vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

71 επισκέπτες, 6 χρήστες
Jorge, manoslykos, infernity, FaniFox, aalex, Milarepa

Twitter

Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά

Αποσυνδεδεμένος Dorian

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #150 στις: Φεβρουαρίου 17, 2018, 13:49 »
Shake and Vape είναι ισχύει το ίδιο ή αλλάζει ο χρόνος ωρίμανσης;

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #151 στις: Φεβρουαρίου 17, 2018, 13:53 »
Τα shake &vape εχουν συνηθως συνιστώμενο (μικρο) χρονο ωρίμανσης.

Συνήθως μια εβδομαδα αρκει. Μην το αφησεις περισσοτερο, μπορει να αλλαξει η γευση.

Καλυτερη η χειροτερη, δεν ξερω  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #152 στις: Φεβρουαρίου 17, 2018, 14:06 »

Παλιά με τα κλασικά αρώματα είχαμε και σχετικά ακριβείς οδηγίες από τους κατασκευαστές για τις αναλογίες και τον χρόνο ωρίμασης. Τώρα που οι περισσότεροι κατασκευαστές SnV θεωρούν πως οφείλουν να γράψουν ότι αρκεί να ανακατέψεις και μετά ατμίζεις ελεύθερα, εμείς πρέπει να μυρίσουμε λίγο τα νύχια μας για να βρούμε τους σωστούς χρόνους. Άλλα SnV είναι ΟΚ στις 2-3 μέρες, άλλα θέλουν το δεκαήμερο τους και άλλα πάλι είναι μάλλον Shake n' Wait γιατί τον θέλουν τον μήνα τους! Δυστυχώς δεν μπορεί να υπάρξει απάντηση που να καλύπτει όλα τα SnV. Μόνο δικές μας δοκιμές και προτεινόμενοι χρόνοι ωρίμασης από ήδη χρήστες (κάθε συγκεκριμένου υγρού χωριστά όμως)... :dontknow:


Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #153 στις: Φεβρουαρίου 17, 2018, 16:08 »
Το ότι κάποια SnV γίνονται χειρότερα με μεγαλύτερο χρόνο ωρίμανσης είναι επίσης κάτι στο οποίο δεν είχαμε συνηθίσει παλαιότερα.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #154 στις: Φεβρουαρίου 17, 2018, 16:25 »
Γιατί ακριβώς χειρότερο; Αν εννοούμε αυτό που χάνουμε τα μόρια της γλυκερίνης  που μεν εξατμίζεται στους 200 βαθμους κελσίου αντε οκ
και της ανάλογης και πολλαπλής  διάλυσης του αρώματος βέβαια :sfyrigma:, τότε  είναι πχοιοτικό το θέμα, ματά-ξανά ΟΚ.
Αν μετά μιλάμε για τις κρέμες πχ, που άλλες γιαγιάδες τις ήθελαν καθαρές/ωμές και άλλες ψημένες για ώρες σε χαμηλες θερμορκασίες, είναι καθαρά περι ορέξεως μπουγάτσα με κιμά, άλλους τους ανεβάζει κι άλλους τους κατεβάζει.
Στις πρώτες μερες θα πάρουμε την άποψη της βανίλιας πάντως
και ο Μάκης είναι καλά. Αν στο τέλος πάρουμε και ξινίλα, ο σεφ ΔΕΝ ειναι καλά, δεν ειναι δύσκολο

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #155 στις: Φεβρουαρίου 17, 2018, 17:57 »

Αναφέρθηκα σε καλύτερο ή χειρότερο αποτέλεσμα, κυρίως διότι διαφέρουν τα γούστα.

Για παράδειγμα νομίζω πολλοί διαπιστώσαμε ότι το blue spirit βγάζει την κρέμα μετά τις 15 ημέρες. 

Εγώ το προτιμάω άγουρο το υγρό πριν αρχίσει να γίνεται έντονη η κρέμα, όμως η ίδια η περιγραφή της την προβλέπει.  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #156 στις: Φεβρουαρίου 17, 2018, 18:37 »

Γι' αυτό το λατρεύω αυτό το υγρό! Και άγουρο μ' αρέσει, με την κρέμα εντελώς ανεπαίσθητη, αλλά και εντελώς ώριμο με μια έντονη και γλυκιά κρέμα που πολλούς τους λιγώνει. Είναι όμως προφανής η αλλαγή του υγρού με το πέρασμα των ημερών. Καλή αλλαγή ή κακή, αυτό πια είναι θέμα γούστου. Απ' την άλλη το Voodoo Sauce, που είναι μέσ' τις κρέμες, μοιάζει πράγματι να είναι έτοιμο μέσα σε λίγες μέρες κόντρα σε ότι μάθαμε για τις κρέμες στα πανεπιστήμια που πήγαμε! Επίτηδες άφησα λίγο υγρό καμιά δεκαπενταριά μέρες παραπάνω να ωριμάσει, αλλά δεν είδα να έχει καμία διαφορά. Άκρη δε βγάζω. Θα τα σκίσω τα διπλώματα μου!  :yes:

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #157 στις: Φεβρουαρίου 17, 2018, 18:45 »
το μονο υγρο που ξερω απο snv ειναι το delizia.
Στην βδομαδα ειναι καλο.
Στον μηνα+ απλα δεν παιζετε.
Γινετε πολυ πιο εντονο σε ολα του.(φρουτακια καργα)

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #158 στις: Φεβρουαρίου 17, 2018, 18:58 »
Μια χαρά ειναι οι απόψεις, εγω γκρούπι είμαι άλλωστε
Το ταγάρι (C) δεν το κρατάω εγώ πάντως, σίγουρα ;)

Αποσυνδεδεμένος xristos99

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #159 στις: Μαρτίου 16, 2018, 13:23 »
Καλησπερα παιδιά. 
Λογο επαγγέλματος δεν μου είναι εύκολο να κουβαλάω και τα 50 αρώματα που έχω για να φτιάχνω συνταγές. Θελω να ρωτήσω εάν γίνεται να φτιάξω τις μίξεις μου τύπου snv χωρίς να ξεκινήσει η ωρίμανση. Δηλαδή να έχω μερικές συνταγές έτοιμες σε μπουκαλάκια χωρίς να έχω προσθέσει βάση και να βάζω τις βάσης όταν θέλω για να ξεκινήσει η  ωριμανση. Γινεται κάτι τέτοιο;
ελπίζω να καταλάβατε την απορία μου.

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1932
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #160 στις: Μαρτίου 16, 2018, 14:24 »
Φυσικά και γίνεται και (μάλλον) με καλύτερα αποτελέσματα σε ότι αφορά την ομογενοποίηση και το χρόνο ωρίμανσης. 
Εγώ έτσι κάνω εδώ και μια 3ετία. 

Αποσυνδεδεμένος xristos99

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #161 στις: Μαρτίου 16, 2018, 14:26 »
Θα μπορώ να φτιάξω τις μίξεις μου κανονικά σε μπουκαλάκια δηλαδή και να βάλω την βάση μετά από 3 μήνες για να αρχίσει η ωρίμανση; Ναυτικός είμαι και δεν θέλω να κουβαλάω ένα κουβά αρωματα.
Ευχαριστώ 

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1932
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #162 στις: Μαρτίου 16, 2018, 14:52 »
Φυσικά και γίνεται και (μάλλον) με καλύτερα αποτελέσματα σε ότι αφορά την ομογενοποίηση και το χρόνο ωρίμανσης.
Εγώ έτσι κάνω εδώ και μια 3ετία.

Αποσυνδεδεμένος xristos99

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #163 στις: Μαρτίου 16, 2018, 14:55 »
Χαχα. Κατάλαβα ευχαριστώ πολυ!!

Αποσυνδεδεμένος johnny_suede

  • **
  • 183
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #164 στις: Μαρτίου 16, 2018, 15:48 »
Εγω να ρωτησω κατι παρομοιο? Εχω αγορασει 2 κ εχω κερδισει αλλα 2 snv 60μλ, αλλα δυστυχως δυσκολευομαι να αγορασω 8 μπουστερακια μαζι για να τα φτιαξω με την επι8υμητη νικοτινη. Αν βαλω σκετη την vg αφηνοντας κενο 20 μλ σε καθε μπουκαλι, για να προσθεσω τα μπουστερ οταν μπορεσω οικονομικα, θα ξεκινησει η ωριμανση? Και αν ναι, οταν προσθεσω το μπουστερ, ποσο ακομα να περιμενω? σορρυ αν το εγραψα λιγο μπερδεμενα

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 221 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20854 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281679 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207966 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66105 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174761 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312985 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14438 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124914 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93636 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4232 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix