vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

251 επισκέπτες, 9 χρήστες
maprix, dkostas, athmichalop, I.P, camber, zamploutos, zalaros, gfilip, lagoudakis

Twitter

Nobacco Omikron

Αποσυνδεδεμένος takisathens

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #15 στις: Απριλίου 25, 2013, 22:01 »
αν δεν ειχα ηδη εναν eternity θα τον επαιρνα. πηραν εναν ατμοποιητη  που εχει αφησει καλες εντυπωσεις σε αρκετο κοσμο και τον εκαναν ss. :thumpup:
 οταν πεθανει ο δικος μου (δεν  νομιζω να εχει και πολλα ψωμια ) θα τον τσακωσω..

Αποσυνδεδεμένος Yannis74

  • **
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #16 στις: Απριλίου 26, 2013, 15:57 »
ο ατμος ερχεται ζεστος τυπου ce4 , epsilon xl , vivi nova κ.τ.λ.π.  η σαν Evod ?
για driping σε σχεση με τον Ego-L  ?

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9591
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #17 στις: Απριλίου 26, 2013, 17:18 »
Ο ατμός δεν έχει τη θερμότητα που συναντάμε σε CE4 κλπ.
Είναι σαφώς πιο ψυχρός χωρίς να είναι απόλυτα ψυχρός.

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #18 στις: Απριλίου 27, 2013, 02:20 »
Πράγματι ο ατμός είναι πολύ πιο ψυχρός από CE4+ και vivi nova μιας κι αυτοί έχουν την αντίσταση ψηλά ενώ ο eternity χαμηλά. ΕVOD δεν έχω δοκιμάσει αλλά λογικά θα έχει παρεμφερή θερμοκρασία ατμού αφού είναι bottom coil.
Mια υποσημείωση: σε απανωτές τζούρες κι ειδικά σε υψηλά βολτ ο eternity ζεσταινεται πολύ(σιδερένιος) και κατα συνέπεια ζεσταινεται κι ο ατμός του αλλά σε καμμια περιπτωση δε γίνεται ενοχλητικά θερμός. Το σιδερένιο πιπάκι γίνεται όμως, εγω το άλλαξα αμεσα με πλαστικό.
Ο omicron που θα ναι ss λογικά θα έχει παρόμοια συμπεριφορά με τις θερμοκρασίες... θα δούμε...

Αποσυνδεδεμένος s3raph

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #19 στις: Απριλίου 27, 2013, 17:39 »
Παίδες εγώ τον αγόρασα και δεν ήμουν καθόλου ευχαριστημένος μεχρι που έβγαλα την βελόνα για το τανκ. Πριν ήταν ένας epsilon σε ασημι χρώμα :hmmm:  Τώρα κάπως καλύτερα. Επίσης αν τον χρησιμοποιείς για πολύ ώρα παίζει να πάθεις και κανα έγκαυμα απο τη θερμοκρασία που ανεβάζει το ατσάλι. Σε γενικές γραμμές καλός αφού αφαιρεθεί η βελόνα (πράγμα που έμαθα εντελως τυχαία). Τον περίμενα πολύ καλύτερο!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Kanivalos

  • *
  • 34
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #20 στις: Απριλίου 27, 2013, 18:27 »
Μόλις τον αγόρασα και εγώ, δεν με εντυπωσίασε η φιλοσοφία του, αν και είναι ο πρώτος επισκευάσιμος που παίρνω στα χέρια μου. Περίμενα κάτι καλύτερο. Σιλικόνες υπάρχουν και πάλι, το φυτίλι στη βελόνα είναι πολύ κοντά στην αντίσταση και κατά σνέπεια κάποια στιγμή θα θέλει αλλαγή όλη η βελόνα αφού το φυτίλι αυτό δεν βγαίνει και η αλλαγή της φυτιλοαντίστασης, δεν είναι και για έναν μέσο άνθρωπο, θέλει δεξιοτεχνεία (σε σχέση με όπως έχω δει τον spheroid τον οποίον δε τον προτίμησα λόγω τιμής) και πολύ τεχνική. Και σίγουρα πολύ υπομονή να ασχολείσε μαζί του.

Τώρα για το αν είναι SS, δε μπορώ να το επιβεβαιώσω με 100% αλλά αυτή την άποψή μου μη τη λαμβάνετε και σοβαρά υπόψιν.

Πάντως είναι νωρίς να κρίνω αν αξίζει το value for money του, σε λίγο καιρό θα επανέλθω. Review θα ήθελα να κάνω, αλλά για προσωπικούς λόγους δε θα ασχοληθώ. Σε γενικές γραμμές, από τη πρώτη εικόνα είμαι μάλλομν δυσαρεστημένος κυρίως γτ είναι μερικώς επισκευάσιμος και όχι πλήρως.

EDIT: Πρώτες απόπειρες ατμίσματος.
Driping. Δεν ήξερα ότι πρέπει να έχω και μια σφουρίστρα μαζί μου να μαζεύω τα υγρά, ούτε ένα δοσομετρητή για να γεμίζω. Και δε νομίζω να κάτσει κανείς να μετράει σταγόνες για να μη ξεχειλίσει ο τόπος. Άσε αν βάλεις λίγο υγρό παραπάνω, γεμίζουν τα πάντα μέσα-έξω υγρά, αρχίζουν οι μπουρμπουλήθρες και δε ρουφάς τίποτα. Ατμος σε ποσότητα αρκετός, γεύση υποτονική, θερμοκρασία χλυαρό, ανάλογο του titan, τζούρα άνετη, χτύπημα καλό.
Tank: Έχεις ένα είδος δοσομετρητή και ένδειξης για το γέμισμα, βολεύει. Ατμός πιο δροσερός, ποσότητα σχεδόν το ίδιο ίσως λίγο λιγότερη, γεύση σχεδόν ανύπαρκτη, τζόυρα αρκετά σφυχτή, χτύπημα πολύ καλό.
Η δοκιμή έγινε με DIY 80%PG-20%VG, 6% νικοτίνη με chocolate premium by atmos labs. Ο ατ(ι)μοποιητής σε κάθε τρόπο λειτουργίας, ζεμάταγε στι 7-8 τζόυρες. Δε νομίζω να μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις σε περίοδο καύσωνα!!
Συμπέρασμα: Απογοήτευση, πολύ κάτω του αναμενόμενου.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 27, 2013, 19:16 από Kanivalos »

Αποσυνδεδεμένος makis1975

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #21 στις: Απριλίου 27, 2013, 19:51 »
υπαρχει καπου διαθεσιμος;

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9591
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #22 στις: Απριλίου 27, 2013, 19:52 »
Θα ήταν πάντως πολύ χρήσιμο να έχουμε την γνώμη κάποιου που έχει χρησιμοποιήσει και τον Eternity. Διαφορετικό υλικό - διαφορετική συμπεριφορά ?
Το κεντρικό καρφί αφαιρείται με τον γνωστό τρόπο που αφαιρείται και στον Eternity ?

edit: Είναι διαθέσιμος στα Nobacco Shops

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #23 στις: Απριλίου 27, 2013, 20:19 »
Εντάξει σε αυτη τη τιμη καλύτερα να προτιμήσουμε τίποτα άλλο. Στα 25 ευρώ στη ελληνική αγορά θα ήταν 50-50 η αγορά του.
Για οσους δεν εχουν εμπειρία απο επισκευάσιμους ειναι καλό σχολείο. Απο κει και πέρα ειναι ένας μεγάλος ατμοποιητής με καλο ντουμάνι μεγάλη χωρητικότητα  αλλά απο γεύση χάνει έναντι άλλων σε ντρίπινγκ ειδικά στο κόστος αυτο.
Αν έκαναν καμια διορθωσούλα παραπάνω...
Τωρα για το αν ο eternity κιτρινίζει κλπ απο τελη 2012 που τον εχω το χρώμα του ειναι πεντακάθαρο (0 οξείδωση)  αρα το ss θα πρέπει να μας νοιάζει κατα πόσο αυτός ο ατμοποιητής αντέχει περισσότερο έναντι του VE.
Σε μια χαμηλότερη τιμή θα πουλήσει.

Αποσυνδεδεμένος Kanivalos

  • *
  • 34
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #24 στις: Απριλίου 27, 2013, 20:31 »
Απο κει και πέρα ειναι ένας μεγάλος ατμοποιητής με καλο ντουμάνι μεγάλη χωρητικότητα 

Δηλαδή θες να πεις ότι 1ml είναι πολύ?????????????????????????????

Αποσυνδεδεμένος makis1975

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #25 στις: Απριλίου 27, 2013, 20:36 »
για τους φαν του dripping ναι.σε σχεση με αλλους ατμοποιητες ειναι πολυ το 1μλ

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #26 στις: Απριλίου 27, 2013, 20:37 »
Δηλαδή θες να πεις ότι 1ml είναι πολύ? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ?
Ξερεις κάποιον αλλο με μεγαλύτερη σε ντρίπ mode  :hmmm:


edit
για τους φαν του dripping ναι.σε σχεση με αλλους ατμοποιητες ειναι πολυ το 1μλ
τωρα το ειδα

Αποσυνδεδεμένος mpekas

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #27 στις: Απριλίου 27, 2013, 20:39 »
Για dripping είναι πάρα πολύ και τόσο περίπου χωράει σε dripping mode.

Αν ενοείς σε τανκ, ατμοποιητή με 1ml τανκ πήρες...τι περίμενες;  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Kanivalos

  • *
  • 34
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #28 στις: Απριλίου 27, 2013, 20:45 »
Ρε παιδιά, τί σημασία μπορεί να έχει αν είναι τανκ, ντριπ ή ότι άλλο σκατό θέλει??? Την ίδια κατανάλωση / ανα τζούρα δε κάνω εφόσον οι συνθήκες είναι ίδιες??? Ίδια αντίσταση, ίδια τάση κ ρεύμα μπαταρίας, ίδιος χρόνος τζούρας κτλ κτλ. Εγώ δουλεύω μάστορας και έχω όλη την ώρα τα χερια με γράσα και λάδια, θα κάθομαι να σκεφτώ αν είναι ντρίπινγκ τανκ κ ότι άλλο κολοκύθι θέλει για να ατμίσω ή θα κάθομαι να πλένω τα χέρια μου συνέχεια για να γεμίζω υγρό κάθε 10-15 τζούρες??

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #29 στις: Απριλίου 27, 2013, 20:53 »
α αμα είσαι μάστορας αλλάζει το πράγμα παρε ενα ατμοποιητή με τανκ να σου χωράει 5 ml μεσα να το γεμίζεις μια φορά την ημέρα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9193 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42610 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 371 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34664 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557337 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181821 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 147 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8870 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538586 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60565 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238947 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1698 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12