vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

534 επισκέπτες, 2 χρήστες
Tem, sakissalonika

Twitter

The Octopus RDA

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: The Octopus RDA
« Απάντηση #30 στις: Ιουνίου 19, 2013, 22:03 »
Μιας και τον πήρες από fasttech, επειδή στο σάιτ τους λένε πως τον δίνουν με 1,0 Ω αντίσταση, πράγμα που μου φαίνεται λίγο παράλογο, ακόμα κι αν την πετάξεις κοίτα αν είναι πράγματι τόσο.. Γιατί αν είναι όλο και κάποιος θα κάψει την ego του, δεν ξέρουν όλοι οι ατμιστές αντιστάσεις και ασφάλειες, ειδικά σε έναν φτηνό επισκευάσιμο που θα μπορούσε να απευθύνεται σε νέο ατμιστή.

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Octopus RDA
« Απάντηση #31 στις: Ιουνίου 19, 2013, 22:07 »
Κι εμενα μου κανε εντύπωση αυτό. Επίσης θέλω να δω πως θα την έχουν στημένη...Λέτε να ναι ''χταποδένια''...

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: The Octopus RDA
« Απάντηση #32 στις: Ιουλίου 09, 2013, 02:03 »
Αυτοι οι "octapus" καθώς και ο KTS όπως και άλλοι αυτής την τεχνοτροπίας έχουν το κόλπο τους για να παίξουν καλά. Ομολογώ ότι αν και έμπειρος στο φιτίλι ψιλοδυσκολεύτικα να τον κάνω να ατμίσει καθώς αυτό το πιάσιμο είναι διαφορετικό και δεν το είχα συναντήσει σε άλλους.
Το μυστικό είναι όταν κάνεις την αντίσταση, ας πούμε με διπλό δυάρι, τις σπείρες τις στρίβεις όσο γίνεται πιο κοντά στο δίπλωμα του φιτιλιού έτσι ώστε από την μιά μεριά να μη περισσεύει τίποτα ενώ από την άλλη να κρέμονται τα δύο φιτίλια. Έχουμε δηλαδή μονόπαντο φιτίλι. Στη συνέχεια τα δύο φιτίλια πρέπει να "περπατήσουν" πάνω στην κάτω επιφάνεια και καθώς γυρίζουν γύρω από τον μεσαίο πόλο να μπούν ανάμεσα στους πόλους ισα ισα για να μη φεύγουν από τη θέση τους. Η αντίσταση πρέπει να σηκωθεί ελαφρώς προς τα επάνω όσο σε πέρνει. Κατα το καπάκωμα της καμπάνας θα πρέπει η τρύπα να βρίσκεται προσωπο στην αντίσταση. Σε γενικές γραμμές παίζει καλά έτσι, όσο και ο φοίνικας και όλοι αυτοί που αναπνέουν από το πλάι. Η αστοχία των κινέζων είναι η τρύπα! που είναι πολύ χαμηλά, ελάχιστα πιο πάνω από το επίπεδο της βάσης με αποτέλεσμα να πέρνουν οι ατμοποιητές πολύ λίγο υγρό. Πάνω από 5-6 σταγόνες και αμέσως η τρύπα δακρύζει, 2-3 χιλιοστά πιο πάνω και θα έφερνε την τρύπα στο επίπεδο της αντίστασης και δεν θα ήταν τόσο εύκολος στην υπερχείλιση... Από γεύση είναι 1-2 κλίκ κάτω από τον αγαπημένο μου Α7.

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Octopus RDA
« Απάντηση #33 στις: Ιουλίου 13, 2013, 00:40 »
Παρελαβα το mini RDA από fasttech μετα από 23 μέρες. Μερικές φωτο για να δείτε το μέγεθος του, την κατασκευή του και τη μαμα φ/α που τελικά είναι 2,1Ωμ κι όχι 1Ωμ που λένε στο site...







Tα θετικά του: 1) Απίστευτα μικρός - φτηνός - ελαφρύς (αλουμίνιο)
                        2) Πολύ καλό χτύπημα (αρκετά πιο δυνατό από eternity)
                        3) Kαλό ντουμάνι (περίπου σαν eternity)
                        4) Καθόλου σιδεριλες - φυτιλίλες και καλή μαμα αντισταση.

Tα αρνητικά του: 1) Μια τρισκαταρατη χαμηλή τρύπα για αερα στην καμπάνα (τελευταία φώτο) που δεν επιτρεπει να ρίξεις πάνω από 5 μεγάλες η 10 μικρες σταγόνες.... (τα είπε κι ο slammer). Και καλά να περιοριζόσουν μόνο στις σταγόνες, αυτός σε περιορίζει και πως τον κρατας αφού η τρύπα ακομα και με ελάχιστες σταγόνες δίνει μπουρμπουλήθρες αν την ώρα που ατμίζεις κοιτα προς τα κάτω... Επίσης πάλι αν κοιτα προς τα κάτω την ώρα που βάζεις το drip tip ξερνα υγρό...
                             2) Η καμπάνα είναι κουμπωτη με τη βάση (αρκετα χαλαρη) κι οχι βιδωτη, οπότε αν κανεις το λάθος και πιασεις το Η.Τ από τον ατμο, βγαινει η καμπάνα και παιρνεις το ελάχιστο υγρό που είχες βάλει πριν στο χέρι...
                             3) Για να ξεβιδωθεί ο ατμο από το μοντ θελει τρόπο (πιεζοντας το ντριπ τιπ) αλλιως πάλι τα παιρνεις όλα στο χέρι.


Στησίματα θα δοκιμασω από αυριο ξεκινώντας με το μπουσουλα του slammer στο προηγούμενο ποστ.

Απ΄τη μεχρι τώρα εμπειρια πάντως, παρ' ότι κάνει 4ευρώ κι είναι ακριβώς στα γούστα μου αισθητικά (πολύ μικρό και χωρίς ''τζαμάκια'') δεν το συστήνω αφού σε τρώει το αγχος του ''που κοιτάει η τρυπα'' σε γέμισμα, ατμισμα και αλλαγή drip tip...



     

                                                 





Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: The Octopus RDA
« Απάντηση #34 στις: Ιουλίου 13, 2013, 00:49 »
Νομίζω ότι εύκολα μπορούμε να κάνουμε μια καινούργια τρύπα λίγο πιο πάνω, για το βούλωμα της παλιάς υπάρχουν διάφοροι τρόποι που το κάνουν αποτελεσματικά και διακριτικά
Ευτυχώς σε εμενα είναι αρκετά σφιχτός, παραείναι θα έλεγα και δεν υπάρχει περίπτωση να ξεκουμπώσει.

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Octopus RDA
« Απάντηση #35 στις: Ιουλίου 25, 2013, 12:28 »
Εβγαλα τη μαμα φ/α και δοκιμαζω να περασω συρμα απο τις τρυπες των πολων πριν φτιαξω τη δικια μου.
Δεν περναει ουτε 15 ουτε 17...μπαινει αλλα δε γινεται να περασει για να κοπει... :(
Η εκδοση που εχω (απο fasttech) δεν εχει ουτε βιδακια στους πολους ουτε κατι αλλο κι απ οτι ειδα απο τη μαμισια απλα περνας το συρμα και το κοβεις στην "εξοδο"
Κανω κατι λαθος? Ειναι προβληματικες οι τρυπουλες των πολων?
Καμμια συμβουλη απ τους κατοχους?

Αποσυνδεδεμένος gewre

  • ***
  • 649
  • Φύλο: Άντρας
    • Παρουσιάσεις και κριτικές ειδών ηλεκτρονικού καπνίσματος
The Dual Coil Octopus RDA
« Απάντηση #36 στις: Ιουλίου 25, 2013, 18:02 »
[youtube]30a5__WBV38[/youtube]

Είπα να μην ανοίξω καινούργιο νήμα γιατί έχουν το ίδιο όνομα βέβαια ίσως θα έπρεπε γιατί έχουν και μία αντίσταση διαφορά  :hmmm:

Ας το κρίνει κάποιος διαχειριστής  ;)

Αποσυνδεδεμένος OpenMind

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Octopus RDA
« Απάντηση #37 στις: Ιουλίου 25, 2013, 18:25 »
Αυτό δεν είναι ΟΚΤΑΠΟΥΣ, αυτό είναι ΔΕΚΑΕΞΑΠΟΥΣ  ;)

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: The Octopus RDA
« Απάντηση #38 στις: Ιουλίου 25, 2013, 23:27 »
Εβγαλα τη μαμα φ/α και δοκιμαζω να περασω συρμα απο τις τρυπες των πολων πριν φτιαξω τη δικια μου.
Δεν περναει ουτε 15 ουτε 17...μπαινει αλλα δε γινεται να περασει για να κοπει... :(
Η εκδοση που εχω (απο fasttech) δεν εχει ουτε βιδακια στους πολους ουτε κατι αλλο κι απ οτι ειδα απο τη μαμισια απλα περνας το συρμα και το κοβεις στην "εξοδο"
Κανω κατι λαθος? Ειναι προβληματικες οι τρυπουλες των πολων?
Καμμια συμβουλη απ τους κατοχους?


Αν δεν περνάει τότε σίγουρα δεν έχεις ξεβιδώσει όσο πρέπει τα βιδάκια. Δες την τρυπίτσα στο φώς και ξεβίδωνε προσεκτικά τα βιδάκια, όταν δείς ότι έχεις φτάσει στο μέγιστο άνοιγμα σταμάτα το ξεβίδωμα, εκεί κάνε το πέρασμα. Μια δυο φορές να το κάνεις θα ξέρεις μετά πόσο πρέπει να ξεβιδώσεις.

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Octopus RDA
« Απάντηση #39 στις: Ιουλίου 26, 2013, 01:35 »
Δεν υπηρχε καποιο κατσαβιδακι μαζι και δεν περιμενα να μπαινει κατι στους πολους...
Οπότε πρεπει να βρω κατσαβιδακι για σκουληκοβιδες και να ανοιξω τις τρυπουλες :thumpup:

Απ: The Octopus RDA
« Απάντηση #40 στις: Αυγούστου 09, 2013, 14:27 »
ο octopus για εμένα ήταν μια απογοήτευση λόγο της τζούρας του και του ατελείωτου σταξίματος που έκανε.. μιλάμε το μισό υγρό κατέληγε στα χέρια και στο μοντάκι ..
τελικά και κατέληξε στο συρτάρι μέχρι που χθες το βράδυ που έπεσα στο παρακάτω βίντεο
βούλωσα την τρύπα στο σώμα και στην καμπάνα με μια οδοντογλυφίδα και με λίγο ανορθόδοξο τρόπο ( με ένα λεπτό κατσαβίδη ) άνοιξα μια τρύπα όπως στην φώτο



ε λοιπόν λες και έχω καινουργιο ατμοποιητή ... φανταστικό !! η μέρα με την νύχτα .. ατμός ατελέιωτος και μηδέν διαρροές !!!
με λίγο προσοχή λοιπόν όποιος κάνει την επέμβαση !!

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: The Octopus RDA
« Απάντηση #41 στις: Αυγούστου 09, 2013, 16:50 »
Μάλλον έπεσες σε κομμάτι με χαμηλά την τρύπα...  δεν είναι όλοι έτσι... ότι να'ναι οι κινέζοι! Και ο δικός μου (όχι ακριβώς ο ίδιος) έχει χαμηλά την τρύπα... και στάζει μετά τις 3 σταγόνες. Η λυση είναι αυτή που έδωσες... βούλωμα και άνοιγμα άλλης τρύπας...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172126 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276503 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14042 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9402 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43136 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 430 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35610 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559081 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182611 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 207 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10576 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364