vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

255 επισκέπτες, 6 χρήστες
bloodlessz, tibolaso, Milarepa, Zdgatapsychs, th3ofilos, maprix

Twitter

Clearomizer vs CE2R4 vs FOG

Αποσυνδεδεμένος sokin

  • ***
  • 581
  • Φύλο: Άντρας
  • Δοκιμος ηλεκτροπνευματιστης για μα ζωή.
Clearomizer vs CE2R4 vs FOG
« στις: Ιανουαρίου 16, 2011, 00:10 »
Σημερα το πρωϊ αφού παρέλαβα τα clearomizer 2.6-2.8 και τα ce2r4 xl low2.4-2.6, αποφάσισα να κάνω μια γρήγορη δοκιμή μεταξυ τους, συμπεριλαμβανομένου και του fog με 901lr 1,7. Το Τ-τανκ  ατομιζερ δεν το έχω ακόμα λίαν συντόμως όμως.

Δεν ξερω σε πιό θεμα επρεπε να το συμπεριλάβω, μια και όλο και κάπιος θα μου εδειχνε το δαχτυλο εξόδου και έτσι το έβαλα σε νέο θέμα. Αν νομίζει κάποιος διαχειριστής οτι πρεπει να το μeτακινήσει ας το κάνει.

Η δοκιμή εγινε αδιάκοπα επι οκτω ώρες με εναλάξ ατμισμα (κάθε μιση ώρα  άλλο) .  Ξέρω πολύ λιγος χρονος, διαφορετικά τα χαρακτηριστικά,  αρα  οχι τόσο αξιόπιστα τα συμπεράσματα αλλά δεν με νοιαζει.
Χρησιμοποιησα halo freedom 12 αραιωμενο με vg και φουντουκι vg 9mg .

1.  Διάρκεια:
clearomizer με 1,2 ml  3 ώρες
ce2  με 1,2 ml 2,5 ώρες
fog 2 ml 1 ώρα

2.  Στέγνωμα- καμένο:
clearomizer ποτέ. Οταν τελείωσε το υγρό δεν χρειάστηκε να ρουφάω.
ce2 λίγο στην αρχή την πρωτη φορά και στο τέλος.
fog 4-5 φορές σε δύο γεμίσματα για σύνολο 4 ml υγρου

3. Χτύπημα :
To fog είχε το καλύτερο χτυπημα ειδικά στην αρχή όταν είναι γεμάτο, με γεμάτη μπαταρια
Το ce2 ελάχιστα καλύτερο από το clearomizer στα 12mg, αλλά σαφως καλύτερο με vg στα 9mg
Ισως εδώ να αδικό το clearomizer με τη μεγαλύτερη αντίσταση.

4. Γευση:
Το fog σαφως καλύτερο με τον 901. Με αποζημίωσαν όμως κανα δύο καλά ρουφήγματα πυρωμένου μέταλλου.
Το clearomizer εδω μου φάνηκε καλύτερο απο το ce2, οπως και στη θερμοκρασία του ατμού.
 
5. Διαρροές:
Κανένα δεν είχε διαρροές υγρού. Με το fog μόνο ήπια λίγο υγρό. Επίσης μου φάνηκε οτι το clearomizer εφερε κανα δύο φορές καποια σταγονιδια στο χειλος. Δεν χρησιμοποιησα το επιστομιο που υπάρχει στα κουτιά.

Τελικά το Ce2 είναι πολύ καλό σε όλους τους τομείς και το clearomizer καλύτερο όταν έρθει 2,4-2,6 έκδοση.
Αν θέλεις να απολαύσεις όμως ένα καφέ για καμια ώρα άτμισμα μέσα ή έξω το fog είναι σπουδαίο.

Τέλος μπάφιασα στον ατμό.

Αποσυνδεδεμένος m.a.x.

  • ***
  • 710
  • Φύλο: Άντρας
  • το ΠΑΟΚίζειν εστί φιλοσοφείν
Απ: Clearomizer vs CE2R4 vs FOG
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 16, 2011, 00:33 »
Τέλος μπάφιασα στον ατμό.
:)) :))και  μόνο η προσπάθεια αξίζει ένα μπράβο.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Clearomizer vs CE2R4 vs FOG
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 16, 2011, 09:08 »
μπράβο sokin πολύ ωραία  :thumpup:.
Περιμένουμε νεότερα μόλις δοκιμάσεις και το Tank system
Επίσης να είσαι σε ετοιμότητα τον επόμενο μήνα και για τα Giantomizer 5ml CE2.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 16, 2011, 09:42 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος sera

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Clearomizer vs CE2R4 vs FOG
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 16, 2011, 11:31 »
Μπράβο sokin. Πολύ κατατοπιστικός.
Με αυτά και με αυτά μου θύμισες ότι έχω να ατμίσω από χτες με το fog.  :eyesplash:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 16, 2011, 11:36 από sera »

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Clearomizer vs CE2R4 vs FOG
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 16, 2011, 12:16 »
Το clearomizer, θεωρώ πως για τα λεφτά του είναι πολύ καλό.
Το πιπάκι που το συνοδεύει, είναι όλα τα λεφτά.

Θά το προτιμούσα λίγο πιο κοντό, όπως και την αντίσταση λίγο πιο κάτω, καθώς ανεβάζει θερμοκρασίες και σου έρχεται κατευθείαν στα χείλη.

Σε συνεχείς τζούρες, ψιλό-χαλάει την γεύση του υγρού, καθώς ναι μέν δεν στεγνώνει, αλλά είναι εμφανής η ελλιπής τροφοδότηση του φυτιλιού. (ίσως ευθύνεται και η 18650).
Σέ lipo δεν το συζητάω....  δεν έχει καμία ελπίδα.. :nope:

Η μέτρηση με το πολύμετρο, μου έδειξε 3.4 Ωμ.  Απο διαρροές είναι οκ, με μόνη απόκλιση ίσως κάποια υγρασία στο άνω σημείο, άνευ σημασίας πιστεύω.
Τώρα σε σύγκριση με το fog... δεν θα παραθέσω κάτι.  Μένω σε αυτά που είπε ο sokin.

Τέλος με μικρή μετατροπή, μπορεί άνετα να γίνει και atomizer για δεξαμενές afs.. :hmmm:  (προσεχώς)..

Eπίσης να αναφέρω ότι κάνουν τα trip-tip πιπάκια απο 510 καθώς και πιπάκια απο exelixis.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 16, 2011, 14:43 από craven.gr »

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Clearomizer vs CE2R4 vs FOG
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 20, 2011, 19:57 »
Παρέλαβα κι εγώ σήμερα. Εκτός από το διαφανές περίβλημα, είναι ίδια σε απόδοση με τα xl e2r4 καρτο και σε απόδοση και σε όλα νομίζω.
Είναι λιγάκι ασχημούτσικα, αλλά μπορείς να βλέπεις πόσο υγρό έχεις κάθε στιγμή. Δεν πειράζει, θα προτιμούσα να είχαν απλά μία κενή διαφανή "λωρίδα" και το υπόλοιπο μαύρο. Το αποτέλεσμα θα ήταν το ίδιο.

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Clearomizer vs CE2R4 vs FOG
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 20, 2011, 21:13 »
Απ' ότι κατάλαβα και είδα μεταξύ του ce2r4 και του clearomizer δεν υπάρχει καμία διαφορά πέρα από το ότι ο clearomizer έχει διαφορετικό διαφανές εξωτερικό περίβλημα.
Όλα τα άλλα είναι ίδια.
Άρα μιλάμε ουσιαστικά για τον ίδιο ατμοποιητή.

Κάνω λάθος?

Αποσυνδεδεμένος aiwnios_foithths

  • ***
  • 578
  • Keep Vaping
Απ: Clearomizer vs CE2R4 vs FOG
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 20, 2011, 21:22 »
Απ' ότι κατάλαβα και είδα μεταξύ του ce2r4 και του clearomizer δεν υπάρχει καμία διαφορά πέρα από το ότι ο clearomizer έχει διαφορετικό διαφανές εξωτερικό περίβλημα.
Όλα τα άλλα είναι ίδια.
Άρα μιλάμε ουσιαστικά για τον ίδιο ατμοποιητή.

Κάνω λάθος?
Ουσιαστικα το ιδιο ειναι αλλα μπορει να εχει διαφορα στην αλλοιωση του υγρου, αλλο να μεινει μεσα σε μεταλλικο δοχειο κ αλλο σε πλαστικο ή γυαλινο.

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Clearomizer vs CE2R4 vs FOG
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 20, 2011, 21:48 »
Ουσιαστικα το ιδιο ειναι αλλα μπορει να εχει διαφορα στην αλλοιωση του υγρου, αλλο να μεινει μεσα σε μεταλλικο δοχειο κ αλλο σε πλαστικο ή γυαλινο.
Αμφιβάλλω ότι μπορεί να υπάρξει διαφορά ή αλλοίωση της γεύσης του υγρού λόγω του διαφορετικού υλικού των δοχείων.
Έτσι κι αλλιώς το υγρό το έχουμε σε πλαστικά μπουκαλάκια.

Εάν λοιπόν δεν υπάρχει άλλη διαφορά, που πιθανώς να μην την γνωρίζω, για μένα είναι ακριβώς ο ίδιος ατμοποιητής.

Αποσυνδεδεμένος aiwnios_foithths

  • ***
  • 578
  • Keep Vaping
Απ: Clearomizer vs CE2R4 vs FOG
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 20, 2011, 21:57 »
Αμφιβάλλω ότι μπορεί να υπάρξει διαφορά ή αλλοίωση της γεύσης του υγρού λόγω του διαφορετικού υλικού των δοχείων.
Έτσι κι αλλιώς το υγρό το έχουμε σε πλαστικά μπουκαλάκια.

Εάν λοιπόν δεν υπάρχει άλλη διαφορά, που πιθανώς να μην την γνωρίζω, για μένα είναι ακριβώς ο ίδιος ατμοποιητής.
Το θεμα αλλοιωσης το ειπα για τα μεταλλικα απλα κ μονο γιατι οταν εβγαλα τα καπακια απο μεσα ειχε μια μεταλλικη μυρωδια κατι το οποιο ισως να μπορει να επηρεασει το υγρο.

Αποσυνδεδεμένος sokin

  • ***
  • 581
  • Φύλο: Άντρας
  • Δοκιμος ηλεκτροπνευματιστης για μα ζωή.
Απ: Clearomizer vs CE2R4 vs FOG
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 20, 2011, 22:17 »
Κατασκευαστικά υπάρχει μόνο μια μικρή αλλαγή στη βάση του clearomizer για την τοποθέτηση μιας μικρής φλάντζας για λόγους στεγανοποίησης απ' οτι καταλαβαίνω. Κατα τ'αλλα είναι ολοίδιοι μάλιστα άλλαξα μεταξύ τους εναν ce2r4 με ένα clearomizer.

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Clearomizer vs CE2R4 vs FOG
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 21, 2011, 10:09 »
Παρέλαβα κι εγώ σήμερα. Εκτός από το διαφανές περίβλημα, είναι ίδια σε απόδοση με τα xl e2r4 καρτο και σε απόδοση και σε όλα νομίζω.
Είναι λιγάκι ασχημούτσικα, αλλά μπορείς να βλέπεις πόσο υγρό έχεις κάθε στιγμή. Δεν πειράζει, θα προτιμούσα να είχαν απλά μία κενή διαφανή "λωρίδα" και το υπόλοιπο μαύρο. Το αποτέλεσμα θα ήταν το ίδιο.
Εαν έχετε μαύρο xl e2r4, μπορείτε να βγάλετε το αυτοκόλλητο που έχει (πριν χρησιμοποιήσετε το καρτο γτ μετά κολλάει πάνω στο μέταλο και δεν βγαίνει σωστά) και κόβοντας λιγάκι κατά μήκος και κατά πλάτος το κολλάτε στο clearomizer :) Το αποτέλεσμα είναι να μείνει μία λουρίδα στην οποία φαίνεται η στάθμη του υγρού που απομένει και μία καλύτερη (κατά τη γνώμη μου) εμφάνιση :yes:

Αποσυνδεδεμένος zantos

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Clearomizer vs CE2R4 vs FOG
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 21, 2011, 15:56 »
καλο μηχανακι αλα θελει ιδιετερη προσοχη γιατι
ειναι ευεσθητο.δηλαδη.οπως ατμιζα στο γραφειο
περνωνας διπλα μου η ξαδερφη μου με εσπρωξε
στο χερι και βγηκε η πλαστικη δεξαμενη απο την
βαση και χυθηκε ολο το υγρο.φαινετε οτι δεν εχει καλη συνδεση και λογικο γιατι ειναι πλαστικο
σε μεταλο και μικρη επιφανεια συνδεσης.
ισως ομως ετυχε σε αυτο το κοματι

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Clearomizer vs CE2R4 vs FOG
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 21, 2011, 15:58 »
Ναι, είναι ευαίσθητο :yes:
μου έπεσε στο πάτωμα και βγήκε από τη θέση της η κεντρική μεταλική βεργούλα στο κέντρο. Μικρό το κακό όμως, τράβηξα λίγο έξω την κάτω τάπα και την έβαλα στο κέντρο (στη θέση της). Έχασα βέβαια αρκετό υγρό :-\

Αποσυνδεδεμένος zantos

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Clearomizer vs CE2R4 vs FOG
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 21, 2011, 16:06 »
δεν ειναι θεμα τοσο το χασιμο υγρου αλλα
το οτι θα σε κανει χαλια τα ρουχα.στο σπιτι λες δεν βαριεσε εξω;και ουτε ειναι προβλημα η ευεσθισια του αυτη συμφωνα με την τιμη του ειναι
αριστο,το αναφερω για να προσεχουν ολοι γιατι
εγω εγινα μην πω τι και φαω κοκκινη :)) :)) :))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206328 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 232 63680 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 21:08
από Ελένη Π
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92852 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3862 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1097 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172854 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278255 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15540 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14229 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9608 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43882 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 502 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix