vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

596 επισκέπτες, 3 χρήστες
Ηρακλης, marauder800, SEB

Twitter

Χρήση μπαταριών από παλιά laptops σε ηλεκτρονικό VV MOD.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Χρήση μπαταριών από παλιά laptops σε ηλεκτρονικό VV MOD.
« Απάντηση #105 στις: Νοεμβρίου 22, 2015, 20:50 »
Γιατί έτσι θα έχω καβατζα άλλες έξι μπαταρίες. Όλες δείχνουν να φορτίζουν και μία που έχω βάλει στο κλουπορακι τη δείχνει τέρμα φορτισμένη. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι αν υπάρχει κίνδυνος να τις χρησιμοποιήσω.
Χρησιμοποιείς μπαταρίες από ένα pack που είχε ουσιαστικά βγει άχρηστο και ρωτάς αν υπάρχει κίνδυνος? :)
Εγώ που συναρμολογώ δικά μου packs με lipo χρόνια τώρα, δεν θα το έκανα γιατί δεν αξίζει το ρίσκο να φέρνω κοντά στο πρόσωπο μου ή να κοιμάμαι στον ίδιο χώρο με μια μπαταρία από pack που εχει βγει άχρηστο.

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: Χρήση μπαταριών από παλιά laptops σε ηλεκτρονικό VV MOD.
« Απάντηση #106 στις: Νοεμβρίου 22, 2015, 21:03 »
Τραγικά τα κάνεις τα πράγματα :))


Άν φόρτισε η μπαταρία με τον nitecore μπορείς να την χρησιμοποιήσεις, βέβαια μην περιμένεις τρελές αποδόσεις από μια τέτοια μπαταρία, και ποτέ μα ποτέ δεν τις βάζουμε σε μηχανικό μόντ.

Αποσυνδεδεμένος ili kef

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρήση μπαταριών από παλιά laptops σε ηλεκτρονικό VV MOD.
« Απάντηση #107 στις: Νοεμβρίου 22, 2015, 22:37 »
Αν και φόρτισαν όλες οι μπαταρίες και το κλουπορ τις δείχνει πλήρως φορτισμένες, στο ατμισμα είναι λίγο αδύναμες. Έτσι αν και είναι μαλλον Li-ion 2200 protected, μετά από αρκετό διάβασμα εδώ μέσα οτι πρεπει να  αποφεύγουμε τις λιθιου ιόντων στα μοντακια, αποφάσισα να μην τις χρησιμοποιήσω. Ευχαριστώ για τις απόψεις σας.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Χρήση μπαταριών από παλιά laptops σε ηλεκτρονικό VV MOD.
« Απάντηση #108 στις: Νοεμβρίου 23, 2015, 13:04 »
Με πολύ πρόχειρη έρευνα, οι Panasonic CGR18650CG που βλέπω στις φωτό προτείνονται από την Panasonic για χρήση σε pack και γι αυτό λέει δεν τις προτείνει για σκέτες.

Τα μέγιστα ρεύματα αποφόρτισης φτάνουν τα 2.5Α ενώ ως στάνταρντ προτείνονται τα 320mAh. Οπότε υπάρχει λόγος που προτείνονται ως μέρος pack.

Βάσει των παραπάνω, μην τις χρησιμοποιήσεις σε μοντ.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Χρήση μπαταριών από παλιά laptops σε ηλεκτρονικό VV MOD.
« Απάντηση #109 στις: Νοεμβρίου 23, 2015, 16:57 »
Τραγικά τα κάνεις τα πράγματα :))


Άν φόρτισε η μπαταρία με τον nitecore μπορείς να την χρησιμοποιήσεις, βέβαια μην περιμένεις τρελές αποδόσεις από μια τέτοια μπαταρία, και ποτέ μα ποτέ δεν τις βάζουμε σε μηχανικό μόντ.
Κατά τη γνώμη μου, τραγικό είναι να χρησιμοποιείς μπαταρίες που προορίζονται για ανακύκλωση σε μοντάκια.
Εκτός των άλλων, τα περισσότερα packs αποτελούνται από στοιχεία σχετικά χαμηλής απόδοσης σε ρεύμα, γι' αυτό και είναι σε pack πχ 3S2P

Αποσυνδεδεμένος Bill Geo

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρήση μπαταριών από παλιά laptops σε ηλεκτρονικό VV MOD.
« Απάντηση #110 στις: Δεκεμβρίου 29, 2015, 02:23 »
Απο την δικη μου εμπειρία με μπαταριες απο λαπτοπ εχω δει πολυ μειωμένη χωρητικότητα.
Στην καλυτερη εχω δει 1500-1600mAh και συνήθως ειναι καπου στα 1100mAh.


Εκτος βεβαια και αν η μπαταρία ειναι σχεδον καινουργια (κ χωρις πολλους κυκλους φορτισης)
και ετυχε να βραχυκυκλωσει ενα στοιχειο απο κακη χημεια (αλλα ειναι σπανιο αυτο)


Παρ'ολα αυτα ακομα ακομα κ ετσι παρεχουν αρκετο ρευμα για νορμαλ Watt (<20)




Αποσυνδεδεμένος sakaplias100

  • **
  • 280
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρήση μπαταριών από παλιά laptops σε ηλεκτρονικό VV MOD.
« Απάντηση #111 στις: Μαρτίου 11, 2016, 22:11 »
παιδιά είχα ένα power bank 8000mha (έλεγε) καινούργιο μπορεί να είχε 10 φορτίσεις . μετά από πτώση ξεκόλλησε από την πλακέτα το USB φόρτισης και το άνοιξα και μέσα είχε 5 μπαταρίες 18650 μπλε που γράφουν πάνω (18650 0805 3.7v ) . . πως μπορώ να καταλάβω η να μετρήσω πόσα αμπέρ μπορούν να δώσουν .η μία την έβαλα είδει για φόρτισμα για να κάνω μια δοκιμή . τα πόσα mha είναι θα φανούν πάνω κάτω απο το πόσο θα κάνει να φορτίσει . αλλά δεν ξέρω εάν είναι με προστασία η χωρίς.  

Αποσυνδεδεμένος Alexxxbazzz

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρήση μπαταριών από παλιά laptops σε ηλεκτρονικό VV MOD.
« Απάντηση #112 στις: Μαρτίου 11, 2016, 22:27 »
Με ένα πολύμετρο θα δεις τα ampere. Απλά να βάλεις συνεχές ρεύμα και το εύρος τον ampere πολύ κοντά στα ampere των μπαταριών. Δηλαδή ξεκινά με 10 ampere και ανεβάζεις ή κατεβαζεις σιγά σιγά ανάλογα (ρυθμίσεις πολύμετρου). Άμα είναι ψηφιακό ακόμα καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Χρήση μπαταριών από παλιά laptops σε ηλεκτρονικό VV MOD.
« Απάντηση #113 στις: Μαρτίου 11, 2016, 22:35 »
αυτά τα power bank δεν έχουν μεγάλες απαίτησης σε ampere από τις μπαταρίες αφού έχουν έξοδο 2a
αντιθέτως απαιτούν μεγάλη χωρητικότητα και έχουμε μάθει ότι όσο ανεβαίνει η χωρητικότητα κατεβαίνουν τα ampere
δεν σου κάνουν για το η/τ :nope:

Αποσυνδεδεμένος sakaplias100

  • **
  • 280
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρήση μπαταριών από παλιά laptops σε ηλεκτρονικό VV MOD.
« Απάντηση #114 στις: Μαρτίου 11, 2016, 23:03 »
δεν ξεπερνάω ποτέ τα 11-12 watt όταν ατμίζω και παίζω σε εύρος 1.5-2 ομ . οπότε μια χαρά θα δουλέψουν πιστεύω . 

Αποσυνδεδεμένος LeonGR

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρήση μπαταριών από παλιά laptops σε ηλεκτρονικό VV MOD.
« Απάντηση #115 στις: Μαρτίου 11, 2016, 23:16 »
Με ένα πολύμετρο θα δεις τα ampere. Απλά να βάλεις συνεχές ρεύμα και το εύρος τον ampere πολύ κοντά στα ampere των μπαταριών. Δηλαδή ξεκινά με 10 ampere και ανεβάζεις ή κατεβαζεις σιγά σιγά ανάλογα (ρυθμίσεις πολύμετρου). Άμα είναι ψηφιακό ακόμα καλύτερα.
Δηλαδή του λες να βραχυκυκλώσει τις μπαταρίες για να δει πόσα αμπέρ θα του δώσουν?
Δε διευκρίνησες πότε θα πάρει την μέτρηση... αφού σκάσουν ή μετά?
Παιδιά είναι επικίνδυνα πράγματα αυτά. Αν δεν ξέρετε καλύτερα μη λέτε τίποτα.
Απλά δε μπορείς να δεις έτσι απλά πόσα αμπέρ μπορεί να σου παρέχει μία μπαταρία με ασφάλεια. Και πόσο μάλλον με ένα σκέτο πολύμετρο.


