vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

185 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, Blackwolf, ramon, mfk, paiktaras, treloneritis, ΒΑΓΓΟς

Twitter

Διαπιστώσεις, συμφέρουσες τιμές για αγορά VV Mods

Το παρόν νήμα δημιουργήθηκε προερχόμενο από Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod



Συμφέρουσες διαπιστώσεις σε αγορές προϊόντων Variable Voltage & Mods

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 17, 2013, 11:23 από Giannis Pap »

Αποσυνδεδεμένος Leon72

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διαπιστώσεις, συμφέρουσες τιμές για αγορά VV Mods
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 15, 2013, 13:16 »
Όπως σε όλες τις αγορές μας, ζυγίζουμε αρχικά τις τρέχουσες ανάγκες μας και ίσως και τις πιθανές μελλοντικές (όσο αυτό είναι δυνατόν βέβαια). Στην συνέχεια, υπολογίζουμε τι σηκώνουν τα οικονομικά μας, τι είμαστε διατεθειμένοι να διαθέσουμε, ποιες είναι οι "κόκκινες γραμμές" μας (= σε ποια σημεία ΔΕΝ κάνουμε συμβιβασμούς) και τελικά επιλέγουμε!
Η φιλοσοφία του "αγοράζω το υπερακριβό για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο από πλευράς αντοχής και απόδοσης", έχει πολλά λεπτά σημεία που πολλοί τείνουν να τα παραβλέπουν. Κοινώς παιδιά, αγοράστε κατά κύριο λόγο αυτό που "σηκώνει" ο κωλαράκος σας, το ακριβό ίσως να είναι πιο καλό (όχι πάντα) αλλά δεν σημαίνει ότι είναι και το πιο συμφέρον....

Αποσυνδεδεμένος BigRed

  • ****
  • 1204
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κριάρι κυκλοφορεί κ' Drippάρει. !!! Ελεύθερο!!!
    • HandMade By Pandoras
Απ: Διαπιστώσεις, συμφέρουσες τιμές για αγορά VV Mods
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 15, 2013, 13:28 »
Στην οικογένεια έχουμε provari (της γυναίκας) κ' ram (δικό μου).
Το provari δεν με καλύπτει.
Το ram την χτυπάει πολύ.
 
Το καλύτερο που έχει να κάνει όποιος φίλος θέλει, είναι να έρθει σε μια συνάντηση να δοκιμάσει κ' να δει από κοντά τι τον καλύπτει καλύτερα  ;) 8) 

Αποσυνδεδεμένος vaios61

  • **
  • 128
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διαπιστώσεις, συμφέρουσες τιμές για αγορά VV Mods
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 15, 2013, 14:07 »
Απο άποψη ποιότητας μπορεί να έχεις δίκιο.
Απο άποψη απόδοσης, μάλλον όχι.
Εξ όσον γνωρίζω και ως κάτοχος του Ζ (πρόβατο δεν είχα/δοκίμασα ποτέ), το Ζ είναι το μοναδικό εμπορικό mod που δίνει τόση άπλετη ισχύ/τάση, ναι μεν στη "λανθάνουσα" ρύθμιση mean αλλά πλήρως εκμεταλλεύσιμα δε.
Ας πει και κάποιος που τα έχει δοκιμάσει και τα 2.   

Πριν 1-2 μήνες έτοιμος ήμουν να χτυπήσω το πρόβατο ώσπου έσκασε μύτη το Ζ και το προτίμησα και λόγω της δυνατότητάς του να παίζει με μονή/διπλή μπαταρία και της ισχύς του και της αισθητικής του και της τιμής του.
Επειδη εχω και τα δυο,μπορω να πω οτι,καμμια σχεση,τουλαχιστον απο ποιοτητα(ατμου,συσκευης)...Σημερα,για δευτερη φορα,πηγα στην nobacco,γιατι παλι πηρε φωτια η πλακετα.Δεν λεω,σερβις αψογο,αλλα....Το μινι μεταχειρισμενο το πηρα και σκοτωνει!!!

Αποσυνδεδεμένος madtracker

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διαπιστώσεις, συμφέρουσες τιμές για αγορά VV Mods
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 15, 2013, 14:19 »
provari για τα πάντα ολα :thumpup: απο έμενα τουλαχιστον.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διαπιστώσεις, συμφέρουσες τιμές για αγορά VV Mods
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 15, 2013, 16:13 »
Όπως σε όλες τις αγορές μας, ζυγίζουμε αρχικά τις τρέχουσες ανάγκες μας και ίσως και τις πιθανές μελλοντικές (όσο αυτό είναι δυνατόν βέβαια). Στην συνέχεια, υπολογίζουμε τι σηκώνουν τα οικονομικά μας, τι είμαστε διατεθειμένοι να διαθέσουμε, ποιες είναι οι "κόκκινες γραμμές" μας (= σε ποια σημεία ΔΕΝ κάνουμε συμβιβασμούς) και τελικά επιλέγουμε!
Η φιλοσοφία του "αγοράζω το υπερακριβό για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο από πλευράς αντοχής και απόδοσης", έχει πολλά λεπτά σημεία που πολλοί τείνουν να τα παραβλέπουν. Κοινώς παιδιά, αγοράστε κατά κύριο λόγο αυτό που "σηκώνει" ο κωλαράκος σας, το ακριβό ίσως να είναι πιο καλό (όχι πάντα) αλλά δεν σημαίνει ότι είναι και το πιο συμφέρον....


Δε συμφωνω.
Καλυτερα οικονομια 1-2 μηνες για να παρεις κατευθειαν ενα καλυτερο, ποιοτικοτερο mod παρα να δωσεις αμεσα τα μισα λεφτα (επειδη τοσα εχεις εκεινη τη στιγμη) για να παρεις ενα κινεζικο, φθηνοτερο mod.
Το φθηνο mod βαση πιθανοτητων/προιστοριας θα σου χαλασει πιο συντομα απο το ακριβοτερο/ποιοτικοτερο και θα αναγκαστεις να ξαναδωσεις αυτα τα χρηματα που εδωσες σε συντομο χρονικο διαστημα για να το ξανααγορασεις.
Αρα γυρναμε στο σημειο που θα τα ειχες δωσει ολα μαζεμενα για να παρεις το ακριβο.
Κανεις δεν θα πεθανει αν μεινει 1-2 μηνες παραπανω με ego μπαταριες μεχρι να μαζεψει τα χρηματα που του λειπουν για ενα provari, z-max κτλ.

Αποσυνδεδεμένος madtracker

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διαπιστώσεις, συμφέρουσες τιμές για αγορά VV Mods
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 15, 2013, 16:29 »
συμφωνω απολυτα με τον nemesis, εγω με προβάρι ξεκινησα απο την αρχη και δεν το μετανιωσα καθολου!
αξιζει το καθε του ευρω :yes:

Αποσυνδεδεμένος thodouris

  • **
  • 379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διαπιστώσεις, συμφέρουσες τιμές για αγορά VV Mods
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 15, 2013, 23:29 »
Η κατασταση με την επιλογη μοντ/υγρου/ατμο μου θυμιζει σκηνικο σε μαγαζι με παπουτσια και δυο γυναικες να διαλεγουν γοβες...προσπαθωντας να καταληξουν σε κοινο συμπερασμα... :eyesplash:

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διαπιστώσεις, συμφέρουσες τιμές για αγορά VV Mods
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 15, 2013, 23:31 »
Η διαφορα στο παραδειγμα σου ειναι οτι οι γυναικες θα αγορασουν και τις δυο γοβες για να μην το ζοριζουν και πολυ το θεμα.  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Leon72

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διαπιστώσεις, συμφέρουσες τιμές για αγορά VV Mods
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 16, 2013, 00:15 »
[size=78%]Δε συμφωνω. [/size]
Καλυτερα οικονομια 1-2 μηνες για να παρεις κατευθειαν ενα καλυτερο, ποιοτικοτερο mod παρα να δωσεις αμεσα τα μισα λεφτα (επειδη τοσα εχεις εκεινη τη στιγμη) για να παρεις ενα κινεζικο, φθηνοτερο mod.
Το φθηνο mod βαση πιθανοτητων/προιστοριας θα σου χαλασει πιο συντομα απο το ακριβοτερο/ποιοτικοτερο και θα αναγκαστεις να ξαναδωσεις αυτα τα χρηματα που εδωσες σε συντομο χρονικο διαστημα για να το ξανααγορασεις.
Αρα γυρναμε στο σημειο που θα τα ειχες δωσει ολα μαζεμενα για να παρεις το ακριβο.
Κανεις δεν θα πεθανει αν μεινει 1-2 μηνες παραπανω με ego μπαταριες μεχρι να μαζεψει τα χρηματα που του λειπουν για ενα provari, z-max κτλ.



Καλά κάνεις και δεν συμφωνείς, οι απόψεις γενικά διίστανται πάνω σε αυτό το ζήτημα γενικά. Και αν ρωτάς εμένα προσωπικά, άλλες φορές προτιμάω το ακριβό και άλλες το φθηνό, ανάλογα με την περίπτωση. Οσον αφορά τώρα ειδικά τα μοντ, το προβάρι είναι ένα πολύ καλό μηχνάκι που αν συγκριθεί όμως με άλλα φθηνά κινέζικα δεν τα βγάζει τα λεφτά του. Εχει κακό value for money απλά και μόνο γιατί είναι πολύ ακριβό για αυτό που προσφέρει. Αν αρχίσουμε να αναλύουμε, κάνοντας απλές εκτιμήσεις για πιθανή διάρκεια ζωής ενός προβάρι των 200 και ενός Λάβα των 40 ευρώ για παράδειγμα, θα δεις ότι ακόμα και με τα πιο απαισιόδοξα σενάρια, το φθηνό κερδίζει.
Αρχικά η διαφορά τιμής και μόνο υποδεικνύει ότι αντί για ένα προβάρι μπορείς να πάρεις 5 (!!!!) Λάβα, δηλ το 1ο θα πρέπει να "ζήσει" 5πλάσιο χρόνο για να ισοφαρίσει την επιλογή του 2ου. Δεδομένου ότι το Λάβα που έχω πχ εγώ έκλεισε πάνω από χρόνο απροβλημάτιστης -και συνεχούς- λειτουργίας (και έχω πληροφορίες για παρόμοιες επιδόσεις και από άλλους φίλους ατμιστές) καταλαβαίνεις ότι το αντίστοιχο προβάρι θα πρέπει να τα καταφέρει για πάνω από 5 ή 6 χρόνια. Αλλά δεν είναι μόνο αυτό. Αν υποθέσουμε ότι όντως το προβάρι θα αντέξει 5πλάσιο χρόνο υπάρχει μια πληθώρα άλλων δεδομένων που κάνουν την πλάστιγγα να γέρνει υπέρ του φθηνού στην συγκεκριμένη σύγκριση. Οι πιθανότητες να το χάσεις, να σου πέσει, να στο κλέψουν, να το κάψεις, να κόψεις το Η.Τ., ή πολύ περισσότερο να βγει κάτι καινούριο πολύ καλύτερο, καινοτόμο ή/και σε πολύ καλύτερη τιμή σε τόσο μεγάλο διάστημα γίνονται μεγάλες (ειδικά αν υπολογίσεις αθροιστικά τα παραπάνω ενδεχόμενα). Θα έπρεπε τα φθηνά να σκορπάνε μέσα στο τρίμηνο κατά μέσο όρο, για να πεις ότι η επιλογή του προβάρι να είναι πραγματικά συμφέρουσα.
Τέλος πάντων, είναι μια μεγάλη και επίσης μια πολύ παλιά κουβέντα, που έχει απασχολήσει πολύ κόσμο για όλα τα καταναλωτικά προιόντα ("να πάρω Σέατ, ή να πάρω Μερσέντες που θα ζήσει διπλάσια") και οι απαντήσεις βρίσκονται πότε από την μία και πότε από την άλλη πλευρά, ανάλογα με το είδος της ανάγκης του καθενός, τις πραγματικές επιδόσεις σε αντοχή και λειτουργικότητα της κάθε μίας επιλογής, την χρήση κλπ (Αν πχ είμαι επαγγελματίας και βγάζω λεφτά από το αυτοκίνητο, κάνοντας άπειρα χιλιόμετρα, τότε η επιλογή ενός πιο ποιοτικού/ανθεκτικού/αξιόπιστου/ασφαλούς οχήματος είναι πιο συμφέρουσα, ενώ αν η κύρια χρήση του είναι για καφέ και βόλτες, τότε ίσως είναι πεταμένα λεφτά). Τέλος, μην λησμονείς ποτέ το χρηματικό θέμα: 200 ευρώ δεν περισσεύουν σε πολύ κόσμο πια, (ακόμα και αν το προβάρι συμφέρει τελικά περίσσοτερο μακροπρόθεσμα) και ίσως και τα 40 ακόμα να είναι θυσία και να τα δίνει κανείς από ανάγκη και μόνο. Ας μην κρίνουμε εξ ιδίων τα αλλότρια....

Απ: Διαπιστώσεις, συμφέρουσες τιμές για αγορά VV Mods
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 16, 2013, 00:20 »
Για να μην αρχίσουμε τις αντιπαραθέσεις σκέψου πως με τα 5 Lava θα χεις πάντα ... lava
Ότι λοιπόν σου δίνει το lava με το provari σου δίνει στο 1/5 της τιμής και μια eGo κινέζικη
Αν είναι το ίδιο, δεν βλέπω το λόγο που πήρες το Lava  :)

Αποσυνδεδεμένος mariosnkaryes

  • **
  • 392
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διαπιστώσεις, συμφέρουσες τιμές για αγορά VV Mods
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 16, 2013, 00:30 »
θα το επερνα το προβαρι αλλα δεν μου περισευουνε τα 170 οποτε θα δωσω 40 για λαβα και ας ειναι λιγο ποιο κατω απο το προβατι αλλα ειναι ποιο πανω απο μια ego μπαταρια :angel: :angel: :angel:
 












αααα ξεχασα να πω στα χερια μου δεν γλυτωνει τιποτα παλι καλα που εχω και το dd :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διαπιστώσεις, συμφέρουσες τιμές για αγορά VV Mods
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 16, 2013, 00:31 »
Αυτη την αντιπαραθεση που εχουμε την αντιμετωπιζω για πανω απο 5 χρονια στα φορουμ για τα κινητα τηλεφωνα στα οποια ειμαι μελος και δυστυχως δεν ειμαι διατεθιμενος να την κανω και για το η.τ. γιατι ξερω απο τωρα οτι θα βγει ακαρπη.
Καλως ή κακως υπαρχουν αρκετα ατομα με τις αποψεις σου οπως και αρκετα με τις δικιες μου.
Μετα απο τοσα χρονια "τσακωμων" για τα smartphone εχω καταλαβει οτι δεν προκειται να πεισω ουτε εγω εσενα, ουτε εσυ εμενα.
Χαιρομαι που υπαρχουν διαφορετικες αποψεις και χαιρομαι που τοποθετουνται πολιτισμενα.
Ειναι στο χερι του καθενος να επιλεξει το δρομο που θα ακολουθησει και να αγορασει το mod που πιστευει οτι του ταιριαζει.
Ευχομαι παντως να εισαι χαρουμενος με το lava σου και να σε κρατησει για παντα μακρια απο το κ..οτσιγαρο.
Γιατι στην τελικη αυτο δεν ειναι το νοημα?

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Διαπιστώσεις, συμφέρουσες τιμές για αγορά VV Mods
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 16, 2013, 00:36 »
θα το επερνα το προβαρι αλλα δεν μου περισευουνε τα 170 οποτε θα δωσω 40 για λαβα και ας ειναι λιγο ποιο κατω απο το προβατι αλλα ειναι ποιο πανω απο μια ego μπαταρια :angel: :angel: :angel:

 [size=78%]αααα ξεχασα να πω στα χερια μου δεν γλυτωνει τιποτα παλι καλα που εχω και το dd[/size] :laugh1: :laugh1: :laugh1:


μην παρεις lava, παρε ενα wildfire ή ένα vamo ;)

Αποσυνδεδεμένος Leon72

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διαπιστώσεις, συμφέρουσες τιμές για αγορά VV Mods
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 16, 2013, 00:38 »
Η 1000αρα Ego κάνει από 12 έως 28 ευρώ, το Λάβα το πήρα σε sale 40 πέρσυ.
Η Ego δεν είναι VV, έχει τα μισά (και λιγότερα) mAh, δεν μπορεί να πάρει ανταλλακτική μπαταρία των 8 ευρώ. βραχυκυκλώνει και αχρηστεύται για ψήλου πήδημα κλπ
Δεν μπορώ να καταλάβω τον παραλληλισμό...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64238 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173362 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 310960 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:05
από ThioVag
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1396 207095 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:27
από gstamatos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278962 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13111 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123988 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93094 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3957 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1192 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15643 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14386 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias