγνωρίσουμε τα ποιοτικά προϊόντα, έχουμε απαιτήσεις από τους προμηθευτές μας και πιέζουμε για να λάβουμε προστιθέμενη αξία από κάθε ευρώ που ξοδεύουμε. Το κόστος χρήσης μπορεί να προσαρμοστεί σε κάθε κεφάλαιο, και είναι απείρως κατώτερο από τη χρήση συμβατικού τσιγάρου (πόσο μάλλον στο εξωτερικό που τα προϊόντα καπνού κοστίζουν πολλαπλάσια από αυτά στην Ελλάδα), και τα οφέλη στην υγεία τεράστια. Κανείς μας δεν δύναται να γνωρίζει αν και τι συνέπειες μπορεί να προκαλέσει η μακροχρόνια χρήση του ηλεκτρονικού τσιγάρου, λόγω απλά της νεότητας του προϊόντος. Μην ξεχνάμε βέβαια, πως στις αρχές του 20ου αιώνα, η κοκαΐνη πωλούνταν ως φαρμακευτικό προϊόν και ο καπνός διαφημίζονταν ως ευεργετικός για τον ανθρώπινο οργανισμό. Είναι καθήκον σας λοιπόν να μελετήσετε προσεκτικά όσες πληροφορίες έχετε στη διάθεσή σας πριν προσέλθετε στην ψηφοφορία. Δεν αποφασίζετε απλά για την κατηγοριοποίηση ενός προϊόντος. Αποφασίζετε για το αν θα βγάλετε εκτός νόμου μια αγορά η οποία αποφέρει χρήματα στο Ελληνικό κράτος μέσα από Φόρους, ενισχύει την επιχειρηματικότητα και την εξωστρέφεια, δημιουργεί νέες θέσεις εργασίας και επεκτείνεται διαρκώς. Αποφασίζετε για το αν θα οδηγήσετε τους ατμιστές που απαλλάχτηκαν από το τσιγάρο, πίσω σε αυτό. Αποφασίζετε για το αν θέλετε μία κοινωνία αρρώστων σκλάβων του καπνού, που επιβαρύνουν το ΕΣΥ με εκατομμύρια ετησίως. Και αυτή την απόφαση, δεν πρέπει να την λάβετε με ελαφρά την καρδία.
 
Διατελώ μετά τιμής
 
Τρύφωνας Π. Παπαδόπουλος
Λογιστής - Φοροτεχνικός
 
 
 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 19, 2013, 14:24 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ ΠΡΟΣ ΕΥΡΩΒΟΥΛΕΥΤΕΣ - ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΟΛΟΙ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2013, 00:40 »
Έκανα μια διόρθωση στο αρχικό μήνυμα.
Από ό,τι πληροφορήθηκα (και το αναφέρει και ο κ. Φαρσαλινός εδώ: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,13543.msg647449.html#msg647449) η τελική πρόταση λέει να απαιτείται άδεια του ΕΟΦ για ΟΛΑ τα υγρά που περιέχουν νικοτίνη. Εγώ είχα μείνει στα +4 mg/ml που ήταν η αρχική πρόταση.

Αν και αρκετοί στείλαμε επιστολές σχετικά με τα 4 mg, στην τελική νομίζω ότι κι αυτές έχουν τη χρησιμότητά τους. Έτσι καταδεικνύουμε ότι ακόμα και μια τέτοια εναλλακτική πρόταση δεν πρόκειται να βοηθήσει τους καπνιστές να μείνουν μακριά από το τσιγάρο.

Το αναφέρω για την ακρίβεια και μόνο. Ούτως ή άλλως και η αρχική και η τελική προς ψήφιση πρόταση είναι παράλογες.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8479 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180896 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34121 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537316 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60021 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238069 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 621 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16302 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136260 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085537 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35564 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10425 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12