Στάλθηκε από το SM-N920C μου


Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Χρήση μπαταριών από παλιά laptops σε ηλεκτρονικό VV MOD.
« Απάντηση #116 στις: Μαρτίου 11, 2016, 23:40 »
δεν ξεπερνάω ποτέ τα 11-12 watt όταν ατμίζω και παίζω σε εύρος 1.5-2 ομ . οπότε μια χαρά θα δουλέψουν πιστεύω .
Δικό σου είναι το κεφάλι και το πρόσωπο, οπότε :dontknow:
Έχε πάντως υπόψη σου ότι:
Το power bank σου έλεγε 8000mAh και είχε μέσα 5 Χ 18650 συνδεδεμένες παράλληλα. Αυτό σημαίνει 8000/5=1.600mAh κάθε μπαταρία.
Καταλαβαίνεις και μόνο από τη χωρητικότητα ότι πρόκειται για μπαταρίες του χειρίστου είδους.
Τα power bank δίνουν συνήθως μέγιστο ρεύμα 2.1Α το οποίο μοιράζεται ανάμεσα στις μπαταρίες. δηλαδή από την κάθε μπαταρία δεν ζητούν πάνω από 2.1/5=0.42Α.

Κάθε μπαταρία λοιπόν έχει 1600mAh και της ζητάμε μέγιστη αποφόρτιση 0.5Α. Όπως καταλαβαίνεις μέσα μπαίνουν ότι χειρότερο υπάρχει σε μπαταρία 18650 γιατί απλά δεν χρειάζεται κάτι καλύτερο.

Ατμίζεις - όπως λες - στα 11-12W. Θα ζητάς λοιπόν από τη μπαταρία σου 3.5 έως 4.5Α αποφόρτιση. Είσαι σίγουρος ότι θα αντέξουν αυτές οι noname μπαταρίες;


Αποσυνδεδεμένος sakaplias100

  • **
  • 280
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρήση μπαταριών από παλιά laptops σε ηλεκτρονικό VV MOD.
« Απάντηση #117 στις: Μαρτίου 12, 2016, 00:13 »
δεν ξέρω και πάρα πολλά πράματα απο μπαταρίες αλλά η μπαταρίες μέσα ήταν παράλληλα συνδεδεμένες κάτι που δεν προσθέτει τα αμπέρ της κάθε μπαταρίας για να βγει το αποτέλεσμα τον 2 αμπέρ. ούτε και των volt μόνο της χωρητικότητας  . εάν κάνω λάθος  διορθώστε με .

Αποσυνδεδεμένος LeonGR

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρήση μπαταριών από παλιά laptops σε ηλεκτρονικό VV MOD.
« Απάντηση #118 στις: Μαρτίου 12, 2016, 03:14 »
Λάθος κάνεις.
Όταν είναι παράλληλα το φορτίο μοιράζεται. Δλδ αν τραβάς 4 αμπέρ από 4 μπαταρίες συνδεδεμένες παράλληλα θα τραβάς 1 αμπέρ από την κάθε μία.
Αλλιώς δε θα είχες το πλεονέκτημα της αυξημένης χωρητικότητας.

Στάλθηκε από το SM-N920C μου


Αποσυνδεδεμένος Alexxxbazzz

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρήση μπαταριών από παλιά laptops σε ηλεκτρονικό VV MOD.
« Απάντηση #119 στις: Μαρτίου 12, 2016, 09:10 »
Δηλαδή του λες να βραχυκυκλώσει τις μπαταρίες για να δει πόσα αμπέρ θα του δώσουν?
Δε διευκρίνησες πότε θα πάρει την μέτρηση... αφού σκάσουν ή μετά?
Παιδιά είναι επικίνδυνα πράγματα αυτά. Αν δεν ξέρετε καλύτερα μη λέτε τίποτα.
Απλά δε μπορείς να δεις έτσι απλά πόσα αμπέρ μπορεί να σου παρέχει μία μπαταρία με ασφάλεια. Και πόσο μάλλον με ένα σκέτο πολύμετρο.


Στάλθηκε από το SM-N920C μου

Δηλαδή οταν βάζεις τους ακροδέκτες του πολύμευρου στους δύο πόλους βραχυκυκλώνει?
Αφού1ον έχει ασφάλεια το πολύμετρο και αυτή θα καεί και το σίγουρο είναι ότι δεν σκάνε οι μπαταρίες.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Τώρα κατάλαβα τι θέλει να πει ο LeonGr, απλά λέω για πολύμετρο ηλεκτρολόγου αυτοκινήτων και μηχανών που μετράει ampere χωρίς να βάλεις τις μπαταρίες να παράγουν έργο π.χ. Κύκλωμα ή βραχυκύκλωμα. Οπότε σε ένα ηλεκτρολογικό συνεργείο αυτοκινήτων ή μηχανών θα κανεις δουλειά σε 1 λεπτό.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 12, 2016, 09:30 από Alexxxbazzz »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172172 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276544 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14044 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9406 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43183 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 432 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35697 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559242 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182673 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 210 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10634 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364