vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

522 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, RobGup, camber, manoslykos, Jorge

Twitter

GkmF 20mm Genesis Atomizer

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
GkmF 20mm Genesis Atomizer
« στις: Απριλίου 03, 2013, 19:44 »
GkmF 20mm Genesis Atomizer


O GkmF ειναι ενας επισκευασιμος ατμοποιητης τυπου Τζενεσις, κατασκευασμενος απο ανοξειδωτο ατσαλι, απο την Πολωνια. Κατασκευαστες του ειναι οι Keruj και Mr.Frost και για την αγορα εχουν δημιουργηθει λιστες προπαραγγελιας. Ο ατμοποιητης με τον οποιο ατμιζω τωρα ειναι απο την πρωτη φουρνια των GkmF που φτιαχτηκε (τα λευκα ο-ρινγκς ειναι της πρωτης παρτιδας, μπλε θα ειναι της 2ης κοκ).

Ας δουμε πρωτα μερικα τεχνικα χαρακτηριστικα του ατμοποιητη
- Τυπος: Ατμοποιητης Τζενεσις, ενιαιου σωματος
- Υλικο: ανοξειδωτο ατσαλι εκτος του κεντρικου πολου (ακομη και οι βιδες/παξιμαδια)
- Κεντρικος πόλος: ορείχαλκος
- Μονωτηρες: ενα ειδος πλαστικου απο οτι καταλαβα.. δεν ειναι σιλικονη παντως
- Δεξαμενη/τανκ: Πυρεξ
- Ύψος: 52 χιλιοστά χωρίς επιστόμιο και κονέκτορα
- Παχος: 20,5 χιλιοστα
- Μηκος καμπανας: 24,5 χιλιοστα
- Παχος καμπανας: 2,21 χιλιοστα
- Χωρητικοτητα: 3ml
- Τρύπες Mesh: 3,4 χιλιοστα
- Τρυπα αερα: 1,2 χιλιοστα (ο πελατης μπορει να επιλεξει απο 1 μεχρι 1,5 απο οτι θυμαμαι)
- Τρυπα αναπληρωσης υγρου: 3 χιλιοστα (με επιλογες αλενοβιδας ή βιδας που προεξεχει για βιδωμα με το χερι)
- Αριθμος οπων: 4 για mesh, 2 για αρνητικο πολο και 1 αναπληρωσης
- Επιλογες: Δυνατοτητα επιλογης τρυπας αερα και επιπεδης (flat) καμπανας ή με γωνια (η flat ειχε περιορισμενα κομματια)


Λυμενος ο ατμοποιητης φαινεται στις παρακατω φωτογραφιες, εκτος απο την αλενοβιδα για την τρυπα αναπληρωσης υγρου, που προτιμω την αλλη βιδα (η πανω δεξια στις φωτογραφιες). [Το ντριπ τιπ αυτο ειναι δικο μου, ο ατμοποιητης ερχεται με ενα μικρο λευκο ντριπ τιπ, νομιζω απο τεφλον)



Απο θεμα εμφανισης ειμαι ενθουσιασμενος.. Μου φαινεται ενας πανεμορφος ατμοποιητης που ταιριαζει με το προβαρακι μου..


(εδω φαινονται και οι 2 της παραγγελιας)

Ο GkmF ειναι ενας Τζενεσις ατμοποιητης που μπορει να υποστηριξει πολλων ειδων σεταρισματα... μονο mesh, διπλο mesh, τριπλο...τετραπλο.. ;D, U-wick, διπλο U-wick και παει λεγοντας.. Εγω απο το πρωτο βραδυ αξιοποιησα την δυνατοτητα για ενα απλο U-wick




Θετικα
- Ομορφο συνολο με,κατ εμε, ιδανικες αναλογιες για τζενεσις ατμοποιητη
- Πολλες επιλογες στησιματος για τον χρηστη
- Στιβαρη κατασκευη
- Εχει ωραιο/γευστικο ατμισμα. Σε συγκριση καλυτερο με τους υπολοιπους τζενεσις που εχω
- Η βιδα αναπληρωσης μπορει να βγαινει με τα δαχτυλα και να γεμιζεις χωρις εξτρα εργαλεια
- Τα τμηματα του δενουν γερα μεταξυ τους
- Μπορω και γεμιζω ακομη και με το μπουκαλακι με την πλαστικη μακρυα μυτη. Ηταν ενα βασικο αγχος μου αυτο μιας και δεν θα ηθελα να κουβαλαω βελονες/συριγγες μαζι μου και περισσοτερο να τις χρησιμοποιω σε δημοσιους χωρους
- Ειναι αθορυβος! Το θεμα του θορυβου χθες θα το σημειωνα στα αρνητικα γιατι στην αρχη μου σφυριζε..  >:( αλλα με καλο πλυσιμο το βραδακι σταματησαν αυτα.
- Πολυ προσεγμενα τανκακια. Αν δειτε και στις φωτογραφιες στα τελειωματα φαινεται οτι η κοπη και το φινιρισμα τους ειναι αψογο
- Ο κεντρικος πολος ειναι αρκετα ψηλος ωστε να επιτρεπει αρκετες σπειρες ή τελος παντως ευκολο σεταρισμα
- Αρκετα καλη η τιμη του. Τον πηρα στα 80 ευρω + 7 ενα εξτρα τανκακι

Αρνητικα
- Τα τμηματα που ανεφερα πριν οτι δενουν γερα μεταξυ τους.. ε, δενουν πολυ γερα. Τοσο που μου πηρε κατι ωρες να τον πρωτο-κουμπωσω...! (με VG και υπομονη  :tongue_smilie: και μετα απο προσπαθεια 3-4 ατομων  >:( ). Τωρα, που τα ο-ρινγκς εχουν δουλευτει αρκετα το κλεισιμο γινεται.. κατα βουληση  :tongue_smilie: αλλα και παλι θελει ζορι
- Ο κεντρικος πολος ειναι πιο ψηλος απο τα παξιμαδια χωρις να χρειαζεται.. Αφενος δεν προσφερει κατι το να παει πιο ψηλα, αφετερου πλησιαζει "επικινδυνα την τρυπα του ντριπ τιπ. Αυτο περισσοτερο με φοβιζει οτι μπορει να κοβει απο την αποδοση του ατμο. Φαινεται στην παρακατω φωτογραφια



- Στην φωτογραφια φαινεται και ενα αλλο αρνητικο, οτι στην τρυπα του ντριπ τιπ μπορει να μαζευτει λιγο υγρο. Δεν εχει φυγει απο εκει εξω απο τον ατμοποιητη, βεβαια, (πχ στο στομα μου) και αν δεν εβαζα το ντριπ για την φωτογραφια δεν θα το ηξερα.
- Ο ατμοποιητης δεν ηρθε με εξτρα ο-ρινγκς, βιδακια, μονωτηρες. Ειναι κατι τοσο φθηνο αλλα καθως ειναι συγκεκριμενων διαστασεων/υλικων αντε να βρεις αλλα αν σου χαλασουν ή τα χασεις.
- Θεωρω απροσεχτους τους κατασκευαστες στη επιμελεια και ελεγχο αυτων που στειλανε. Η μια καμπανα ειχε πολυ μικρη τρυπα για ντριπ (ελαχιστα) και δεν χωρουσαν τα περισσοτερα ντριπ τιπς μεσα. Αυτη εφυγε για αντικατασταση πισω.
- Ο κεντρικος πολος με μεγαλη δυσκολια βγαινει για καθαρισμο. Αν δεν το καταφερνα την πρωτη φορα θα ορκιζομουν οτι δεν βγαινει την 2η που παλευαμε μιση ωρα δυο ατομα και τελικα δεν τον βγαλαμε  :tongue_smilie:
- Βαρος. Δεν τον μετρησα γιατι δεν εχω ζυγαρια, αλλα τον νιωθω στο χερι. Κυριως ειναι αυτη η καμπανα

που εχει αρκετο παχος (2,2 χιλιοστα οπως εγραψα πριν)
- Στις απανωτες τζουρες βλεπω να ζεσταινεται η καμπανα περισσοτερο απο οσο εχω συνηθισει. Δεν ειναι κατι που με ενοχλει προσωπικα, αλλα εχω και γυαλινο ψηλο ντριπ τιπ...αν καποιος εβαζε μεταλλικο κοντο πιστευω θα την καταλαβαινε την θερμοκρασια

Αλλες Παρατηρησεις

- Η Τρυπα του αερα φτανει ακριβως στο κεντρο του υψους απο τα παξιμαδια
- Οπως φαινεται και σε παραπανω φωτογραφια, ο χωρος της τρυπας για το ντριπ τιπ ειναι ενας ξεχωριστος μικρος θαλαμος... Δεν ξερω τι σκεψη υπηρχε πισω απο αυτο ή τι περιμενουν οτι κερδιζει στην ατμιση αλλα το βλεπω με καχυποψια. Σε αυτο συμβαλει και το οτι ο κεντρικος πολος φτανει μεχρι την τρυπα αυτη. Η αληθεια ειναι οτι το ατμισμα του ειναι ωραιο, οποτε μαλλον κατι "κακο" δεν κανει ο θαλαμισκος αυτος  :tongue_smilie: ... αλλα εκεινο τον αξονα του πολου θα τον μικρυνω σιγουρα. Παντως, αν δεν υπηρχε αυτο το στοπ στην τρυπα του ντριπ τιπ, το ψηλο γυαλινο ντριπ τιπ μου θα εμπαινε πιο μεσα και θα ηταν πιο ομορφο.
- Οι μονωτηρες στον κεντρικο αξονα ειναι καποιο ειδος πλαστικου  :hmmm: Αναρωτιεμαι αν θα εχει αντοχη στον χρονο αυτο..εννοωντας οτι δεν θα υπαρξουν μικροδιαρροες μετα απο καποιον χρονο χρησης
- Τα χοντρα  παξιμαδια του πολου και ο μικρος χωρος εκει εχουν το καλο οτι οι αποστασεις ειναι μικρες και το συρμα δεν διανυει αποσταση στον αερα...αλλα εχουν το κακο οτι δυσκολευει το σεταρισμα γιατι παιζεις σε περιορισμενο χωρο.
- Θελει καλο πλυσιμο στην αρχη  :tongue_smilie:

Βιντεο Reviews

[youtube]shFgnWFOxIY[/youtube]

[youtube]JJTx3RJzlRQ[/youtube]

Απ: GkmF 20mm Genesis Atomizer
« Απάντηση #1 στις: Απριλίου 03, 2013, 19:56 »
Πολύ καλή παρουσίαση Δημήτρη  :thumpup:

Από γεύση είπες είναι μια χαρά, από ατμό πως είναι έχει πλούσιο ατμό ?
Στην μια φωτο με το σετάρισμα δείχνει "φαγωμένο" το O ring ?  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GkmF 20mm Genesis Atomizer
« Απάντηση #2 στις: Απριλίου 03, 2013, 20:01 »
Και απο ατμο μια χαρα...αλλα επιφυλάσσομαι για οταν θα εχω κοντυνει τον αξονα...φανταζομαι θα τον δω ακομη καλυτερο..

ναι, τα ο-ρινγκς τα εχω "ταλαιπωρήσει" με την σειρα μου...οπως με ταλαιπωρησαν και αυτα....
Δεν πειραζει ομως, τους εχω ηδη πει να μου στειλουν κανα ζευγαρι εξτρα σαν "αποζημιωση" για την ταλαιπωρια μου ;D

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GkmF 20mm Genesis Atomizer
« Απάντηση #3 στις: Απριλίου 03, 2013, 20:03 »
πολύ όμορφος και άριστη παρουσίαση
Δημήτρη βάλε μια photo χωρίς το δαχτυλίδι να το δούμε και έτσι

Αποσυνδεδεμένος snakeyes

  • **
  • 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Μία νέα αρχή χωρίς τσιγάρο.
    • [url=http://sincemylastcigarette.com/][img]http://sincemylastcigarette.com/banners/1354570200_2.5_20_EUR_4_dark.png[/img][/url]
Απ: GkmF 20mm Genesis Atomizer
« Απάντηση #4 στις: Απριλίου 03, 2013, 20:06 »

Στην μια φωτο με το σετάρισμα δείχνει "φαγωμένο" το O ring ?  :hmmm:
Λείπει το μισό!!   :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Το χτύπαγε με τσεκούρι γιατί δεν ξεκόλλαγε   :fight_knuppel:

(Άπαιχτη η παρουσίαση)  :thank_you2:

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GkmF 20mm Genesis Atomizer
« Απάντηση #5 στις: Απριλίου 03, 2013, 20:14 »
οριστε η φωτογραφια..



Λείπει το μισό!!   :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Το χτύπαγε με τσεκούρι γιατί δεν ξεκόλλαγε   :fight_knuppel:

(Άπαιχτη η παρουσίαση)  :thank_you2:

στις φωτογραφιες δεν φαινεται... αλλα οντως το ενα απο τα δυο GkmF ηρθε με το ενα ο-ρινγκ μισο...  :tongue_smilie:

που το ηξερες βρε θηριο....?  ;D ;D

αυτο το πακετακι πηγε για αντικατασταση  ;) χωρις πολλα πολλα... :yes:
και περιμενω και καινουργιο σετ απο ο-ρινγκς για αυτον που εχω κρατησει...

Αποσυνδεδεμένος greedy

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
  • www.rottweilers-club.com
Απ: GkmF 20mm Genesis Atomizer
« Απάντηση #6 στις: Απριλίου 03, 2013, 20:19 »

Αναλυτικοτατος .Πολυ καλη παρουσιαση.

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GkmF 20mm Genesis Atomizer
« Απάντηση #7 στις: Απριλίου 03, 2013, 20:25 »
Ναι έχεις δίκιο με το δαχτυλίδι δείχνει καλύτερα
καλοάτμιστος λοιπόν

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Απ: GkmF 20mm Genesis Atomizer
« Απάντηση #8 στις: Απριλίου 03, 2013, 20:53 »
Καλησπέρα σας ...

Το κυριότερο πρόβλημα νομίζω πως είναι εδώ .


Διορθώνετε όμως σχετικά εύκολα .

Μπράβο Δημήτρη , άψογος , σε ευχαριστούμε .  :thumpup: :thumpup:
 

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GkmF 20mm Genesis Atomizer
« Απάντηση #9 στις: Απριλίου 03, 2013, 20:58 »
Συμφωνω Κωστα... :yes:
και γιαυτο θα ειναι και μονη παρεμβαση που θα του κανω

Απ: GkmF 20mm Genesis Atomizer
« Απάντηση #10 στις: Απριλίου 03, 2013, 21:04 »
Δεν είναι τόσο σοβαρό πρόβλημα. Αν δεν "κάθεται" καλά το drip λογικά στραγγίζει τους ατμούς
μέσα στο χώρο αυτό που με άλλο drip ή με μεγαλύτερο άνοιγμα δεν θα είχε πρόβλημα, θα γυρνούσαν
μέσα στον ατμοποιητή  :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GkmF 20mm Genesis Atomizer
« Απάντηση #11 στις: Απριλίου 03, 2013, 21:08 »
;D
εγω εννοουσα τον αξονα του πολου που ερχεται μεχρι εκεινο το σημειο...
για το υγρο δεν με ενοχλει καθολου..μονο στην φωτο το ειδα, δεν βγαινει πουθενα..και λογικα και σε μενα θα επιστρεφει πισω στο τανκ

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GkmF 20mm Genesis Atomizer
« Απάντηση #12 στις: Απριλίου 03, 2013, 21:09 »
η τζούρα του πως είναι καλή?
η θα την πειράξεις και αυτή? ;D

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GkmF 20mm Genesis Atomizer
« Απάντηση #13 στις: Απριλίου 03, 2013, 21:23 »
στο 1,2 σε αυτην την καμπανα ειμαι μια χαρα  :thumpup: :thumpup:
η τρυπα δεν θα ανοιχτει ..... πρωτοφανες για μενα να μην πειραξω τρυπα σε τζενεσις :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;
Απ: GkmF 20mm Genesis Atomizer
« Απάντηση #14 στις: Απριλίου 03, 2013, 23:06 »
 Άριστη η παρουσίαση. Σχεδόν τον κρατώ στα χέρια μου μετά από την ανάγνωσή της.
 Ευχαριστούμε.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8383 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180763 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34041 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536722 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59897 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237769 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 603 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15926 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136190 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085415 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35481 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10324 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12