vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Μετά από 34 ημέρες 'ατμίσματος'

Αποσυνδεδεμένος mylonojr

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum spiro BAFUM
Μετά από 34 ημέρες 'ατμίσματος'
« στις: Δεκεμβρίου 21, 2010, 12:51 »
Συμπλήρωσα αισίως 34 μέρες χωρίς κτ και αισθάνομαι την ανάγκη να μοιραστώ τις εντυπώσεις μου με τα άλλα μέλη του φόρουμ.
Λοπόν, ξεκίνησα με Njoy Νpro με φίλτρα DUO Traditional (Normal) και οι εντυπώσεις μου ήταν καλές. Η γεύση καλή το χτύπημα όχι άσχημο. Σε γενικές γραμμές δεν αποζήτησα το κτ. Εκείνος όμως που με χαλούσε ήταν η τιμή που έφτανε τα 15€/5 φίλτρα. Χρειαζόμουν βλέπετε γύρω στα δύο την ημέρα, δηλ 6€. Αφού λοιπόν κάπνιζα περίπου 12-15 κτ το κόστος ήταν λιγάκι υψηλό. Έτσι άρχισα να γεμίζω τα άδεια κάρτο του Njoy με υγρό. Στην αρχή όλα (σχετικά) καλά. Υπήρχε όμως και δεύτερο πρόβλημα. Οι μπαταρίες δεν κρατούσαν πολύ (180mAh, νομίζω). Είχα 3 και έτσι ο φορτιστής ήταν συνέχεια στην πρίζα. Λόγω όμως της χαμηλής διάρκειας τους, μία τουλάχιστον έμενε πάντα άδεια. Στις βραδυνές εξοδους κουβαλούσα μαζί μου και ένα σακουλάκι με 5-6 γεμισμένα κάρτο, 2 έξτρα μπαταρίες φορτισμένες από το απόγευμα, υγρά, χαρτομάντηλα, ενα λαστιχένιο καπάκι από κάρτο προσαρμοσμένο για το γέμισμα τους, μια παραμάνα ειδικά στραβωμένη για να βγάζω το καπάκι από τα κάρτο, κτλ :fight_hammered2: :doh3:. Μεγάλη μανούρα δηλαδή! Πολλές φορές καποια από τα κάρτο αρνούνταν να λειτουργήσουν σωστά (ή δε λειτουργούσαν καθόλου).

Ώσπου έκανα την 'υπέρβαση' και αγόρασα τον ΜΠΑΦΟ (βλέπε THE FOG) με δύο μπαταρίες 900mAh, 2 ατμιστέ 901 normal, 4 ατμιστές 901lr, 2 φορτιστές και πολλά μπουκαλάκια υγρό :yahoo:. Στην αρχή δεν ένοιωθα καθόλου χτύπημα αν και η γεύση ήταν γεμάτη. Μετά όμως από κάποιες συμβουλές που ακολούθησα (από ποστ στο φόρουμ εδώ) κατάφερα να τον ρυθμίσω στα μέτρα μου.

Από τότε δεν ανησυχώ ποτέ για το αν θα ξεμείνω από μπαταρίες (η 900mAh κρατάει για πολλές ώρες ακόμη και με τον 901lr) ή από υγρό αφού ο ΜΠΑΦΟΣ χωράει 3-3.5 ml. Αυτά που κουβαλάω πλέον στο σακούλι περιορίζονται σε μια επιλέον μπαταρία, και ένα μπουκαλάκι υγρό (Kentucky High ή Oriental High) όπως επίσης και το γνωστό 'καποτάκιον'.

Έχω δώσει μέχρι στιγμής βέβαια πάνω από 400€ σε πειραματισμούς και μη αλλά έχω δημιουργήσει απόθεμα σε hardware αλλά και σε αναλώσιμα: γύρω στα 15 μπουκαλάκια υγρό, 2 φορτιστές, 2 μπαταρίες (εδώ πιθανότατα θα πρέπει να κάνω μια ακόμη επένδυση), 6 ατμιστές (δουλεύουν ακόμη όλοι καλά) και αν λάβουμε υπόψη ότι κατά μέσο όρο χρειάζομαι γύρω στα 4ml υγρού, είμαι Ο.Κ. για κανα-δύο μήνες.


Κεντρική ιδέα: Αν σκέφτεστε να ασχοληθείτε σοβαρά με το ευγενές άθλημα του 'ατμίσματος' δοκιμάστε κάτι σε ΜΠΑΦΟ ή GG (το δεύτερο δεν το έχω δοκιμάσει άλλα απ' όσα διαβάζω στο φόρουμ είναι το ίδιο καλό, αν όχι καλύτερο) και μακροπρόθεσμα νομίζω ότι συμφέρει.

Υ.Γ. αυτό που με ανησυχεί και με αγχώνει βέβαια είναι να μη χάσω το ΄καποτάκι'.
Υ.Υ.Γ. το μέγεθος βέβαια είναι μια άλλη ιστορία και μπορεί κάποιοι να έχουν πρόβλημα να κυκλοφορούν έξω με τον ΜΠΑΦΟ. Αυτή είναι βέβαια μια παράμετρος που θα πρέπει να ληφθεί σοβαρά υπόψη αν και μένα προσωπικά δεν με απασχολεί καθόλου. :bye:
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 21, 2010, 23:16 από mylonojr »

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μετά από 34 ημέρες 'ατμίσματος'
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 21, 2010, 13:41 »
Μπράβο φίλε μου, συγχαρητήρια  :)
Από την άλλη όμως, εμένα ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ να ονομάζεις ΜΠΑΦΟ κάποιο Η.Τ., δυσφήμιση κάνεις και όχι διαφήμιση και μάλιστα με κεφαλαία γράμματα. Άντε να τα δει κανένας άσχετος και να νομίζει οτι κάνουμε χασίσια με τα Η.Τ.
Λίγη προσοχή δεν βλάπτει και αν με παρεξηγήσεις εσύ ή και όλοι οι υπόλοιποι, ξυδάκι :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Μετά από 34 ημέρες 'ατμίσματος'
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 21, 2010, 13:44 »
Υ.Γ. αυτό που με ανησυχεί και με αγχώνει βέβαια είναι να μη χάσω το ΄καποτάκι'.

Kαλαμάκι... το βρίσκεις παντού.. :yes:
Φωτό στην ανάλογη ενότητα το βράδυ. ;)

Αποσυνδεδεμένος mylonojr

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum spiro BAFUM
Απ: Μετά από 34 ημέρες 'ατμίσματος'
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 21, 2010, 14:34 »
Μπράβο φίλε μου, συγχαρητήρια  :)
Από την άλλη όμως, εμένα ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ να ονομάζεις ΜΠΑΦΟ κάποιο Η.Τ., δυσφήμιση κάνεις και όχι διαφήμιση και μάλιστα με κεφαλαία γράμματα. Άντε να τα δει κανένας άσχετος και να νομίζει οτι κάνουμε χασίσια με τα Η.Τ.
Λίγη προσοχή δεν βλάπτει και αν με παρεξηγήσεις εσύ ή και όλοι οι υπόλοιποι, ξυδάκι :tongue_smilie:

Το 'ξυδάκι' είναι λίγο προκλητικό αλλά το αντιπαρέρχομαι (και το εννοώ). Εμένα, τέλος πάντων, κάτι τέτοιο μου θυμίζει, τί να κάνω. Εξάλλου, ο σκοπός του ποστ ήταν να γράψω τις πρώτες εντυπώσεις μου. Επίσης, δεν μπορούμε να γκρινιάζουμε για όλους εκείνου τους αντικαπνιστές που εξοργίζονται μόνο με τη θέα του ητ, που κολλάνε δηλαδή σε αυτό που βλέπουν (τις ομοιότητες του ητ με κτ) και όχι στην ουσία του πράγματος και να κάνουμε τα ίδια κι εμείς (παρομοίαση του FOG με ΜΠΑΦΟ)!

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μετά από 34 ημέρες 'ατμίσματος'
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 21, 2010, 14:51 »
Για εμένα φίλε μου το "ΜΠΑΦΟΣ" που αναφέρεις καμιά 10ρια φορές στο μνμ σου είναι προκλητικό. Τεσπά, τη γνώμη μου είπα και τέλος :yes:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Μετά από 34 ημέρες 'ατμίσματος'
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 21, 2010, 15:01 »
Το 'ξυδάκι' είναι λίγο προκλητικό αλλά το αντιπαρέρχομαι (και το εννοώ). Εμένα, τέλος πάντων, κάτι τέτοιο μου θυμίζει, τί να κάνω. Εξάλλου, ο σκοπός του ποστ ήταν να γράψω τις πρώτες εντυπώσεις μου. Επίσης, δεν μπορούμε να γκρινιάζουμε για όλους εκείνου τους αντικαπνιστές που εξοργίζονται μόνο με τη θέα του ητ, που κολλάνε δηλαδή σε αυτό που βλέπουν (τις ομοιότητες του ητ με κτ) και όχι στην ουσία του πράγματος και να κάνουμε τα ίδια κι εμείς (παρομοίαση του FOG με ΜΠΑΦΟ)!

Για το "ξιδάκι" καλά κάνεις και το αντιπαρέρχεσαι. Από όσο ξέρω (από εδώ μέσα) τον Atmistis, τον κόβω να είχε κέφια σήμερα παρά να θέλει να είναι προκλητικός.

Όσο για το ΜΠΑΦΟ, θα έλεγα ότι με πρόλαβε. Ευρηματικό και χαριτωμένο το παρατσούκλι για το FOG, δεν μπορώ να πω, και για εμάς που ξέρουμε τα πράγματα του φόρουμ δίνει μια ευχάριστη - χιουμοριστική νότα μέσα στις τόσες τεχνικές αναλύσεις κτλ. αλλά αν πάρεις την περίπτωση που κάποιους άσχετος (ακόμα) με το θέμα "προσγειώνεται" στο φόρουμ μας σ' ένα τέτοιο μήνυμα, όντως μπορεί να δημιουργήσει λάθος εντυπώσεις μόνο και μόνο η επιλογή ενός τέτοιου ονόματος για μια συσκευή.
Ελπίζω να μην υιοθετηθεί η ονομασία.

Φίλε mylonojr, μην το παίρνεις σαν "επίθεση". Κουβέντα κάνουμε.  :)

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μετά από 34 ημέρες 'ατμίσματος'
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 21, 2010, 15:36 »
Έτσι ακριβώς Λευτέρη :thumpup:
Σιγά μη θέλω να γίνω δυσάρεστος σε οποιονδήποτε και χωρίς λόγο...
όταν όμως γράφουμε κάπου σε "δημόσια" θέα, καλό είναι να το σκεφτόμαστε 2 φορές. Αν είμασταν σε μια καφετέρια και μου το έλεγες μπάφο ή μπάτσο ή π..τσο (παλιάτσο εννοώ βέβαια  :laugh1:) , καμία αντίρρηση. Αλλά εδώ μέσα... ;)

Αποσυνδεδεμένος m.a.x.

  • ***
  • 710
  • Φύλο: Άντρας
  • το ΠΑΟΚίζειν εστί φιλοσοφείν
Απ: Μετά από 34 ημέρες 'ατμίσματος'
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 21, 2010, 15:46 »
ΜΠΑFOG ήθελε να πει ρε παιδιά... ;)

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Μετά από 34 ημέρες 'ατμίσματος'
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 21, 2010, 15:48 »
ΜΠΑFOG ήθελε να πει ρε παιδιά... ;)
:laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Απ: Μετά από 34 ημέρες 'ατμίσματος'
« Απάντηση #9 στις: Δεκεμβρίου 21, 2010, 15:57 »
όντως επικίνδυνος ο συνειρμός ειδικά αν σκεφτείτε οτι στην πιάτσα κυκλοφορεί και "λαδάκι"  ;)

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Μετά από 34 ημέρες 'ατμίσματος'
« Απάντηση #10 στις: Δεκεμβρίου 21, 2010, 16:02 »
Αυτά δεν είναι τίποτα μπροστά στα αυτοκόλλητα nicoret που είναι "ενέσιμα"  !

Αποσυνδεδεμένος mylonojr

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum spiro BAFUM
Απ: Μετά από 34 ημέρες 'ατμίσματος'
« Απάντηση #11 στις: Δεκεμβρίου 21, 2010, 19:36 »
Ο.Κ., Ο.Κ. φτου κακά λοιπόν. Εξάλλου, σκοπός μου δεν ήταν ποτέ  να έρθω σε αντπαράθεση με κανένα από τα μέλη του φόρουμ.
Αμά το λέω BAFOG, όπως ο φίλος m.a.x. παραπάνω είναι καλά;  ;D ;D (Αστειέυομαι, ετσι;)

Τέλος πάντων. Σκοπός μου ήταν να καταθέσω την άποψή μου και την (βραχύχρονη) εμπειρία μου με το ΗΤ, με σκοπό να βοηθήσω αυτούς που σκέφτονται να ξεκινήσουν να ατμίζουν να μην κάνουν περιττά έξοδα.
Τα σχόλια, οι απόψεις, όπως επίσης και οι συμβουλές είναι φυσικά ευπρόσδεκτα.

Αποσυνδεδεμένος m.a.x.

  • ***
  • 710
  • Φύλο: Άντρας
  • το ΠΑΟΚίζειν εστί φιλοσοφείν
Απ: Μετά από 34 ημέρες 'ατμίσματος'
« Απάντηση #12 στις: Δεκεμβρίου 21, 2010, 19:50 »
Ο.Κ., Ο.Κ. φτου κακά λοιπόν. Εξάλλου, σκοπός μου δεν ήταν ποτέ  να έρθω σε αντπαράθεση με κανένα από τα μέλη του φόρουμ.
Αμά το λέω BAFOG, όπως ο φίλος m.a.x. παραπάνω είναι καλά;  ;D ;D (Αστειέυομαι, ετσι;)

Τέλος πάντων. Σκοπός μου ήταν να καταθέσω την άποψή μου και την (βραχύχρονη) εμπειρία μου με το ΗΤ, με σκοπό να βοηθήσω αυτούς που σκέφτονται να ξεκινήσουν να ατμίζουν να μην κάνουν περιττά έξοδα.
Τα σχόλια, οι απόψεις, όπως επίσης και οι συμβουλές είναι φυσικά ευπρόσδεκτα.
:thumpup:


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1686 180356 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:40
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8274 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33898 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534802 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59710 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237239 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 554 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14221 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085181 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35317 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10121 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12