vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

80 επισκέπτες, 5 χρήστες
infernity, FaniFox, aalex, Milarepa, anetost

Twitter

Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά

Αποσυνδεδεμένος ako

  • ***
  • 831
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #165 στις: Μαρτίου 16, 2018, 16:20 »
Εννοείται ότι γίνεται. Τα shortfill που λέμε και πωλούνται στο εξωτερικό και που εδώ δεν τα βρίσκεις ούτε με καρτέρι, αυτό ακριβώς είναι. Το άρωμα συν τις μηδενικές βάσεις, χωρίς νικοτίνη. Για μένα αφού προσθέσεις τα booster, αφήσέ τα τουλάχιστον μια εβδομάδα.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #166 στις: Μαρτίου 16, 2018, 16:23 »
Εγω να ρωτησω κατι παρομοιο? Εχω αγορασει 2 κ εχω κερδισει αλλα 2 snv 60μλ, αλλα δυστυχως δυσκολευομαι να αγορασω 8 μπουστερακια μαζι για να τα φτιαξω με την επι8υμητη νικοτινη. Αν βαλω σκετη την vg αφηνοντας κενο 20 μλ σε καθε μπουκαλι, για να προσθεσω τα μπουστερ οταν μπορεσω οικονομικα, θα ξεκινησει η ωριμανση? Και αν ναι, οταν προσθεσω το μπουστερ, ποσο ακομα να περιμενω? σορρυ αν το εγραψα λιγο μπερδεμενα

Ενώ στην περίπτωση του [member=8821]xristos99[/member] δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα (συμφωνώ απόλυτα με την απάντηση του [member=6026]Buliwyf[/member]!), δεν είμαι σίγουρος πως είναι πολύ καλή ιδέα να κάνεις αυτό που γράφεις. Άλλα υγρά σηκώνουν την μακρά ωρίμαση, άλλα όμως όχι! Φτιάχνω έναν κλώνο του supreme που όσο πιο πολύ τον αφήσεις τόσο καλύτερος γίνεται. Έχω όμως και άλλα υγρά που αν δεν τα ατμίσεις σχετικά γρήγορα γίνονται μάπα! Άλλα γίνονται σαν σιρόπια, άλλα γίνονται πάρα πολύ έντονα και μπουχτιστικά και άλλα χάνουν τελείως το προφίλ τους γιατί γίνεται πολύ έντονο μόνο κάποιο ή κάποια από τα συστατικά τους με αποτέλεσμα να έχεις ένα άλλο υγρό. Και στην δική σου περίπτωση μιλάμε για κανονική ωρίμαση ατμιστικού υγρού αφού θα προσθέσεις VG. Γνώμη μου είναι καλύτερα να το αποφύγεις και να αναμίξεις το κάθε SnV όταν θα έχεις όλα τα απαραίτητα υλικά στην διάθεση σου... :)


Αποσυνδεδεμένος ako

  • ***
  • 831
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #167 στις: Μαρτίου 16, 2018, 16:29 »
Αν όντως είναι έτσι, τότε ας μη λάβει ο φίλος υπ' όψιν τη συμβουλή μου. Να ρωτήσω όμως, τα shortfill που είναι ήδη αρκετό καιρό και ωριμάζουν, επηρρεάζονται κι αυτά σε κάποιες περιπτώσεις προς το χειρότερο με την προσθήκη νικοτίνης; Κι αν ναι, σε ποιες; Δεν γνωρίζω, γι'αυτό ρωτάω. Αλλιώς δεν θα έπρεπε να πωλούνται ως shortfill.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #168 στις: Μαρτίου 16, 2018, 16:37 »
Κι εγώ διάβασα την δική σου απάντηση και σκέφτηκα ότι μπορεί να λέω βλακείες!  :laugh1:

Δεν είμαι σίγουρος τι παίζει ακριβώς και αυτό το που λες για τα shortfill (που ισχύει και για τα έτοιμα υγρά) έχει απόλυτη λογική. Από την άλλη όμως η εμπειρία με τα DIY υγρά που έχουν ένα μικρότερο 'παράθυρο ευκαιρίας' για να τα ατμίσεις είναι δεδομένη και όχι μόνο η δική μου. Σε αυτό που σκέφτεται να κάνει ο johnny_suede βλέπω ένα πιθανό ρίσκο χωρίς κανένα ιδιαίτερο όφελος Γι' αυτό απάντησα τι θα έκανα εγώ αν ήμουν στη θέση του, χωρίς όμως η απάντηση μου να είναι κανένα θέσφατο, έτσι;  :)

Αποσυνδεδεμένος Palasd

  • ***
  • 536
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #169 στις: Μαρτίου 16, 2018, 18:18 »
Μήπως θα ήταν καλύτερα να μας γράψει και τι έχει οπότε να πάρει και μια πιο σαφή απάντηση 

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #170 στις: Μαρτίου 17, 2018, 00:13 »
Μπορεί να φτιάξει τη shortfill πατέντα του, και να την αποθηκεύσει στο ψυγείο.

Φήμες λένε ότι στις χαμηλές θερμοκρασίες, τα μόρια είναι πιο χουχουλιάρικα και τεμπελικα...

Αποσυνδεδεμένος opel007

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #171 στις: Ιουλίου 04, 2018, 23:04 »
Εδώ και μερικές μέρες έχω να ωριμάζει ένα υγρό.. Το ανακατεύω καθημερινά αλλά παρατηρώ συνέχεια ότι ένα μέρος δεν ομογενοποιειτε.. Φτιάχνω υγρά 2 χρόνια τώρα αλλά αυτό δεν μου έχει ξανά τύχει..απλα από περιέργεια ρωτάω να μάθω κάποια λεπτομέρεια. Το μόνο διαφορετικό που χρησιμοποίησα είναι το άρωμα της alter ego.



Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Συνδεδεμένος infernity

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #172 στις: Ιουλίου 05, 2018, 03:23 »
βοηθαει στην ωριμανση να ριχνουμε μικρη ποσοτητα απο προηγουμενο, ωριμανσμενο υγρο;
θα δρασει ως καταλυτης;

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1932
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #173 στις: Ιουλίου 05, 2018, 10:15 »
Εδώ και μερικές μέρες έχω να ωριμάζει ένα υγρό.. Το ανακατεύω καθημερινά αλλά παρατηρώ συνέχεια ότι ένα μέρος δεν ομογενοποιειτε.. Φτιάχνω υγρά 2 χρόνια τώρα αλλά αυτό δεν μου έχει ξανά τύχει..απλα από περιέργεια ρωτάω να μάθω κάποια λεπτομέρεια. Το μόνο διαφορετικό που χρησιμοποίησα είναι το άρωμα της alter ego.
Για ρίχτου ένα ΓΕΡΟ ανακάτεμα-φραπέδιασμα να δούμε τι θα γίνει μετά από κανα δύωρο..... 

Αποσυνδεδεμένος Apospol

  • ***
  • 547
  • Φριτέζας
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #174 στις: Ιουλίου 05, 2018, 15:50 »
βοηθαει στην ωριμανση να ριχνουμε μικρη ποσοτητα απο προηγουμενο, ωριμανσμενο υγρο;
θα δρασει ως καταλυτης;
Αυτό λέγεται seed steeping στο εξωτερικό.Εδω το λες και μαγιά ξέρω γω.Ναι βοηθάει έχω ακούσει αλλά και το κάνω και εγώ συχνά.Δεν έχω παρατηρήσει κάποια διαφορά συν ή πλήν αλλά δε παθαίνει και τίποτα το ζουμί.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #175 στις: Ιουλίου 05, 2018, 15:58 »
Στους πόσους βαθμούς κελσίου ωριμάζουν πιο γρήγορα τα υγρά είπαμε? Έφτιαξα κάτι υγράκια σήμερα. Από Δευτέρα νομίζω θα είναι έτοιμα για άτμισμα κανονικά.

:))

Αποσυνδεδεμένος opel007

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #176 στις: Ιουλίου 05, 2018, 20:44 »
Για ρίχτου ένα ΓΕΡΟ ανακάτεμα-φραπέδιασμα να δούμε τι θα γίνει μετά από κανα δύωρο.....
του ριχνω...τωρα του εριξα παλι..
Καθε μερα βλεπω αυτον τον διαχωρισμό...

Αποσυνδεδεμένος knstn

  • **
  • 203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #177 στις: Ιουλίου 05, 2018, 21:01 »
Εγώ δεν θα το άτμιζα το συγκεκριμένο πάντως...

Μην έριξες μέσα κάτι που δεν ήταν σε βάση PG/VG ή/και δεν αναμιγνύεται με PG/VG;

Διαφορά στην πυκνότητα βλέπω, όπως το νερό με το λάδι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 05, 2018, 21:09 από knstn »

Αποσυνδεδεμένος opel007

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #178 στις: Ιουλίου 05, 2018, 21:49 »
αυτα που εβαλα μεσα ειναι αρωμα alter ego, pg/vg pink mule και νικοτινη.. Οτι βαζω παντα ..Μονο το αρωμα πηρα πρωτη φορα..
στο αρχικο δεκαμελο που ειχα φτιαξει για να δω αν μου αρεσει το αρωμα πριν το φτιαξω ολο δεν ειδα κατι τετοιο..Δεν θυμαμαι κατι τετοιο βασικα.. Δεν το λεω και με μεγαλη σιγουρα..
Το εχω ταραξει στο κουνημα και μετα απο λιγη ωρα παλι το ιδιο βλεπω... τι να πω...

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #179 στις: Ιουλίου 05, 2018, 23:15 »
να πεις νεροχύτη :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 221 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20850 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281676 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207966 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66100 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174760 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312985 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14436 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124911 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93636 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4232 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix